Jeśli do tej pory nie miałeś okazji poznać historii świętego Franciszka, czas to zmienić. Jest on symbolem troski o bliźniego, a także o zwierzęta. Odgrywały one bardzo dużą rolę w jego życiu. Zdarza się nawet, że 4. października – w imieniny Franciszka i Dzień Zwierząt – odprawiane są specjalne msze, w których mogą uczestniczyć właściciele i ich pupile. Nie da się zaprzeczyć, że to ciekawa inicjatywa.

Dlaczego święty Franciszek z Asyżu został patronem przyrody? Kim był i jakie życie wiódł? Sprawdź!

Kim był św. Franciszek z Asyżu?

patron zwierząt - kim był

Na początku warto wiedzieć kilka słów o tym, kim był św. Franciszek z Asyżu. Urodził się on w 1181 roku w dosyć bogatej rodzinie. W wieku 24 lat nawrócił się, gdy objawił mu się Bóg. To był przełom. Franciszek chciał iść śladami Jezusa, dlatego postanowił wyrzec się bogactwa i życia w dostatku. Tym, co miał podzielił się z ubogimi. 

To jednak nie wszystko – nie bez powodu jest on dziś znany jako święty patron zwierząt. Franciszek troszczył się on nie tylko o bliźniego, ale także o otaczającą go naturę. Uświadamiał ludzi, chciał kształtować w nich poczucie, że otaczająca ich przyroda i zwierzęta są niezwykle ważne. 

Jako patron zwierząt św. Franciszek żył bardzo skromnie. W jego naukach mimo to odkryto istotne prawdy. Dbał o wszystko, co go otaczało, doceniał najdrobniejsze rzeczy. 

Święty Franciszek z Asyżu – dlaczego jest patronem przyrody?

patron zwierząt - święty franciszek

W Biblii nie brakuje powodów, dla których ten święty – patron zwierząt – został uznany za ich obrońcę. Niejednokrotnie chronił je przed ludzkimi krzywdami oraz przemawiał do nich, aby i one nie robiły krzywdy ludziom. Po swoim nawróceniu i zrezygnowaniu z życia w dostatku, żył blisko zarówno zwierząt, jak i natury. 

Umiłowanie przyrody było dla jej patrona, św. Franciszka, jedną z najważniejszych wartości. Celem jego życia było pomaganie ludziom i uczenie ich odpowiedniego podejścia do zwierząt i przygody. Jego zdaniem zwierzęta miały takie samo prawo do życia jak ludzie. Co więcej, do dziś umiłowanie przyrody jest jedną z podstawowych zasad zakonu franciszkanów.

Życie tego świętego patrona zwierząt było bardzo skromne i ubogie. Wszystkim, czym miał, dzielił się z naturą. To w niej odnajdywał kontakt z Bogiem. Pokazywał, czym są prawdziwa miłość i szacunek do wszystkich stworzeń i otaczającego świata. Nic więc dziwnego, że został on patronem zwierząt domowych, a także patronem przyrody.

Św. Franciszek – patron wielu rzeczy

patron zwierząt - patron wielu rzeczy

Prawie każdy wie, że św. Franciszek to patron zwierząt. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest to bardziej sprecyzowany termin. I tak, jako patron zwierząt, święty ten roztacza też opiekę nad całą ekologią i ekologami. Chroni też hodowców ptactwa domowego, a także ornitologów. Co więcej, nie jest to tylko patron zwierząt, bo zwracają się do niego również niewidomi, aktorzy, ubodzy, harcerze, a nawet więźniowie.
Święty patron zwierząt, czyli święty Franciszek z Asyżu, to postać warta uwagi. Jego postawa wobec bliźniego, zwierząt i natury jest godna naśladowania. W dzisiejszych czasach bardzo często brakuje empatii, warto nauczyć się jej na nowo. Każdy miłośnik przyrody powinien wiedzieć, kim jest patron zwierząt domowych, i świętować 4 października Światowy Dzień Zwierząt!

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)