Zapamiętaj!

  • Istnieje wiele sposobów na to, jak oduczyć kota wychodzenia na dwór.
  • Ważne jest, by opiekunowie zdawali sobie sprawę, że chcą wychodzić na dwór z różnych powodów, a ich naturalne instynkty sprawiają, że są zainteresowane eksploracją świata na zewnątrz.
  • Wychodzenie na dwór niesie ze sobą ryzyko dla domowych zwierząt, dlatego należy ograniczać samodzielne spacery.
  • Aby oduczyć kota wychodzenia na dwór, trzeba zaaranżować jego otoczenie i zapewnić mu dużo zabawy.
  • Można również stworzyć bezpieczny wybieg przy domu lub na balkonie mieszkania.

Dlaczego koty chcą wychodzić na dwór?

Koty czują potrzebę wchodzenia na dwór z różnych powodów. Przede wszystkim, ich naturalne instynkty sprawiają, że są zainteresowane eksploracją świata na zewnątrz.  Może to być dla nich bardzo ekscytujące i stymulujące. Jednak wychodzenie na zewnątrz niesie ze sobą ryzyko spotkania innych zwierząt, takich jak psy, które mogą zaatakować lub przestraszyć zwierzaka. Niebezpieczeństw czyhających na domowe mruczki jest zresztą więcej, dlatego wielu opiekunów zastanawia się, jak oduczyć kota wychodzenia na dwór.

Kot w domu – czy jest szczęśliwy?

Chociaż niektórzy uważają, że koty mogą być szczęśliwe tylko wtedy, gdy nie ogranicza się im wolności, warto zauważyć, że życie w domu może dostarczyć zwierzakowi interesujących bodźców i zaspokoić jego ciekawość. W rzeczywistości badania wykazały, że koty pozostające w domu żyją znacznie dłużej niż te wychodzące na zewnątrz.  Osiągają średni wiek 13-17 lat, podczas gdy koty wychodzące żyją średnio 3-5 lat. Oszczędza się im zagrożeń wypadkiem czy też zarażenia potencjalnie śmiertelną chorobą.

Jednym z kluczowych aspektów dbania o szczęście kota niewychodzącego jest zapewnienie mu możliwości polowania na zabawkowe ofiary, które zastępują prawdziwe zwierzęta. Warto postarać się o to, aby zabawki były atrakcyjne i angażujące dla kota, np. przez poruszanie się czy szeleszczenie. Aby zaspokoić potrzeby kota jako małego, ciekawskiego łowcy, można również udostępnić mu różne meble i przedmioty do eksploracji.

Dowiedz się, jak oduczyć kota wychodzenia na dwór!

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na to, jak oduczyć kota wychodzenia na dwór. Opiekun powinien dostosować metodę do potrzeb swojego pupila. Należy też pamiętać, że zmiana kocich nawyków to długi proces, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Miauczenie pod drzwiami czy skakanie na klamkę można wyplenić, jednak trzeba wiedzieć, jak się do tego zabrać.

Sterylizacja zwierzaka to podstawa

Jak oduczyć kota wychodzenia na dwór? Zastanów się przede wszystkim nad tym, czy zwierzak został wysterylizowany. Popęd i potrzeba rozmnażania to silny bodziec, który wpływa na zachowanie wszystkich kotów, w tym również spokojnych kanapowców. Kastracja może zmniejszyć chęć wychodzenia na dwór oraz ograniczyć agresję i rozbrykanie kota, co przyczyni się do uspokojenia jego nawyków.

Kot niewychodzący potrzebuje atrakcji i zabawy w domu

Regularne zabawy z kotem, takie jak gry z piłeczkami czy wędka, sprawią, że będzie on miał mniej potrzebę wychodzenia na zewnątrz, gdyż będzie zaspokajane jego naturalne potrzeby ruchu i zabawy. Jeśli jego otoczenie będzie wystarczająco ciekawe, potrzeba szukania przygód poza domem znacznie się zmniejszy.

Zajmij kota zabawą w kluczowych momentach

Ten sposób wyraźnie łączy się z poprzednią metodą. Gdy zauważysz, że kot wyraźnie chce wyjść na dwór, odwróć jego uwagę poprzez zabawę. Pozwoli to zaspokoić jego potrzeby ruchu i skupienia. Unikaj jednak nagradzania kota przysmakami, gdyż może to utwierdzić go w przekonaniu, że otrzymuje nagrodę za swoje niepożądane zachowanie.

Cierpliwie ignoruj kocie prośby

Jeśli twój kot prosi o wyjście na dwór, staraj się nie reagować na te prośby. W miarę upływu czasu mruczek powinien zrozumieć, że wychodzenie na zewnątrz nie jest opcją. To inteligentne zwierzęta, więc na pewno prędzej czy później zrozumieją, że swoim zachowaniem nic nie osiągną. Jednocześnie zadbaj o to, by nie nudziły się w domu.

Skonsultuj się ze specjalistą

Jeżeli popularne sposoby na to, jak oduczyć kota wychodzenia na dwór nie zdadzą egzaminu, warto poszukać pomocy. Najlepiej skonsultować się z behawiorystą, który pomoże zrozumieć przyczyny tego zachowania i zasugeruje odpowiednie metody na jego wyeliminowanie.

Alternatywne rozwiązania dla wychodzenia kota na dwór

Opiekunowie nie muszą zamykać swoich kotów w czterech ścianach domów czy mieszkań. Powinni znaleźć jednak bezpieczną alternatywę dla samodzielnego eksplorowania przez nie okolicy. 

Stworzenie bezpiecznego, ogrodzonego obszaru na zewnątrz domu, tzw. kociego wybiegu, może pozwolić zwierzakowi na korzystanie z przestrzeni na świeżym powietrzu, jednocześnie chroniąc go przed niebezpieczeństwami. Wybieg warto wyposażyć w drapaki, schowki i legowiska, które umożliwią kotu odpoczynek i zabawę. Osoby, które mają do dyspozycji ogród, mogą wybudować wolierę. Natomiast mieszkańcy bloków powinni rozważyć osiatkowanie balkonu, by kot mógł przebywać na świeżym powietrzu bez ryzyka ucieczki.

Korzystanie z szelek i smyczy może być kolejnym sposobem na bezpieczne spacery na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy kot dobrze znosi takie rozwiązanie. Może być wymagane stopniowe przyzwyczajanie zwierzaka do noszenia szelek.

Jak oduczyć kota wychodzenia na dwór – podsumowanie

Opiekunowie, którzy zastanawiają się, jak oduczyć kota wychodzenia na dwór, powinni uzbroić się w cierpliwość. Przede wszystkim muszą odpowiednio zaaranżować otoczenie zwierzaka i zapewnić mu zabawę oraz inne możliwości wyładowania energii. Koty są łowcami, dlatego proponowane atrakcje powinny w pełni zaspokajać te instynkty.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Kasia Głowacka

Miłość do zwierząt wyssała z mlekiem matki, przez wszystkie lata zajmując się porzuconymi psami i kotami oraz zgłębiając o nich wiedzę. Pasja zaowocowała założeniem hodowli kotów Maine Coon oraz treściwymi artykułami, które pisze od 2019 roku. Szczęśliwa "posiadaczka" 8 kotów i 2 psów.