Nowe miejsce, nietypowe okoliczności – to wszystko sprawia, że psy ze schronisk obawiają się w nowych domach nie tylko ludzi, ale również samej przestrzeni. Jak oswoić psa ze schroniska i pomóc mu w radzeniu sobie z tym lękiem? Oto garść przydatnych porad!

Jak oswoić psa ze schroniska, jeśli się boi?

Nie ma jednego sposobu na to, jak oswoić psa ze schroniska, gdy ten obawia się nowych okoliczności. Wiele zależy od czworonoga. Na początek warto dać mu przestrzeń, w której będzie mógł bezpiecznie przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Przygotuj legowisko w zacisznym miejscu, z którego jednak pies będzie w stanie obserwować otoczenie. Miski ustaw tak, aby nikt nie przeszkadzał czworonogowi w posiłku. Daj mu czas, aby obwąchał całe mieszkanie. Możesz rozłożyć w nim smaczki, aby poznawanie terenu kojarzyło mu się bardziej pozytywnie.

Jak oswoić psa ze schroniska podczas pierwszych spacerów?

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale wiele psów schroniskowych nigdy nie było na spacerze. Oznacza to, że mogą obawiać się w ogóle wyjścia na smyczy z domu, zwłaszcza w mieście, gdzie jest bardzo dużo bodźców. Jak oswoić psa ze schroniska w takich okolicznościach?

Przede wszystkim daj mu przestrzeń na to, aby mógł poznawać otoczenie. Zabierz na spacer smakołyki, które świetnie sprawdzą się jako nagrody albo zachęty do przebywania blisko opiekuna. Kategorycznie nie puszczaj psa luzem, bo po prostu ucieknie, gdy się przestraszy – nie ma z tobą jeszcze żadnej relacji, dlatego nie będzie kojarzył cię z bezpieczeństwem.

Jak oswoić psa ze schroniska, jeśli obawia się smyczy? Przede wszystkim zainwestuj w długą linkę i smycz przepinaną. Niech będzie dostosowana wagą do rozmiaru psa. Zbyt cienką duży pies szybko zerwie. Za gruba z kolei będzie dla małego czworonoga za ciężka. Załóż psu zarówno szelki, jak i obrożę – przyzwyczajaj go do nich już w domu. Przez pierwsze tygodnie przypinaj smycz do obu akcesoriów, co zwiększa bezpieczeństwo psa w razie próby ucieczki. Nie ściągaj psa na krótko do nogi, tylko pozwól mu swobodnie eksplorować otoczenie. Zamiast ciągnąć go na smyczy, po prostu go wołaj i zachęcaj smakołykami.

Jak oswoić psa ze schroniska i przeprowadzić trening czystości?

Może się zdarzyć, że twój pies nie będzie nauczony czystości. Oznacza to, że może załatwiać się w domu, a dodatkowo robić to w trudno dostępnych miejscach, jeśli obawia się ciebie, bo cię nie zna. W takim przypadku ważne jest nie tylko pytanie, jak oswoić psa ze schroniska, ale również, jak to zrobić w taki sposób, by przeprowadzić sprawnie trening czystości.

Na początek warto ograniczyć psu przestrzeń, gdy nie ma cię w domu. Możesz wprowadzić w tym celu klatkę kennelową, ale dobrze sprawdzi się też wydzielenie pewnego terenu do dyspozycji czworonoga. Zadbaj tylko o to, aby było to miejsce bezpieczne dla psa, bez rzeczy, które mógłby łatwo zniszczyć. Warto też, aby było w nim łatwo posprzątać.

Staraj się zabierać psa na regularne spacery co kilka godzin. Nagradzaj, gdy załatwi się na dworze. W ten sposób nie tylko nauczysz się, jak oswoić psa ze schroniska, ale również skojarzysz mu pozytywnie załatwianie na dworze i twoją obecność. Jeśli pies załatwi się w domu, nie karz go. Przerwij zachowanie, np. klaśnij, a potem wyprowadź psa na dwór i nagrodź za załatwienie tam potrzeb. Możesz stosować spreje neutralizujące zapach, aby nie zachęcać pupila do sikania w tym miejscu. Obserwuj psa, gdy jesteś w domu, i wychwytuj moment, w którym przejawia zachowania typowe dla czworonoga przed próbą załatwienia potrzeb.

Jak oswoić psa ze schroniska – ogólne porady

Wiesz już, jak oswoić psa ze schroniska i przyzwyczaić go do podstawowych aspektów wspólnego życia. Oto dodatkowych kilka rad, które pomogą ci w całym procesie adaptacji psa do nowych warunków:

  • nigdy nie stosuj przemocy i przymusu – pamiętaj, że ta pierwsza jest karalna. Pies ze schroniska często jest po przejściach, dlatego takie zachowanie prowadzi do utraty zaufania do opiekuna;
  • nie podnoś głosu w pierwszych tygodniach pobytu psa w twoim domu, aby go nie przestraszyć;
  • sprawdzaj powoli, czego może bać się pies – to mogą być przedmioty codziennego użytku, jak odkurzacz czy miotła;
  • od początku wprowadź jasne zasady dotyczące tego, co pies może, a czego nie;
  • staraj się pilnować rutyny codziennego dnia, co wspomoże aklimatyzację.

To, jak oswoić psa ze schroniska, często zależy od samego czworonoga. Niektóre zwierzęta łatwiej adaptują się do nowych okoliczności, a inne potrzebują czasu. Obserwuj psa, a jeśli to konieczne, zwróć się o pomoc do behawiorysty.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.