Koty, tak samo jak wszystkie inne zwierzęta, mają zróżnicowaną budowę ciała. Wpływa na nią wiele czynników – od rasy przez wielkość miotu po cechy odziedziczone po rodzinach. Zanim więc zaczniesz wprowadzać redukcję kalorii, upewnij się, czy twój zwierzak faktycznie ma nadwagę. To, ile powinien ważyć kot, jest bowiem kwestią mocno indywidualną. Nie oznacza to jednak, że nie możesz sprawdzić prawidłowej wagi pupila. Jak możesz się dowiedzieć, jaka powinna być? Przeczytaj nasz artykuł!

Ile powinien ważyć kot? 

ile powienien wazyc kot 2

Wszyscy, którzy oczekują konkretnej odpowiedzi na pytanie, ile powinien ważyć kot, dość mocno się teraz rozczarują. Nie ma bowiem niestety jednego przelicznika czy tabelki, która będzie wskazywała liczbami nadwagę lub niedowagę u pupila.

Prawidłowa waga kota, czyli jaka?

Koty ważą od 2,5 do nawet 12 kilogramów i każdy osobnik mieszczący się w tym spektrum może być zwierzęciem całkowicie zdrowym i prawidłowo odżywionym. Wszystko zależy od proporcji ciała. Kot singapurski waży standardowo około 2,5 kilograma. Dorosły samiec maine coona może z kolei dochodzić nawet do 10 kilogramów. A ile powinien ważyć kot dachowiec? W tym przypadku waga również jest sprawą indywidualną, a najważniejsze są proporcje.

Ile powinien ważyć kot? Czynniki mające wpływ na masę ciała pupila

Czynniki, które determinują kocią wagę, to:

  • budowa ciała;
  • płeć;
  • rozbudowa tkanki mięśniowej;
  • skład spożywanego na co dzień pokarmu.

To, ile waży kot, nie powinno więc decydować o tym, czy konieczne jest odchudzanie. Jednak pytanie o to, ile powinien ważyć kot, nadal jest zasadne. Warto teraz wspomnieć o nadwadze i niedowadze.

Waga kota – jak rozpoznać nadwagę?

Skąd wiadomo, kiedy kot powinien przejść na dietę? Zwracaj uwagę przede wszystkim na sylwetkę kota. Zwierzak o prawidłowej masie ciała jest smukły i ciało ma dosyć zwarte. Jak dowiesz się, że waga kota jest zbyt wysoka lub za niska?

  1. Kiedy patrzysz na kota z boku, powinieneś widzieć jego brzuch i klatkę piersiową jako jedną linię. Jeżeli linia brzucha jest niżej w stosunku do klatki piersiowej, bardzo możliwe, że kot zmaga się z otyłością. 
  2. Zwierzak widziany z góry powinien z kolei mieć kształt klepsydry z delikatnym wcięciem w okolicach brzucha. Jeśli w jego miejscu odstają „boczki”, również może to świadczyć o nadwadze. 

Równie niepokojąca jest niedowaga. Tę z kolei można rozpoznać, dotykając okolicy żeber kota. Podczas głaskania nie powinny one być wyczuwalne. Gdy zwierzę jest bardzo chude, możesz mieć wrażenie, że głowę ma nieproporcjonalnie dużą w stosunku do reszty ciała. 

ile powienien wazyc kot

Ile waży kot? Kiedy i jak ważyć pupila?

To, ile powinien ważyć kot, już wiesz. A jak kontrolować masę jego ciała? Kota można ważyć na zwykłej cyfrowej wadze łazienkowej. Współczesne modele dosyć dokładnie ważą nawet bardzo lekkie kocięta. Zdecydowanie warto ważyć pupila przed odrobaczeniem, ponieważ na podstawie masy ciała wylicza się dawkę tabletki. 

Profilaktycznie powinieneś ważyć kota raz na trzy miesiące. Znając jego ustandaryzowaną wagę, będziesz mógł szybciej zauważyć, że dzieje się coś niedobrego. 

Prawidłowa waga kociąt

W przeciwieństwie do dorosłych kotów, kocięta poniżej ósmego tygodnia życia trzeba ważyć nawet codziennie! Jest to szczególnie istotne, kiedy opiekujesz się kocimi sierotami, które nie są karmione przez matkę. Nawet niewielkie wahania wagi mogą w ich przypadku świadczyć o trudnych do zatrzymania zmianach w organizmie. 

Poniżej znajdziesz szybką ściągawkę z tego, ile powinien ważyć kot przed ukończeniem 8 tygodnia życia. Dane pochodzą z książki, którą napisała Hannah Shaw, czyli niezawodna Kitten Lady. 

0 – 1 tygodnia50 – 150 gramów
1 – 2 tygodni150 – 250 gramów
2 – 3 tygodni250 – 350 gramów
3 – 4 tygodni350 – 450 gramów
4 – 5 tygodni450 – 550 gramów
5 – 8 tygodni550 – 850 gramów

Warto przy tym zaznaczyć, że różnice w wielkości kociąt będących w tym samym wieku, które pochodzą z poszczególnych miotów, mogą być naprawdę kolosalne. Jedna z moich tymczasowych podopiecznych, Bergamotka, w wieku dwóch miesięcy ważyła zaledwie 300 gramów. Z kolei mój kocur, Chilli, w tym samym wieku zbliżał się do granicy półtora kilograma. Oba zwierzaki doświadczyły w kocięctwie skrajnego wychudzenia. 

Ile powinien ważyć kot? Waga kociąt i jej uwarunkowania

Na to, ile waży dorosły kot, może wpłynąć długotrwałe niedożywienie w pierwszych tygodniach życia. Jak zauważa Małgorzata Biegańska-Hendryk w swojej książce „Co jest, kocie?”, na docelową wielkość kociaka wpływ może mieć nawet kondycja jego matki, której ta doświadczała w trakcie ciąży. Jeśli nie masz takiej wiedzy, wówczas to, ile powinien ważyć kot, jest nieco trudniejsze do rozstrzygnięcia, lecz nadal możliwe.

Waga kota – kluczowa jest dieta

Nadwaga u kota to bardzo poważny problem, który prowadzi do wielu chorób. Nie wolno jej lekceważyć i warto zdystansować się od panującej w internecie opinii o tym, że gruby kot to słodki kot. Gruby kot to kot niesprawny, chory i nieszczęśliwy. 

Pamiętaj o tym, aby zapewniać zwierzakowi dobrą dietę, dostosowaną do potrzeb mięsożercy. Koty nie tyją od tłuszczu, tylko od węglowodanów:

  • zrezygnuj z pełnych zboża karm typu light;
  • wiedz, że prawidłowe porcje dobrze zbilansowanej, pełnomięsnej mokrej karmy to klucz do prawidłowej sylwetki pupila. 
ile powienien wazyc kot 3

W razie wątpliwości zawsze możesz skorzystać z porady zoodietetyka lub specjalisty od żywienia. 
To, ile powinien ważyć kot, nie jest łatwo ustalić, ponieważ nie ma sztywnych przedziałów. Nadal jednak możesz sprawdzić, czy twój czworonożny pupil ma nadwagę lub niedowagę. Jeśli zauważysz wskazane przez nas symptomy, zacznij działać i przede wszystkim zadbaj o odpowiednią dietę. Najlepiej jednak dobre nawyki wdrażać już wcześniej.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.