Dzień Kundelka 2024 – 25 października

Dzień Kundelka to nieformalne, lecz ważne święto. 25 października obchodzą je wszystkie wielorasowe pieski. Dlaczego ta data? Jest to dzień po rocznicy wejścia w życie polskiej ustawy o ochronie zwierząt. Z tego powodu ustanowiony został w tym czasie Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Cały październik jest w Polsce miesiącem poświęconym dobroci wobec zwierząt.

kundel

Dzień Kundelka w USA jest więcej niż raz w roku!

Nic dziwnego, że psy, jako najbliżsi przyjaciele człowieka, obchodzą kilka świąt w roku. W Polsce Dzień Psa jest ustawowo przypisany do 1 lipca. Światowy Dzień Psa został ustanowiony w Stanach Zjednoczonych w 2004 roku i odbywa się 26 sierpnia. Jednak w tym kraju obchodzi się też Dzień Kundelka – i to dwa razy do roku! Amerykański Dzień Kundla przypada na 31 lipca i 2 grudnia.

Czy obchodzimy też Światowy Dzień Kundelka 2024?

A czy ustanowiono jeden Międzynarodowy Dzień Kundelka? Niestety, jeszcze nie. Psie święta odbywają się w różnych krajach w inne daty. Oprócz Światowego Dnia Psów w poszczególnych państwach obchodzi się psie święta w wielu terminach. Nie dziwi więc szczególnie, że jeden wspólny Światowy Dzień Kundelka jeszcze nie doczekał się ustanowienia.

Dzień Kundla 2024 w Polsce – jak obchodzić?

kundel

Dzień Kundelka to wyjątkowa okoliczność i w całej Polsce organizowane są obchody tego święta. Właściciele uczestniczą w wystawach swoich kundelków, organizując im konkursy piękności i sprawności. Schroniska otwierają swoje drzwi. Zachęcają odwiedzające osoby do wyprowadzania i adoptowania bezpańskich psów. Niektóre placówki prezentują bezdomne pieski w szkołach i centrach miast. Jeśli nie masz innej możliwości, warto przynajmniej wesprzeć lokalne schronisko datkiem w postaci karmy dla psów, zabawek, koców lub pieniędzy.

Dzien Kundelka 2022

Dlaczego Dzień Kundelka 2024 jest taki ważny?

  • Kształtowanie wyglądu i charakteru psów pod potrzeby ludzi czasem kończy się niekorzystnie dla zwierząt. Skutkuje to obciążeniem genetycznym i chorobami lub utrudniającą normalne funkcjonowanie budową.
  • Zwiększając zapotrzebowanie na psy rasowe, a jednocześni chcąc oszczędzić na ich zakupie, przyczyniasz się do powstawania pseudohodowli. W takich miejscach psy rozmnażane są w strasznych warunkach i okrutnie traktowane.
kundel
  • Każdy pies kocha swojego opiekuna tak samo – niezależnie od tego, jak wygląda i jakich miał rodziców. Pamiętaj o tym w Dzień Kundelka.
  • Mieszańce są mniej chętniej adoptowane z uwagi na nieznaną pulę genową, która prowadzi do rozwoju trudnych do przewidzenia w okresie szczenięcym cech. Panuje przekonanie, że są mniej inteligentne, tymczasem to nieprawda.
  • Kundelki są często równie predysponowane do sportów i aktywności jak psy rasowe.
  • Mieszańce są niestety najczęstszymi mieszkańcami schronisk. Traktowane są jako psy gorszej kategorii, a przecież pod wieloma aspektami okazują się nawet lepsze od psów rasowych! W Dzień Kundelka rozważ więc adopcję takiego psiaka. Gdy obdarzysz go swoją miłością, będzie ci dozgonnie wdzięczny!
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)