Olej z łososia dla kotów – czy kot da sobie radę bez tego dodatku w diecie?
Tauryna dla kota – składnik niezbędny w diecie kota do jego prawidłowego rozwoju. Jak ją suplementować, by służyła pupilowi?
Kot nie chce jeść mokrej karmy – jak zachęcić kota do jedzenia mokrej karmy? Sprawdź!
Nie wiesz, jak odchudzić kota? Poznaj najlepsze sposoby i zadbaj o zdrowie swojego mruczka, bo otyłość to choroba!
Czym karmić kota oprócz karmy sklepowej? Ciekawe pomysły na posiłki dla kotów, które można zrobić w domu
Jak karmić małego kota – najważniejsze informacje dotyczące żywienia kociąt
Jak często karmić małego kota – ilość posiłków i ich rola w diecie kociąt
Jak karmić 3-miesięcznego kota – co powinien jeść mały kot? Postawy żywienia kociąt w nowym domu
Jak często karmić kota – ile posiłków potrzebuje kot domowy? Najważniejsze informacje dotyczące żywienia kotów
Jak karmić kota – najważniejsze zasady żywienia kotów domowych. Sucha karma, mokra karma, zdrowe przysmaki
Gotowany kurczak dla kota – czy to dobry pomysł? Kiedy koty mogą jeść gotowane mięso?
Witamina C dla kota. Jaką funkcję pełni w organizmie zwierzęcia? Czy warto ją suplementować?
Karmienie małego kotka – jak prawidłowo żywić kocie dzieci?
Wątróbka dla kota – ważny element diety, który nie może być jej podstawą
Surowe mięso dla kota – ważny składnik diety. Poznaj model żywienia BARF i sprawdź, jak bezpiecznie podawać kotu mięso
Surowe mięso jako podstawa jadłospisu, czyli dieta BARF dla kota
Domowe jedzenie dla kota. Czy może zastąpić karmę ze sklepu zoologicznego?
Probiotyk dla kota – jaki wybrać i kiedy go podawać?
Karmienie kota – czym żywić kota, aby był zdrowy i szczęśliwy? Przewodnik dla opiekuna
Mleko dla kota – czy koty powinny je pić? Czy istnieje mleko dla kota?
Karma mokra dla kotów – niezbędne składniki odżywcze każdego dnia
Co jedzą koty? Zadbaj o zdrową i zrównoważoną dietę dla swojego pupila
Ile kot powinien jeść? Wskazówki dla opiekunów
Gruby kot – jak mu pomóc? Sposoby na walkę z kocią otyłością
Jak zbilansować dietę BARF dla psa lub kota? Czy surowe mięso jest zdrowe?
Żywienie kota to kwestia, która powinna leżeć w kręgu zainteresowań wszystkich opiekunów tych zwierząt. Niezależnie od tego, czy masz już kota, czy dopiero chcesz go przygarnąć, dowiedz się, jak prawidłowo go karmić i jakich praktyk unikać.
Co wybrać, jeśli chodzi o żywienie kotów – wszelkiego rodzaju karmy suche i mokre, a może coraz popularniejszą dietę BARF? Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat żywienia kota. Sprawdź, na co zwracać uwagę i jakie karmy podawać.
Żywienie kota – ogólne zasady
Decydując się na przygarnięcie zwierzęcia, musisz wiedzieć, jak najlepiej zadbać o jego zdrowie. Najważniejszym elementem będzie prawidłowe żywienie kota. Aby móc to zrobić, musisz przede wszystkim zastanowić się nad potrzebami pupila. W naturze koty żywiłyby się małymi zwierzętami, zarówno ptakami, jak i gryzoniami. W warunkach domowych to opiekunowie muszą zapewnić im różnorodność pokarmową.
Jak prawidłowo karmić kota?
Żywienie kotów jest skomplikowanym procesem. Nawet nie biorąc pod uwagę możliwych alergii, na które cierpi coraz więcej kotów, masz wiele różnorodnych opcji. Na co się zdecydować? Jakie karmy najlepiej podawać kotu, aby zadbać o jego zdrowie?
Karma sucha
Sucha karma dla kotów jest bardzo popularnym rozwiązaniem, chętnie wybieranym przez wielu właścicieli. Nic dziwnego, jako że jest niewątpliwie bardzo wygodna w podawaniu. W porównaniu z innymi sposobami żywienia kotów sucha karma:
jest najtańsza;
jest najłatwiej dostępna;
ma długą datę ważności, dzięki czemu możesz kupować ją na zapas.
Jeśli podajesz głównie taką karmą, pamiętaj o zapewnieniu kotu stałego dostępu do świeżej wody.
Karma mokra
Karma mokra powinna stanowić większość żywienia kotów. Przede wszystkim ze względu na to, że te zwierzęta niechętnie piją z misek. W naturze nawadniają się głównie poprzez pożywienie. Taki rodzaj karmy występuje w wielu zróżnicowanych wersjach, zarówno jeśli chodzi o smak, jak i konsystencję.
Dieta BARF
W ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się tak zwana dieta BARF, tzn. Biologically Appropriate Raw Food, co oznacza biologicznie odpowiednią surową dietę. Ma ona symulować sposób żywienia kotów żyjących na wolności poprzez podawanie domowym mruczkom surowego mięsa i podrobów.
Wiele mówi się o jej zaletach, trzeba jednak pamiętać, że jej zastosowanie wymaga dokładnego przygotowania. Dieta BARF powinna być odpowiednio zbilansowana. Musi zawierać wszystkie składniki potrzebne zwierzęciu, co oznacza czasem suplementację.
Jaką karmę wybrać?
Wybierając karmę dla kota, musisz podjąć decyzję dotycząca nie tylko jej rodzaju, ale również konkretnego produktu. Na początek ogranicz się do podawania kotu pożywienia odpowiedniego dla jego potrzeb gatunkowych. Jedzenie resztek ze stołu nie przyniesie mu korzyści zdrowotnych.
Większość osób decyduje się na bezpieczną dietę mieszaną, czyli karmi zwierzę karmą mokrą, uzupełniając ją suchą. Niezależnie jednak od tego, jaki pokarm wybierzesz, zadbaj, aby był on dobrej jakości.
Żywienie kotów a skład karmy
Żywienie kota powinno być oparte na konkretnych składnikach, dlatego zwracaj uwagę na skład produktu. Najważniejsza jest zawartość białka zwierzęcego z dobrej jakości źródła. Co za tym idzie, zadbaj, aby wybrana karma zawierała jak najwięcej mięsa.
Z zasady karmy, które znajdziesz na półkach w supermarketach, nie są wysokiej jakości. Szczególnie te tańsze mogą zawierać niezdrowe dla kota środki chemiczne lub zupełnie zbędne składniki, np. barwniki. Jeśli dbasz o prawidłowe żywienie kota – nie podawaj mu takich produktów.
Żywienie kota – specjalne diety
Pamiętaj, że nie wszystkie koty mają takie same wymagania żywieniowe. Jednym z przykładów są zwierzęta z alergią pokarmową, która zdarza się coraz częściej. W ich przypadku konieczne będzie zastosowanie diety eliminacyjnej. Aby żywienie kota przyniosło mu korzyści zdrowotne, skonsultuj się z lekarzem weterynarii i zoodietetykiem.