Koty, znane ze swojego ciekawskiego charakteru, mogą czasem zjeść rzeczy, które nie są dla nich bezpieczne. Czosnek jest jednym z nich. Ale co zrobić, gdy twój kot zjadł czosnek? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka wskazówek, które pomogą ci w tej sytuacji.

Dlaczego czosnek jest niebezpieczny – gdy kot zjadł czosnek

Czosnek, choć zdrowy dla ludzi, jest szkodliwy dla kotów. Zawiera on substancję zwaną alliiną, która w organizmie kota jest metabolizowana do innej substancji, nazywanej allicyną. Te związki są toksyczne dla kotów i mogą prowadzić do stanu zwanego hemolizą. To proces, w którym czerwone krwinki kota są niszczone szybciej, niż organizm jest w stanie je zastąpić.

Objawy zatrucia czosnkiem u kotów mogą obejmować osłabienie, letarg, zmieniony kolor moczu (często ciemnobrązowy lub czerwonawy), utratę apetytu, wymioty, przyspieszone oddychanie, a nawet utrata przytomności. W skrajnych przypadkach zbyt duża ilość czosnku może prowadzić do anemii hemolitycznej, co jest poważnym stanem, mogącym zagrażać życiu kota.

Symptomy po zjedzeniu czosnku przez kota

Jeżeli twój kot zjadł czosnek, mogą wystąpić takie objawy jak letarg, utrata apetytu, wymioty, a nawet zmiana koloru dziąseł na jasnożółty. Jeżeli zauważysz u swojego kota którykolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

Jak zareagować, gdy kot zjadł czosnek?

Jeżeli podejrzewasz, że twój kot zjadł czosnek, ważne jest szybkie działanie. Skontaktuj się z weterynarzem, aby poradzić się co do dalszych kroków. W przypadku podejrzenia zatrucia, weterynarz może zalecić podawanie płynów i leków, które pomogą w ochronie nerek kota i przyspieszeniu eliminacji toksyn z jego organizmu.

W celu zapobiegania tego typu zdarzeniom upewnij się, że czosnek jest przechowywany w miejscu niedostępnym dla kota. Pamiętaj, że koty są ciekawskie i mogą próbować zjeść różne rzeczy, więc ważne jest, aby utrzymać środowisko domowe bezpiecznym dla nich. Dodatkowo unikaj podawania kotu jedzenia przyprawionego czosnkiem, nawet w małych ilościach, ponieważ może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych!

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.