Koty cieszą się dużą popularnością jako zwierzęta domowe głównie dlatego, że są w zasadzie bezproblemowe. Nie potrzebują regularnego wychodzenia na spacery, można je zostawić same w domu dłużej niż psy i w większości przypadków są ciche i czyste. Mają jednak swoje wymagania, które trzeba uszanować. Realizowanie niektórych potrzeb umożliwia drapak dla kota. Pomaga on nie tylko czworonogom, lecz także ich właścicielom, ponieważ chroni meble przed podrapaniem. Oprócz tego może stanowić dla zwierzęcia miejsce do zabawy lub schronienia. Niektóre stojaki można wykonać samodzielnie – istnieje wiele poradników instruujących, jak zrobić drapak dla kota. Tego również dowiesz się z naszego tekstu.
Dlaczego drapaczka dla kota jest dla niego tak ważna?
Wielu właścicieli zapewne irytuje się na swoich pupili, widząc, jak drapią drewniane meble, dywany lub kanapy. Trzeba tutaj jednak poznać psychikę tych zwierząt i zrozumieć, że jest to ich naturalna potrzeba. Drapanie służy przede wszystkim zaznaczaniu swojego terytorium. Feromony między kocimi łapkami są najłatwiej uwalniane właśnie podczas drapania przedmiotów. Oprócz tego czynność ta ma swoje znaczenie praktyczne – umożliwia kotu ostrzenie pazurów. Nawet jeśli w domu mruczek nie musi polować, by przeżyć, instynkt powoduje, że szuka on miejsca, gdzie mógłby przygotować pazury na każdą ewentualność.
Drapak dla dużego i małego kota – jakie są różnice?
Na rynku dostępne są różnego rodzaju drapaki, które różnią się między innymi wysokością. Warto dobrać przedmiot do wzrostu zwierzęcia, ponieważ koty ostrzą pazury w rozciągniętej, jak do przeciągania się, pozycji. Jeśli kupisz zbyt niski przedmiot, w naturalny sposób czworonóg będzie preferować zaspokojenie swoich potrzeb na kanapie. Kupno zbyt wysokiego drapaka nie powinno raczej przysporzyć podobnych kłopotów. W przypadku modeli z legowiskami czy wieloma poziomami upewnij się, że kot bez problemu na nie wskoczy.
Stabilność drapaka dla kota – niezwykle ważna cecha
Z racji tego, że zwierzę będzie opierało się o drapak, musi on być odpowiednio stabilny i nie może się łatwo przewracać. Niektóre konstrukcje potrafią być niezwykle wymyślne i prezentować się wspaniale, lecz cóż po niepowtarzalnym wyglądzie, skoro kot nie będzie chciał z niego korzystać? Warto pamiętać, że nasze mruczki to niezwykle płochliwe stworzenia. Natura ta wywodzi się z faktu, że na wolności są one ofiarami drapieżnych ptaków. Jeśli raz oprą się o drapak, który następnie przewróci się, powodując dodatkowo hałas, szanse na ponowne skorzystanie z niego będą znikome. Należy zatem wybrać drzewko pewnie stojące na podłodze.
Jakie mogą być drapaki dla kotów?
Producenci akcesoriów dla zwierząt domowych prześcigają się w tworzeniu różnych modeli, które zaspokajają potrzeby zwierząt w najróżniejszy sposób. Drapaki mogą przyjmować wiele form – niektóre z nich to zwykłe paliki obwiązane grubym sznurkiem, inne to zaawansowane konstrukcje z przejściami, tunelami, a nawet hamakami. Dużą popularnością cieszą się też modele, na które zwierzę może wejść. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ łączy dwie potrzeby kota – drapanie oraz obserwowanie otoczenia z góry. Poszukując drapaka, warto wziąć pod uwagę preferencje danego kota i według nich dobrać odpowiedni przedmiot.
Drapak z legowiskiem – czy to dobre rozwiązanie?
Przeglądając różne oferty, na pewno zauważysz wiele drapaków połączonych z legowiskiem. Zazwyczaj jest ono umieszczone na jakimś podwyższeniu i zapewnia zwierzętom widok na cały pokój. Wielu właścicieli może się zapewne zastanawiać czy takie połączenie to dobre rozwiązanie – przecież drapak jest miejscem, gdzie pupil nieraz wyładowuje swoje emocje, więc czy jest sens łączyć go z legowiskiem, gdzie ma się wyciszyć? W rzeczywistości to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ daje kotu miejsce na wyłączność. Zwierzęta te lubią mieć kilka lokalizacji, w których będą spędzać najczęściej czas, zatem z pewnością zaaprobują takie legowisko.
Czy warto kupić drapak dla kota z domkiem?
Podobne do odkrytych legowisk są drapaki z domkiem, czyli zamkniętymi przestrzeniami, w których zwierzę może odpocząć. Tego rodzaju zamknięta przestrzeń jest dla kota dobrym azylem. Sprawdzi się w sytuacji, gdy do domu przychodzą goście lub na przykład pupil boi się odkurzacza czy innego przedmiotu. Zamknięte legowisko powinno być miejscem absolutnie bezpiecznym. Nie można w nim kotu przeszkadzać, hałasować blisko niego ani używać miejsca jako kary za złe zachowanie. Domek powinien służyć jako wygodne schronienie, dlatego najlepiej wybrać model, w którym kot swobodnie będzie mógł się obrócić i umościć.
Drapak dla kota – jak zrobić go samodzielnie?
Domowi majsterkowicze na pewno będą chcieli samodzielnie sprawić kotu niespodziankę i wykonać dla nich wymarzony drapak. Do jego wykonania używa się najczęściej desek i nutowego sznurka lub kartonu. Jeśli decydujesz się na drewno, pamiętaj o tym, że całą konstrukcję powinno się skręcić tak, by była wytrzymała. Gdy będzie już gotowa, warto podkleić ją miękkim materiałem, dzięki któremu kot chętniej będzie jej używał. Miejsca mające służyć jako drapaki najlepiej jest owinąć szorstkim materiałem lub sznurkiem. Uwaga! Do robienia drapaka kategorycznie nie wolno używać papieru ściernego! Surowiec ten może bardzo łatwo uszkodzić delikatne poduszeczki kocich łap.
Jak sprawić, że drzewko dla kota będzie bardziej atrakcyjne?
Czasami nawet najbardziej praktyczny, wygodny czy funkcjonalny drapak nie będzie cieszył się u kota dużym zainteresowaniem. Warto wówczas przestawić go w inne miejsce, najlepiej takie, które jest spokojne i umożliwia mu ostrzenie pazurów bez kontaktu z ludźmi. Można też ustawić go tam, gdzie kot najczęściej drapie meble. Inną strategią wartą wypróbowania jest natarcie przedmiotu kocimiętką lub inną substancją, którą lubi dane zwierzę. Możesz również uczynić przedmiot bardziej atrakcyjnym. Przydadzą się do tego różnego rodzaju sznurki, piłeczki czy piórka, które zachęcą pupila do zabawy.
Odpowiedni drapak dla kota powinien być dostosowany do potrzeb zwierzęcia. Warto wybrać taki, który będzie miał w zestawie legowisko lub zamknięty domek, co zwiększy prawdopodobieństwo, że akcesorium przypadnie pupilowi do gustu.