Nagłe i trudne sytuacje życiowe bywają niemożliwe do przewidzenia i zaplanowania. Przeprowadzka do innego kraju czy poważna choroba mogą przewrócić życie do góry nogami. Ofiarami takich dramatów bywają również czworonożni pupile. Co roku do schronisk trafiają dziesiątki tysięcy zwierząt. Oddanie psa zawsze powinno więc być traktowane jako ostateczność.

Oddanie psa do adopcji – niech ta decyzja będzie przemyślana

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie oddają swoje psy. Najczęściej pojawiają się argumenty takie jak:

  • zmiana sytuacji życiowej;
  • przeprowadzka;
  • choroba;
  • zbyt wysokie koszty leczenia zwierzęcia;
  • problemy behawioralne;
  • alergia;
  • pojawienie się w domu dziecka.
oddanie psa

Dla większości psów rozłąka ze swoim opiekunem jest ogromną traumą. Chociaż nie każdą sytuację losową da się przewidzieć, to jednak warto decyzję o adopcji lub kupnie zwierzęcia bardzo dobrze przemyśleć. W przypadku problemów z lękliwością lub agresją u psa przed jego oddaniem warto spróbować pracy z behawiorystą albo trenerem psów.

Oddanie psa do schroniska – plusy i minusy

W świetle ustawy o ochronie zwierząt porzucenie zwierzęcia jest równoznaczne ze znęcaniem się nad nim. Jeżeli więc zdecydujesz się na oddanie psa, powinieneś przekazać go w ręce odpowiedniej instytucji. Zazwyczaj wybór pada na lokalne schronisko dla bezdomnych zwierząt. Z jednej strony jest to rozsądne rozwiązanie. W większości schronisk czworonogi są znakowane, w razie konieczności leczone, a następnie szuka im się nowego domu.

oddanie psa

Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać, że schronisko jest miejscem, w którym zwierzę narażone jest na nieustający stres. Przebodźcowanie połączone z odosobnieniem w boksie może pogłębić problemy behawioralne. Stres ma także ogromny wpływ na odporność organizmu, dlatego po oddaniu do schroniska psie zdrowie zazwyczaj bardzo mocno podupada. Zawsze będzie to jednak lepszy wybór niż porzucenie psa na ulicy.

Pamiętaj jednak, że nie każde schronisko przyjmuje psy właścicielskie. To placówka dla zwierząt bezdomnych. Nie przywiązuj też psa do płotu schroniska i nie podrzucaj go na jego teren, bo jest to porzucenie zwierzęcia i czyn karalny.

Dokąd najlepiej oddać swojego psa?

oddanie psa

Jeżeli z jakiegoś powodu oddanie psa jest dla ciebie jedynym wyjściem z sytuacji, najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie zwierzakowi nowego domu. Jeżeli kupiłeś psa w hodowli, możesz skontaktować się z hodowcą i poprosić go o znalezienie adopcyjnego domu dla czworonoga.

Możesz także zdecydować się na oddanie psa do adopcji za pośrednictwem jednej z organizacji ochrony zwierząt. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż szukanie domu na własną rękę, ponieważ fundacje mają narzędzie do zweryfikowania potencjalnych nowych właścicieli. Oczywiście zwierzęcia musisz się formalnie zrzec, aby ktoś potem mógł go adoptować.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.