Zapamiętaj!

 • Jajka nie powinny szkodzić kotom, jednak zaleca się ostrożność z wprowadzaniem ich do diety.
 • Jeśli zwierzak ma odpowiednio zbilansowaną karmę, jajko dla kota można traktować jako przysmak.
 • Kotom, które nie wykazują chęci jedzenia jajek, nie trzeba podawać ich „na siłę”.

Czy jajko dla kota jest bezpieczne?

Ten element w diecie często budzi wiele pytań – czy jajko dla kota będzie dobrze tolerowane, czy nie będzie ono zagrożeniem dla jego samopoczucia? Warto zaznaczyć, że jajko (a przede wszystkim jego żółtko) stanowi źródło wielu składników odżywczych. Jest bogate w wiele witamin, w tym witaminę A, D, E oraz K. Ponadto zawiera różne witaminy z grupy B: B6, B9 (kwas foliowy) i B12. Żółtko dostarcza wielu ważnych minerałów, w tym żelaza, wapnia, fosforu oraz cynku.

Warto zaznaczyć, że znajdują się one w surowym jajku. Dlatego należy podchodzić do niego z dużą ostrożnością. Spożywanie jajek bez wcześniejszej obróbki termicznej może być niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Istnieje bowiem ryzyko zarażenia salmonellą – sparzenie skorupki wrzątkiem nie unicestwi tej bakterii. 

Pamiętaj, że jajko jest tylko dodatkiem do diety. Zawsze przede wszystkim powinno się oferować pełnoporcjową karmę, która zaspokoi potrzeby zwierzęcia. Jedną z ciekawszych propozycji jest Brit Care Adult Cat Fillets in Gravy Tender Turkey & Savoury Salmon 85g. Ta bezzbożowa karma z indykiem i łososiem została wzbogacona rokitnikiem i nasturcją.

Brit Care Adult Cat Fillets in Gravy Tender Turkey & Savoury Salmon 85g
Brit Care Adult Cat Fillets in Gravy Tender Turkey & Savoury Salmon 85g
 • bezzbożowa karma z indykiem i łososiem;
 • bez GMO, soi, cukru; 
 • wzbogacona rokitnikiem i nasturcją.
Brit Care Cat Functional Snack Hairball 50g
Brit Care Cat Functional Snack Hairball 50g
 • przysmaki funkcyjne dla kotów;
 • działanie odkłaczające dzięki zawartości psyllium;
 • kuszący smak kaczki i wątróbki z kurczaka.
Brit Care Cat Superfruits Mix 100g
Brit Care Cat Superfruits Mix 100g
 • bezzbożowe smakołyki dla kociąt i dorosłych kotów;
 • chrupiące kawałki zamknięte w poręcznej puszce;
 • szeroka gama smaków ułatwiająca dopasowanie do potrzeb kota.

Jak podać jajko swojemu kotu?

Oczywiście jeśli dla kota jajko stanowi przysmak, nie musisz pozbawiać pupila tej przyjemności. Zawsze należy jednak zwracać uwagę na reakcję zwierzaka. Jeśli kot po spożyciu jajka ma problemy żołądkowe, warto skonsultować się z weterynarzem. W przypadku braku przekonania o jego podawaniu, warto postawić na przysmaki typowo dedykowane kotom. Smakołyki Brit Care Cat Functional Snack Hairball 50g mają nie tylko kuszący smak kaczki, a przy tym zapobiegają powstawaniu u kotów (pilobezoarów).

Prawidłowe przygotowanie jajka dla kota – surowe czy gotowane?

Dla zwierzaka nie stanowi większej różnicy, w jakiej formie otrzyma swoje jajko. Warto pamiętać, że w surowym znajduje się najwięcej substancji odżywczych, ale jednocześnie istnieje ryzyko zarażenia bakteriami. Jajko dla kota można więc ugotować na twardo.

Dobrze jest podać kotu jajko pokrojone na małe kawałki. Można je mieszać z karmą lub podawać jako przysmak. Ważne jest jednak, by nie przesadzać z ilością – jajko nie powinno stanowić podstawy diety kota, ale jedynie jej urozmaicenie.

Częstotliwość podawania jajka

Mimo że jajka są zdrowym dodatkiem do diety kota, nie powinny być podawane zbyt często. Wskazane jest, aby podawać je raz na jakiś czas. Gdy wprowadzasz jajko do diety kota, warto obserwować jego reakcję i dostosowywać ilość w zależności od potrzeb.

Jak powinna wyglądać dieta kota?

Koty to zwierzęta mięsożerne, dlatego ich dieta powinna opierać się głównie na białku zwierzęcym. Prawidłowo zbilansowana dieta kota powinna dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych: białka, tłuszczów, witamin i minerałów. Białko powinno pochodzić przede wszystkim z mięsa, ryb i drobiu. Dostarczanie kotu produktów o wysokiej jakości, takich jak mięso wolne od hormonów i antybiotyków, jest kluczowe dla jego zdrowia. Tłuszcze, zwłaszcza kwasy omega-3 i omega-6 są ważne dla zdrowia skóry i sierści. 

Chociaż koty potrzebują pewnej ilości węglowodanów w diecie, nie powinny one stanowić jej głównej części. Warto unikać karm z dużą ilością wypełniaczy (kukurydzą czy soją). Ważne jest też dostarczanie witamin i minerałów, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W tym celu można podawać specjalne kocie suplementy lub wybierać karmy i wysokiej jakości przysmaki, które zawierają wszystkie niezbędne składniki. Znajdziesz je w szerokiej gamie smaczków dla kociąt i dorosłych kotów Brit Care Cat Superfruits.

Jajko dla kota – podsumowanie

Jajko dla kota może stać się wartościowym dodatkiem do jego diety, pod warunkiem że będzie podawane z umiarem i w odpowiedni sposób. Jak w przypadku wprowadzania każdego nowego pokarmu do diety zwierzęcia, ważne jest obserwowanie reakcji i konsultacja z weterynarzem. Jeśli jednak mruczek nie wykazuje chęci jedzenia jajek, a opiekun ma pewność, że jego dieta jest odpowiednio zbilansowana, nie ma potrzeby wprowadzania ich do kociego menu.

Archiwum: wrzesień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.