Podstawowe informacje

Spis treści pokaż
👉 Wygląd wzrost psa – ok. 72–75 cm, wzrost suki – 67–70 cm
waga – od 45 kg u suk i od 50 kg u samców
Szata sierść: prosta, gruba, nie krótsza niż 5 cm, z obfitym podszerstkiem
umaszczenie: jednolite lub łaciate, dowolne prócz czekoladowego, błękitnego, czarnego jednolitego
🐶 Charakter zrównoważony, czujny, nieufny wobec obcych
❤️ Długość życia 10–12 lat

Owczarek kaukaski – opis rasy

Owczarek kaukaski na smyczy w mieście

Owczarek kaukaski ma bardzo zwartą i krępą budowę ciała o sylwetce wpisanej w prostokąt. Pies tej rasy onieśmiela swoją wielkością. Wysokość w kłębie u psów może osiągać nawet 85 centymetrów. Suki są nieznacznie drobniejsze i mierzą do 75 centymetrów. Waga waha się od 45 do 64 kilogramów, w zależności od płci i wieku. 

Masywne ciało owczarka kaukaskiego otula gęsta dwuwarstwowa półdługa sierść. Na szyi tworzy się obfita kryza, a ogon zdobi wyraźne pióro. Wzorzec rasy dopuszcza niemal każde umaszczenie, jednak pies nie może być czarny, brązowy i brunatny. 

Kaukaz – zachowanie i charakter

Owczarek kaukaski to rasa typowo użytkowa. Te psy zostały stworzone do pracy, dlatego do dzisiaj najlepiej czują się pełniąc rolę stróżów i obrońców swojej rodziny. 

Owczarek kaukaski – charakter

Owczarek kaukaski idzie po moście

Z natury kaukazy są psami zrównoważonymi. Nigdy nie powinny okazywać agresji i nie atakują, jeśli nie zostaną sprowokowane. Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet drobne błędy w wychowaniu i socjalizacji mogą sprawić, że staną się niebezpieczne i nieprzewidywalne. 

Zobacz także:  Gończy szwajcarski

Owczarki kaukaskie nie tolerują obcych na swoim terenie. Jeżeli poczują, że ich dom albo rodzina są zagrożone, nie wahają się zaatakować używając całej swojej siły. A tej – o czym trzeba pamiętać – mają niemało. Zdecydowanie jest to więc rasa dla doświadczonych przewodników, którzy doskonale wiedzą, w jaki sposób będą pracować z psem. 

Owczarek kaukaski, czyli niepozorny, ale czujny stróż 

Owczarek kaukaski siedzi

Kaukaz służył człowiekowi, pilnując stad w terenie, w którym przebywał sam. Właśnie dlatego psy są naturalnie predysponowane do podejmowania samodzielnych decyzji. Relację z nimi trzeba budować na szacunku i żelaznej konsekwencji, ale także łagodności i spokoju. 

Na co dzień kaukaski owczarek może wydawać się bardzo spokojny, wręcz leniwy czy ociężały. Tymczasem pies ten pozostaje w stałej czujności i zawsze wie co się wokół niego dzieje. Jeżeli sytuacja tego wymaga, to zaatakuje skutecznie, ale raczej niepostrzeżenie i znienacka. 

Owczarek syberyjski – zdrowie

Owczarek kaukaski zimą z rodziną

Owczarki kaukaskie są niezwykle odporne na trudne warunki atmosferyczne. To zdrowa użytkowa rasa, która co do zasady nie cierpi na szczególne choroby o podłożu genetycznym (chociaż w pseudohodowlach mogą oczywiście zdarzać się wyjątki). Warto jednak zaznaczyć, że tak jak wszystkie psy ras olbrzymich, narażone są na skręt żołądka oraz dysplazję stawów biodrowych. 

Pielęgnacja owczarka kaukaskiego

Pielęgnacja owczarka kaukaskiego nie jest szczególnie trudna. Pies ma jednak bardzo gęstą i dwuwarstwową sierść, a także podszerstek, który obficie linieje. Wymaga intensywnego szczotkowania przynajmniej trzy razy w tygodniu. Wskazana jest także regularna kontrola uzębienia, ze względu na potencjalne odkładanie się kamienia nazębnego

Owczarek kaukaski – szczeniaki i hodowla

Owczarek kaukaski – szczeniak

Owczarek kaukaski to bardzo wymagająca rasa, która wymaga żelaznej konsekwencji i wczesnej socjalizacji. Właśnie dlatego trzeba wybierać hodowlę, w której pieski mają od urodzenia kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami.

Braki w socjalizacji lub błędy w planie hodowlanym mogą poskutkować tym, że pies będzie wykazywał nadmierne zachowania agresywne. Właśnie dlatego hodowlę trzeba wybierać bardzo ostrożnie i rozważnie. Oczywiście, powinna ona wystawiać psiakom rodowody FCI (czyli być zrzeszona w ZKwP). Jeśli chcesz kupić kaukaza, psa wybieraj po zasięgnięciu rady u miłośników rasy i doświadczonych właścicieli. 

Dlaczego nie warto kupować kaukaza z pseudohodowli?

Niestety, w pseudohodowlach często sprzedawane są owczarki kaukaskie pochodzące z przemytu, których przeszłość trudno zweryfikować. Kupno takiego zwierzęcia zazwyczaj kończy się tragedią zarówno dla niego, jak i dla opiekuna, który nie potrafi poradzić sobie z psem i w najlepszym wypadku oddaje go do schroniska. 

Jak wygląda wybór małego owczarka kaukaskiego?

Pamiętaj, że dobry hodowca nie zarezerwuje ci psiaka w pierwszej dobie jego życia wyłącznie pod kątem umaszczenia czy innych cech zewnętrznych. Po okresie obserwacji i rozmowie z tobą wskaże natomiast pieska, który potencjalnie najlepiej wpisze się w twoje potrzeby. 

Kaukaski owczarek – cena

Owczarek kaukaski z profilu

Szczeniaki owczarka kaukaskiego to obecnie wydatek od 3 do nawet 7 tysięcy złotych. Wszystko zależy od wielu czynników, takich jak renoma hodowli czy rodowód szczeniąt. 

Owczarek kaukaski – historia rasy

Nazwa rasy odnosi się do jej pochodzenia. Przedstawiciele tej rasy od wieków strzegli stad owiec na trudnych górskich terenach Zakaukazia i Astrachania. Pomimo ciągłego kontaktu z owcami nigdy nie były to jednak psy pasterskie, tylko obronne. Ich zadaniem była walka na śmierć i życie z każdym drapieżnikiem, który zagrozi stadu. 

Zobacz także:  Karelski pies na niedźwiedzie

Do czasów po II wojnie światowej psy te były hodowane amatorsko, głównie przez pasterzy. Zwierzęta słynęły z ogromnej odwagi, waleczności i agresji. Bez cienia lęku i wahania zabijały w pojedynkę nawet po kilka wilków. 

Oficjalne hodowle kaukazów

Z czasem w Związku Radzieckim rozpoczęto oficjalną hodowlę kaukazów, jednak głównie po to, aby po krzyżówkach z innymi rasami doprowadzić do wyhodowania moskiewskiego psa stróżującego. Część psów, tych najbardziej agresywnych, wysyłano do NRD, gdzie miały pracować w służbach mundurowych.

W naszym kraju pierwsze owczarki kaukaskie pojawiły się pod koniec lat siedemdziesiątych. Obecnie w ZKwP zarejestrowanych jest kilka bardzo dobrych hodowli, które od lat pracują nad wydawaniem wyłącznie psów o dobrym i stabilnym charakterze. 

Owczarek kaukaski – dla kogo szczenię tej rasy

Owczarek kaukaski szczeniak na trawie

Owczarek kaukaski to pies, który nadaje się wyłącznie dla doświadczonego, konsekwentnego i stabilnego przewodnika. Taka osoba doskonale zdaje sobie sprawę, dlaczego chce pracować właśnie z tym psem.

Cechy kaukaza a jego szkolenie

Kaukaz jest urodzonym stróżem. Spełnia wszystkie kryteria i jest:

  • uważny;
  • spostrzegawczy
  • bardzo silny;
  • niezwykle odważny.

Nie wymaga żadnego doszkalania obronnego. Wręcz przeciwnie, trzeba szkolić psa w taki sposób, aby stabilizować jego instynkty, a nie podjudzać agresję. Szkolenie owczarka kaukaskiego z posłuszeństwa i przywołania stanowi minimum, na którym nie wolno poprzestać.

W jakiej przestrzeni kaukaz czuje się najlepiej?

Kaukaz nie nadaje się do życia w mieście. Nawet dom z ogrodem to dla niego za mało. Rasa polecana jest przede wszystkim osobom, które mieszkają na łonie natury, najlepiej z daleka od skupisk ludzkich, dlatego potrzebują dodatkowej ochrony. Duży wybieg do stałego patrolowania to niezbędne minimum dla owczarka kaukaskiego. Teren powinien być jednak zabezpieczony. Pies powinien mieć jak najmniejsze szanse, aby się z niego wydostać. Dla napotkanych na wolności osób i zwierząt może stanowić poważne niebezpieczeństwo. 

Owczarki kaukaskie a dzieci i osoby starsze

Owczarek kaukaski zimą

W stosunku do dzieci w swojej rodzinie dobrze ułożony kaukaz nie powinien wykazywać żadnych zachowań agresywnych. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że malucha nie wolno zostawiać samego z tak ogromnym zwierzęciem. Same gabaryty owczarka kaukaskiego stanowią zagrożenie dla małych dzieci. Nawet podczas zabawy kaukaz może niechcący porządnie je poturbować. Zdecydowanie nie jest to także rasa dla osób starszych. 

Dla kogo kaukaz nie będzie dobrym wyborem?

Czasem kupno lub adopcja tego psa nie jest najlepszym pomysłem. Raczej nie powinny ich przygarniać osoby, które nie mają doświadczenia z rasą, lub chociażby z innymi obronnymi psami górskimi. 

Owczarek kaukaski – zdjęcia

Ciekawostki o rasie pies kaukaski

Mioty owczarków kaukaskich są naprawdę pokaźne. W standardowym miocie przychodzi na świat około piętnastu szczeniąt. Jest to problematyczne nie tylko z perspektywy suki, która musi wychować tak liczne potomstwo, ale także samego hodowcy. 

Zobacz także:  Greyster

Owczarki kaukaskie znajdują się na liście ras psów uznawanych za niebezpieczne w wielu krajach, także w Polsce. 

Owczarek kaukaski to typowy pies stróżujący, który najlepiej czuje się w dużej przestrzeni, gdzie może mieć wiele swobody. Trzeba go jednak odpowiednio wyszkolić i chronić przed ucieczką, ponieważ dla obcych osób może być niebezpieczny. Zdecydowanie nie jest to pies dla każdego.

Popularne imiona dla psa rasy owczarek kaukaski

Popularne imiona dla psa rasy owczarek kaukaski to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.

Owczarek kaukaski – najczęściej zadawane pytania

Czy owczarek kaukaski jest niebezpieczny?

Zachowanie psa jest zależne od jego socjalizacji i wychowania. Owczarek kaukaski najlepiej zachowuje się, prowadzony przez doświadczonego opiekuna.

Czy owczarek kaukaski lubi dzieci?

Choć odpowiednio ułożony kaukaz dogada się z dziećmi, musisz pamiętać, że to duży pies. Z uwagi na gabaryty może być zagrożeniem dla najmłodszych dzieci.

Jak atakuje owczarek kaukaski?

Pies tej rasy jest nieufny wobec obcych. Atakuje zwykle po cichu, nie robi hałasu. Jest bardzo skuteczny.

Jak wysoki jest owczarek kaukaski?

Samiec powinien mieć 72–75 cm w kłębie, suka natomiast 67–70 cm.

Jaka jest najgroźniejsza rasa psa?

Nie da się określić, jaka rasa jest najgroźniejsza. Każdy pies, który jest nieprawidłowo ułożony, może być groźny.

Ile lat żyją owczarki kaukaskie?

Psy tej rasy żyją zwykle do 12 lat.

Czy owczarek kaukaski ma włosy?

Owczarek kaukaski ma średnio długą, grubą sierść z krótszym włosem na nogach i ogonie i dłuższą kryzą. Dodatkowo ma też podszerstek.

Jak długo rośnie owczarek kaukaski?

Psy tej rasy dojrzewają nawet do drugiego roku życia.

Czy trzeba mieć pozwolenie na owczarka kaukaskiego?

Kaukaz znajduje się na liście ras groźnych. Musisz mieć na niego pozwolenie.

Ile kosztuje pies owczarek kaukaski?

Psy tej rasy kosztują do 3000 zł.

Co powinien jeść owczarek kaukaski?

Dieta psa powinna być dostosowana do jego potrzeb związanych z wydatkami energetycznymi. Ważna jest suplementacja stawów w przypadku szczeniąt.

Ile waży owczarek kaukaski?

Dorosły pies osiąga wagę przynajmniej 50 kg, a suka – min. 45 kg.

Ile waży szczeniak owczarka kaukaskiego?

Trzymiesięczne szczenię może ważyć nawet ok. 15 kg.

Jak wychowywać owczarka kaukaskiego?

Nieprawidłowe wychowanie kaukaza może prowadzić do nadmiernej agresji. Ważna jest więź między właścicielem a psem oparta na szacunku, spokoju i autorytecie.

Jak powstał owczarek kaukaski?

To jedna z najstarszych ras psów. Pochodzi od pierwotnych ras, które niegdyś pracowały w górach Kaukazu.

Jak szybko rośnie owczarek kaukaski?

Z uwagi na duże rozmiary w przypadku psa dorosłego, wzrost jest dość intensywny. Po roku pies osiąga mniej więcej docelową wysokość, ale rośnie trochę dłużej.

Jak rozpoznać owczarka kaukaskiego?

Pies ten ma charakterystyczny wygląd – gruba i obfita sierść o różnej długości upodabnia go do niedźwiedzia.

Jak nauczyć owczarka kaukaskiego posłuszeństwa?

Potrzeba do tego cierpliwości, spokoju i konsekwencji. To czworonóg idealny dla doświadczonych miłośników psów, którzy poświęcą mu uwagę.

Czy można strzyc owczarka kaukaskiego?

Można, ale wystarczy czesanie imponującej okrywy. Jeśli pies ma mieszkać na dworze, strzyżenie – poza kosmetycznym – jest niewskazane.

Jak długo żyje kaukaz?

Psy te, zależnie do warunków i pochodzenia, żyją 10–12 lat.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 328 /02.03.2011/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/328.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 13.10.2010.

Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.