W artykule wyjaśnimy, jak kot przeprasza oraz czy zachowania, które przejawia, można uznać za wyraz skruchy. Poznasz też najczęściej stosowane przez koty sposoby na okazywanie miłości i przywiązania. Znajdziesz tu również ciekawostki na temat kociej mowy ciała.

Czy kot może świadomie wystosować przeprosiny?

Wielu opiekunów zwierząt domowych ma zwyczaj przypisywania pupilom ludzkich zachowań. W rzeczywistości koty nie są w stanie odczuwać poczucia winy i żałować rzeczy, które zrobiły. Natomiast mają zdolność obserwowania oraz odpowiedniego reagowania na pewne sytuacje. Jeśli zauważą, że ich postępowanie wprawia cię w niezadowolenie, mogą na przykład uciec w miejsce, które uważają za bezpieczne.

To ich naturalny mechanizm przetrwania, który mimo trwającego ponad 20 tysięcy lat procesu udomawiania wciąż działa. Takie instynktowne zachowanie pozwala zwierzakowi uniknąć zagrażających mu sytuacji czy konfliktów. Jednak nie należy zapominać o tym, że odpowiada za to instynkt, w związku z czym stosowanie wobec kociaka kar za przewinienia sprzed kilkudziesięciu minut, a nawet kilku godzin zupełnie nie ma sensu. W takiej sytuacji zwierzak nawet nie będzie wiedział, za co został tak potraktowany. Taka ucieczka nie ma też nic wspólnego z tym, jak kot przeprasza.

Jak kot przeprasza – wyciąganie łapy na zgodę

Jak już wiesz, zwierzak, który coś przeskrobał i wie, że spotka się to z twoim niezadowoleniem, czym prędzej udaje się do miejsca uznawanego przez niego za bezpieczne. Nierzadko są to wysoko zawieszone półki czy górne części mebli, co nie tylko zwiększa poczucie bezpieczeństwa czworonoga, ale pozwala mu także obserwować ciebie.

Przeważnie, kiedy emocje człowieka opadają, kot jest w stanie to wyczuć, dzięki czemu i on staje się spokojniejszy oraz bardziej zrelaksowany. Właśnie wtedy zwykle podejmuje on próbę załagodzenia konfliktu, co często kończy się podejściem do opiekuna po nieco czułości. Jednak czy to jest odpowiedź na pytanie o to, jak kot przeprasza?

W rzeczywistości nazywanie takich zachowań przeprosinami czy okazaniem skruchy jest co najmniej przesadzone. Miłośnicy zwierząt uwielbiają przypisywać im „ludzkie” cechy, jednak w tym wypadku to zwyczajna reakcja kociaka na odczuwane i okazywane przez opiekuna emocje. Co ciekawe, często jest bardzo skuteczna, ponieważ wystarczy chwila przytulania czy mruczenia, którego dźwięki szybko uspokajają zdenerwowanego człowieka.

Jak kot przeprasza człowieka? Na pewno znasz te sygnałt!

Chociaż postępowania kotów po przeskrobaniu czegoś większość osób nie nazwałoby przeprosinami, w rzeczywistości niemalże wszyscy właściciele kotów właśnie tak je odczytują. Co prawda, zwierzęta te nie mają umiejętności odczuwania poczucia winy czy skruchy, ale doskonale radzą sobie z obserwacją ludzkich emocji, zwłaszcza w przypadku swoich właścicieli. Kiedy wyczują u nich smutek lub złość, wówczas mogą wykorzystać kocie tricki poprawiające samopoczucie człowieka. W dalszej części artykułu przybliżymy najczęściej stosowane przez kota techniki.

Czy mój opiekun jest zły? O rozpoznawaniu uczuć

Jak już wiesz, pierwszą reakcją kota po zrobieniu czegoś, co może doprowadzić cię do złości lub smutku, będzie ucieczka w miejsce, które wydaje się bezpieczne. Dopiero z odpowiedniej odległości zwierzak przejdzie do obserwacji ciebie i postara się ocenić, czy silne emocje opadły. Kiedy zauważy, że jesteś spokojniejszy oraz bardziej zrelaksowany, zacznie się do ciebie zbliżać.

Na początku będzie robić to ostrożnie, starając się jedynie zbadać grunt i sprawdzić, czy twoja złość już minęła. Z czasem, gdy stwierdzi, że sytuacja jest dla niego w pełni bezpieczna, przejdzie do swoich skuteczniejszych sztuczek. Jeśli chcesz go do tego zachęcić, zmień ton głosu na spokojniejszy i delikatniejszy. Takie zachowanie nie ma nic wspólnego z tym, jak kot przeprasza – ma raczej zadbać o jego bezpieczeństwo.

Mruczenie, przytulanie i ugniatanie właściciela oznacza miłość

Jak kot przeprasza? Najczęściej kot robi to, okazując miłość przy pomocy różnego rodzaju czułości. Kiedy poczuje, że nie jesteś już zły, zaczyna delikatnie się o ciebie ocierać. W momencie, gdy zaobserwuje twoją pozytywną reakcję na takie postępowanie, może przejść do bardziej śmiałych zachowań, takich jak na przykład przytulanie, mruczenie lub ugniatanie twojego ciała łapkami. Koty to więksi spryciarze, niż myślisz i doskonale wiedzą, że ich opiekunowie nie będą mogli oprzeć się ich wewnętrznemu urokowi oraz poczuciu bliskości.

Jedzenie pozwala wzmocnić więzi? Koty też w to wierzą!

Koty w ramach przeprosin, a właściwie, by zobaczyć twoją pozytywną reakcję, mogą zdecydować się na podarowanie ci drobnego upominku. Najczęściej mruczki sięgają po pluszowe myszki lub inne zabawki. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana w przypadku kotów wychodzących. Niestety ich ofiarami nierzadko padają żywe myszy, ale także jaszczurki czy niewielkich rozmiarów ptaki, które często kończą życie, będąc „przeprosinową zdobyczą”. Warto docenić taki podarunek, a następnie zadbać o bezpieczeństwo swojego kota i dzikich zwierząt, uniemożliwiając mu samodzielne wychodzenie z domu.

Jak kot przeprasza? Kocie całusy!

Zastanawiasz się, jak kot przeprasza? Często może robić to, rozdając całusy opiekunom. Podobnie jak w przypadku innych zwierząt domowych nie robi tego w sposób typowy dla człowieka.Zwykle jego czułości przyjmują formę lizania, na przykład po dłoniach. To znacznie bardziej intensywny sposób okazywania miłości, poczucia bliskości i bezpieczeństwa niż wcześniej wspomniane przytulanie, ocieranie się, a nawet ugniatanie łapkami właściciela. Mruczek doskonale wie, że w ten sposób może złagodzić twoje emocje i uzyskać wybaczenie. To też sygnał, że kot ci ufa.

Nie oczekuj od kota przeprosin!

Chociaż kotom zdarza się popełnić pewne przewinienia, w rzeczywistości nie są one ich winą. Twój podopieczny nie jest świadomy na przykład tego, że skacząc na dany mebel, zrzuci z niego drogi laptop, który po upadku przestanie działać. Najlepiej zapobiegać tego typu sytuacjom i przystosować dom do mieszkania z kociakiem. Podobnie sprawa wygląda z drapaniem mebli. Dla mruczków jest to zachowanie całkowicie naturalne, a nawet niezbędne do utrzymania pazurków we właściwej długości. Tymczasem wielu opiekunów złości się na pupili za poczynione zniszczenia.

Jak kot przeprasza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy zwierzak jest inny nawet w obrębie tego samego gatunku. Najczęściej mruczki są w stanie trafnie ocenić emocje odczuwane przez ich opiekunów oraz odpowiednio na nie zareagować. Właśnie dlatego, kiedy czujesz się zdenerwowany lub smutny zaczynają ocierać się o ciebie i okazywać ci czułość na różne sposoby.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.