Zapamiętaj!

  • Znaczenie terenu przez koty to ich naturalny odruch, który pojawia się u zwierząt dojrzałych płciowo.
  • Odbywa się to między innymi poprzez znakowanie moczem, niezakopywanie odchodów oraz drapania.
  • Jednym ze sposobów na oduczenie kota znaczenia terenu jest sterylizowanie dorosłych osobników.
  • Jeśli problem pojawia się u kotów po sterylizacji, zwykle oznacza problemy behawioralne.

W jaki sposób koty znaczą teren?

Znakowanie terenu przez koty to częsty problem, z którym muszą poradzić sobie opiekunowie zwierząt. Najbardziej palący jest on u dojrzałych płciowo kocurów, ostrzykujących dom lub mieszkanie wydzieliną o intensywnym, cuchnącym zapachu. Pytanie, jak oduczyć kota znaczenia terenu, będzie w takim przypadku naprawdę uzasadnione.

Na początek warto przyjrzeć się jednak sposobom, jakich zwierzaki używają dla zaznaczenia swojej obecności:

  • przez drapanie różnych powierzchni koty pozostawiają zarówno sygnał zapachowy (feromonowy) jak i wizualny (ślady pazurów). Drapanie służy też kotom do zdzierania zużytej pochewki pazurów, dzięki czemu stają się znów ostre;
  • ocieranie się policzkami o różne obiekty na swoim terenie. W ten sposób pozostawia swoje znaczniki feromonowe, a konkretnie feromony policzkowe;
  • znaczenie moczem (tzw. strzykanie) to najbardziej uciążliwy sposób znaczenia terenu dla ludzi. Koty celowo spryskują przedmioty w swoim otoczeniu, co może być oznaką braku bezpieczeństwa. Gdyby zwierzak czuł się bezpiecznie na swoim terytorium, nie musiałby znakować go jako własne wobec innych kotów lub współlokatorów;
  • niezakopywanie odchodów, przez co oznajmia światu, że jest dominujący i lepiej z nim nie zadzierać. Niektóre koty alfa mogą załatwiać taką potrzebę poza kuwetą celem silnego naznaczenia swojego terenu.

Przyczyny znaczenia terenu przez koty

Koty są samotnikami, które mają swoje własne terytoria, a zaznaczenie ich granic jest jednym z najważniejszych zachowań. Przez to informują innych o swojej obecności. Zaznaczanie terytorium pomaga również zwierzętom zachować bezpieczeństwo i chronić się przed drapieżnikami.

Hormonalne przyczyny znaczenia terenu

Znaczenie jest związane z dojrzałością płciową kotów. Hormony płciowe wpływają na ich potrzebę określenia terenu, szczególnie w przypadku niekastrowanych samców i samic w okresie rui. Hormonalne pobudki takiego zachowania mogą być związane z zabieganiem o partnera do rozmnażania, a terytorializm odgrywa w tym ważną rolę.

Behawioralne przyczyny znaczenia terenu

Znaczenie terenu przez koty może mieć również przyczyny behawioralne, takie jak silne przeżycia emocjonalne czy stres. Może on wynikać z konfliktu w domu, w którym mieszka wiele kotów, ale nie tylko. Powodem jest również pojawienie się nowego członka rodziny lub zmianą otoczenia. Wówczas przyczyna znaczenia terenu jest behawioralna, a nie hormonalna.

Jak oduczyć kota znaczenia terenu?

Jak oduczyć kota znaczenia terenu? Może to być trudne, ale da się opanować zapędy mruczka, jeśli wykonasz odpowiednie kroki. Poniżej znajdują się wskazówki, które pomogą ci wyeliminować ten problem.

Kastracja jako sposób ograniczenia terytorializmu

Kastracja kota może pomóc w zmniejszeniu zachowań związanych z oznaczaniem terenu, takich jak strzykanie moczem. Wprawdzie eliminuje hormonalne przyczyny znaczenia terenu, jak zabieganie o samice czy samca w okresie rui, to jednak znaczenie terenu może występować także u kotów po tym zabiegu. Wtedy powodem jest stres wywołany na przykład przez dużą zmianę w życiu mruczka.

Zmniejszenie stresu u kota

Ograniczenie styczności kota ze stresogennymi czynnikami może być skuteczne w kwestii, jak oduczyć kota znaczenia terenu. Jeśli jest zestresowany obecnością innego zwierzaka, można ograniczyć ich kontakty, np. zaciągając rolety w oknach czy usuwając ślady moczu innego osobnika. W sytuacjach trudnych dla kota warto też wprowadzić środki uspokajające, takie jak syntetyczne feromony, które kojarzą się kotu z okresem bycia kociakiem i mają właściwości relaksujące.

Zapewnienie odpowiedniej liczby drapaków

Koty oznaczają teren także przez drapanie przedmiotów, na których zostawiają feromony. Zapewnienie im wystarczającej liczby drapaków może skierować uwagę na właściwe miejsca do drapania i tym samym ograniczyć niepożądane zachowania związane ze znaczeniem terenu.

Wykorzystanie repelentów i neutralizatorów zapachu

Stosowanie środków odstraszających koty (repelentów) oraz neutralizatorów zapachu może pomóc w oduczeniu go znaczenia terenu. Repelenty sprawiają, że miejsca wcześniej oznaczone stają się dla niego nieatrakcyjne, a neutralizatory zapachu eliminują woń moczu, co może zmniejszyć zachowania związane ze znaczeniem terenu.

Jak oduczyć kota znaczenia terenu – podsumowanie

Jeśli opiekun chce się dowiedzieć, jak oduczyć kota znaczenia terenu, powinien uważnie obserwować swojego pupila. Przede wszystkim musi zwrócić uwagę, w jaki sposób zwierzak to robi, a także w jakich sytuacjach. Na wyciszenie tego rodzaju kocich zachowań wpływa kastracja oraz sterylizacja. Zabiegi te polecane są wszystkim kotom domowym. Pozwala to lepiej kontrolować ich rozród, a także ogranicza liczbę bezdomnych zwierząt.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.