Zapamiętaj!

  • Ssanie przedmiotów przez koty to częste zaburzenie behawioralne, z którym spotykają się opiekunowie tych zwierząt.
  • Aby oduczyć kota ssania przedmiotów lub tkanin, należy poznać przyczynę tego zachowania i wybrać odpowiednie rozwiązanie. 
  • Najczęstsze przyczyny ciumkania to nawyk z wczesnego okresu życia, potrzeba poczucia bezpieczeństwa, brak stymulacji umysłowej oraz fizycznej. 
  • W przypadku, gdy kot zbyt często ssie przedmioty lub zaczyna ono dominować nad innymi działaniami, należy skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą
  • Metody oduczania kota ssania przedmiotów to zwiększenie stymulacji umysłowej i ciekawego środowiska, usuwanie przedmiotów z zasięgu kota oraz nagradzanie go za pożądane zachowanie.

Dlaczego koty ssą? Przyczyny tego zachowania

Aby rozwiązać problem i dowiedzieć się, jak oduczyć kota ssania, trzeba poznać podłoże tego nawyku. Warto zaznaczyć, że jest to jedno z najczęstszych zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, które mogą pojawiać się u tych zwierzaków. Obiekt, jaki wybierają do ciumkania, to zwykle tkania, ale może być również skóra opiekuna, a niekiedy własny ogon lub łapka.

Wśród najczęstszych przyczyn takiego kociego zachowania należy wymienić: 

  • nawyk z wczesnego okresu życia, gdy ssał mleko od swojej matki. Niektóre koty mogą kontynuować go nawet jako dorosłe zwierzęta, zwłaszcza jeżeli zbyt wcześnie zostały zabrane od kocicy;
  • koty mogą kojarzyć ssanie z bliskością i poczuciem bezpieczeństwa, które odczuwały jako kocięta, to dla nich formą relaksu i wyrażania przywiązania do opiekuna;
  • zwierzaki, które nie mają wystarczającej ilości aktywności fizycznej i mentalnej, mogą szukać innych sposobów na zaspokojenie swoich potrzeb. Ssanie może być jednym z takich zachowań, które pomagają im zaspokoić potrzebę stymulacji.

W niektórych przypadkach koty mogą wykazywać zachowania ssania bez jasnej przyczyny. Podobnie jak w przypadku ugniatania łapkami, mają swoje tajemnice, na temat których ludzie mogą tylko spekulować.

Kiedy kocie ciumkanie jest problemem?

W jakich sytuacjach należy poszukać sposobu na to, jak oduczyć kota ciumkania? Na pewno warto zwracać uwagę na zachowanie kota, ponieważ w ten sposób demonstruje, co się z nim dzieje! Przede wszystkim uwagę powinna zwrócić nagła zmiana nawyków. Dlatego, jeśli kot zaczyna ssanie przedmiotów bardzo często, może to oznaczać, że ma problem. Warto obserwować jego zachowanie, aby sprawdzić, czy nie ma innych problemów zdrowotnych lub behawioralnych.

Alarmujące powinno być również, gdy ssanie zaczyna dominować nad innymi działaniami, takimi jak jedzenie, zabawa, interakcje z innymi zwierzętami czy ludźmi. Może to wskazywać na problem, który warto zbadać. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą, by sprawdzić, czy zwierzę nie doświadcza stresu lub innych problemów emocjonalnych albo zdrowotnych.

Jak oduczyć kota ssania?

Nie wiesz, jak oduczyć kota ssania przedmiotów? W tym celu można zastosować kilka metod. Jedną z nich jest zwiększenie stymulacji umysłowej poprzez wspólną aktywność oraz oferowanie mu różnych zabawek intelektualnych i angażujących. Zapobiegną nudzie i pomogą skierować uwagę kota na bardziej pożądane zachowania. Kolejną metodą jest tworzenie ciekawego i stymulującego środowiska do eksploracji dla kota, co również może zainteresować go innymi elementami otoczenia niż przedmioty, który lubi ssać.

Jeśli kot szczególnie często ssie określone przedmioty bądź tekstylia, warto je usunąć z jego zasięgu. Ważnym krokiem w procesie oduczania kota ich ciumkania jest również nagradzanie go, kiedy zachowuje się odpowiednio. W ten sposób nauczysz go, że nie ssanie przedmiotów nie jest pożądane.

Jeśli problem z kocim ciumkaniem jest uporczywy, warto skonsultować się ze specjalistą, takim jak weterynarz lub behawiorysta. Pomoże on zdiagnozować przyczynę tego zachowania i zaproponuje odpowiednie metody leczenia. Uważna obserwacja kota również jest istotna, ponieważ pozwoli zauważyć sytuacje, w których zaczyna on ssanie przedmiotów, co może być oznaką, że coś mu dolega.

Jak oduczyć kota ciumkania – podsumowanie

Ssanie jest naturalną czynnością, którą koty wykonują, aby się uspokoić i zaspokoić swoją potrzebę komfortu. Dla niektórych właścicieli stanowi to problem, zwłaszcza jeśli pupil wybierze poduszkę, koc lub meble. Aby odpowiedzieć na pytanie, jak oduczyć kota ssania, najlepiej obserwować jego zachowanie. Rozpoznanie sytuacji, kiedy zwierzak najchętniej ciumka, pozwoli zastosować odpowiednią metodę przekierowania jego uwagi. Niekiedy konieczna bywa konsultacja ze specjalistą.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.