W ramach odpowiedniej wyprawki dla psa warto zadbać o miejsce do spania dla pupila. Zarówno małe szczenię, jak i duży czworonóg powinien mieć własne legowisko dla psa. Wybór takiego miejsca musi być dobrze przemyślany, ponieważ odpowiednie miejsce to w praktyce komfort snu zwierzaka. Z czego powinno być wykonane posłanie dla psa? Czym się kierować przy wyborze? Czytaj nasz poradnik i dowiedz się, jakie masz możliwości!

Czy legowisko dla psów jest niezbędne?

Zdajesz sobie sprawę z faktu, że wiele psów sypia po 12 godzin na dobę? Powinieneś więc zapewnić swojemu czworonogowi wygodne miejsce do spania. Oczywiście, pies może być pełnoprawnym użytkownikiem sofy, fotela czy łóżka, ale odpowiedz sobie na pytanie, czy rzeczywiście nie żal ci mebli tapicerowanych. Zwierzak może je przecież uszkodzić podczas wdrapywania się na posłanie. Czy chcesz wiecznie spać ze swoim czworonożnym pupilem? Pewnie niekoniecznie.

Dlaczego legowisko dla psa jest lepsze niż domowe meble?

Legowisko dla psa będzie optymalnym dla niego miejscem do spania i odpoczynku. Powinno być bezpiecznym schronieniem, gdzie zwierzęta po prostu będą chciały sypiać na co dzień. Kiedy pupil poczuje się zagrożony, na przykład podczas wizyty gości z małymi dziećmi, będzie mógł się schować na swoim legowisku i przeczekać mało komfortową sytuację.

Nawet jeśli uważasz, że osobne posłanie dla psów nie jest twojemu czworonogowi niezbędne, to i tak możesz wziąć pod uwagę zakup legowiska dla psiaka. Będzie miał możliwość wyboru, czy chce spać sam, czy ze swoim właścicielem w dużym łóżku.

Rodzaje legowisk dla psów

W sklepach zoologicznych (i nie tylko) możesz zapoznać się z różnymi rodzajami legowisk dla psa. Wśród nich można wymienić:

  • legowisko dla psiaka w formie miękkiej poduszki – przeznaczone głównie dla psów mniejszych, jak i dla tych pupili, które lubią spać na miękkim posłaniu i wyprostować łapy. Takie posłanie będzie odpowiednie, jeśli czworonożny przyjaciel nie ma problemów z kręgosłupem. Bez trudu kupisz je w korzystnej cenie;
  • legowisko dla psa wiklinowe wyposażone w materac – mobilne, które możesz zabrać ze sobą chociażby do samochodu;
  • klasyczne legowisko z niewielkim oparciem na części długości;
  • legowisko dla psa typu kanapa – (może być rozkładana lub nie) okaże się idealna dla przedstawicieli dużych ras. Jeśli ma puszysty, duży materac, wówczas zapewni komfort snu;
  • legowisko dla psa typu ponton – z obrzeżem wyższym od posłania dla psa;
  • legowisko dla psa typu buda – może być przeznaczone również do wykorzystania na zewnątrz, ponieważ ma małe zadaszenie. Nadaje się głównie dla czworonogów małych ras lub dla szczeniaków.

A może nowoczesne legowisko dla psa?

Czy wiesz, że specjalistyczne legowisko dla psów to posłanie wyposażone w materac ortopedyczny? Takie posłanie zalecane dla starszych zwierząt – psich seniorów cierpiących np. na zwyrodnienia stawów lub kręgosłupa. Wykonane jest z pianki, która dostosowuje się do kształtu ciała zwierzęcia i powoduje odciążenie kości.

Kryteria wyboru legowiska dla pieska

Nie ma uniwersalnych parametrów legowiska dla psa. Inne posłanie będzie potrzebne, jeśli masz w domu labradora czy owczarka niemieckiego,a inne dla jamnika lub yorka. Jakie powinno być idealne legowisko dla psów. W pierwszej kolejności musisz sprecyzować potrzeby twojego zwierzęcia.

Jak duże powinno być posłanie dla psa?

Możemy przyjąć, że posłanie dla psów powinno być na tyle duże, by czworonóg mógł wygodnie na nim leżeć. Legowisko dla pieska ma dać mu swobodę, by mógł się zmieścić na nim w całości – bez wystających łap czy głowy. Po wejściu na legowisko pies powinien się w nim umościć i przybrać najwygodniejszą pozycję.

Jakie są odpowiednie wymiary posłania dla psa? Oto kilka wskazówek.

  1. Przyjmuje się, że jego długość powinna być większa o około 20-30 cm od długości ciała zwierzęcia. 
  2. Zmierz swojego pupila od czubka głowy aż do nasady ogona.
  3. Następnie dodaj do uzyskanego wyniku podaną wartość. 
  4. Jeśli twój pupil mierzy 40 cm, to legowisko dla psów powinno mieć około 60-70 cm długości.

Czy duże legowisko dla małego psa to dobry pomysł?

Czy duże legowisko dla psa będzie dobre, jeśli masz w domu szczeniaka? Nawet jeśli wiesz, że za kilka czy kilkanaście miesięcy czworonóg „dorośnie” do dużego posłania dla psa, nie kupuj go na wyrost. Zbyt duża przestrzeń spowoduje, że zwierzak nie będzie się czuł bezpiecznie. Z kolei zbyt małe legowisko w stosunku do wymiarów pupila nie zapewni mu pożądanego komfortu snu i wypoczynku.

A co, jeśli w domu masz dwa zwierzaki, które dobrze się czują w swoim towarzystwie i lubią sypiać razem? Powinny mieścić się wygodnie na jednym, większym posłaniu dla psów.

Legowisko dla psa – twarde czy miękkie?

Powinieneś wziąć pod uwagę także to, w jakich warunkach lubi sypiać twój czworonóg. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, bo wybierasz posłanie dla psa, który dopiero ma się pojawić w twoim domu, wybierz umiarkowanie twarde – podobnie jak w przypadku średnio twardego materaca na łóżko w sypialni będzie to zakup uniwersalny.

Jeżeli wiesz, że pupil najchętniej sypia na twardej podłodze, a nie na miękkim fotelu, wówczas posłanie powinno być dosyć twarde. Na pluszowym legowisku dla psa taki zwierzak nie będzie się czuł komfortowo.

Legowisko dla psa – materiały

Z czego powinno być wykonane posłanie dla czworonoga? Materiał musi być miękki, przyjemny w dotyku, ale jednocześnie dosyć wytrzymały na pazury czy zęby. Liczy się nie tylko obicie posłania, lecz także jego wypełnienie. Istotne jest, by legowisko dla psów było łatwe do utrzymania w czystości. Tapicerkę takich legowisk wykonuje się obecnie z:

  • materiału suedine, który jest miękki w dotyku i przypomina meszek;
  • materiału antara;
  • materiału kodura – łatwego w czyszczeniu i odpornego na zadrapania;
  • bawełny;
  • trawy morskiej.

Jakich materiałów na posłanie dla psa unikać, a co można wybrać?

Poliester nie będzie najlepszym wyborem na psie posłanie. Choć łatwy do czyszczenia, będzie mało odporny na zarysowania, a przy tym nie jest „oddychający” i może podrażniać skórę czworonoga.

Wypełnienie posłania może być jednak wykonane z kulek silikonowych, które będą odporne na odkształcenia i wystarczająco sprężyste. Jednocześnie będzie ono odpowiednie dla zwierząt ze skłonnością do alergii.

Jaka wysokość legowiska dla psa?

Legowisko dla psa nie powinno być za wysokie – czworonóg nie może mieć problemu z dostaniem się do środka. Jeśli z kolei wybierasz takie z daszkiem lub kryte, to jego wysokość musi być dopasowana do wysokości stojącego pupila. Wejście musi zaś ułatwiać zwierzęciu dostanie się do środka.

Gdzie powinno być umieszczone legowisko dla psów?

Czy posłania dla psów powinny leżeć w sypialni, czy może w korytarzu lub w salonie? Umiejscowienie idealnego legowiska dla psów jest stosunkowo łatwym zadaniem. Najczęściej zwierzak kładzie się w sypialni właściciela lub jego dzieci. Połóż posłanie dla psa w zacisznym miejscu, które nie jest narażone na przeciągi. Korytarz nie będzie więc dobrym wyborem, podobnie jak miejsce w sąsiedztwie telewizora czy głośników.

Jak dbać o czystość legowiska dla psów?

Wygląd legowiska dla psa i jego czystość to także istotna kwestia. Oto kilka wskazówek. 

  1. Musisz je od czasu do czasu prać – częściej w przypadku szczeniąt, które nie zawsze zdążą z załatwieniem swojej potrzeby fizjologicznej na dworze.
  2. Kiedy pupil często kładzie się na legowisku dla psów po spacerze w deszczu, z jeszcze mokrą sierścią, to posłanie „przesiąka” niezbyt przyjemnym zapachem czworonoga. Wtedy również powinieneś je niezwłocznie wyprać. 
  3. Wierzchnią część legowiska musisz czyścić lub prać w pralce z wykorzystaniem łagodnych środków piorących – najlepiej raz w tygodniu. 
  4. Całe legowisko warto dokładnie wyprać raz w miesiącu. 

Jak widzisz, legowisko dla psa to lepsze miejsce dla zwierzaka niż chociażby kanapa w salonie albo inny mebel. Jeśli dopasujesz wymiary do wielkości pupila i twardość do tego, co lubi, powinien być bardzo zadowolony. Dobry sen to podstawa samopoczucia nie tylko w przypadku ludzi! Pamiętaj, aby o psie posłanie regularnie dbać, ponieważ wygląd i zapach legowiska nie może odstraszać ani pupila, ani domowników.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)