Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony 4 października 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i do dziś obchodzimy go w ten jesienny dzień. Celebracja rozpoczyna obchody Światowego Tygodnia Zwierząt.

Światowy Dzień Zwierząt 2024 – kiedy jest?

światowy dzień zwierząt - kiedy

Światowy Dzień Zwierząt to jedno z najważniejszych nietypowych świąt w roku. Pozwala na uczczenie wszystkich zwierząt zamieszkujących naszą Ziemię – ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb, a nawet bezkręgowców. Kiedy jest Dzień Zwierząt? Jego data przypada na 4 października. Pokrywa się więc ze świętem św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt i ekologii.

4 października – Dzień Zwierząt 2024

światowy dzień zwierząt - 4 października

Data wspomnienia św. Franciszka może skłaniać do naśladowania jego łagodności wobec zwierząt i wyrzeczenia się dominacji nad innymi gatunkami. W tym czasie propagowana jest idea troski o wszystkie zwierzęta – szczególnie tych, które są bliskie wyginięcia lub narażone na niesprawiedliwie okrutne traktowanie. Na konferencjach ekologicznych zwraca się też uwagę na gatunki zagrożone i dostępne sposoby pomocy zwierzętom.

Dzień Zwierzaka 2024 – zacznij od małych celebracji

światowy dzień zwierząt - małe celebracje

Jeśli masz w domu pupila, koniecznie poświęć mu w ten dzień więcej czasu. Pies, kot, a nawet wąż lub rybki – niezależnie od tego, jakie masz zwierzaki, wszystkie docenią twoją uwagę i wspólną zabawę w Światowy Dzień Zwierząt. Warto rozpieścić swojego podopiecznego ulubioną, zdrową przekąską lub nową zabawką! 

Światowy Dzień Zwierząt infografika

Pragniesz jednak zrobić coś więcej dla świata? Oto kilka sposobów na to, jak można uczcić Międzynarodowy Dzień Zwierząt:

  • W rodzinnym gronie zróbcie seans widowiskowego filmu dokumentalnego o zwierzętach świata. Zrozumienie ich potrzeb i wyjątkowości to pierwszy krok do poprawy światowej sytuacji zwierząt!
  • Zaangażuj się w lokalny wolontariat. Może to być zbiórka pieniędzy na organizację chroniącą zagrożone gatunki lub protest przeciwko niesprawiedliwemu wykorzystywaniu zwierząt. Bezdomne psy ze schroniska z pewnością ucieszą się ze wspólnego spaceru lub dostawy karmy i koców! Jest wiele sposobów na to, by pomóc zwierzakom.
  • Rozważ przejście na dietę wegetariańską lub wegańską oraz unikaj produktów testowanych na zwierzętach. Twoje wybory konsumenckie mają wpływ na los wielu z nich – nie tylko tych hodowlanych.
  • Jeśli masz taką możliwość – adoptuj bezdomnego psa lub kota! Ofiarowanie im kochającego domu to najlepszy sposób na zmianę ich losu.
  • W wielu miastach podczas Światowego Dnia Zwierząt organizowane są różne akcje – zbiórki pieniężne, wykłady edukacyjne, pokazy filmów czy spotkania z ekspertami w dziedzinie ekologii i zoologii. Warto w nich uczestniczyć, ponieważ dowiesz się czegoś nowego, a przy okazji pomożesz zwierzakom!

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)