Jak porozumiewać się z kotem? Jak rozpoznać, gdy twój kot jest zadowolony? Jakie sygnały świadczą o tym, że kot jest przestraszony lub zły? Co oznacza mruczenie lub miauczenie? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu! 

Ta wiedza pozwoli ci lepiej rozpoznać samopoczucie twojego pupila i to, co chce ci przekazać mową ciała i wydawanymi dźwiękami! Zdecydowanie pomoże ci to lepiej go zrozumieć i nawiązać bliższą więź. Jak rozmawiać z kotem? Sprawdź!

Jak porozumieć się z kotem?

język kota - jak porozumieć się

Każdy właściciel czworonoga chciałby wiedzieć, co myśli jego pupil. Niestety, zwierzaki nie porozumiewają się z nami tak, jak ludzie. Nie pozostaje nic innego, jak poznać ich własny język i mowę ciała. Rozmowa z kotem może pomóc budować bliską więź. Wysyłane przez zwierzę sygnały można bardzo łatwo odczytać i zinterpretować, jednak wymaga to odrobiny wiedzy. 

Jeśli zaliczasz się do grona miłośnika kotów, zapewne wiesz, że niektóre z nich są niesamowicie gadatliwe i uwielbiają wydawać z siebie różne dźwięki i „rozmawiać” z właścicielem. Zdarzają się również takie koty, które nie wydają z siebie praktycznie żadnych dźwięków, choć taka sytuacja ma miejsce znacznie rzadziej. W takich przypadkach głównym kanałem komunikacji będzie mowa ciała. 

Jeśli do tej pory wydawało ci się, że każde miauczenie, mruczenie czy kocie ruchy oznaczają to samo, byłeś w dużym błędzie. Sprawdź, jak porozumieć się z kotem! 

Rozmowa z kotem – poznaj ważne dźwięki

język kota - rozmowa

Dźwięki wydawane przez koty bardzo się od siebie różnią. Jeśli jesteś właścicielem kota, z pewnością nieraz słyszałeś cały ich repertuar. Zastanawiałeś się kiedyś, co mogą oznaczać poszczególne odgłosy? Bywają one oznaką zadowolenia, znudzenia, strachu, złości i wielu innych emocji. To jeden ze sposobów prezentowania odczuć lub wymuszenie określonego zachowania u człowieka, lub zwierzęcia. 

Głośne odgłosy

Pewnie nieraz słyszałeś niesamowicie głośne dźwięki, które wydawał twój pupil. Mogły pojawić się, gdy dopadł ulubioną zabawkę lub przyniósł ci samodzielnie upolowaną mysz. Jest to związane z instynktem i pokazaniem, że kot potrafi polować i sam o siebie zadbać. W takich przypadkach warto pochwalić pupila, gdyż sprawi mu to dużą radość. 

Mruczenie

Co może oznaczać mruczenie w rozmowie z kotem? Większość osób jest przekonana, że koty mruczą wtedy, gdy po prostu są szczęśliwe i jest im przyjemnie. Oczywiście jest to prawda, jednak mruczenie może oznaczać również coś zupełnie innego. 

Mruczenie kota może być również sposobem na uspokojenie samego siebie lub swojego otoczenia. Bardzo często matki kociąt mruczą, aby je uspokoić. Bez wątpienia można powiedzieć, że mruczenie kota może być czynnikiem, który łagodzi stres nawet u ludzi. To delikatne i przyjemne dźwięki wprowadzające opiekuna w stan relaksu. 

Miauczenie

Rozmowa z kotem to bardzo ważna część tworzenia więzi z pupilem. Co w takim razie może oznaczać miauczenie czworonoga? Zapewne dobrze wiesz, że o ile mruczenie zazwyczaj brzmi dosyć podobnie u kotów, tak miauczenie może mieć różną skalę głośności i natężenia. Jedną z sytuacji, w której koty miauczą, jest okres rui. W ten sposób się nawołują. Z kolei małe kocięta miauczą, wołając matkę i domagając się pokarmu. 

W przypadku dorosłych kotów, miauczenie w kierunku właściciela może również być spowodowane chęcią dostania karmy lub ulubionego przysmaku. Takie zachowanie może też być po prostu oznaką znudzenia i chęcią zabawy z właścicielem. 

Warczenie

W języku kota warczenie nie pojawia się zbyt często. Występuje w sytuacji, gdy kot upoluje swoją zdobycz i chce ostrzec otoczenie, że jest to wyłącznie jego skarb. Można powiedzieć, że odgłos ten przypomina warczenie psa. Dźwięk wydawany jest przez mocno zaciśnięte zęby. 

Zadowolony kot – jak go rozpoznać?

język kota - zadowolony

Znasz język kota? Pewnie chciałbyś wiedzieć, jak rozpoznać, że twój kot jest zadowolony? Otóż to dosyć proste i pewnie już instynktownie jesteś w stanie wyczuć ten moment. Zadowolony kot trzyma ogon wyprostowany i skierowany ku górze. Jeśli taka sytuacja zdarza się często, możesz się cieszyć! Prawdopodobnie twój kot jest bardzo szczęśliwy i po prostu jest mu z tobą dobrze. 

Najeżony kot – ostrzeżenie

język kota - najeżony

Postawę najeżonego kota prawdopodobnie również od razu potrafisz rozpoznać. Gdy jego tułów jest wygięty w łuk, ma proste nogi i ogon, jest najeżony, oznacza to, że szykuje się on do ataku i chce przestraszyć przeciwnika. Taki układ jego ciała ma pokazać, że jest on duży i groźny. W ten sposób kot chce wystraszyć przeciwnika i uniknąć walki. W przypadku kotów walka jest ostatecznością. 

Jak porozumieć się z kotem? – inne elementy mowy ciała

Mowa ciała to nie tylko dwie najbardziej znane postawy u kotów, czyli uniesienie ogona ku górze, jako znak zadowolenia lub nastroszenie się, aby przestraszyć przeciwnika. Mowa ciała kotów jest znacznie bardziej skomplikowana. Poznaj język kota!

Koci ogon a mowa ciała

Co oznaczają sygnały wysyłane za pomocą ogona u kotów? Warto szczególnie zwrócić uwagę na sytuację, w której kot zawija ogon na podłogę i staje się nerwowy. Te symptomy mogą świadczyć o tym, że zmaga się on z dużym bólem. W takim przypadku niezwłocznie powinieneś udać się ze swoim pupilem do weterynarza. Może temu towarzyszyć także brak apetytu i chęci do zabawy. 

To właśnie właściciel najlepiej zna swojego kota, dlatego może zareagować na zaobserwowane, nieprawidłowe zachowania. Delikatne machanie ogonem może być sposobem na sprawdzenie, czy nie znajduje się za nim jakieś zagrożenie. Z kolei subtelnie drgający ogon jest oznaką pobudzenia lub zniecierpliwienia. Chowanie ogona pod tylne łapki oznacza uległość i niepewność w danej sytuacji. 

Mowa ciała u kota – uszy i oczy

Co kot chce nam przekazać za pomocą uszu lub oczu? Bardzo szeroko otwarte oczy i uszy ustawione do przodu zazwyczaj oznaczają ogromną chęć do zabawy. Szeroko otwarte oczy i przylegające do głowy uszy są oznaką gotowości do ataku. Podobnie pokazanie zębów ma na celu przestraszenie przeciwnika. Natomiast lekko przymrużone oczy są sygnałem dla właściciela, że pupil jest spokojny i szczęśliwy. 

Znaczenie terenu jako mowa ciała

Znaczenie terenu również można uznać za jeden z elementów języka kota. Zwierzę często znaczy teren lub różne przedmioty, ocierając się o nie pyszczkiem, na którym znajdują się gruczoły łojowe. Pewnie nieraz zauważyłeś, jak twój pupil ociera się o twoje nogi. Innym sposobem na zaznaczenie terenu przez kota jest drapanie. Gruczoły łojowe zlokalizowane na łapach również zostawiają określony zapach. 

Jak porozumieć się z kotem? Najlepszym sposobem jest obserwacja i poznanie jego mowy ciała. Rozmowa z kotem to nie lada wyzwanie, jednak dla zaangażowanego właściciela nie będzie to nic trudnego. To właśnie opiekun najlepiej zna swojego mruczka i dzięki bacznej obserwacji, po pewnym czasie z łatwością powinien odczytywać sygnały, które wysyła pupil. Mowa ciała kotów nie jest taka trudna, jak może się wydawać. Jednak komunikacja z kotami to także odgłosy wokalne, jak mruczenie czy miauczenie. Za każdym zachowaniem kryją się konkretne odczucia i potrzeby. Stań się najlepszym przyjacielem swojego pupila i poznaj język kota.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)