W sklepach zoologicznych możesz znaleźć wiele gotowych zestawów prezentowych, które przeznaczone są specjalnie dla kotów. Ich zawartość jest zazwyczaj bardzo przewidywalna. Smaczki (nie zawsze dobrej jakości), kilka piłeczek, może jakaś wędka. Skuszeni dobrym marketingiem i promocyjną ceną rzadko wahamy się przed zakupem. Niestety, nasze starania nie zawsze spotykają się z entuzjazmem obdarowanego. Tymczasem prezenty dla kota nie muszą być tak skomplikowane. W naszym artykule znajdziesz zestawienie najlepszych inspiracji na podarunki świąteczne dla kotów i kociarzy.

Pomysły na prezenty dla kota na święta – o czym trzeba pamiętać?

Pomysły na prezenty dla kota na święta – o czym trzeba pamiętać?

Koty żyją w towarzystwie ludzi już od ponad 10 tysięcy lat. Mimo wszystko proces ich udomowienia nie zaszedł tak daleko, jak w przypadku psów. Mało tego, według niektórych badaczy on nadal trwa! Jego aktywność polega więc w dużej mierze na odpowiadaniu pierwotnym instynktom. Każdy kot domowy, któremu zdrowie na to pozwala, poluje, drapie, węszy, je i odpoczywa. Zaaprobuje więc te prezenty, które umilą i urozmaicą którąś z wymienionych wyżej aktywności. Nowy komplet misek doceni raczej tylko wtedy, gdy będą one pełne.

Doskonały prezent dla kota? Drapak!

Doskonały prezent dla kota? Drapak!

Jeżeli w domu mieszka mruczek, musi znaleźć się w nim także drapak. Zazwyczaj skupiamy się na wertykalnych konstrukcjach, które są one oczywiście potrzebne. Warto jednak pamiętać, że koty drapią powierzchnie:

 • pionowe;
 • poziome;
 • skośne.

Jeśli nie masz w domu drapaka odpowiadającego każdej z nich, zwierzak może dosyć szybko znaleźć sobie substytut w postaci jakiegoś elementu wyposażenia mieszkania.

Pozioma konstrukcja do drapania pomoże uniknąć ostrzenia pazurów na chodnikach i dywanach. Te z wyższej półki mogą natomiast służyć czworonogowi przez lata. Dobrej jakości poziomy drapak jest zrobiony z falistej tekstury i klejony substancjami obojętnymi dla zdrowia zwierzęcia. Lepsze modele mają zdolność do utrzymywania ciepła, dlatego mogą jednocześnie pełnić rolę legowiska.

Koty uwielbiają przysmaki!

Koty uwielbiają przysmaki!

W świątecznych prezentach dla kota nie może zabraknąć smakołyków, które świetnie sprawdzają się podczas:

 • treningów;
 • oswajania;
 • zabaw węchowych;
 • umilania smutnych chwil (na przykład wizyty u weterynarza).

Wiele osób wychodzi z założenia, że smaczki podaje się okazyjnie, dlatego ich skład i jakość nie grają roli. Nic bardziej mylnego! Każdy przysmak wlicza się do dziennego bilansu kalorycznego, a podawany regularnie będzie wpływał na pracę ważnych organów: nerek, wątroby i trzustki. Zdrowe przysmaki dla kota nie powinny zawierać zbóż (w tym ryżu i kukurydzy) ani tłuszczów roślinnych. Najlepiej zdecydować się na suszone albo liofilizowane mięso.

Prezenty dla kota – jakie zabawki ucieszą pupila?

Zabawa jest dla naszych domowych drapieżników ekwiwalentem polowania. Nie służy tylko rozrywce, ale też jest konieczna do zaspokajania pierwotnych instynktów. Na jakie zabawki dla kota warto zwrócić uwagę?

Prezenty dla kota – jakie zabawki ucieszą pupila?

Wędka

Wędka to podstawa! Możesz przebierać w modelach, dlatego wybór wydaje się skomplikowany i trudny. Weź pod uwagę preferencje pupila. Niektóre domowe tygrysy najlepiej reagują na wędki w postaci sznurka, inne cenią sobie szeleszczące tasiemki na końcu patyka, a jeszcze inne uwielbiają pióra na długim sznurku, które w ruchu imitują ptaka. Na specjalną okazję możesz wybrać bardziej rozbudowaną i trwalszą wersję tej wędki, którą kot już ma i którą bardzo lubi się bawić.

Pluszowe zabawki dla kota

Pluszaki, zwłaszcza wypełnione kocimiętką, która pobudza zwierzę, są bardzo cenione przez niektóre mruczki. Wybieraj produkty we wzorach i kolorach, które występują w naturze. Obserwacje dowiodły, że koty lubią najbardziej zabawki, które kształtem i wyglądem przypominają jego ofiary. Szara myszka czy wąż w cętki sprawdzą się lepiej niż różowy kwiatek albo pomarańczowe serduszko.

A może zabawka interaktywna?

W ostatnich latach coraz częściej można spotkać zabawki interaktywne. To może być dobre rozwiązanie na czas, kiedy nie ma cię w domu. Wybieraj jednak zawsze sprawdzone i bezpieczne propozycje, które cieszą się dobrymi opiniami. Bardzo ważne jest, aby żadna część ruchoma nie była na tyle mała, aby mogła zostać przez kota zjedzona.

Idealne prezenty dla kota – wygodne legowiska!

Idealne prezenty dla kota – wygodne legowiska!

Koty spędzają dużo czasu śpiąc i pielęgnując swoje futro. Komfort miejsca do odpoczynku jest zatem bardzo ważny. Dobrym pomysłem będzie wybór nowego legowiska dla kota jako prezentu świątecznego. Warto wziąć pod uwagę indywidualne upodobania i charakter zwierzęcia. Koty lękliwe i wycofane wolą budki, te odważniejsze lubią poduszki ułożone w ulubionym miejscu, z którego można obserwować otoczenie.

Wśród łóżek dla kota dostępnych na rynku znajdują się:

 • legowiska na kaloryfer;
 • legowiska na parapet;
 • legowiska wiszące na okno lub sufit;
 • legowiska do zamocowania na ścianie.

Wybieraj takie akcesoria, które można wygodnie i stosunkowo bezinwazyjnie wyprać. Najlepiej sprawdzą się te, z których można zdjąć poszewkę.

Gadżety to nie wszystko. Podaruj kotu czas

Gadżety to nie wszystko. Podaruj kotu czas

Na co dzień żyjemy w biegu, więc jeśli masz taką możliwość, spędź ze swoim kotem nieco więcej czasu. Wbrew pozorom te zwierzęta bardzo cenią sobie bliskość z człowiekiem i jego towarzystwo. Nawet najlepsza wędka nie sprawi prawdziwej radości, jeżeli nie będziesz znajdował się na drugim jej końcu! Zadbaj o waszą relację nie tylko w okresie świątecznym.

Nietypowy prezent dla mruczka? Pakiet badań

Wizyta u weterynarza to kwestia, która w bardzo niedużym stopniu kojarzy się z radością Bożego Narodzenia. Tymczasem pieniądze przeznaczone na wymyślne gadżety warto czasami zainwestować w szczegółowy pakiet badań kontrolnych twojego kota. Świadomość, że czworonożny przyjaciel jest zdrowy, to pełen spokój ducha.

A co kupić miłośnikowi kotów?

Poszukując prezentów dla rodziny czy przyjaciół warto sprawdzić, czy któryś z nich nie jest kociarzem. W sklepach roi się od uroczych gadżetów z kocim motywem, które można łatwo dopasować do potrzeb i gustu obdarowanego. Wśród najlepszych pomysłów na prezenty dla kociarza są też książki o kotach, pogłębiające wiedzę o potrzebach i zachowaniach kotów.

Pamiętaj o bezdomnych zwierzakach

Pamiętaj o bezdomnych zwierzakach

Przy okazji świąt Bożego Narodzenia warto pamiętać, że nie każdy czworonóg znajdzie w tym roku prezent pod choinką. Przepełnione schroniska i kociarnie dwoją się i troją, aby odpowiednio dbać o swoich podopiecznych. Masz trochę wolnych środków? A może zawsze chciałeś mieć kota, ale nie możesz pozwolić sobie na to ze względu na alergię? Wsparcie bezdomniaków będzie świetnym pomysłem! Jeśli wybierasz się z darami do schroniska czy domu tymczasowego, zapytaj najpierw, jakiej karmy czy żwirku potrzebują.

Jak jeszcze możesz pomóc?

 1. Wspierając darowizną konkretnego zwierzaka albo daną organizację.
 2. Dając dom tymczasowy.
 3. Wspierając programy kastracji kotów wolno żyjących.

Praktyczne prezenty dla kota

W świąteczny czas myślimy także o swoich pupilach. Poszukując prezentu dla swojego kota, pamiętaj, aby był to produkt, który zapewni wsparcie jego naturalnych skłonności i zachowań. Dobrze, aby nowy gadżet cieszył oko, jednak przede wszystkim powinien okazać się funkcjonalny i dostosowany do kocich potrzeb.

Przy odrobinie starań możesz sprawić, że zwierzak będzie chętnie korzystał z podarunków. Nierzadko jednak karton od prezentu zachwyci twojego pupila bardziej niż sam prezent! Nie zapominaj także o potrzebujących zwierzętach. Wizyta w schronisku czy kociarni z torbą pełną dobrego jedzenia z pewnością ucieszy więcej niż jeden bezdomny koci brzuszek.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.