Alergia na psy zdarza się o wiele rzadziej niż na koty. Niestety, wiele osób ciągle nie może posiadać swojego własnego czworonożnego pupila ze względu na uczulenie. Hodowcy od lat próbowali stworzyć rasę, która byłaby całkowicie hipoalergiczna. W ten sposób doszło do krzyżowania ze sobą różnych psów. Labradoodle jest miksem pudla oraz labradora retrievera. To rzadka rasa hybrydowa. Gdzie można kupić szczeniaki? 

Labradoodle – szczeniaki. Co wyróżnia tę rasę?

Australian labradoodle to rasa hybrydowa. Oznacza to, że powstała sztucznie – w tym wypadku ze skrzyżowania labradora i pudla królewskiego. Historia tych psów jest stosunkowo krótka, sięga końca lat 80. XX wieku. 

Labradoodle jest psem, który (w teorii) nie uczula. Liczne badania wykazały, że posiadanie takiego psa faktycznie może mieć znacznie mniej przykre skutki dla alergików. Ich uniwersalne hipoalergiczne działanie jest jednak dyskusyjne. 

Psom tej rasy nie można jednak odmówić popularności, która nie ominęła również Europy. To sympatyczne psiaki, które dodatkowo wyglądają wyjątkowo naprawdę uroczo. 

Hodowla labradoodle w Polsce

Na początku warto zaznaczyć, że labradoodle jest rasą, która do dziś nie została uznana przez FCI. Oznacza to, że hodowla tych psów nie może zostać zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Skoro nie ZKwP, to czy istnieje organizacja, która czuwa nad etyką hodowli labradoodle? 

Owszem! Istnieje organizacja Alfa-Europe oraz Alfa-Poland, która zrzesza hodowców tej rasy. Od kilku lat pracuje ona nad księgami rodowodowymi. Jeżeli jesteś zdecydowany na zakup psa tej hybrydowej rasy, wybieraj hodowle, które są zarejestrowane właśnie w wymienionych organizacjach. 

W naszym kraju działa niewiele hodowli labradoodle. Weryfikacja ich etyczności jest zdecydowanie utrudniona. Brak nadzoru ze strony ZKwP jest dużym problemem.

Hodowla labradoodle – kontrowersje 

Rasy hybrydowe budzą wiele kontrowersji. Labradoodle to ciągle bardzo młoda rasa, która nadal jest kształtowana. Na dodatek nie istnieje żadna organizacja, która uśredniałaby standardy czy wzorce hodowli. Pomiędzy Alfa-Europe a australijskimi hodowcami pojawiły się nieporozumienia, które wpłynęły negatywnie na współpracę. Dodatkowo rasa nie jest uznawana nie tylko przez FCI, ale także przez większość najważniejszych organizacji kynologicznych. 

Co oznacza to w praktyce? Weryfikacja hodowli rasy hybrydowej jest bardzo trudna. Na ten moment możesz jedynie kierować się opiniami innych opiekunów oraz zaufaniem do poznanego hodowcy. Rejestracja w Alfa-Europe na pewno będzie cenną wskazówką. 

Szczenięta labradoodle – cena

Cena szczeniąt labradoodle jest bardzo wysoka. Jeżeli decydujesz się na sprowadzenie swojego psa z europejskiej lub amerykańskiej hodowli, musisz nastawić się na koszt około 2 tysięcy dolarów. Do tego dochodzą jeszcze koszty transportu.

W Polsce znajdują się nieliczne hodowle labradoodle. Co jakiś czas pojawiają się mioty rejestrowane w Alfa-Europe. Ceny są nierzadko wyższe niż w hodowlach zagranicznych, chociaż trudne do uśrednienia ze względu na niewielką liczbę szczeniaków. 

Labradoodle – hodowla. Podsumowanie

Labradoodle to rasa hybrydowa, nierówna i trudna do dostania. Psy te są w wielu częściach świata cenione nie tylko za swoją hipoalergiczność, ale także za znakomite cechy charakteru. Mimo wszystko zakup szczeniaka warto bardzo dobrze przemyśleć. 

Jeżeli jesteś zdecydowany, najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z miłośnikami rasy i rozeznanie się w opiniach na temat polskich hodowli. Nie ma ich zbyt wiele, ale odrobina determinacji sprawi, że na pewno znajdziesz tę odpowiednią dla ciebie.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.