Bieszczady to piękne miejsce, w którym można bezpośrednio obcować z przyrodą na różnych poziomach. Dla psiarzy górskie szlaki mogą jawić się jako niemal nieskończone trasy spacerowe. Niestety, nie wszystkie miejsca w górach są dostępne dla naszych pupili. Wyprawę trzeba więc dosyć dobrze zaplanować. O czym musisz pamiętać, jeśli chcesz jechać w Bieszczady z psem? Jak przygotować się do wyjazdu? Jakie miejsca są warte polecenia? Poznaj odpowiedzi na te pytania. Przeczytaj!
Bieszczady z psem – czy można wejść razem do parku narodowego?
Bieszczadzki Park Narodowy to niezwykle piękne miejsce. Niestety, na jego terenie nie można obecnie przebywać z psami. Przepis, który tego zabrania, odnosi się do wszystkich parków narodowych i krajobrazowych w Polsce.
Skąd tego typu obostrzenia? Przede wszystkim, mają one na celu maksymalizowanie komfortu życia naturalnych mieszkańców Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Bieszczady z psem – park narodowy odpada
Wybierając się gdzieś z naszymi czworonogami, zazwyczaj myślisz przede wszystkim o ich komforcie. Wychodzisz z założenia, że skoro są szczepione, nie ma się czego bać. W tym wszystkim często jednak zapomina się o dobrostanie innych zwierząt. Wilki, rysie, czy niedźwiedzie nie są odporne na potencjalne bakterie i inne patogeny transportowane przez nasze zwierzęta domowe. Potencjalnym problemem może być także hałas powodowany przez spacerujące psy oraz ich zapach, który może zachwiać naturalnym ekosystemem. Wyprawa w Bieszczady z psem nie obejmie więc tych prawnie chronionych terenów.
Bieszczady to nie tylko park narodowy. Gdzie w góry z psem?
Na szczęście, w Bieszczadach znajduje się wiele wspaniałych miejsc, które ulokowane są poza granicami parku narodowego. Nie ma najmniejszego powodu, żeby rezygnować z zabierania psa na wakacje w tych górach. Gdzie można z czystym sumieniem iść razem z pupilem? Proponujemy:
- Wysoki Dział;
- Rezerwat Gołoborze.
Bieszczady z psem – Wysoki Dział
Jeżeli chcesz wybrać się w Bieszczady z psem na szlak, dobrym rozwiązaniem będzie wycieczka na Wysoki Dział. To pasmo górskie w zachodnim paśmie tych gór, nieco na wschód od doliny Osławy. Przepiękne widoki i szlaki o różnej trudności sprawią, że nie umknie ci tam nic z prawdziwego bieszczadzkiego ducha.
Bieszczady z psem – Rezerwat Gołoborze
Rezerwat przyrody Gołoborze to przepiękne miejsce, które leży w granicach Wysokiego Działu. Dlaczego jest niezwykłe? Będziesz mógł wędrować i obcować z elementami przyrody, których nie spotkasz nigdzie indziej. Na terenie rezerwatu przyrody Gołoborze możesz natknąć się na rośliny takie, jak parzydło leśne czy tojad mołdawski.
Bieszczady z psem – nocleg
W dzisiejszych czasach znalezienie ośrodka czy hotelu, w którym akceptowana jest obecność zwierząt, nie powinno przysporzyć żadnego problemu. Na portalach, które pozwalają na wyszukanie najlepszych miejscówek do spania, można zaznaczyć, że na wakacje wybierasz się ze zwierzakiem. Wówczas zaproponowane zostaną jedynie te ośrodki, w których można pojawić się z czworonogiem. Będziesz mógł zatem bez problemu znaleźć odpowiednie miejsce, gdzie przenocujesz z Bieszczadach z psem.
Bieszczady z psem – pamiętaj, że jesteście gośćmi
Podczas spacerów z psem po bieszczadzkich lasach i dolinach nie możesz zapominać o smyczy. Nawet zwierzaki, które stosunkowo łatwo się odwołują, mogą w przypływie impulsu oddalić się od ciebie. Jeśli tak by się stało, same wpadną w kłopoty lub będą stanowiły zagrożenie dla bieszczadzkiej fauny i flory.
Góry z psem – jak przygotować go do wyjazdu?
Jeżeli to wasz pierwszy wspólny wyjazd w góry, ważne jest odpowiednie przygotowanie zwierzaka. Spontaniczne wyprawy na szlak nie będą w tym wypadku najlepszym pomysłem. Postaraj się dobrze zaplanować trasę i dostosować ją do kondycji czworonoga. Jeżeli codziennym szczytem aktywności zwierzaka jest spacer dookoła bloku, bardzo długa wędrówka w Bieszczady z psem może zwyczajnie go przerosnąć.
Bieszczady z psem – pamiętaj o wodzie
Przed wyjściem na szlak trzeba też przygotować wygodny plecak ze wszystkimi potrzebnymi rzeczami. Absolutnie konieczne jest przyszykowanie odpowiedniej ilości wody. W gorące dni pies odwadnia się równie szybko, jak człowiek. Bardzo długa wędrówka i wycieńczenie również poskutkują pragnieniem. W dolinach z pewnością natkniecie się na potoki i rzeczki, jednak nie warto się do nich ograniczać.
W Bieszczady z psem – pierwsza pomoc
Bieszczady są miejscem, w którym bytują żmije zygzakowate. W celu ochrony psich łap przed ukąszeniami często stosuje się specjalne buty (które chronią także przed otarciami). Pamiętaj jednak, że najpierw trzeba psa do nich przyzwyczaić.
Co zrobić, jeśli na wyprawie w Bieszczady z psem czworonóg zostanie ukąszony przez żmiję? Ranę trzeba schłodzić i zastosować okłady z maści chłodzącej. Psa jak najszybciej powinien zobaczyć lekarz weterynarii, dlatego koniecznie jeszcze przed wyjazdem sprawdź lokalizację najbliższego gabinetu.
Wyjazd w Bieszczady z psem może być fantastyczną przygodą. Trzeba jednak pamiętać, żeby dobrze się do niego przygotować. Nie we wszystkich miejscach domowe czworonogi są bowiem mile widziane. Konieczna będzie także dbałość o ich bezpieczeństwo. Jeśli dobrze zaplanujesz wyprawę, na pewno i ty, i pies będziecie chcieli wracać w góry!