Zwierzęta, które są pod opieką konkretnych organizacji, mogą być zwykle adoptowane w określonych sytuacjach. Warunki adopcji psa mogą się różnić zależnie od tego, skąd chcesz wziąć zwierzę, czy jest rasowe oraz jaki jest jego stan zdrowia czy status prawny. Oto garść szczegółowych informacji.

Warunki adopcji psa ze schroniska

W tym przypadku, jak w większości, wiele zależy od regulaminu danej placówki. Zazwyczaj jednak absolutne minimum, jeśli chodzi o warunki adopcji psa, to:

  • konieczność okazania dokumentu tożsamości;
  • możliwość adopcji tylko przez osobę pełnoletnią i trzeźwą;
  • konieczność podpisania umowy adopcyjnej.

Niektóre schroniska wymagają jeszcze na przykład wcześniejszego zapoznania z psem czy nawet zgody na wizytę przedadopcyjną. W niektórych placówkach konieczne jest wniesienie opłaty za psa.

Warunkiem adopcji psa ze schroniska jest to, że przeszedł on czternastodniową kwaratannę. To okres, który pozwala prawowitemu opiekunowi zgłosić się po psa i go odebrać. Potem przechodzi on na własność organu prowadzącego schronisko i trafia do adopcji. Niektóre placówki nie wydają psów bez kastracji. Wymogiem prawnym jest to, że pies jest zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.

Warunki adopcji psa z organizacji pozarządowej

Fundacje i stowarzyszenia, które statutowo zajmują się bezdomnymi psami, mają zwykle o wiele bardziej wymagające warunki adopcji psa. Zazwyczaj podstawą jest wypełnienie ankiety przedadopcyjnej, a po jej pomyślnym zaliczeniu – przejście wizyty przed adopcją. W jej trakcie specjalista odwiedza cię w domu, opowiada o zwierzęciu i pyta o twoje przygotowanie na nowego zwierzaka. Czasem na tym etapie poznajesz już swojego potencjalnego członka rodziny.

Zazwyczaj zwierzęta wychodzące z organizacji są zaszczepione, odrobaczone oraz wykastrowane, dlatego nie są to warunki adopcji psa. Niemniej w niektórych przypadkach konieczne jest wniesienie wpłaty w dowolnej wysokości na rzecz pokrycia kosztów utrzymania zwierzęcia. Nawet jeśli nie jest to warunek adopcji, na pewno pozostaje w dobrym guście, bo pozwala utrzymywać kolejne psy, które organizacja weźmie pod opiekę. 

Warunki adopcji psa z hodowli

Choć zdarza się to nieczęsto, można znaleźć psy do adopcji z hodowli zarejestrowanej w ZKwP. W takim przypadku mowa zwykle o podrośniętych, a nawet dorosłych psach, które wróciły od właścicieli albo w ogóle nie znalazły nowego domu w okresie szczenięctwa. Często są to psy zadbane i już wychowane, ale zdarza się, że mogą przejawiać rozmaite problemy behawioralne, na przykład niechęć do innych psów czy agresję w stosunku do małych dzieci. W takim przypadku warunki adopcji psa zwykle związane są z tym, jaki musi być przyszły dom. Podstawowym założeniem jest, aby nie było w nim aspektów, które mogłyby sprawić, że pies znów będzie szukał domu.

Dodatkowe warunki adopcji psa określa sam hodowca. Czasem jest to podpisanie umowy adopcyjnej. Innym razem obowiązkowa kastracja psa, jeśli jeszcze nie przeszedł tego zabiegu. Niekiedy adopcja jest płatna, a innym razem trzeba za psa zapłacić mniejszą sumę niż standardowa.

Warunki adopcji psa z domu tymczasowego

Osoby, które przyjmują do swojego domu psy w potrzebie, szukają im potem domów. Zwykle w takim przypadku warunki adopcji psa skupiają się wokół potrzeb czworonoga i dopasowania go do przyszłego domu. Bardzo często są zbliżone do tych wymienionych w akapicie na temat organizacji prozwierzęcych. Warunkiem adopcji psa jest zaliczenie wizyty przedadopcyjnej i podpisanie umowy, a także zrealizowanie innych założeń, np. kastracja w wyznaczonym terminie, jeśli mowa o szczeniętach. Psy z takich miejsc są zazwyczaj zadbane, mają aktualną profilaktykę zdrowotną i jest znany ich charakter.

Warunki adopcji psa od osoby prywatnej

Trudno tutaj zwykle mówić o warunkach adopcji psa, bo jest to zwykle po prostu oddanie go. Pamiętaj, że psy bez wielopokoleniowych, zapisanych w księgach rodowodowych dokumentów zwykle są nierasowe. Ich sprzedaż i kupno są w Polsce niezgodne z prawem. Jeśli osoba prywatna oddaje psy, powinna to zrobić bezpłatnie. Tutaj obostrzenia są najmniejsze, bo ludzie często po prostu chcą pozbyć się zwierząt.

Jak widzisz, warunki adopcji psa mogą się różnić zależnie od miejsca, z którego bierzesz pupila. Pamiętaj, że niekiedy bywają bardziej restrykcyjne. Wtedy możesz też więcej wymagać od osoby oddającej psa do adopcji, np. pod kątem przygotowania czworonoga do pobytu w nowym domu.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.