Mówi się, że drzwiczki dla kota są wynalazkiem samego sir Izaaka Newtona. Rzeczywiście, geniusz tkwiący w ich prostocie można przypisywać samemu wielkiemu fizykowi. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów drzwiczek dla kota. Podpowiadamy, jakie wybrać i jak prawidłowo z nich korzystać. 

Klapka dla kota – do czego służy?

Zadaniem klapki dla kota jest umożliwianie zwierzakowi wychodzenia nawet w momencie, kiedy drzwi są zamknięte. Zazwyczaj służy ona do wypuszczania kota na zewnątrz. Warto jednak zaznaczyć, że wypuszczanie samopas kota domowego nie jest najlepszym pomysłem. Na zwierzaka czeka wiele niebezpieczeństw – od chorób zakaźnych po groźne psy i koła samochodów. 

Drzwiczki dla kota świetnie jednak sprawdzą się w roli przejścia z jednego pomieszczenia do drugiego. Będą także doskonałym sposobem na wyjście z domu do dobrze zabezpieczonego ogrodu albo do kociej woliery. 

Klapka do drzwi dla kota – rodzaje

W sklepach zoologicznych i budowlanych znajdziesz dwa podstawowe rodzaje drzwiczek dla kota: automatyczne i mechaniczne. 

Mechaniczna bramka dla kota działa w bardzo prosty sposób. Otwiera się mianowicie w momencie, kiedy kot popchnie drzwiczki głową. To doskonałe rozwiązanie w przypadku drzwi wewnętrznych. Umożliwia kotu wygodne przechodzenie z pomieszczenia do pomieszczenia. Nie trzeba jednocześnie wstawać i otwierać drzwi za każdym razem, kiedy kot domaga się zmiany miejsca pobytu. 

Automatyczne okienko dla kota to nowocześniejsze i nieco droższe rozwiązanie. Jest jednak zdecydowanie lepszym wyjściem dla drzwi zewnętrznych. Dzieje się tak głównie ze względu na izolację termiczną, którą zapewniają. Automatyczna klapka dla kota działa na podczerwień lub za pomocą czujnika magnetycznego. Otwiera się wyłącznie, kiedy podchodzi do niego zwierzę wyposażone w odpowiedni czip. 

Drzwiczki dla kota dzielą się także ze względu na to, na jakiej powierzchni mają być docelowo zamontowane. Możesz zdecydować się na klapkę przeznaczoną do drzwi zewnętrznych, wewnętrznych, a nawet do szyby czy drzwi balkonowych. 

Okienko dla kota – jak wybrać?

Jeżeli decydujesz się na automatyczne drzwiczki dla kota, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór takich, które reagują na chip wszczepiony pod skórę zwierzęcia. Inne potrzebują do działania specjalnego magnetycznego czujnika, który umieszczony jest na obroży. Kot natomiast nie powinien chodzić w obroży po domu. Jeżeli zwierzak wychodzi na dwór z adresówką, dobrze zadbać o to, aby jego obroża była przeznaczona specjalnie dla kota. Chodzi o taką, która przerywa się przy mocniejszym szarpnięciu. 

Istnieje kilka ważnych parametrów, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu. Spośród nich wymienić można:

  • jakość materiału,
  • sposób otwierania się drzwiczek,
  • stopień izolacyjności,
  • uszczelki.

Drzwiczki dla kota powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów, które łączą w sobie trwałość i bezpieczeństwo. Zdecyduj się na takie, w których znajdują podwójne, lub nawet potrójne uszczelki. Wpływają one nie tylko na trwałość konstrukcji, ale także chronią przed przedostawaniem się do domu trudnych warunków atmosferycznych – chłodu lub deszczu. Jest to bardzo istotne, szczególnie kiedy zależy ci na klapce do drzwi zewnętrznych. 

Warto też wybierać modele, które dają możliwość zablokowania klapki. Kot nie powinien mieć stałego dostępu do wyjścia na podwórko, nawet jeżeli ogród jest dobrze zabezpieczony. W najnowocześniejszych modelach znajdują się wyświetlacze, z których możesz odczytać, czy kot akurat znajduje się na zewnątrz. Można w nich programować także stałe odstępy czasowe i, w razie potrzeby, wyłączać cały mechanizm. 

Ważnym kryterium jest także rozmiar drzwiczek, który powinien być dostosowany do wielkości kota. Oczywiście zwierzak przeciśnie się nawet przez stosunkowo małe okienko, warto jednak zadbać o jego pełen komfort. 

Klapka dla kota – czy jej montaż jest trudny? 

Wbrew pozorom większość drzwiczek dla kota można zamontować samodzielnie, bez wzywania stolarza. Szczególną ostrożność zachowaj jednak w przypadku drzwi wejściowych do domu. Bardzo często naruszenie ich konstrukcji może wpływać na gwarancję, istnieje także szansa utraty właściwości antywłamaniowych. 

Najtrudniejsze w montażu są okienka dla kota, które umieszcza się bezpośrednio w szybie – na przykład w drzwiach balkonowych. Wymagają one specjalnych narzędzi do cięcia szkła, dlatego mogą wymagać pomocy profesjonalisty. Są jednak niezwykle estetyczne i wygodne. 

Drzwiczki dla kota są bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno do drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Pozwalają zwierzakowi swobodnie przemieszczać się między pomieszczeniami oraz wychodzić na dwór. Nie warto jednak zapewniać kotu swobodnego wychodzenia w każdej sytuacji. Wybieraj klapkę o dobrej jakości i nowoczesnych mechanizmach, które umożliwiają kontrolowanie zwierzaka.

Archiwum: marzec 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.