Dla wielu osób psy są ważnymi towarzyszami życia. Nic dziwnego, że większość właścicieli nie wyobraża sobie urlopu bez swojego pupila. Zorganizowanie wyjazdu w góry nie jest wcale takie trudne, ponieważ zarówno duże hotele, jak i mniejsze kwatery bez problemu goszczą czworonogi. Mimo to do wyjazdu w góry z psem trzeba się dobrze przygotować. Musisz wziąć też pod uwagę, że nie wszystkie szlaki w górach są otwarte dla psów. Wiele zakazów dotyczy na przykład parków narodowych, na których terenie położone są najpiękniejsze trasy turystyczne.
Czy można jechać w góry z psem?
Trekking z psem będzie możliwy, jeżeli właściciel dobrze się do tego przygotuje. Górska wędrówka powinna być przyjemnością nie tylko dla człowieka, ale także jego psiego towarzysza. Przed podęciem decyzji o tym, by pojechać w góry z psem, trzeba się zastanowić, czy zwierzak będzie dobrze się czuł w nowej dla niego przestrzeni. Nie we wszystkich miejscach pieski są też mile widziane, dlatego jeszcze przed wyjazdem warto odpowiednio dobrać trasę, by z chodzenia po górach każdy czerpał taką samą przyjemność.
Pies w górach – jak go przygotować do wędrówki?
Wyjazd w góry z psem powinien być odpowiednio zaplanowany nie tylko pod względem logistycznym, ale też kondycyjnym. Jeśli twój pupil nie przepada za długimi spacerami bądź są do nich przeciwwskazania natury medycznej, nie upieraj się przy górskich wędrówkach z psem. Wcześniej sprawdź u weterynarza jego zdrowie – zrób badania krwi i stawów. To ważne zwłaszcza w przypadku tych ras, które mają predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych.
Gdy okaże się, że wszystko jest w porządku, można zadbać o techniczne aspekty wyprawy w góry z psem i zrobić odpowiednie zakupy. Należy również pamiętać, aby nie karmić pupila bezpośrednio przed wyjściem i od razu powrocie. Może to grozić skrętem żołądka! Podczas wycieczki przydatne są:
- dobrze dopasowane szelki i smycz, która amortyzuje szarpnięcia;
- pas biodrowy, do którego można przyczepić psią smycz;
- kaganiec, najlepiej fizjologiczny, umożliwiający swobodne picie oraz dyszenie;
- ochraniacze łap, które przydadzą się, gdy teren będzie kamienisty;
- woda, miska, woreczek na odchody.
Góry z psem – zachowanie czworonoga
Zachowanie twojego czworonoga wpływa na dziko żyjące zwierzęta. Na górską wycieczkę nadają się spokojne i ułożone psy, które reagują na komendy. Właściciel musi być pewny, że jest w stanie zapanować nad jego zachowaniem – ograniczyć szczekanie, obwąchiwanie itp. Kolejna ważna zasada dotyczy sprzątania nieczystości, których nie należy pozostawiać na szlaku. Psy mogą być nosicielami bakterii albo wirusów, więc lepiej nie narażać innych zwierząt na kontakt z ich odchodami.
Górskie parki narodowe – czy są przyjazne dla psiaków?
Niektóre parki narodowe nie zabraniają wprowadzania psów, ale wiele spośród tych położonych na terenach górskich można uznać za miejsca nieprzyjazne dla właścicieli zwierząt. Dokładne zasady określają poszczególne regulaminy, ale większość parków pozostaje zamknięta dla psów. Główny powód to troska o objętą ścisłą ochroną faunę oraz florę. Nie tylko parki narodowe wprowadziły ograniczenia dla właścicieli psów, zakazy mogą dotyczyć niektórych rezerwatów przyrody. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat w wysokości 500 zł.
Mimo to są górskie parki narodowe, które otwierają się na zwierzęta. Należą do nich między innymi Karkonoski Park Narodowy czy Park Narodowy Gór Stołowych. W góry z psem nie pójdziesz natomiast na terenie Magurskiego, Bieszczadzkiego, Pienińskiego, Świętokrzyskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Tatry, Pieniny czy Karkonosze. Gdzie jechać z psem w góry?
Planując wczasy w górach z psem, wiele osób stosuje zasadę „co nie zostało zabronione, jest dozwolone”. Jeśli więc w regulaminie brak zapisu o zakazie wprowadzania domowych zwierząt lub dany teren nie podlega ścisłej ochronie, psiarze mogą swobodnie planować górskie spacery. Przyjazne psiakom są rzadziej uczęszczane pasma, do których należą na przykład:
- Góry Izerskie (po polskiej i czeskiej stronie granicy);
- Góry Sowie;
- Masyw Śnieżnika w Sudetach;
- Beskid Śląski i Żywiecki (bez Babiej Góry);
- Beskid Sądecki.
A co z popularniejszymi pasmami górskimi?
Pies na urlopie w Tatrach
Jeśli chcesz zabrać psa w Tatry, pamiętaj, że teren parku narodowego będzie dla niego zamknięty. Wyjątek stanowi Dolina Chochołowska, jedna z piękniejszych tatrzańskich dolin, a także Droga pod Reglami. Weź pod uwagę Tatry Słowackie, które są dostępne dla psów bez większych ograniczeń.
Czy Pieniny są przyjazne psom?
Pieniny są piękne i jednocześnie nie tak oblegane, jak Tatry. Pamiętaj jednak, że na teren Pienińskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Nie zdobędziecie więc wspólnie Sokolicy ani Trzech Koron. Śmiało możesz wybierać jednak szlaki w Małych Pieninach oraz te leżące po stronie słowackiej.
Gdzie w góry z psem? Wybierz Karkonosze
Karkonosze są bardzo przyjazne czworonogom – dotyczy to również parku narodowego, gdzie do dyspozycji jest łącznie 97 kilometrów górskich szlaków, na które wejdziesz z psem. Dla wygody turystów zostały one oznakowane tablicami informacyjnymi, więc łatwo odnaleźć podczas wędrówki. Chociaż szlaki w Karkonoszach są przyjazne dla psiarzy, to jednak nie wszędzie można wprowadzać swoje zwierzaki. Ze względów przyrodniczych w góry z psem nie pójdziesz na takie szlaki jak:
- szlaki przy wodospadzie Kamieńczyka;
- czerwony szlak od Domu Śląskiego, przez Kocioł Łomniczki do schroniska Nad Łomniczką;
- niebieski szlak od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj.
Góry Stołowe z psem
Wartym polecenia miejscem na wakacje z psem są Góry Stołowe. Podobnie jak w Karkonoszach możliwe są tam wędrówki szlakami parku narodowego. Warto skorzystać z okazji i wejść na widokowy Szczeliniec Wielki. Szlak nie należy do trudnych technicznie, więc psiaki nie powinny mieć problemu. Oprócz polskiej części pasma warto poznać też czeską. Na uwagę zasługują przepiękne Broumovské stěny. Jest to skalne miasto, położone pomiędzy słynnym Adršpachem a masywem Szczelińca.
Wycieczki w góry z psem, o ile są dobrze przygotowane i zaplanowane, mogą dostarczać olbrzymiej radości zarówno zwierzakowi, jak i człowiekowi. Zdobywanie szczytów z przyjacielem pozostawia wspomnienia, do których zawsze chętnie się wraca.