To czułe i żywiołowe psy, które przywiązują się do całej rodziny. Ich szczere oddanie sprawia, że coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem owczarka chorwackiego. Kolejną zaletą jest bez wątpienia ich wielkość. Nie są zbyt duże, dzięki czemu mogą poradzić sobie z nimi także nieco mniejsze osoby. Co ciekawe, w swojej ojczyźnie występują w dwóch różnych rozmiarach, w związku z czym każdy może dobrać idealnego psa dla siebie! Czy owczarek chorwacki będzie dla ciebie dobrym towarzyszem? To bardzo prawdopodobne, zwłaszcza jeśli lubisz czuły i wierny charakter typowy dla tej grupy psów.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 40 do 50 cm;
masa ciała: od 13 do 20 kg
Szatasierść: najdłuższa od 7 do 14 cm, tworząca pióra, portki; sierść miękka i falista do kędzierzawej; gęsty podszerstek;
maść: czarna; możliwe niewielkie białe znaczenia na szyi, piersi i spodzie klatki piersiowej
Długość życiaok. 13 lat
Charakterkarny, żywy, nieustraszony, łatwy w szkoleniu

Jak wygląda owczarek chorwacki?

W pierwszej kolejności uwagę zwraca umaszczenie tych psów. Zawsze mają czarny kolor, najlepiej bez żadnych dodatkowych znaczeń. Charakterystyczna jest jednak także ich sierść. Na grzbiecie powinna osiągać długość ok. 7–14 cm, być kędzierzawa lub nawet falista, jednak nie wełnista. Przednia część pyska psa oraz jego uszy powinny być porośnięte dość krótkim włosem. Jeśli pies posiada tzw. białe skarpetki na łapach, w trakcie wystawy jego cena zostanie obniżona. Pojawienie się znaczeń na głowie, tułowiu i ogonie będzie się wiązało z dyskwalifikacją psa.

Owczarek chorwacki – budowa i wielkość psa

Jest to pies średniej wielkości, jednak jego wysokość w kłębie powinna wynosić albo poniżej 40 cm, albo powyżej 50 cm. Ich sylwetka ma być prostokątna (bardziej dłuższa niż wyższa), a lekka głowa w kształcie klina. Właściwy dla tej rasy jest zgryz nożycowy, a dopuszczalnym, choć niepożądanym zgry cegłowy. Oczy powinny być brązowe lub czarne, w kształcie migdała, zaś uszy mają trójkątny kształt. Najbardziej pożądane są uszy stojące lub półstojące. Kłąb owczarka chorwackiego powinien być słabo zaznaczony, a szyja ma płynnie przechodzić w górną linię grzbietu.

Jaki jest owczarek chorwacki – temperament

Te owczarki to psy o karnym charakterze. Dzięki temu, że są z natury niezwykle posłuszne, łatwo je ułożyć i często wybierają je osoby zaczynające swoją przygodę z czworonogiem. Jednocześnie są zrównoważone, ale dość żywiołowe. Ich energia sprawia, że większość poleceń wykonują chętnie i radośnie. Z tego powodu są to psy doskonale sprawdzające się w roli towarzysza rodziny. Owczarek chorwacki jest bardzo inteligentny, przez co czasem potrafi pokazać odrobinę niezależności. W większości przypadków jest to jednak zwierzę naprawdę proste do opanowania. Część przedstawicieli tej rasy nie przepada za obcymi osobami, dlatego warto je socjalizować od wczesnego wieku.

Jak owczarek chorwacki znosi samotność?

Ponieważ bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna, owczarek chorwacki źle znosi samotność. Jeśli nie zostanie nauczony zostawania w domu, może zmienić się w dewastatora. Dlatego należy zacząć pracę nad tym aspektem od samego początku pobytu psa w domu. Jest także dość szczekliwy. Z tego powodu dobrze nadaje się na stróża, ale może być dość problematyczny, jeśli chodzi o trzymanie go w bloku. Często dobrze dogaduje się z kotami, jednak najlepiej, aby dorastał z podobnym sobie zwierzęciem. Jest też polecany jako towarzysz dla dzieci, ale należy pamiętać, że nigdy nie powinien zostawać z nimi sam na sam!

Owczarek chorwacki – na co może chorować?

Jest to zdrowa rasa, która dożywa średnio 13 lat. Nie występują w niej żadne popularne schorzenia, które wyróżniałyby te psy na tle innych. Nie zapominaj jednak o regularnych wizytach u lekarza weterynarii. Zwracaj uwagę na wszystkie niepokojące symptomy i zawsze konsultuj się ze specjalistą. Warto regularnie sprawdzać małżowiny uszne, które powinny być jasnoróżowe, chłodne i czyste. Uważaj, aby nie przekarmić swojego psa! Chociaż owczarek chorwacki nie ma znacznych tendencji do tycia, nieprawidłowa waga może doprowadzić do powstania wielu schorzeń, np. do dysplazji stawów biodrowych. W skrajnych przypadkach może prowadzić to do poważnych problemów z ruchem lub nawet do braku możliwości sprawnego poruszania się.

Jak zadbać o sierść owczarka chorwackiego?

Dość miękka szata owczarka chorwackiego sprawia, że należy go dość regularnie czesać. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu kołtunów. Usuniesz także martwy podszerstek, który w innym przypadku mógłby osadzać się na ubraniach czy meblach. Wystarczy jednak, że będziesz robić to 2–3 razy w tygodniu. Nie jest to więc rasa szczególnie trudna w pielęgnacji. Gdy odwiedzasz lekarza weterynarii, pozwól mu skontrolować psie pazury (jeśli się nie ścierają wystarczająco szybko, należy je obciąć). Dbaj także o zęby swojego podopiecznego. Jeśli nie chcesz ich myć codziennie, może okazać się, że z czasem będziesz musiał udać się na zabieg odkamieniania.

Owczarek chorwacki w Polsce – czy można go kupić?

Owczarek chorwacki nie jest rasą zbyt popularną w Polsce. Zazwyczaj niełatwo jest znaleźć dostępne szczenięta. Istnieją jednak ich hodowle i jeśli bardzo zależy ci na takim podopiecznym, możesz przymierzyć się do zakupu. Warto wtedy wybrać się na wystawę psów rasowych w swojej okolicy. Inną metodą będzie wizyta w najbliższym oddziale Związku Kynologicznego w Polsce. Znajdziesz tam specjalistów, którzy wskażą ci odpowiedzialnego hodowcę, z którym będziesz mógł się skontaktować w celu zakupu psa. Weź jednak pod uwagę, że okres oczekiwania na pupila może być naprawdę długi!

Ile kosztuje owczarek chorwacki?

Psy rasowe są dość drogie, a w 2020 roku ich cena szczególnia wzrosła. Dlatego chcąc kupić takiego podopiecznego, musisz przygotować się na spory wydatek. Za owczarka chorwackiego prawdopodobnie  będziesz musiał zapłacić co najmniej 3 tys. złotych lub więcej. Jeśli nie uda ci się kupić psa tej rasy w Polsce, być może będziesz musiał go importować z zagranicy, co będzie wiązało się ze znacznym podwyższeniem kosztów. Droższy będzie nie tylko sam transport, ale również niezbędne szczepienia (przeciw wściekliźnie) oraz dokumenty. Każdy rasowy pies sprzedawany za granicę musi mieć wyrobiony tzw. rodowód eksportowy.

Historia owczarka chorwackiego – skąd się wziął?

Pierwsze wzmianki na temat tej rasy pochodzą z XIV wieku, jednak do dziś trwa spór, czy na pewno są psami pochodzącymi z Chorwacji. Jest dość prawdopodobne, że jego przodkowie mogą wywodzić się z krajów położonych bardziej na wschód. Regularna hodowla w jego rodzimym kraju zaczęła się dopiero w 1935 roku, zaś Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznała te zwierzęta w 1969 roku. Prawdopodobnie takie rasy, jak mudi i pumi są mocno spokrewnione z owczarkiem chorwackim. Współcześnie rasa ta występuje w większej ilości sztuk m.in. na Węgrzech i w Słowenii.

Dla kogo sprawdzi się owczarek chorwacki?

Owczarek chorwacki to wszechstronny, zwinny pies. Sprawdzi się doskonale jako pierwszy czworonóg dla niezbyt doświadczonego przewodnika. Jest również często wybierany jako zwierzę dobrze sprawdzające się w sportach, np. agility. Dlatego jeśli zależy ci na udziale w takich konkursach, warto zastanowić się nad tą rasą. Nie najlepiej będzie czuł się w bloku. Jest jednak niezbyt odporny na mróz i jeśli ma przebywać na zewnątrz, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie dla niego budy lub innego ciepłego miejsca, w którym będzie mógł się schować. Dobrze sprawdzi się jako stróż posesji oraz pies rodzinny.

Te psy czasem rodzą się bez… ogona!

Wśród tej rasy szczególnie często pojawiają się przypadki psów, które przychodzą na świat bez ogona. Jeśli jednak nie chcesz wystawiać swojego podopiecznego, nie musisz się tym przejmować. Nie istnieją badania, które potwierdziłyby, że brak tej części ciała negatywnie wpływa na psi kręgosłup. Szczenięta z tą wadą mogą być za to zdecydowanie tańsze.

Bibliografia

FCI-Standard N° 277, 27.05.2015/ EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/277.pdf, TŁUMACZENIE (z języka angielskiego) lipiec 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 03.11.2014.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)