Bardzo często do naszych domów trafiają koty, których wieku nie znamy. Chociaż istnieją pewne czynniki, które pozwalają na określenie, w jakim wieku jest zwierzę, zawsze pozostaje pewien margines niepewności. Kwestia kociego wieku jest złożona i bardzo tajemnicza. Jeżeli zastanawiasz się, jak rozpoznać wiek kota, odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Wiek kota – jak liczyć? 

Wiek kota a wiek człowieka – wielu z nas chciałoby móc w prosty sposób dokonać takiego przeliczenia. Tak samo, jak u innych zwierząt, kocie dzieciństwo trwa stosunkowo krótko. Dojrzewają one dużo szybciej niż ludzie. Dopiero na późniejszym etapie zmiany zachodzące w ich organizmie zwalniają. 

Wiek kota – tabela

Nie wiesz, jak na ludzkie lata przekalkulować wiek kota? Tabela ci w tym pomoże!

wiek kota wiek człowieka 
1 miesiąc6 miesięcy
6 miesięcy10 lat
12 miesięcy15 lat
2 lata24 lata
3 lata28 lat
4 lata32 lata
5 lat36 lat
6 lat40 lat
7 lat44 lata
8 lat48 lat
9 lat52 lata
10 lat56 lat
11 lat60 lat
12 lat64 lata
13 lat68 lat
14 lat72 lata
15 lat76 lat
16 lat80 lat
17 lat 84 lata

Kocie lata na ludzkie

wiek kota na ludzkie lata

Wiele osób zastanawia się, jak liczyć wiek kota. Istnieje przelicznik lat kocich na lata ludzkie, jednak jest on bardzo umowny i powinien być traktowany z dużą dozą dystansu. Na długość życia zwierzaka ma wpływ wiele czynników – przede wszystkim stan jego zdrowia, ale także geny czy rasa. Zakłada się, że kiedy kot staje się dojrzały (czyli w wieku około dwóch lat), każdy rok jego życia odpowiada czterem latom życia człowieka. 

Wiek kota – jak go określić?

jak liczyć wiek kota

W przypadku kociąt określenie wieku jest stosunkowo łatwe. Zmiany w uzębieniu oraz inne szczegóły pozwalają określić ich wiek z dokładnością do tygodnia. Kiedy jednak do naszego domu trafi dorosły kot ze schroniska lub ulicy, zwykle nie znamy jego przeszłości i nie potrafimy jednoznacznie określić, ile ma lat. Czy istnieją na to jakieś skuteczne sposoby? 

wiek kota jak liczyć

Zdecydowanie nie jest to łatwe zadanie, ponieważ koty bytujące na ulicy zwykle są po przejściach. Często niedożywione i niewykastrowane, wyglądają na o wiele starsze niż w rzeczywistości są.

Wiek kota a uzębienie

jak się liczy lata kota

Lekarze weterynarii najczęściej oceniają wiek kota na postawie jego uzębienia. Rozpoznanie wieku kota jest dosyć trudnym zadaniem, ponieważ objawy starzenia nie zawsze pojawiają się u każdego w równym stopniu. Najłatwiej jest oczywiście z małymi kotkami, ponieważ ich wiek można określić na podstawie uzębienia.

Już półroczne kotki dysponują kompletem stałych zębów. Zęby z czasem zużywają się i żółkną. Dzieje się to najczęściej pomiędzy trzecim a szóstym rokiem życia. Niestety, bardzo dużą rolę odgrywają tutaj kwestie genetyczne. Niektóre zwierzęta mają predyspozycje do chorób przyzębia. W ich jamie ustnej tworzy się kamień, zęby kruszą się i wypadają. W warunkach domowych mogą być czyszczone i poddawane zabiegom zdejmowania kamienia. Koty żyjące wolno nie mają takiego luksusu.

Jak rozpoznać wiek kota po zębach? Dziesięcioletnie zwierzęta nie mają już zwykle części uzębienia. Zęby mogą kruszyć się i zmieniać kolor. Pojawiają się zapalenia dziąseł, które są czerwone i opuchnięte. Im starszy kot, tym większa szansa na to, że jego uzębienie będzie niekompletne. Niestety, stan zębów bardzo często zależny jest od genów oraz tego, w jakim stopniu kot został zaniedbany, zanim do ciebie trafił.

Jak rozpoznać wiek kota? Wygląd zwierzęcia ma znaczenie!

kocie lata

Wiek kota można także ocenić po poduszeczkach łap. Kocięta mają je niezwykle delikatne i miękkie, jednak wraz z upływem czasu stają się one coraz twardsze i szorstkie. Koty, które przekroczyły już dziesiąty rok życia, mogą mieć odgniotki, a ich poduszki są suche i nierzadko pojawiają się na nich pęknięcia. Ich pazury mogą się także rozdwajać. 

Czasami pomocne może być także „ogólne spojrzenie” na zwierzaka. Młode koty mają gęstą i błyszczącą sierść. Z wiekiem może stawać się ona coraz rzadsza i bardziej matowa. Około dziesiątego roku życia koty zaczynają tracić masę mięśniową. Mogą więc wydawać się bardziej kościste, nawet jeżeli nie są wychudzone. W tym przypadku jest to jednak bardzo indywidualna kwestia, ponieważ zadbane i dobrze żywione koty nawet w wieku kilkunastu lat na pierwszy rzut oka mogą wydawać się młode. 

kocie lata na ludzkie

Największe kompetencje do oceny wieku kota ma lekarz weterynarii. Pamiętaj jednak, że zawsze istnieje pewien margines błędu. Wiele zależy od kondycji kota, jego genów czy nawet typu rasy. 

Wiek kota – co ma na niego wpływ?

kocie lata przelicznik

Koty uchodzą za zwierzęta długowieczne. Żyją zazwyczaj dłużej niż psy. Za najstarszego kota uznawany jest osobnik rasy maine coon, który odszedł w wieku trzydziestu jeden lat. Często można spotkać koty dwudziestoletnie, które cieszą się dobrym zdrowiem. Wszystko zależy jednak od środowiska, w jakim kot żyje i dorasta. 

Jeżeli chcesz, aby twój zwierzak cieszył się długim i dobrym życiem, nie wypuszczaj go z domu samopas. Zwierzęta, które chodzą samodzielnie po dworze, są narażone na wiele niebezpieczeństw. Nawet jeżeli nie zostaną potrącone przez samochód i nie padną ofiarą psów, mogą zarazić się niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. Domowe mruczki zazwyczaj żyją dłużej niż koty wolno bytujące. 

Bardzo ważne jest także dobre żywienie. Koty to zwierzęta mięsożerne, dlatego ich dieta powinna składać się przede wszystkim z mięsa mięśniowego i podrobów, które są odpowiednio suplementowane. Najzdrowsza jest dieta BARF, jednak wysokomięsne mokre puszki także świetnie nadają się do codziennego żywienia. Zwróć uwagę na ilość tauryny w składzie (najlepiej, aby było jej ponad 800 mg). Unikaj karm wysoko przetworzonych, w których składzie znajduje się przede wszystkim zboże. 

jak liczyć wiek kota

Kluczem do długiego życia są także regularne kontrole u lekarza weterynarii. Kot powinien być regularnie odrobaczany i szczepiony, nawet jeżeli nie wychodzi na dwór. Potrzebne są także kontrole stanu uzębienia oraz funkcjonowania organów wewnętrznych, szczególnie nerek. W ten sposób potencjalne choroby będzie można wykryć na wczesnym etapie rozwoju. 

Kocie lata na ludzkie – podsumowanie 

kocie lata

Ciężko jest przełożyć wiek kota na ludzkie lata. Wiele zależy od tego w jakich warunkach zwierzęta się wychowują, co jedzą i czy są pod regularną kontrolą weterynarza. Zadbane koty, które mają wikt i opierunek pod dachem, nawet w wieku kilkunastu lat mogą mieć wygląd jak młode i zdrowe osobniki. 

Jeżeli trafia do naszego domu dorosły kot, którego przeszłości nie znamy, oszacowanie jego wieku może być bardzo trudne. Po ukończeniu ósmego roku życia rozpoczyna się stopniowy zanik masy mięśniowej, starsze koty można rozpoznać również na tej podstawie. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak udanie się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii, który najlepiej oceni jego wiek.

Najczęściej zadawane pytania

Czy 14-letni kot jest stary?

To zależy od wielu aspektów. Dobrze utrzymany kot długowiecznej rasy albo dachowiec jest już w podeszłym wieku, jednak nie zalicza się jeszcze do staruszków. To, czy kot jest stary, czy nie, najłatwiej ocenić po jego stanie zdrowia w połączeniu z wiekiem.

Ile lat ma najstarszy kot?

Najdłużej żyjącym kotem świata była Creme Puff, która żyła 38 lat i 3 miesiące.

Ile lat ma 18-letni kot?

W przeliczeniu na koci wiek taki zwierzak ma 88 lat.

Czy charakter kota zmienia się z wiekiem?

I tak, i nie. Wiele cech charakteru kociąt jest nadal widocznych u dorosłych kotów. Jednak wskutek traumy, doświadczeń czy chorób charakter kota może ulec nieznacznej zmianie.

Czy 12 lat dla kota to dużo?

To zależy od jego kondycji fizycznej. Dla zaniedbanego kota, który nie żył pod opieką człowieka, jest to już starość. Z kolei kot domowy, zadbany i regularnie przechodzący badania profilaktyczne, często jest po prostu dojrzały i nic nie wskazuje na jego wiek.

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.