Kiedy jest Dzień Psa 2024 w Polsce i na świecie?

Światowy Dzień Psa obchodzony jest 26 sierpnia. To święto wszystkich psich ras, bez względu na ich wiek, wygląd, wielkość i pochodzenie. Ustanowienie Międzynarodowego Dnia Psa to w dużej mierze zasługa Colleen Paige – amerykańskiej ekspertce i działaczce na rzecz praw zwierząt. 26 sierpnia to dzień, w którym jej rodzina adoptowała pierwszego psa. 

Obchody Dnia Psa w Polsce

Są dwa dni w roku, kiedy możesz obchodzić święto psów. Wspomniany 26 sierpnia ma znaczenie międzynarodowe. Natomiast warto wspomnieć też o 1 lipca. Dzień Psa w Polsce – i tylko w naszym kraju – obchodzimy właśnie na początku letniego miesiąca. Jego początki sięgają 2007 roku. Z inicjatywą ustanowienia tego dnia wyszło polskie czasopismo „Przyjaciel Pies” wraz z użytkownikami portalu pies.pl.

1 lipca w Polsce – polski Dzień Psa datę ma nieprzypadkową

dzień psa w polsce

Dlaczego akurat 1 lipca został wybrany jako polski Dzień Psa? Jest to początek sezonu wakacyjnego – czasu, w którym najwięcej psów zostaje porzuconych. W najbliższe święto psa postaraj się pomóc bezdomnym zwierzętom i dobrze przemyśl adopcję własnego pupila. Pamiętaj, że opieka nad psem to nie tylko przyjemność i satysfakcja. To także ogromny obowiązek!

Dlaczego warto przygarnąć psa?

dzień psa po co obchodzić

Dzień Psa 2022 to bardzo dobry moment na to, by powiększyć rodzinę o czworonoga. Zmienisz w ten sposób życie jakiegoś psiaka, ale również swoje. Korzyści, jakie daje opieka nad zwierzęciem, są większe niż zapewnienie towarzystwa. Psy pomagają nauczyć się odpowiedzialności, a jeśli w rodzinie są dzieci, maluchy wzrastają w bardziej zrównoważony sposób. Wyrabiają w sobie również umiejętności społeczne. Decyzji o adopcji nie podejmuj pod wpływem impulsu. Musisz ją dobrze przemyśleć, bo to zobowiązanie na lata.

Po co obchodzić Dzień Psów?

Dzień Psa to czas na to, by docenić wszystkie psy domowe oraz te, które dzielnie pracują – w policji, ratownictwie lub w charakterze przewodników. To również okazja, by zastanowić się nad pomocą tym poszkodowanym zwierzakom. Najlepszy przyjaciel człowieka często narażony jest na okrutne traktowanie i niesprawiedliwy los właśnie z ręki ludzi. 

Światowy Dzień Psa – pomóż poszkodowanym psiakom

Najlepszym sposobem na uczczenie Dnia Psa byłaby adopcja psiaka ze schroniska. Pamiętaj jednak, że musi być to decyzja świadoma i przemyślana. Jeżeli nie masz możliwości przygarnąć pupila, możesz spędzić ten dzień na wolontariacie. Podaruj bezdomnym psiakom odrobinę czasu i uwagi – z pewnością to docenią! Każde schronisko z chęcią przyjmie też:

  • karmę;
  • środki czystości;
  • koce;
  • zabawki dla psów.

Święto Psa – podaruj prezent swojemu pupilowi

dzień psa podaruj prezent

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem szczekającego czworonoga, spraw, aby ten dzień był dla niego wyjątkowy! Spędźcie razem więcej czasu na wspólnym spacerze i zabawach. Dzień Psa to idealna okazja do tego, by porozpieszczać swojego pupila. Podaruj mu nową zabawkę lub wykonaj ją samodzielnie ze starych materiałów! Możesz też pokusić się o kupno ulubionej psiej przekąski.

Dzień Psa – ciekawostki

Co warto wiedzieć o Dniu Psa? Nie we wszystkich częściach świata jest on obchodzony w ten sam sposób.

  • Święto Psa w Stanach Zjednoczonych nazywane jest Narodowym Dniem Psa;
  • W Polsce i we Włoszech nazwa święta to Międzynarodowy Dzień Psa;
  • Po raz pierwszy święto obchodzono 26 sierpnia 2004 roku;
  • Pierwsze oficjalne obchody Dnia Psa w Polsce odbyły się w 2007 roku, dziesięć lat po uchwaleniu Ustawy o Ochronie Zwierząt;
  • W Polsce mamy nie tylko Dzień Psa i Międzynarodowy Dzień Psa, obchodzone 1 lipca oraz 26 sierpnia, ale także Dzień Kundelka. Sympatyczne mieszańce świętują 25 października;
  • Do kalendarza psich świąt warto dodać 9 marca, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Psa.
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.