Nie od dziś wiadomo, że o wiele trudniej jest znaleźć dom psom dużych ras. Małe psy do adopcji znajdują domy o wiele szybciej, ale nie oznacza to, że ich adopcja ma same zalety. Dowiedz się, z jakiego powodu warto rozpatrywać małe rasy podczas szukania psa dla siebie, a dlaczego mogą być one istną pułapką.

Małe psy do adopcji – gdzie ich szukać?

Małe psy do adopcji to zazwyczaj takie czworonogi, których rozmiar nie przekracza 10 kg wagi lub ok. 40 cm w kłębie. W rzeczywistości są to psy do mniej więcej do wysokości połowy łydki osoby dorosłej. Na tyle nieduże, aby było je wygodnie wziąć pod pachę albo na ręce, gdy jest taka potrzeba. Do małych psów do adopcji zaliczają się też psy ras miniaturowych. Ich rozmiar zwykle nie wykracza poza 5 kg masy ciała.

Zalety adopcji małego psa

Istnieje kilka zalet, przez które warto szukać psów małych ras do adopcji. Sprawdź, o czym mowa.

Utrzymanie małego psa jest tańsze

Z pewnością małe psy do adopcji są tańsze w utrzymaniu. Chodzi nie tylko o to, że jedzą mniej. Niektóre usługi weterynaryjne, jak np. sterylizacja czy kastracja, są często o wiele tańsze w porównaniu z dużym psem. Także akcesoria, suplementy czy preparaty na kleszcze kosztują relatywnie mniej. Z tego powodu utrzymanie jest bardziej ekonomiczne, oczywiście do momentu, gdy zwierzę nie zacznie poważnie chorować.

Nad małym psem łatwiej jest zapanować

Mikropsy do adopcji uznawane są za kontaktowe i bardziej przyjazne. Prawda nie do końca tak wygląda, ale faktem jest, że o wiele łatwiej jest zapanować nad psem niewielkich rozmiarów. Zwierzęta takie zwykle dążą do kontaktu z człowiekiem i lubią towarzystwo ludzi, choć niekoniecznie przepadają za innymi zwierzętami. Możesz jednak spacerować z nimi na smyczy bez wątpliwości, czy je na niej utrzymasz.

Mały pies jest wygodniejszy na co dzień

Codzienne życie nie jest bajką. Małe psy do adopcji, choć są zwykle radosne i uwielbiają spacery, lepiej znoszą ich chwilowy brak. Łatwiej jest je zmęczyć, zarówno nauką komend, jak i aktywnościami na podwórku. Musisz tylko pamiętać, że nie są to dobre psy do kojca, a pozostawienie ich przy ogrodzeniu może skończyć się kradzieżą, zwłaszcza suni w typie rasy.

Małe psy są lepsze dla osób starszych

Z uwagi na kompaktowe wymiary, niewielką wagę i niskie koszty utrzymania małe psy do adopcji są chętnie wybierane przez starszych opiekunów. Taki pies, jeśli jest dobrze wybrany, lubi kontakt z człowiekiem. Jego zaszczepienie nie sprawia problemów pod kątem finansowym, ale i siły, którą trzeba poświęcić na jego utrzymanie. Nie jest to dobry pies na posesję, jednak starsze osoby często chcą mieć swoje czworonogi przy sobie.

Małe psy dłużej żyją

To niezaprzeczalna zaleta dla każdego wielbiciela czworonogów – mały psiak ma niekiedy przed sobą nawet dwa razy więcej życia niż duży pupil. Dłużej pozostaje wesoły, a przy tym energiczny i aktywny. Nawet jeśli nie adoptujesz psiego dziecka, tylko dorosłe już zwierzę, masz szansę zyskać towarzystwo na długie lata.

Małe psy do adopcji – mity na temat przygarnięcia małych psów

Warto wiedzieć, że małe psy do adopcji nie mają samych zalet. Niekiedy maleńkie czworonogi mają też konkretne wady.

Czy małe psy są idealne się dla małych dzieci?

Piesek czy suczka niewielkich rozmiarów kiepsko sprawdzi się w domu z małymi dziećmi. Nawet jeśli zwierzę jest spokojne, bardzo łatwo jest je uszkodzić. Dzieci zrobią to bezmyślnie i niecelowo, jednak ich nadmiar energii może negatywnie odbić się na zdrowiu czworonoga i ogólnie relacji z psami.

Ruletka – czy szczeniak wyrośnie na małego psa

Roczny mały pies do adopcji jest już właściwie dorosły. Jednak wcześniej nie wiesz, czy szczenię psa w typie faktycznie dorośnie do konkretnych rozmiarów. To istotna wada, jeśli zależy ci na tym, ile ważyć będzie dorosły pupil z przytuliska.

Małe psy na starość mają liczne problemy

Małe psy do adopcji żyją dłużej, ale są też bardziej narażone na różne choroby. Choć pozostają pogodne i mogą przeżyć wiele lat, to jednak narażone są na choroby stawów, serca, tchawicy, a także gromadzenie kamienia nazębnego. To generuje koszty leczenia.

Małe psy nie potrzebują aktywności i pracy

Ten mit sprawia, że często małe psy gotowe do adopcji dosyć szybko wracają do schroniska. Nawet psi maluch potrzebuje uwagi opiekuna i pracy. Aby był ułożony, musisz zainwestować w niego czas i swoje zainteresowanie. Rzadko który pies ze schroniska od razu ładnie chodzi na smyczy czy jest łagodny wobec innych czworonogów.

Małe psy do adopcji trafiły do schroniska często przez ludzką bezmyślność. Warto wiedzieć, jakie wady i zalety niesie za sobą ich adopcja. To pozwoli ci wybrać odpowiedniego psa do swojego domu.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.