Adopcja kota czy też kupno rasowego czworonoga powinny być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami na nowego domownika. W ramach wyprawki możesz wybrać dla dla niego wiele różnych gadżetów. Kocie akcesoria służą do karmienia, pielęgnacji, czy do utrzymania higieny. Część akcesoriów dla kota obejmuje zabawki dla czworonogów. Co dokładnie może ci się przydać?

Kuweta i akcesoria dla kota

Kot jest zwierzęciem, które łatwo uczy się załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w jednym miejscu, do kuwety. Może ona na początek mieć postać zwykłej miski o niskich brzegach, do której mały kociak bez problemu wejdzie. Z czasem należy wybrać jednak większą kuwetę. Takie akcesoria dla kota kupisz w każdym sklepie zoologicznym. Kuweta może być zwykła, plastikowa, otwarta lub zamykana ze specjalną, ruchomą klapką, ułatwiającą z jednej strony wchodzenie i wychodzenie, jak i ograniczająca rozprzestrzenianie się przykrych zapachów w miejscu, w którym się znajduje.

Możesz także wybierać spośród wielu modeli pod względem rozmiaru czy kształtu – w sprzedaży znajdują się kuwety okrągłe, kwadratowe, owalne, prostokątne czy nawet narożne. Produkty w tej kategorii obejmują też filtry, odświeżacze (neutralizatory) o różnych zapachach, np. lawendowym, czy specjalne pojemniki, do których wyrzucać będziesz odchody. Musisz też zaopatrzyć się w żwirek lub piasek. Do wyboru są żwirki:

  • zbrylające;
  • niezbrylające.

Każde z takich akcesoriów dla kota ma swoje wady i zalety. Dobrze by było, gdyby żwirek dla kota wraz z odchodami można było wyrzucić do miski klozetowej toalety. Do tego potrzebna ci jeszcze łopatka – plastikowa albo metalowa, którą będziesz wybierał kocią kupę. Dzięki temu przedłużysz trwałość żwirku i sprawisz, że kuweta nie będzie brzydko pachnieć. Najlepiej sprawdzają się żwirki naturalne, np. kukurydziane.

Legowisko – niezbędne rzeczy dla kota

W wyprawce dla takiego czworonoga powinny znaleźć się też takie kocie akcesoria, jak legowisko czy kocyk do leniuchowania i spania. Takie produkty dla kotów możesz kupić w formie legowiska czy mini kanapy. Łóżko musi mieć odpowiedni rozmiar, być miękkie i ciepłe. Na początek dla kociaka wystarczy też poduszka i kocyk, ale zwierzęta szybko rosną i wkrótce będziesz musiał pomyśleć o zakupie innego legowiska.

Miski i maty

Kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody i do karmy suchej. Przyda się też osobna miska na mokrą karmę. Takie akcesoria dla kota mogą być plastikowe lub metalowe, a nawet ceramiczne. Ważne, by od początku, kiedy tylko czworonóg zjawi się w domu, miał on swoje własne naczynia. Dobrze sprawdzają się produkty ze stali nierdzewnej. Takie akcesoria mają tę zaletę, że łatwo się je czyści i sterylizuje. Plastikowe miseczki są tanie i lekkie, ale mniej polecane przez weterynarzy, ponieważ pochłaniają zapachy i mogą zniechęcać do jedzenia. Miski możesz postawić na specjalnej, podgumowanej macie, by nie ślizgały się po podłodze. Mata zatrzyma też wylaną wodę, jeśli kot niesfornie ją przewróci.

Drapaki i zabawki dla kota

Oferta artykułów dla kota obejmuje też drapaki. Czworonogi lubią ostrzyć swoje pazury, a nie powinieneś pozwalać, by robiły to na meblach. Odpowiedni drapak powinien spełniać określone wymagania:

  • mieć odpowiednią wysokość – są nawet drapaki wysokości ponad dwóch metrów, ale te najlepiej nadają się dla dorosłych kotów. Dla młodszych wystarczy niewielki drapak z domkiem lub bez. Taki element powinien mieć wysokość dorosłego kota, gdy ten stanie na tylnych łapkach;
  • być solidnym, stabilnym i trwałym, by nie przewrócić się podczas szaleństw czworonoga;
  • mieć kształt odpowiadający danemu pupilowi – może to być pionowy słupek, prostokątna deseczka do powieszenia i zamontowania, czy też specjalna fala.

Drapak może być wykonany z jutowego sznurka, który ściśle przylega do deseczki czy słupka, dzięki czemu kot bez trudu może o niego drapać.

Prócz drapaka, zainwestuj w rozrywkowe kocie akcesoria. Piłeczki z dzwoneczkiem, sztuczne myszki – zwykłe lub na baterie, wędki z piórkiem i inne, podobne akcesoria pozwalają zapewnić im znakomitą rozrywkę.

Pielęgnacyjne akcesoria dla kota

Kot z czasem linieje, a rasy długowłose mogą gubić sporo futra jesienią czy wiosną. By uniknąć pojawiających się w każdym miejscu domu włosów zwierzęcia, warto zainwestować w produkty dla kotów o charakterze pielęgnacyjnym. To głównie szczotki, które pozwalają na regularne wyczesywanie zwierzaka. Jeśli kot jest zwierzęciem niewychodzącym, musisz zadbać o regularne przycinanie jego pazurów.

Aby twój kot dobrze czuł się w domowej przestrzeni, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie. Na rynku dostępny jest szeroki wybór akcesoriów dla kotów, spośród których z pewnością wybierzesz najlepsze dla swojego pupila.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)