Chcesz psa? Szukasz informacji o tym, jak wygląda adopcja psa ze schroniska? A może interesuje cię coś konkretnego, np. mikropsy do adopcji? To bardzo ważny krok, od którego zaczyna się każda procedura adopcyjna psa. Pamiętaj jednak, że decyzja o adopcji powinna być przemyślana, bo pies to nie zabawka, lecz obowiązek i opieka na kilka lub nawet kilkanaście lat wspólnego życia. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak adoptować psa oraz właściwie przygotować swój dom na jego przyjęcie. Dzięki temu adopcja psa stanie się dla ciebie łatwiejsza i szybciej znajdziesz czworonożnego przyjaciela.

Adopcje psów – kto może przygarnąć psy ze schroniska do adopcji?

Adoptowanego psa nie wystarczy karmić, wyprowadzać na spacerek i głaskać. Nie zawsze będzie on też grzeczny, posłuszny, a tym bardziej „wdzięczny” za przygarnięcie. Nie wystarczy rzucać mu piłki, by był szczęśliwy, a lekarza weterynarii możesz widywać nie tylko przy corocznych szczepieniach, ale też lecząc pupila. Czasami czworonóg może też pokrzyżować twoje plany na wyjazd.

adopcje psów kto może przygarnąć psy ze schroniska do adopcji

Zanim udasz się po psa do schroniska lub zaczniesz wyszukiwać rasowe szczeniaki do oddania, podejdź do sprawy na chłodno! Zastanów się, czy adopcja psa to słuszna decyzja. W tym celu odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Czy mam wystarczająco dużo czasu, aby zająć się podopiecznym?
  • Czy mam odpowiednie środki, żeby zaspokoić wszystkie psie potrzeby?
  • Czy jestem wystarczająco odpowiedzialny, aby przygarnąć psa ze schroniska?

W tak złożonym procesie, jakim jest adopcja, psy są najważniejsze, zatem nowi właściciele muszą wcześniej spełnić kilka warunków. Krótko mówiąc, adopcja psa jest możliwa jedynie w przypadku osoby:

  • pełnoletniej;
  • samodzielnej;
  • mieszkającej w Polsce;
  • niezależnej finansowo.

Jeśli spełniasz te kryteria, adoptuj psa!

Adopcja psa – jak go wybrać?

Szukając swojego przyszłego pupila, nie kieruj się tylko jego wyglądem, bo nie na tym polega adopcja psów. Oczywiście, mikropsy do adopcji są ładne, podobnie zresztą jak rasowe szczeniaki do oddania. Jednak młody pies w typie jakiejś rasy nie zawsze będzie ją przypominał, kiedy urośnie. Musisz zwracać uwagę na temperament oraz charakter psa do adopcji. Często to od nich zależy, czy zbudujesz dobrą relację ze swoim czworonogiem.

Gdzie szukać psa do adopcji?

Odwiedź psy ze schroniska do adopcji, zajrzyj do boksów albo odwiedź stronę internetową fundacji i przejrzyj oferty w internecie. Zdarzają się też ogłoszenia o adopcji psa z hodowli, jednak są one rzadkie. Zwracaj zawsze uwagę na opis danego czworonoga, z niego możesz dowiedzieć się wiele o predyspozycjach, tolerancji wobec innych psów, planowanej lub wykonanej kastracji, a nawet wymaganiach wobec nowego opiekuna, a następnie skontaktuj się z wybraną placówką.

Rasowe psy do adopcji

Dużą popularnością cieszą się rasowe psy do adopcji. Czasem adopcja takiego psa wymaga wręcz rywalizacji! Procedura adopcyjna potrwać nawet kilka tygodni, w czasie których każdy potencjalny właściciel będzie musiał udowodnić, że to właśnie on powinien adoptować zwierzaka. Musisz się wówczas pozytywnie wyróżniać. Możesz to osiągnąć np. poprzez nawiązanie doskonałej relacji z psem i przekonać wizytatora, że masz idealne warunki do tego, aby zapewnić pupilowi godne życie. Jak przygotować dom? O tym przeczytasz poniżej.

rasowe psy do adopcji

Jak adoptować psa? Najpierw wypełnij formularz!

Decyzja podjęta na podstawie opisu psa to tylko początek! Dotychczasowy opiekun psa musi teraz poznać cię lepiej, dowiedzieć się, jaką masz cierpliwość, determinację, stosunek do adopcji, warunki domowe itd. W tym celu musisz wypełnić specjalny formularz. Ankieta przedadopcyjna składa się z wielu pytań i będzie niezbędna do określenia, czy powierzyć ci zwierzę. Oznacza to, że bez tego dokumentu adopcja psa lub suczki jest zwyczajnie niemożliwa. 

Adopcja psów – co daje rozmowa telefoniczna?

Gdy twoja ankieta przedadopcyjna zostanie pozytywnie rozpatrzona, zostaniesz zaproszony do rozmowy telefonicznej z opiekunem psa z domu tymczasowego, wolontariuszem schroniska lub specjalistą do spraw adopcji. Otrzymasz wówczas wszystkie wytyczne dotyczące spotkania, w czasie którego będziesz mógł zdobyć wszelkie informacje na temat psiaka i odpowiedzi na nurtujące cię pytania. Warto także zaznaczyć, że procedura adopcyjna psa na tym etapie wciąż może zostać przerwana. Dzięki temu adopcje psów są racjonalne i świadome.

Spotkanie przedadopcyjne – zaadoptuj psa swoich marzeń

Adopcja psa jest już coraz bliżej. Na tym etapie spotykasz się z psem oraz osobą, która zdecyduje o tym, czy otrzymasz swojego pupila na stałe. Wizyta przedadopcyjna to okazja do tego, abyś bliżej poznał wybranego psa, zabrał go na spacer oraz umocnił się w przekonaniu, że to właśnie jemu chcesz stworzyć prawdziwy dom. Pamiętaj, że na tym etapie wciąż możesz zrezygnować i rozpocząć poszukiwania od nowa.

Przedstawiciel psa oceni waszą relację, opowie ci o jego przyzwyczajeniach, wadach oraz zaletach, powie, jakie podstawowe komendy zna zwierzak. Powinien także uprzedzić cię, jeśli pies w przeszłości bywał agresywny i wskazać możliwe rozwiązania, jak konsultacja behawiorysty czy szkolenia, a także poinformować o wszystkich potencjalnych problemach, takich jak podejrzenie chorób genetycznych. Stare psy do adopcji mogą też wymagać regularnych badań, podawania leków lub wizyt u weterynarza.

Wizyta przedadopcyjna – pokaż swój dom i adoptuj psa

Adopcja psa jest możliwa, gdy poprzedni krok zostanie wykonany. Postaraj się zatem wypaść pozytywnie w czasie spacerów zapoznawczych, aby nie było wątpliwości, że nadajesz się na właściciela czworonoga. Dzięki temu będziesz mógł odbyć kolejną (ostatnią już) rozmowę, tym razem we własnym domu. W czasie jej trwania jeszcze raz zostaniesz poinformowany o najważniejszych kwestiach i będziesz mógł zadać pytania. Wizyta domowa ma też ocenić twoje warunki mieszkaniowe oraz postępy w przygotowywaniu domu na przyjęcie psa. Jest to ważny etap, zwłaszcza gdy o jednego psa „walczy” kilka osób.

Umowa adopcyjna – ostatecznie zaadoptuj psa

Adopcja psa została zakończona. Wszystkie poprzednie etapy wypadły bardzo zadowalająco, więc możesz podpisać umowę adopcyjną. Jest to ostatni krok, który musisz wykonać, aby zabrać psa ze schroniska i zapewnić mu dom. Oczywiście, wciąż możesz się wycofać i odmówić podpisania dokumentów, ale z reguły nikt tego nie robi. Kiedy wiesz, jak adoptować psa, nie zwlekaj dłużej. To w twoich rękach jest szczęście bezdomnego psa, który marzy jedynie o przyjacielu i ciepłej, kochającej rodzinie.

Adopcja zwierząt – jak stworzyć warunki dla psa

adopcja zwierząt jak stworzyć warunki dla psa

Pamiętaj, adopcja psa jest procesem, przez który należy cierpliwie przebrnąć. Procedura adopcyjna psa wygląda na skomplikowaną, ale uwierz, że służy temu, by znaleźć idealnego właściciela i zapewnić czworonogowi dobre życie. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby zadbać o właściwe warunki dla psa. Powinieneś więc:

  • znaleźć dla niego miejsce w domu;
  • zabezpieczyć miejsca i przedmioty potencjalnie niebezpieczne;
  • kupić odpowiednią karmę i zabawki;
  • zapewnić przytulne legowisko, kocyk;
  • zaopatrzyć się w solidne akcesoria spacerowe, jak obroża z adresówką, smycz oraz linka treningowa.

Adoptuj psa, dając mu bezpieczny dom

Aby adopcja psa zakończyła się sukcesem, ważną rzeczą jest zapewnienie zwierzakowi bezpieczeństwa. Zacznijmy od tego, że adopcja wiąże się ze znalezieniem miejsca dla nowego członka rodziny. Oznacza to, że musisz wyznaczyć konkretny kącik dla swojego pupila, w którym będzie mógł spać, jeść, bawić się itd.

Zabezpiecz wszystkie wystające kable i schowaj niebezpieczne środki chemiczne. Warto także rozważyć przestawienie doniczek na wyższe półki. Sprawdź, czy nie masz w domu roślin trujących dla psa. Możesz również schować rzeczy leżące luzem, takie jak gazety, buty czy płyty. Jeśli wykonasz to przed wizytą przedadopcyjną na pewno zyskasz dodatkowe punkty, które pozwolą ci adoptować psa.

Jak karmić adoptowanego psa?

Niezależnie od tego, czy interesuje cię adopcja psa rasowego, szczeniaka czy starszego psa, musisz zapewnić mu zbilansowaną i przede wszystkim odpowiednią dietę. Posiadanie psa to wielka odpowiedzialność i konieczność zapewnienia mu maksymalnego komfortu i zdrowia. W ciągu pierwszych dni najlepiej podawać zwierzęciu karmę, którą dostawało w placówce. Dotychczasowy opiekun powinien udzielić ci wyczerpujących informacji na ten temat.

Jak widzisz, adopcja psa nie jest trudna, ale powinieneś się do niej odpowiednio przygotować. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik ci w tym pomoże. A teraz, skoro już wiesz, jak adoptować psa i przygotować dom na jego przybycie, odwiedź schronisko i zaadoptuj psa. Powodzenia!

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.