Dlaczego warto postawić na kocie szelki? Przede wszystkim dla bezpieczeństwa kota i innych zwierząt. Pamiętaj, że koty wychodzące to spore zagrożenie dla ptaków, które często padają ofiarą puszczonych luzem pupilów. Zwykłe szelki dla kotów sprawiają, że twój ulubieniec spokojnie może wyjść na spacer, a ty masz pewność, że żadne zwierzę w jego trakcie nie ucierpi. 

Jakie szelki dla kota możesz wybrać? 

Grono miłośników kotów w Polsce jest dość szerokie, zatem w sklepach zoologicznych pojawia się szeroki wybór akcesoriów. Są wśród nich szelki dla kota, dostępne w różnych wzorach i fasonach. Co możesz wybrać? Oto najpopularniejsze rozwiązania.

Kocie szelki kontra obroża 

Kocie szelki mają wielką przewagę nad obrożą. Dla niezależnego kota chodzenie na smyczy będzie nie lada wyzwaniem, a widok innych zwierząt może sprawić, że podejmie próbę uwolnienia się spod czujnych oczu swego opiekuna. W przypadku obroży ucieczka nie jest problemem, jednak z dobrze dopasowanymi szelkami nawet najzwinniejszy i najsprytniejszy kot nie upora się tak szybko. Kluczem do sukcesu jest wybranie najlepszego modelu.

Szelki bezuciskowe 

Bezuciskowe szelki dla kota składają się z dwóch obręczy, połączonych ze sobą paskami. Te znajdujący się pod klatką piersiową jest dość szeroki, a z kolei pasek na plecach raczej wąski. Pierwszą obręcz zakłada się przez głowę, drugą zapina się na wysokości klatki piersiowej. Takie szelki dla kota to gwarancja wygody i pewność, że powstałe w trakcie ruchu natężenie rozkłada się równomiernie na cały kręgosłup. 

Szelki norweskie 

Drugim, bardzopopularnym rozwiązaniem, są szelki norweskie dla kota. Jeśli odpowiednio dopasujesz rozmiar, zyskasz maksymalną pewność, że kot w trakcie spaceru nie zdoła się z nich wyswobodzić. Jak wyglądają szelki norweskie? Składają się one z dwóch obręczy, które łączy ze sobą poprzeczny pasek. Takie rozwiązanie ma wiele zalet (szczególnie w okresie letnich upałów), choć źle dopasowane szelki mogą stać się przyczyną licznych otarć i urazów. 

W trosce o komfort i wygodę kota 

Jeśli chcesz, by twój pupil czuł się komfortowo, dopasuj akcesorium do jego rozmiarów. Kupujesz szelki dla małego kota? Wybierz takie, w których obwód klatki piersiowej wynosi 19–33 cm. W sklepach znajdziesz też propozycje dla większych pupili. Szelki dla dużego kota mogą mieć do 57 cm obwodu, dzięki czemu nawet największe zwierzę może liczyć na komfort i wygodę podczas spacerów. 

Nauka chodzenia w szelkach

Wybór szelek dla kota to nie wszystko. Aby twój pupil mógł się cieszyć ze wspólnych spacerów, musi nauczyć się chodzić w takim wdzianku. W tym kontekście musisz uzbroić się w cierpliwość. Aby szybciej oswoić kota z szelkami, skorzystaj z kilku sprawdzonych sztuczek. Zadbaj o to, by kojarzyły się tylko z rzeczami przyjemnymi. Uważaj, by nie zaciskać ich zbyt mocno i nie zakładać kotu na siłę. Dzięki temu powoli oswoi się on z paskami, a ich zakładanie stanie się łatwiejsze. 

Jak zrobić szelki dla kota? 

Nie chcesz korzystać z gotowych szelek? Możesz samodzielnie przygotować uprząż dla kota.W jaki sposób? Trzymaj się poniższych zasad:

  • wybierz trwały materiał , który nie będzie podrażniał skóry kota (dobrze sprawdzają się nylon i bawełna);
  • zanim wytniesz z materiału paski, zmierz dokładnie pupila;
  • do przygotowanych pasków przyszyj klamry i sprzączki, które umożliwią regulację długości; 
  • połącz ze sobą paski tak, aby uzyskać szelki norweskie. Zacznij od połączenia paska mostkowego z przylegającym do klatki piersiowej, na koniec przyszyj pasek stabilizujący;
  • przyszyj metalowe kółko, które pozwoli ci na przypięcie smyczy.

Zarówno szelki dla kociąt, jak i dla kotów dorosłych są cennym wsparciem na co dzień. Dzięki nim możesz pozwolić sobie na spacery i beztroską zabawę z ulubieńcami nie tylko w mieszkaniu, ale i w osiedlowym parku czy na podmiejskiej łące.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mirosława Jankowiak