Choć sporo ras znamy z widzenia i słyszenia, umiemy je wymienić, a nawet rozpoznać, istnieje dużo takich, o których wie niewiele osób. Wynika to choćby z faktu, że co roku powstaje kilka nowych ras, a wiele innych należy do ras wymarłych, ponieważ stopniowo rezygnowano z ich hodowli. Na świecie istnieje również sporo rzadkich psich ras, które nie tylko mogą obejmować zaledwie kilkaset osobników, ale w przypadku których za ich przedstawiciela trzeba zapłacić horrendalne sumy. Zdaniem niektórych specjalistów ras psów domowych wcale nie ma tak wiele, ponieważ większość psów to odmiany tej samej rasy. Warto też pamiętać, że nie wszystkie rasy znajdują się w oficjalnym spisie FCI. Czy możemy zatem ustalić, ile jest ras psów?

Czym jest FCI i czym się zajmuje? Ile jest ras psów według FCI

FCI jest największą międzynarodową organizacją kynologiczną z siedzibą w Belgii. Organizacja obejmuje 99 krajowych związków kynologicznych i jest organem nadrzędnym dla wszystkich członków. FCI powstała w 1911 roku, a jej celem miało być ujednolicenie standardów i opisanie cech, które musi posiadać pies zaliczany do danej rasy. Zadania organizacji to:

  • opracowywanie wzorców poszczególnych psich ras;
  • ustalanie regulaminów obowiązujących w hodowlach, na wystawach i podczas szkoleń;
  • szkolenie sędziów kynologicznych;
  • nadzór nad psimi wystawami i zawodami.

Każdy wzorzec opisujący idealnego przedstawiciela określonej rasy opisuje cechy fizyczne, charakter i temperament psa. Katalog stworzony przez FCI obejmuje 10 grup, które dzielą psy ze względu na pierwotne przeznaczenie danej rasy. Każda grupa podzielona jest jeszcze na sekcje, które pozwalają różnicować rasy bardzo do siebie podobne. Procedura uznania nowej rasy przez organizację trwa kilka lat i wcale nie jest łatwa. Ile jest ras psów według FCI?

Owczarki, psy pasterskie i stróżujące

Ile jest ras psów na świecie? Jak już wspomniano, spis wszystkich ras podzielony został na 10 grup. Do I zaliczono psy, które od samego początku hodowano do pracy. Miały one konkretne zadanie do wykonania, dlatego znajdują się tu rasy przygotowywane do pilnowania bydła, zaganiania zwierząt. W sekcji pierwszej znalazły się owczarki, natomiast w sekcji drugiej 4 psy pasterskie. Cechą charakterystyczną tych psów jest inteligencja, czułość i lojalność w stosunku do właściciela. Rasy te sprawdzają się jako psy stróżujące i pasterskie. Psiaki z tej grupy potrzebują dużo aktywności fizycznej, lubią ćwiczyć i chętnie wykonują polecenia. Wśród nich znajduje się np. owczarek niemiecki.

Pinczery, sznaucery, psy górskie

II grupa obejmuje ponad 50 ras, dodatkowo bardzo zróżnicowanych. Co łączy je wszystkie? Ich przeznaczenie – w przeszłości były wykorzystywane jako psy pracujące w gospodarstwach, a niektóre z nich jako psy obronne, molosy (shar pei). Psy z tej grupy są niezwykle czujne, pewne siebie, z silnym instynktem łowieckim i opiekuńczym. Znalazły się tutaj także szwajcarskie psy pasterskie wyłączone z grupy I, które mogą pilnować gospodarstwa, pracować jako pies tropiący lub pociągowy, a także mastify (mastif tybetański, neapolitański).

III grupa FCI, czyli teriery

Teriery były wykorzystywane do polowań oraz pilnowania zwierząt hodowlanych. Te czworonogi są niezawodne, odważne, pewne siebie, silne, wytrzymałe, potrzebują dużej dawki ruchu. To idealne psy rodzinne, są pogodne i zabawne. W grupie tej znalazły się teriery średnie, olbrzymie, małe, teriery miniaturowe i typu bull. Do kategorii tej zalicza się yorki, foksteriery, zakwalifikowano tu także psy takie jak jack russell, west highland white terrier.

Jamniki

Ile jest ras psów w grupie IV? Znajdują się tu tylko jamniki. To jedyna taka grupa w spisie przygotowanym przez organizację FCI. O jamnikach mówi się, że są silne, zrównoważone, zwinne i wytrzymałe. Jamnik to również idealny pies dla rodziny, dobrze tolerujący dzieci, uwielbiający wyprawy w gęstwinę i szperanie w napotkanych norach. Nic dziwnego, ponieważ rasa ta została stworzona do polowań, także pod powierzchnią ziemi.

Szpice i psy pierwotne

W grupie kolejnej znalazły się szpice i psy w typie pierwotnym, czyli wykorzystywane jako zaprzęgowe, pasterskie, a także psy myśliwskie. Wszystkie uchodzą za niezależne i odważne. Wiele z nich charakteryzuje imponujący wygląd i spore rozmiary. W grupie tej znalazł się np. siberian husky.

Psy gończe

VI grupa to głównie psy gończe. Na liście znalazły się beagle, bassety, dalmatyńczyki, a także ogar polski. To bardzo liczna grupa ras, których cechą charakterystyczną jest doskonale wykształcony instynkt łowiecki. Większość z nich bardziej nadaje się do życia na wsi niż w zamkniętych przestrzeniach miejskich.

Wyżły

Grupę VII stanowią wyżły, psy służące do wystawiania i przynoszenia upolowanych zwierząt. Są posłuszne i wierne, bardzo inteligentne. Lubią towarzystwo ludzi. W tej grupie umieszczono psy rasy seter, spaniel, gryfon.

Psy myśliwskie, retrievery, płochacze

Wśród ras psów zakwalifikowanych do grupy VIII znalazły się psy przeznaczone pierwotnie do wypłaszania zwierzyny oraz aportowania. Doskonale odnajdują się w leśnych gęstwinach. Ile jest ras psów w tej grupie? Na listę trafiły goldeny, labradory, cocker spaniele. Z biegiem czasu z psów użytkowych zamieniły się w psiaki domowe, do towarzystwa. Wiele z nich nie bierze już udziału w polowaniach.

Psy ozdobne i do towarzystwa

W przedostatniej grupie stworzonej przez FCI możesz znaleźć psy ozdobne i te, których głównym zadaniem jest towarzyszenie człowiekowi. W grupie IX kryje się największa liczba sekcji obejmująca pudle, psy bezwłose, małe molosy, biszony, spaniele. Tu znajdziesz najmniejsze rasy psów jak np. chihuahua, a także mopsy i buldogi francuskie. To głównie psy rodzinne, stworzone jako psy ozdobne, pięknie się prezentujące, będące jednocześnie doskonałymi przyjaciółmi ludzi.

Charty – X grupa według FCI

Ostatnia grupa to psy hodowane dla ich niezwykłej szybkości. Charty, bo o nich mowa, niegdyś ścigały zdobycz na polowaniach, dziś biorą udział w wyścigach. Z racji umiłowania wszelkiej aktywności na otwartych przestrzeniach, psy te potrzebują dużo aktywności. Ta rasa zalecana jest osobom, które mają pewną wiedzę o sposobie prowadzenia psów. Początkowi hodowcy powinni wybrać inne czworonogi. W X grupie według podziału FCI swoje miejsce znalazły charty długowłose, szorstkowłose i krótkowłose.

Ile jest ras psów? Najpopularniejsze rasy psów

Ile jest ras psów, tyle różnych upodobań. Przyszli właściciele czworonogów przy wyborze pupila powinni kierować się pewnymi konkretnymi kryteriami. Czy ma to być mały piesek do mieszkania, z którym będą mogły bawić się dzieci, czy też duży i potężny pies, który będzie pełnił funkcję opiekuna i towarzysza? Pod uwagę należy wziąć warunki mieszkaniowe, upodobania rodziny, styl życia, przyzwyczajenia. Inny pies sprawdzi się w przypadku osób żyjących aktywnie, a inny w przypadku domatorów rzadko opuszczających domowe pielesze. Istotny jest charakter psiaka, jego wymagania, temperament, często także wygląd np. rodzaj sierści (długa, krótka). Według powstających rankingów istnieje kilka ras psów, które są najchętniej wybierane. Są wśród nich zarówno duże rasy psów, jak i małe psy. Które psiaki najczęściej trafiają do naszych domów?

Najchętniej wybierane rasy psów

Ile jest ras psów chętnie wybieranych przez ludzi? To zależy od przyjętych kryteriów wyboru. W zestawieniu znalazły się psy różnych ras, zarówno duże, jak i małe. Nie brak tu silnych psów, wciąż pracujących w policji czy służbach ratowniczych. Pora poznać najpopularniejsze rasy:

  • golden retriever – często wybierany na towarzysza dla dzieci. To psy przyjacielskie, pogodne, mądre, pracowite i niewykazujące zachowań agresywnych;
  • buldog francuski – doskonały kompan najmłodszych domowników, zawsze chętny do zabawy i aktywności. Lubi pieszczoty i pochwały. W 2019 roku zdobył tytuł najchętniej wybieranego psa;
  • sznaucer miniaturowy – pies o dużym temperamencie, dlatego lepiej chowa się przy starszych dzieciach. Co ciekawe, to właśnie w Polsce na świat przyszły pierwsze sznaucery miniaturowe białe;
  • husky syberyjski – pies nieznoszący samotności. Doskonale czuje się w towarzystwie człowieka, dlatego powinien trafić do rodziny, która zawsze znajdzie dla niego czas i zapewni mu zajęcie;
  • amstaff – american staffordshire terrier, jeden z terierów typu bull. To silny, mocny pies, o dużej inteligencji. Wymaga odpowiedniego podejścia i doświadczenia;
  • west highland white terier – mały biały pies o uroczym wyglądzie. Chętnie wybierany jako kompan dla całej rodziny, ale nie należy zapominać, że w jego żyłach płynie krew teriera;
  • berneńczyk – łagodny, choć potężny pies pasterski kochający dzieci i życie rodzinne;
  • york, czyli yorkshire terrier – odważny i energiczny pieszczoch, chętnie wybierany na członka rodziny;
  • labrador – wszechstronny pies, który z uwagi na predyspozycje często zostaje przewodnikiem niewidomych lub psem służbowym;
  • owczarek niemiecki – rasa, która nie traci na popularności. Wciąż jest jednym z chętniej wybieranych psów. Chwalony za wierność, oddanie, piękno i użytkowość.

Rzadkie rasy psów

Ile jest ras psów? Oprócz dobrze znanych istnieją te, o których słyszeli nieliczni. Wśród ras uznawanych za rzadkie znalazły się prawdziwe perełki jak np. ulubieniec gwiazd i fotografów, brytyjski terier sealyham. Psiak ten był towarzyszem Elizabeth Taylor, a także brytyjskiej rodziny królewskiej. Dziś jest bliski wyginięciu. Wśród rzadkich ras znalazł się również chinook liczący około 800 osobników na całym świecie. Jakie inne psiaki trafiły na listę? Oto one:

  • mastif tybetański – znany jako najdroższa rasa na świecie. Najkosztowniejszy jej przedstawiciel kosztował 2 mln dolarów;
  • wyżeł fryzyjski – pies pochodzący z Holandii. Na świecie jest około 3,5 tys. przedstawicieli tej rasy;
  • komondor – owczarek węgierski z charakterystycznymi dredami. Poskręcana sierść dodaje mu uroku i sprawia, że jest rozpoznawalny;
  • catahaula leopard dog – jest psem pochodzącym z Ameryki Północnej. Jako rasa nie został uznany przez FCI, a jedynie przez American Kennel Club oraz United Kennel Club;
  • japoński kai – pies używany do polowań. Psów tej rasy raczej nie zdobędziesz w Polsce.

Ile jest ras psów na świecie? Jak widać, nie sposób wymienić wszystkich. FCI podaje, że obecnie na świecie istnieje ok. 340 różnych ras psów. Musisz jednak pamiętać, że nie wszystkie rasy zostały uznane przez międzynarodową organizację. Można zatem szacować, że jest ich znacznie więcej. To prawdziwe bogactwo i różnorodność zarówno wyglądu, jak i charakterów, co tylko potwierdza, jak wyjątkowymi zwierzętami są psy.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.