Nowofundlandy to psy rasy olbrzymiej. Jednak pomimo swoich rozmiarów uznawane są za rasę przyjazną i przystępną w szkoleniu. Odwaga, czujność i ogromna miłość do człowieka sprawiają, że nie przestają być popularne pomimo zmieniających się trendów kynologicznych. Jakich warunków nowofundland potrzebuje? Podpowiadamy. 

Nowofundland – opis i informacje o rasie

Jest to duży pies o masywnych kościach i imponującej posturze. Jego ogon noszony jest poniżej linii grzbietu a mocne i proste kończyny przechodzą gładko w zwarte łapy wysoko sklepionymi palcami. Jeśli chcesz się przekonać, jak wyglądają nowofunlandy, zdjęcia zaprezentują je w całej okazałości.

Sierść nowofundlanda

Jest to pies o bardzo gęstej dwuwarstwowej sierści. Włos okrywowy jest półdługi i lśniący, a podszerstek – bardzo gęsty. Ten ostatni ma naturalną warstwę natłuszczenia, która pomaga mu zachować odpowiednią temperaturę ciała nawet podczas pływania w chłodnych wodach. 

Nowofundland – wzorzec i umaszczenie

Wzorzec dopuszcza następujące umaszczenia:

  • czarne;
  • brązowe;
  • biało-czarne.

FCI nie uznaje odmiany takiej, jak nowofundland biały. Jednak w niezrzeszonych w związku hodowlach (szczególnie w Stanach Zjednoczonych) czasem można spotkać takie umaszczenie. 

nowofundland-wzorzec

Waga i wymiary

Bardzo duże wrażenie robią wymiary tej rasy. Pies ten mierzy w kłębie od 64 do nawet 73 centymetrów. Jego waga natomiast może natomiast dojść do siedemdziesięciu kilogramów. 

Zobacz też:
Berneński pies pasterski – wiecznie młody kompan na każdą okazję

Pies nowofundland – charakter

Nowofundlandy wyróżniają się na tle innych ras olbrzymich przede wszystkim swoim niezwykle zrównoważonym i przyjacielskim usposobieniem. Do dzisiaj zachowała się w nich bardzo silna miłość do wody, połączona z instynktem ratowania człowieka z opresji. Często zdarza się więc, że podczas rekreacyjnego pływania w jeziorze pies próbuje holować członków swojej rodziny w stronę brzegu.

nowofundland-charakter

Nowofundland, czyli pies towarzyski, rodzinny i oddany

Nic dziwnego, że są to jednne z najpopularniejszych psich ratowników wodnych. Są wytrwałe i posiadają niezwykle rozwinięty zmysł orientacji. Podczas akcji ratunkowych do wody potrafią zeskoczyć nawet z helikoptera. 

Bardzo chętnie wybierane są na psy rodzinne, szczególnie przez osoby, które marzą o dużej rasie, ale jednocześnie mają dzieci i nieduże doświadczenie w szkoleniu zwierzaka. Nowofundlandy nie należą do psów, które lubią samotność. Są bardzo przywiązane do swojej rodziny. Dostosowują się do stylu życia opiekunów, lubią dzieci, są czułe i bardzo cierpliwe. 

Nowofundland – zdrowie

Nowofundland jest psem, który uchodzi za raczej zdrowego. Choroby o podłożu genetycznym zdarzają się sporadycznie i dotyczą przede wszystkim oczu. Mogą pojawiać się schorzenia, takie jak:

  • entropium;
  • ektropium;
  • postępujący zanik siatkówki (RPA). 

Tak jak większość psów olbrzymich, te narażone są na dysplazję stawów biodrowych i niebezpieczny dla życia skręt żołądka. Powinny więc unikać wchodzenia po schodach oraz dużej aktywności tuż po posiłku. 

Nowofundland – pielęgnacja

Jego pielęgnacja polega przede wszystkim na wyczesywaniu wypadającego podszerstka. Najlepiej powtarzać tę czynność przynajmniej dwa razy w tygodniu, ponieważ ich sierść ma tendencję do kołtunów. 

Jak kąpać nowofundlanda?

Po każdej kąpieli w naturalnym zbiorniku wodnym (a trzeba wiedzieć, że nie odmówi on sobie przyjemności pływania, kiedy tylko woda znajdzie się w jego pobliżu) psa trzeba dokładnie wypłukać i wysuszyć. To czasochłonne zadanie. Bardzo ważne jest jednak to, aby nie używać szamponu. Pies ma naturalnie natłuszczony podszerstek, którego warstwa może zostać zniszczona przez substancje myjące. 

Zobacz też:
Jak dbać o zęby psa?

Odżywianie wodołazów

Ważnym elementem pielęgnacji tego psa jest dbanie o jego odpowiednie żywienie. Nowofundlandy ze względu na swoje rozmiary jedzą dużo. Nie można jednak dopuścić do nadwagi, czy otyłości, dlatego żywienie powinno być bezwzględnie dostosowane do trybu życia psa. Wodołaz, który pracuje jako ratownik, będzie potrzebował bardziej kalorycznych posiłków niż jego kuzyn, który aktywność ogranicza jedynie do spacerów. Warto rozważyć dietę BARF lub po prostu sięgnąć po wysokiej jakości karmy komercyjne. 

Ze względu na skłonność do skrętów żołądka posiłki tych psów powinny być:

  • dzielone na stosunkowo niewielkie porcje;
  • podawane przynajmniej dwa (a najlepiej trzy) razy dziennie. 

Nowofundland – szczenięta i hodowla

Nowofundlandy cieszą się w naszym kraju dosyć dużą popularnością, dlatego znalezienie hodowli, w której regularnie przychodzą na świat mioty, nie jest trudne. Warto jednak decyzję dobrze przemyśleć. Wybór konkretnego miejsca bywa bowiem kluczowy dla całego naszego późniejszego życia z psem.

Pamiętaj, że dobry hodowca dobierze odpowiedniego pieska do ciebie i twojego stylu życia. Jego zadaniem jest studzenie entuzjazmu, dlatego nie zdziw się, jeżeli będzie odwodził cię od wybierania szczeniaka „po kolorze”. 

Gdzie najlepiej szukać tego psa?

Dobra hodowla to taka, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Mioty w niej urodzone przechodzą przeglądy hodowlane, dzięki którym otrzymują pełną dokumentację kynologiczną. Prościej mówiąc – masz pewność, że otrzymujesz zwierzaka zgodnego ze wzorcem rasy zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru. 

Nowofundland – cena

Szczeniaki nowofundlanda z rodowodem FCI to obecnie wydatek od 5 do 8 tysięcy złotych. Ogłoszenia z podejrzanie niskimi cenami zawsze powinny budzić twoją czujność, ponieważ najpewniej pochodzą od pseudohodowców. Takie osoby rejestrują się w podejrzanych związkach powoływanych wyłącznie po to, aby obejść przepisy Ustawy o ochronie zwierząt. 

Zobacz też:
Terier irlandzki – temperamentny rudzielec o ogromnej inteligencji
nowofundland-cena

Owczarek wodołaz – historia rasy

Kynolodzy nie są zgodni co do tego, skąd dokładnie pochodzą nowofundlandy. Nazwa sugeruje związki z Nową Fundlandią – wyspą obecnie należącą do Kanady. Nie mamy jednak pewności co do tego, jakie psy były przodkami współczesnej rasy. 

Hiszpańscy i portugalscy osadnicy w Nowej Fundlandii wykorzystywali duże psy do łowienia ryb i eskortowania łodzi rybackich. Z czasem zwierzęta te zaczęły dzielić się na dwa typy, które ostatecznie dały początek dwóm rasom – landseerom i właśnie nowofundlandom. 

Dawna i współczesna historia

W XVII wieku psy rasy nowofundland zaczęto przywozić do Europy, gdzie z dużymi sukcesami pracowały w portach rybackich. Za karierę kynologiczną psów z Nowej Fundlandii odpowiedzialni są (niezawodni w tej dziedzinie) Brytyjczycy. Na pierwszych wystawach rasa zaczęła pojawiać się w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Pierwszy wzorzec opracowano w 1886 roku. 

Obecnie nowofundlandy to jedna z najczęściej występujących ras psów olbrzymich. Szczególnie popularne są w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Nowofundlandy w Polsce

Do naszego kraju pierwsze nowofundlandy dotarły jeszcze przed II wojną światową. Hodowle typu amerykańskiego rozpoczęto jednak dopiero w latach osiemdziesiątych. Obecnie psy, które przychodzą na świat w Polsce, są bardzo cenione przez sędziów. Zachwycają nie tylko eksterierem, lecz także możliwościami użytkowymi. Świetnie sprawdzają się zarówno jaki psi ratownicy, jak i zwierzęta domowe. 

Czy jest to pies dla rodziny?

Rasa ta będzie doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi. W przeciwieństwie do wielu innych ras olbrzymich jest z natury bardzo łagodny i nie przepada za samotnością czy podejmowaniem samodzielnych decyzji. W jego naturze leży opieka nad człowiekiem i ratowanie go ze wszelkich opresji, szczególnie tych, które mogą grozić utonięciem.

Nowofundland, czyli miłośnik wody

Zanim kupisz nowofundlanda, musisz wiedzieć, że to pies, który naprawdę kocha wodę. Nie odpuści kąpieli w żadnym zbiorniku wodnym – od morza aż po niewielkie bajorko powstałe z kałuży po deszczu. Sam deszcz jest zresztą dla niego wymarzonym opadem atmosferycznym. Spacer podczas ulewy będzie dla niego fantastyczną atrakcją. Gorzej oczywiście, jeżeli ty jesteś miłośnikiem suchych i ciepłych klimatów. 

Zobacz też:
Islandzki szpic pasterski – łagodny i ułożony towarzysz rodziny

Lubisz, gdy pies jest czysty? Nowofundland taki nie będzie

Zamiłowanie do wody i błota skutkuje jeszcze jedną cechą nowofundlanda, która sprawia, że zdecydowanie nie jest to pies dla pedantów. Zwierzak przynosi do domu mnóstwo elementów krajobrazu naturalnego – od liści i patyków aż po wszelkie odpadki, które akurat przyczepiły się do jego sierści. 

Pielęgnacja nowofundlanda będzie twoim obowiązkiem

Trzeba bardzo dbać o to, aby sierść i skóra nowofundlanda były w dobrym stanie. Regularne wyczesywanie to tylko jedna z bardzo ważnych kwestii. Psa tej rasy nie powinieneś kąpać w żadnych środkach czyszczących. Nawet łagodny szampon może spowodować zniszczenie naturalnej warstwy tłuszczu na podszerstku. Pies musi być bardzo dokładnie czesany i suszony po każdym spacerze. Jego specyficznego zapachu nie da się jednak całkiem pozbyć i trzeba do tego przywyknąć. 

Nowofundland – ciekawostka

Nowofundlandy często bywają mylone ze swoimi bliskimi kuzynami – landseerami. Te drugie występują dużo rzadziej i są zdecydowanie mniej popularne. Łatwo je rozróżnić, ponieważ są szczuplejsze, smuklejsze i wyższe a na ich czole znajduje się specyficzna strzałka.

Nowofundland to doskonały pies dla rodziny, jednak tylko tej, która lubi aktywność na świeżym powietrzu, a szczególnie w okolicach zbiorników wodnych. Jego pielęgnacja jest czasochłonna, o czym zdecydowanie trzeba pamiętać przed zakupem.