W schroniskach dla bezdomnych zwierząt na swój dom stały czekają setki tysięcy psiaków. Pomimo najlepszych chęci wolontariusze i pracownicy takich placówek nie mogą zapewnić zwierzakom po przejściach domowych warunków. W boksie, czy klatce pies jest w nieustającym stresie, co nie wpływa dobrze na jego zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. W takim wypadkach świetnym rozwiązaniem jest dom tymczasowy dla psa. Dowiedz się, co to takiego!

Czym jest dom tymczasowy dla psa?

Dom tymczasowy dla psa (w skrócie DT) to miejsce, w którym zwierzę przebywa tymczasowo, oczekując na swój dom stały. Opiekun tymczasowy przyjmuje psa pod swój dach najczęściej w porozumieniu z fundacją lub schroniskiem. Jest to więc bardzo wymagająca forma wolontariatu. Podopieczny domu tymczasowego ma szansę opuścić miejsce, w którym przebywał do tej pory i znaleźć się w spokojnych warunkach. Do obowiązków DT należy:

  • codzienna opieka nad psem – karmienie, spacery, socjalizacja;
  • podawanie leków i transport do weterynarza;
  • praca z behawiorystą (jeżeli zachodzi taka potrzeba);
  • nauka funkcjonowania w warunkach domowych;
  • poznanie charakteru psa, co pomoże znaleźć mu odpowiedni nowy dom;
  • uczestnictwo w procesie znalezienia domu stałego.

Jak zostać domem tymczasowym dla psa?

Jeżeli chcesz prowadzić dom tymczasowy, najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do jednej z organizacji opieki nad zwierzętami. Tego typu wolontariat jest na wagę złota, dlatego na pewno ktoś będzie chciał z tobą na ten temat porozmawiać i w razie potrzeby rozwiać twoje wątpliwości. Oczywiście możesz też próbować zostać tak zwanym prywatnym domem tymczasowym. Takie rozwiązanie będzie jednak miało sporo minusów i niebezpieczeństw. Wśród najważniejszych można wymienić:

  • konieczność samodzielnego ponoszenia wszelkich kosztów, także tych weterynaryjnych;
  • całkowita odpowiedzialność za poszukiwanie psu domu stałego i weryfikację potencjalnych chętnych;
  • brak merytorycznego i emocjonalnego wsparcia w trudnych sytuacjach.

Do tymczasowych domów trafiają zwierzęta w różnym stanie i po różnych przejściach. Bez dużego doświadczenia oraz zasobnego konta bankowego ich odpowiednie przygotowanie do adopcji jest niezwykle trudne.

Jak przygotować się do bycia domem tymczasowym?

Jeżeli zastanawiasz się nad zostaniem domem tymczasowym dla czworonogów, musisz dobrze się do tego przygotować. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytania:

  • Czy dysponujesz czasem? Tymczasowy opiekun musi poświęcić dużo uwagi swoim podopiecznym.
  • Czy jesteś mobilny? Masz prawo jazdy i samochód? Czy znasz kogoś, kto pomoże ci w ewentualnym transporcie do lekarza, behawiorysty lub na rehabilitację?
  • Czy masz w domu zwierzęta? Jeśli tak, to czy jesteś pewien, jak zareagują na nowego lokatora? Wprowadzanie nowych zwierząt to zawsze duży stres dla rezydentów. Trzeba mieć na uwadze ich dobro.
  • Czy masz doświadczenie w opiece nad chorym zwierzęciem?
  • Czy jesteś gotowy, na pracę z psem po przejściach, który nigdy nie przebywał w mieszkaniu?

Oczywiście wymienione wyżej kwestie są wyłącznie orientacyjne. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z tego, że tymczasowy dom dla psa to wymagająca forma wolontariatu. Zwierzęta źle znoszą częste zmiany środowiska, dlatego twoja decyzja powinna być dobrze przemyślana.

Jak finansuje się domy tymczasowe?

Dom tymczasowy to szansa na normalne życie dla wielu zwierząt, które doświadczyły bezdomności. Nie da się jednak ukryć, że utrzymanie psa (szczególnie chorego czy wycieńczonego) jest niezwykle kosztowne. Jeżeli chcesz pomóc, musisz brać to pod uwagę. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak finansuje się domy tymczasowe. W gruncie rzeczy wszystko zależy od tego, z kim współpracujesz. Niektóre organizacje biorą na siebie wszystkie koszta prowadzenia domu tymczasowego. Mowa tu zarówno o kwestiach, takich jak karma, czy podkłady higieniczne, jak i o koszty weterynaryjne.

Niektóre fundacje nie mają środków na wspieranie domów tymczasowych

Jest to jednak kwestia, którą trzeba bardzo dokładnie omówić. Niektóre fundacje nie dysponują środkami, które pozwalają na wspieranie wszystkich domów tymczasowych. W niektórych przypadkach wolontariusze biorą na siebie kwestię żywienia zwierzęcia, a organizacja zajmuje się gromadzeniem pieniędzy na ewentualne leczenie. Prywatne domy tymczasowe są pod względem finansowym pozostawione same sobie. Zanim zdecydujesz się na samodzielne pomaganie, zastanów się, czy nie porywasz się z motyką na słońce.

Dom tymczasowy dla psa – podsumowanie

Dom tymczasowy dla psa, to miejsce, w którym zwierzak czeka na adopcję, mając stały kontakt z człowiekiem. To forma wolontariatu, którą można prowadzić samodzielnie lub w porozumieniu z fundacją, lub organizacją ochrony zwierząt. Jeżeli dysponujesz czasem i miejscem w swoim mieszkaniu, możesz zostać domem tymczasowym. Pamiętaj jednak, że to bardzo duża odpowiedzialność.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.