Czy słyszałeś kiedykolwiek o tym nowym trendzie? Tipsy dla kota zyskują na popularności wśród kociarzy na całym świecie. Dlaczego? Czym właściwie są i jak wygląda ich użytkowość? Istnieje na ten temat wiele sprzecznych opinii. Zanim zdecydujesz się na zakup, dokładnie zapoznaj się z tematem. Nie warto przecież inwestować w coś, co mogłoby zaszkodzić twojemu zwierzakowi.

Ochraniacze na pazury kota – co to jest?

Od jakiegoś czasu internet zalewają zdjęcia kolorowych nakładek na kocie pazury. Wyglądają dość uroczo – dostępne są w różnych barwach i rozmiarach, które właściciele mogą wybierać wedle swoich preferencji. Jeśli decydujesz się na kupno tipsów, dostosuj ich rozmiar do pazurków swojego pupila. Tipsy dla kota to miękkie, silikonowe ochraniacze, które zakłada się na pazury – po jednym na każdy.

Według zapewnień producentów są to produkty wykonane z materiałów nietoksycznych, które są całkowicie nieszkodliwe. Te malutkie akcesoria zakłada się oddzielnie, pojedynczo na każdy pazur. Musisz wypełnić każdą pojedynczą nakładkę załączonym do opakowania spoiwem, a następnie założyć ją na pazurki. Klej po zaschnięciu sprawi, że tipsy dla kota będą się mocno trzymały i nie odpadną podczas zabaw i codziennej aktywności.

Nakładki trzymają się na kociej łapce niczym paznokcie doczepiane u ludzi. Po odpowiednim zamontowaniu tych akcesoriów spomiędzy futerka na łapach będą wystawać kolorowe ozdoby. Wielu właścicielom kotów się to po prostu podoba. Dodatkowym atutem jest tu też brak możliwości drapania – siebie, mebli, innych zwierząt i właściciela. To właśnie ten atut sprawił, że gadżet stał się tak popularny.

Ochraniacze na pazury kota – zalety

Tipsy dla kota to jednak nie tylko moda, ale też funkcjonalność. Niektórzy lekarze weterynarii polecali je jako świetną alternatywę dla leków i terapii behawioralnej. W niektórych przypadkach mogą faktycznie pomagać – powstrzymują zwierzaka przed rozdrapywaniem swojej skóry do krwi. Jest to problem, który spotyka się czasem u futrzaków z alergiami, chorobami dermatologicznymi bądź po operacji, po której zostały szwy. Gdy swędzenie staje się nieznośne, kot zapomina o zdrowym rozsądku i może rozdrapywać rany. W ten sposób nieświadomie sobie szkodzi. Ochraniacze na pazury kota skutecznie zapobiegają temu problemowi.

Tipsy dla kota – skuteczny sposób na ochronę mebli

Jeśli jesteś opiekunem jednego lub kilku kotów, prawdopodobnie często zmagasz się z problemem podrapanych mebli i zniszczonych rzeczy. Nawet drapak dla kota jest często niewystarczający. W oczach zwierzęcia fotel lub kanapa mogą wyglądać na znacznie bardziej zachęcające do drapania obiekty. 

To właśnie powód, dla którego powstały tipsy dla kota – i przez który od razu zyskały tak dużą popularność. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju droga na skróty. Zamiast oduczania kota niepożądanych zachowań, zakładasz mu nakładki. Dzięki temu zwierzak nie podrapie cię w trakcie zabawy ani nie uszkodzi twoich mebli. Pytanie tylko – jakie konsekwencje dla kota ma noszenie takich nakładek?

Tipsy dla kota – czy warto?

Kupiłeś tipsy dla kota, aby pozbyć się problemu podrapanych mebli i rąk – ale czy w ten sposób faktycznie go rozwiążesz? Niestety nie. Jest to tylko gadżet, które mocno szkodzi zdrowiu kota. Musisz pamiętać o tym, że nałożenie nakładek ochronnych nie sprawi, że kot nauczy się drapać w miejscach, które są do tego przeznaczone. Zamiast tego, uniemożliwi mu wykonywanie normalnej, kociej czynności. Niewskazane jest zabranianie kotu czegoś, co jest istotną częścią jego życia.

Pamiętaj, że drapanie jest dla kota naturalne i ważne. Tipsy dla kota mu je uniemożliwiają i mogą powodować różne problemy behawioralne. Po co właściwie koty drapią? Bo:

  • dzięki temu mogą pozbyć się martwej powłoki i odsłonić nowy, ostry pazur. Jest to proces, który możemy porównać do zrzucania skóry przez węża;
  • w ten sposób kot ćwiczy więzadła i mięśnie swoich kończyn przednich. Potrzebne są mu do polowania, ale też do zwykłego, codziennego funkcjonowania;
  • jest to też forma komunikacji zapachowej. Kot ma na łapach gruczoły zapachowe. Gdy drapie, pozostawia na danej powierzchni sygnały zapachowe i wizualne, które inne koty mogą później interpretować.

Dlaczego kot drapie meble?

Jeśli głównym powodem, dla którego rozważasz lub kupiłeś tipsy dla kota, jest drapanie kanapy – zastanów się, czy twój zwierzak ma alternatywę do bezpiecznego zaspokojenia swoich instynktów. Nawet jeśli masz drapak, może być on nieodpowiedni. Być może twojemu kotu nie pasuje rodzaj materiału, wysokość, miejsce ustawienia lub niestabilność akcesorium? Miejsce jest tu szczególnie ważne – drapak powinien stać tam, gdzie kot często przebywa.

Sama konstrukcja drapaka może też być czasem nieodpowiednia do kocich potrzeb. Niektóre zwierzaki wolą wyżywać się na powierzchniach poziomych, a inne na pionowych. Warto wypróbować różne produkty i pozwolić swojemu kotu wybrać ulubiony. Często są tu potrzebne cierpliwość i odpowiednie podejście. Poświęć czas na nauczenie swojego kota pożądanych zachowań. Mogą się do tego przydać kocie feromony lub specjalistyczna terapia behawioralna.

Ochraniacze na pazury kota – konsekwencje noszenia

Kot jest z natury drapieżnikiem i łowcą. Podczas walki i zabawy mocno polega na swoich zębach oraz pazurach. Te ostatnie zbudowane są w unikalny sposób, który umożliwia kotom wysuwanie ich na żądanie. W ten sposób mogą pozostać ostre, długie, a jednocześnie nie są narażone na jakiekolwiek urazy. To też dzięki temu koty potrafią bezszelestnie się skradać.

Powyższe informacje o kociej naturze powinny już uświadomić ci, że koty po prostu muszą drapać. Obojętnie, czy podoba ci się to, czy nie – twój pupil będzie to robić. Zmuszają go do tego instynkt i uwarunkowanie genetyczne. Tipsy dla kota przyczyniają się tylko do wzmagania frustracji. Zwierzęta nie mogą przez nie pozbyć się martwej łuski z pazura, ćwiczyć mięśni ani znaczyć terenu. 

Ochraniacze na pazury kota są dla zwierzęcia jeszcze bardziej frustrujące w sytuacji, gdy chce się ono podrapać. Swędząca skóra stają się wówczas istnym koszmarem. Trudniejsze jest także korzystanie z kuwety. Co więcej, przez takie nakładki pazurki są cały czas wysunięte. Kot nie jest w stanie naturalnie się poruszać, zachować gracji i stabilności. Wszystkie te czynniki prowadzą do stresu oraz poważnych problemów behawioralnych i zdrowotnych.

Kolejnym aspektem jest też ściąganie nakładek. W niektórych przypadkach jest to bardzo trudne, wymaga wizyty u weterynarza oraz kosztuje wszystkich dużo nerwów. Z drugiej strony, tipsy dla kota, które nie trzymają się zbyt dobrze, mogą stanowić zagrożenie w razie połknięcia.

Nakładki na pazury dla kota – opinie

Opinie o nakładkach na pazury dla kota są różne. W większości świadomi właściciele kotów mocno je negują. Jest to zrozumiałe, ponieważ tipsy dla kota są czymś nienaturalnym i potencjalnie bardzo szkodliwym. Jednak pod pewnymi względami noszenie ich ma też pozytywne konsekwencje. Mogą przydać się, gdy kot ma tendencję do rozdrapywania sobie skóry do krwi. Bezpieczniej jest jednak po prostu regularnie skracać kocie pazurki – bez ingerencji w naturę.
Pamiętaj, że kot to żywe stworzenie ze swoimi unikalnymi potrzebami i instynktami. Nie możesz traktować go jak przedmiotu – lalki, którą możesz dowolnie stroić. Tipsy dla kota powodują u niego frustrację i brak komfortu. Uniemożliwiają swobodne poruszanie się i normalne funkcjonowanie. Przed kupnem takich akcesoriów poważnie się zastanów, czy twój zwierzak na pewno tego potrzebuje.

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)