Bardzo często do naszych domów trafiają koty, których wieku nie znamy. Chociaż istnieją pewne czynniki, które pozwalają na określenie, w jakim wieku jest zwierzę, zawsze pozostaje pewien margines niepewności. Kwestia kociego wieku jest złożona i bardzo tajemnicza. Jeżeli zastanawiasz się, jak obliczyć wiek kota, odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Wiek kota – jak liczyć? 

Wiek kota a wiek człowieka – wielu z nas chciałoby móc w prosty sposób dokonać takiego przeliczenia. Tak samo jak u innych zwierząt, kocie dzieciństwo trwa stosunkowo krótko. Dojrzewają one dużo szybciej niż ludzie. Dopiero na późniejszym etapie zmiany zachodzące w ich organizmie zwalniają. 

wiek kota na ludzkie lata

Kocie lata na ludzkie 

Wiele osób zastanawia się, jak obliczyć wiek kota. Istnieje przelicznik lat kocich na lata ludzkie, jednak jest on bardzo umowny i powinien być traktowany z dużą dozą dystansu. Na długość życia zwierzaka ma wpływ wiele czynników – przede wszystkim stan jego zdrowia, ale także geny czy rasa. Zakłada się, że kiedy kot staje się dojrzały (czyli w wieku około dwóch lat), każdy rok jego życia odpowiada czterem latom życia człowieka. 

Wiek kota – tabela

Nie wiesz, jak na ludzkie lata przekalkulować wiek kota? Tabela ci w tym pomoże!

wiek kota wiek człowieka 
1 miesiąc6 miesięcy
6 miesięcy10 lat
12 miesięcy15 lat
2 lata24 lata
3 lata28 lat
4 lata32 lata
5 lat36 lat
6 lat40 lat
7 lat44 lata
8 lat48 lat
9 lat52 lata
10 lat56 lat
11 lat60 lat
12 lat64 lata
13 lat68 lat
14 lat72 lata
15 lat76 lat
16 lat80 lat
17 lat 84 lata
jak liczyć wiek kota

Wiek kota – jak go określić?

W przypadku kociąt określenie wieku jest stosunkowo łatwe. Zmiany w uzębieniu oraz inne szczegóły pozwalają określić ich wiek z dokładnością do tygodnia. Kiedy jednak do naszego domu trafi dorosły kot ze schroniska lub ulicy, zwykle nie znamy jego przeszłości i nie potrafimy jednoznacznie określić, ile ma lat. Czy istnieją na to jakieś skuteczne sposoby? 

Zdecydowanie nie jest to łatwe zadanie, ponieważ koty bytujące na ulicy zwykle są po przejściach. Często niedożywione i niewykastrowane, wyglądają na o wiele starsze niż w rzeczywistości są. 

wiek kota jak liczyć

Wiek kota a uzębienie

Lekarze weterynarii najczęściej oceniają wiek kota na postawie jego uzębienia. Już półroczne kotki dysponują pełnym kompletem stałych zębów. Zęby z czasem zużywają się i żółkną. Dzieje się to najczęściej pomiędzy trzecim a szóstym rokiem życia. Niestety, bardzo dużą rolę odgrywają tutaj kwestie genetyczne. Niektóre zwierzęta mają predyspozycje do chorób przyzębia. W ich jamie ustnej tworzy się kamień, zęby kruszą się i wypadają. W warunkach domowych mogą być czyszczone i poddawane zabiegom zdejmowania kamienia. Koty żyjące wolno nie mają takiego luksusu. Dziesięcioletnie zwierzęta nie mają już zwykle części uzębienia. Zęby mogą kruszyć się i zmieniać kolor. Pojawiają się zapalenia dziąseł, które są czerwone i opuchnięte. 

Wiek kota a wygląd zwierzęcia

Wiek kota można także ocenić po poduszeczkach łap. Kocięta mają je niezwykle delikatne i miękkie, jednak wraz z upływem czasu stają się one coraz twardsze i szorstkie. Koty, które przekroczyły już dziesiąty rok życia, mogą mieć odgniotki, a ich poduszki są suche i nierzadko pojawiają się na nich pęknięcia. Ich pazury mogą się także rozdwajać. 

jak się liczy lata kota

Czasami pomocne może być także „ogólne spojrzenie” na zwierzaka. Młode koty mają gęstą i błyszczącą sierść. Z wiekiem może stawać się ona coraz rzadsza i bardziej matowa. Około dziesiątego roku życia koty zaczynają tracić masę mięśniową. Mogą więc wydawać się bardziej kościste, nawet jeżeli nie są wychudzone. W tym przypadku jest to jednak bardzo indywidualna kwestia, ponieważ zadbane i dobrze żywione koty nawet w wieku kilkunastu lat na pierwszy rzut oka mogą wydawać się młode. 

Największe kompetencje do oceny wieku kota ma lekarz weterynarii. Pamiętaj jednak, że zawsze istnieje pewien margines błędu. Wiele zależy od kondycji kota, jego genów czy nawet typu rasy. 

Wiek kota – co ma na niego wpływ?

kocie lata

Koty uchodzą za zwierzęta długowieczne. Żyją zazwyczaj dłużej niż psy. Za najstarszego kota uznawany jest osobnik rasy maine coon, który odszedł w wieku trzydziestu jeden lat. Często można spotkać koty dwudziestoletnie, które cieszą się dobrym zdrowiem. Wszystko zależy jednak od środowiska, w jakim kot żyje i dorasta. 

Jeżeli chcesz, aby twój zwierzak cieszył się długim i dobrym życiem, nie wypuszczaj go z domu samopas. Zwierzęta, które chodzą samodzielnie po dworze, są narażone na wiele niebezpieczeństw. Nawet jeżeli nie zostaną potrącone przez samochód i nie padną ofiarą psów, mogą zarazić się niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. Domowe mruczki zazwyczaj żyją dłużej niż koty wolno bytujące. 

kocie lata na ludzkie

Bardzo ważne jest także dobre żywienie. Koty to zwierzęta mięsożerne, dlatego ich dieta powinna składać się przede wszystkim z mięsa mięśniowego i podrobów, które są odpowiednio suplementowane. Najzdrowsza jest dieta BARF, jednak wysokomięsne mokre puszki także świetnie nadają się do codziennego żywienia. Zwróć uwagę na ilość tauryny w składzie (najlepiej, aby było jej ponad 800 mg). Unikaj karm wysoko przetworzonych, w których składzie znajduje się przede wszystkim zboże. 

Kluczem do długiego życia są także regularne kontrole u lekarza weterynarii. Kot powinien być regularnie odrobaczany i szczepiony, nawet jeżeli nie wychodzi na dwór. Potrzebne są także kontrole stanu uzębienia oraz funkcjonowania organów wewnętrznych, szczególnie nerek. W ten sposób potencjalne choroby będzie można wykryć na wczesnym etapie rozwoju. 

kocie lata przelicznik

Kocie lata na ludzkie – podsumowanie 

Ciężko jest przełożyć wiek kota na ludzkie lata. Wiele zależy od tego, w jakich warunkach zwierzęta się wychowują, co jedzą i czy są pod regularną kontrolą weterynarza. Zadbane koty, które mają wikt i opierunek pod dachem, nawet w wieku kilkunastu lat mogą mieć wygląd jak młode i zdrowe osobniki. 

Jeżeli trafia do naszego domu dorosły kot, którego przeszłości nie znamy, oszacowanie jego wieku może być bardzo trudne. Najlepiej zaufać w tej kwestii lekarzowi weterynarii, który oceni wiek na pierwszej wizycie kontrolnej. W każdym wypadku będą to jednak tylko szacunki.

jak liczyć wiek kota

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.