Wiele osób decyduje się na zostawienie swojego podopiecznego w hotelu dla psa na czas swojego urlopu. W niektórych przypadkach jest to dobra opcja, ale często traci na tym nie tylko piesek, ale i opiekun. Wakacje z psem potrafią być cudowne i niezwykle ekscytujące, w dodatku pozwalają zacieśnić więzy rodzinne między wszystkimi domownikami. Co więcej, psi podróżnicy zwykle są o wiele bardziej wdzięczni za możliwość wyjazdu i wczasy z nimi mogą dawać ogromną satysfakcję.
Jak szukać ofert noclegów dog friendly, czyli przyjaznych psom?
Większość osób zaczyna organizowanie wakacji od zarezerwowania miejsca w obiekcie, w którym się zatrzymają. Niestety nie każdy właściciel chętnie zaprasza zwierzaki do swojego apartamentu czy domku. To, w jaki sposób najlepiej szukać oferty noclegu na wakacje z psem, zależy od tego, jaki kierunek obrałeś.
Jeśli dostępnych jest niewiele opcji, możesz zadzwonić do recepcji lub właściciela budynku i dopytać czy obiekt jest przyjazny czworonogom. W przypadku gdy wyjeżdżasz z psem do popularnych miejscowości o dobrze rozbudowanej infrastrukturze hotelowej, nie będzie to zbyt efektywny sposób. Wtedy o wiele lepiej skorzystać z dobrze rozbudowanej wyszukiwarki ofert noclegowych i zaznaczyć w filtrach opcję „obiekt akceptuje zwierzęta domowe”.
Jak znaleźć obiekt idealny? Na wakacje z psem lepszy hotel czy domek całoroczny?
Wybierając obiekt noclegowy na urlop, warto wziąć pod uwagę, że powinny być to również wakacje dla psa i nie zapominać o jego potrzebach. Pokój w hotelu będzie dobrym rozwiązaniem, kiedy większość urlopu spędzasz na zewnątrz i zabierasz ze sobą swojego czworonożnego kompana. Jeśli twoje wczasy są nieco bardziej leniwe, warto pomyśleć o wybraniu domku lub pensjonatu, który posiada specjalny wybieg dla kudłatych gości. Ciekawą opcją jest camping, na którym pies zwykle ma wiele miejsca do wybiegania się i wielu czworonożnych kolegów.
Urlop z czworonogiem – wybrać pobyt nad morzem czy w górach?
Lepszym miastem na wakacje z psem będzie Kołobrzeg czy Zakopane? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy ma inne preferencje.
Organizując wakacje z psem nad morzem, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim psiak nie może wylegiwać się w pełnym słońcu. Zagraża to nie tylko jego zdrowiu, ale i życiu. Podczas upału powinieneś zawsze zapewniać zwierzakowi miejsce w cieniu, najlepiej w pobliżu terenów zielonych. Pamiętaj też, że nie każda plaża jest przyjazna psom i inni wczasowicze mogą nie być zadowoleni z jego obecności.
Jeśli planujesz wakacje z psem w górach, także powinieneś pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim miej świadomość, że wejście z psem na szlak górski w którymkolwiek polskim parku narodowym jest karane. Niestety co roku nie brakuje turystów, którzy przyjeżdżają pod Morskie Oko, sami wchodzą na szlak, a swojego czworonożnego przyjaciela zostawiają na siedzeniu samochodu. Jest to skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne dla psiaka. W najlepszym przypadku kończy się wybiciem szyby przez mądrzejszego turystę.
Nie zapominaj o wzięciu pod uwagę możliwości twojego psa. Wybranie się na całodniową wędrówkę z psem w podeszłym wieku lub rasy brachycefalicznej nie jest dobrym pomysłem. Część opiekunów decyduje się na zabranie w podróż plecaka lub wózka dla psa. Wózek doskonale sprawdzi się dla większych ras, ale nie nada się w bardziej wymagający teren. Natomiast plecak to doskonałe ułatwienie podróży z kudłatym przyjacielem.
Jak podróżować ze zwierzętami? Który środek transportu będzie najlepszy?
Najpopularniejszymi środkami transportu są:
- samochody;
- autobusy;
- pociągi;
- statki.
Omówimy je wszystkie.
Samochód to jedna z najwygodniejszych opcji podróży. Szczególnie kiedy pies ma problemy z utrzymaniem czystości i potrzebuje częstych postojów. Pamiętaj jednak, że twój podopieczny musi być odpowiednio zabezpieczony podczas jazdy. Najpopularniejszymi rozwiązaniami w tej sytuacji są szelki połączone z pasami lub klatka.
Autobus wydaje się najlepszym wyborem pod względem ceny oraz dostępności. Niestety większość dużych, polskich przewoźników w ogóle nie akceptuje psów. Opiekunom podróżującym ze swoimi pupilami pozostają do dyspozycji jedynie miejscowe PKS-y, chociaż i tu wiele zależy od dobrej woli kierowcy.
Pociągi są nieco droższe i nie wszędzie dojeżdżają, ale w Polsce zwykle są dostępne dla psów. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych opłat, powinieneś zapewnić podopiecznemu klatkę lub inny komfortowy transporter. W przypadku piętrowych pociągów lepiej zarezerwować miejsce i usiąść w dolnych przedziałach, by być bliżej wyjścia i zaoszczędzić wszystkim stresu.
Statek to środek transportu, który może być wykorzystany niezwykle rzadko, ale zdarza się, że nie ma innej możliwości. Na ogół załoga nie ma problemu z psem na pokładzie, ale zawsze najlepiej dopytać u źródła. Czasem pies musi podróżować na zewnątrz, co może być niedogodnością dla opiekuna.
Wakacje z psem – podróż samolotem
Samolot jest zwykle wybierany w przypadku dalekich podróży. Jeśli pies waży maksymalnie 8 kg z klatką i mieści się pod fotelem, możesz zabrać go ze sobą na pokład.
Sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana, gdy nasz podopieczny jest większy. Wtedy pozostaje transport psa pod pokładem. Wbrew krążącym opiniom nie jest to niebezpieczne, aczkolwiek wymaga dodatkowego przygotowania.
Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się przez klatkę zgodną z normami IATA i przyzwyczaić pupila do przebywania w niej. Nie wolno korzystać z tej opcji, jeśli pies cierpi na lęk separacyjny lub ma problemy ze zdrowiem. Podawanie leków uspokajających przed lotem bez konsultacji z weterynarzem również jest niebezpieczne. Pies może obudzić się w trakcie podróży i nie wiedząc, gdzie jest, dostać ataku paniki.
Planowanie wypoczynku z pupilem
Organizacja wyjazdu z psem na wakacje wcale nie jest trudna. W zależności od preferencji masz tutaj dwie możliwości:
- upewnić się, że w miejscach, które chcesz odwiedzić, możliwe jest wejście z twoim podopiecznym;
- zaakceptować spontaniczne zmiany w planie podróży.
Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać się z psem na urlop. Dzięki ich towarzystwu możesz odkryć mniej oblegane miejsca i poznać atrakcje turystyczne, do których nie dotarłbyś w innych okolicznościach, chociaż w rzeczywistości niewiele miejsc jest niedostępnych dla psów i wciąż bez większych problemów można znaleźć restauracje, kawiarnie czy puby, które akceptują ich obecność.
Pies a wakacje. Co warto zabrać na wczasy z psem?
Jest kilka rzeczy, które warto zabrać na każde wakacje z psem. Będą to przede wszystkim:
- książeczka zdrowia lub paszport z udokumentowanym kompletem szczepień;
- odpowiedni zapas zabezpieczenia na kleszcze;
- woreczki na kupy;
- smycz i dopasowane szelki;
- kaganiec – nawet jeśli nasz podopieczny nie jest agresywny;
- miska i butelka z wodą – zawsze, gdy wybieramy się z psem na spacer;
- odpowiedni zapas karmy.
Możesz zabrać ze sobą również posłanie, by pupil poczuł się lepiej w nowym miejscu, szczególnie w przypadku dłuższych pobytów. Latem warto zapewnić psu dostęp do maty lub kamizelki chłodzącej. Jeśli twój podopieczny jest nadpobudliwy i energiczny, dobrym pomysłem jest wzięcie ze sobą jego ulubionych zabawek.
Urlop z psem – wypoczynek całej rodziny
Wakacje z psem to doświadczenie, na które z całą pewnością warto się zdecydować. Wystarczy jedynie dobrze go spakować i upewnić się, że wybrany przez ciebie hotel zaakceptuje jego obecność. Dobrym pomysłem jest poproszenie innych osób wyjeżdżających z psami o polecenie sprawdzonych lokalizacji.