Oprócz ptactwa dzikiego i hodowlanego w Polsce coraz częściej na domowych towarzyszy wybiera się także gatunki egzotyczne. To niegdyś bardzo popularne kanarki, papużki faliste i trochę większe nimfy, a także największe papugi takie jak żako, kakadu czy ara. Wbrew pozorom to bardzo towarzyskie zwierzęta. Sprawdź, jakie ptaki najczęściej możesz spotkać w Polsce.

Ptaki dziko żyjące w Polsce

Jeśli mieszkasz w mieście, wcale nie jesteś skazany na wycieczki poza nie, żeby móc oglądać ptaki – choć oczywiście wielu gatunków nie spotkasz w obrębie miejskich granic. Niektóre mniejsze ptaki doskonale dostosowały się do życia wśród nas. To między innymi:

  • wrony;
  • sroki;
  • modraszki;
  • łabędzie nieme;
  • puszczyki;
  • wróble;
  • gołębie;
  • kawki;
  • jerzyki.

Zdecydowana większość tych gatunków jest mile widziana. Żywią się one przede wszystkim owadami, w tym irytującymi wszystkich komarami. To sprawia, że wydatnie przyczyniają się do poprawy naszego komfortu życia.

Niestety z drugiej strony są gatunki takie jak gołębie miejskie. W opinii wielu osób nie tylko brudzą i roznoszą choroby oraz pasożyty, ale i wypierają pozostałe, drobne ptaki, jak np. mazurki. Są też niezbyt lubiane przez sadowników szpaki, które uwielbiają zjadać owoce, przede wszystkim czereśnie czy wiśnie.

Częstym gościem naszych łąk i lasów są bażanty i kuropatwy. To jednak ptaki bardzo płochliwe, więc prawdopodobnie nie nacieszysz oczu ich widokiem, jeśli spotkasz je na spacerze. Z kolei na terenach podmokłych najszybciej spotkasz kaczki, które bardzo często mieszkają też w miastach w pobliżu stawów, strumieni czy rzek. Zdarzają się bociany, czaple czy kormorany. 

Jakie papugi są najpopularniejsze w Polsce?

Egzotyczne papugi to odpowiedni wybór dla dosłownie każdej osoby, która chce, żeby w jej domu znalazł się nie futrzasty, a pierzasty przyjaciel. W Polsce powszechnie hodowanych jest kilkadziesiąt gatunków tych ptaków – od tych niewielkich i mało wymagających, po gatunki potrzebujące dużych wolier i specjalnych warunków.

Najpopularniejsze gatunki papug, które spotkasz w Polsce, to:

  • papużka nierozłączka;
  • nimfa;
  • papużka falista;
  • aleksandretta obrożna;
  • kakadu;
  • zeberka;
  • ara.

Pamiętaj, że nawet najmniejsze papugi nie są dla każdego! Ptaki żyjące samotnie potrzebują interakcji z człowiekiem. Jeśli nie możesz zapewnić podopiecznemu wystarczającej ilości czasu, powinieneś zakupić od razu parkę. Niestety, w takiej sytuacji oswojenie ptaków będzie znacznie trudniejsze.

Papugi – problemy w hodowli ptaków

Papugi to głośni towarzysze – choć czasami naprawdę śpiewają, to przez większość czasu bardziej skrzeczą, co nie każdemu może przypaść do gustu. Musisz się też przygotować na dużo sprzątania. Papugi nie kontrolują swojego układu wydalniczego i po prostu śmiecą przy jedzeniu. Codzienne odkurzanie okolic klatki będzie niemal obowiązkowe!

Istotnym problemem może być też… dostępność weterynarza. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie papugi, sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy weterynarz specjalizujący się w opiece nad zwierzętami egzotycznymi. Ten z kocimi i psimi pacjentami prawdopodobnie nie zna się na chorobach i leczeniu ptaków. Jeśli ci pomoże, to wyłącznie doraźnie!

Ptaki w Polsce to prawdziwa różnorodność

Polski krajobraz jest pełen najróżniejszych gatunków ptaków. Nawet w polskim godle znajduje się orzeł biały, prawdopodobnie inspirowany orłem przednim albo bielikiem. Na co dzień raczej nie spotkasz tych gatunków, ale nawet w miastach obecnych jest wiele innych ptaków, w tym drapieżnych, takich jak sokoły czy krogulce.Jeśli z kolei chcesz sprawić sobie latającego przyjaciela, w Polsce znajdziesz wiele renomowanych hodowli, które oferują nawet bardzo egzotyczne gatunki ptactwa. Pamiętaj jednak, że ptaki to zwierzęta wymagające innego rodzaju opieki niż pies czy kot. Koniecznie weź to pod uwagę przed podjęciem decyzji!

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.