Zapamiętaj!

 • Objawy tęsknoty u kota mogą manifestować się jako zmiany w zachowaniu, apetycie czy interakcjach z domownikami. 
 • Przyczyną tęsknoty mogą być różnorodne czynniki, takie jak rozłąka z opiekunem, brak innego zwierzęcego towarzystwa czy zmiana środowiska.
 • Ważne jest rozpoznanie tych objawów i udzielenie wsparcia pupilowi, który właśnie przechodzi trudne chwile.

Czy kot może odczuwać tęsknotę?

Jeszcze niedawno wiele osób uważało, że kot jest „zimnym” stworzeniem i obce jest mu uczucie tęsknoty. Badacze zwierzęcych zachowań skupiali się więc przede wszystkim na psach. Jednak pojawiają się opracowania, jak na przykład to przygotowane przez brazylijski ośrodek naukowy Universidade Federal de Juiz de Fora, według którego mruczki doświadczają problemów separacyjnych związanych z nieobecnością opiekuna. Nie każdy jednak wie, jakie są objawy tęsknoty u kota.

Oczywiście tęsknota u kotów może być spowodowana różnymi czynnikami. To nie tylko dłuższa rozłąka ze „swoim człowiekiem”, ale także brak innych zwierząt w domu czy zmiana środowiska, np. przeprowadzka. Bardzo typowym symptomem są zmiany w apetycie. Z brakiem chęci do jedzenia można poradzić sobie dobrej jakości karmą, która jest dostosowana do potrzeb kota jako mięsożercy. W kocim menu można umieścić na przykład Carnilove Cat Sterilised Lamb Wild Boar 2kg. Jest to bezzbożowa sucha karma z dziczyzną i jagnięciną, idealna dla każdego czworonożnego smakosza, szczególnie polecana kotom po zabiegu sterylizacji lub kastracji.

Warto też zauważyć, że nie wszystkie koty reagują na tęsknotę w ten sam sposób. Podczas gdy jedne starają się zwrócić na siebie uwagę, inne mogą się wycofać i stać się bardziej nieśmiałe. Kluczem jest obserwacja pupila i dostosowywanie się do jego indywidualnych potrzeb w trudnych chwilach.

Objawy tęsknoty u kota. Jak je zidentyfikować?

Koty, podobnie jak ludzie, doświadczają emocji. Jak wspomniano wcześniej, tęsknota może być wywołana wieloma różnymi czynnikami. Ważne jest, aby znać objawy tęsknoty u kota i wiedzieć, jak na nie zareagować. Trzeba być uważnym obserwatorem zachowania swojego pupila. Niektóre objawy bywają subtelne i łatwo je przeoczyć. Jeśli zauważysz u niego jakiekolwiek niepokojące zachowania, warto zwrócić się o pomoc do weterynarza lub behawiorysty zwierzęcego.

Jak rozpoznać, że kot tęskni?

Jak wspomniano wcześniej, tęsknota u kotów manifestuje się na różne sposoby, a jej objawy mogą być zarówno subtelne, jak i wyraźne. Najbardziej typowe zachowania to między innymi:

 • zwiększone miauczenie lub piskliwe wrzaski, które są bardziej natarczywe i donośne niż zwykle;
 • przesiadywanie przez długie godziny przy drzwiach lub oknach z nadzieją na powrót bliskiej osoby czy zwierzęcia;
 • zmiany w nawykach żywieniowych – kot może jeść mniej niż zwykle, a w skrajnych przypadkach nawet odmawiać jedzenia;
 • wiele kotów zaczyna również nadmiernie się wycierać lub wylizywać, co może prowadzić do ich łysienia;
 • apatia – kot większość czasu spędza, śpiąc lub leżąc w jednym miejscu;
 • zmiany w interakcjach – zwierzaki mogą bardziej garnąć się do ludzi albo odwrotnie, izolują się od innych domowników;
 • zwiększona agresja wobec innych zwierząt lub ludzi w domu.

Wymienione objawy tęsknoty u kota nie muszą występować jednocześnie. Dlatego też odpowiednie zidentyfikowanie stanu psychicznego zwierzaka jest trudnym zadaniem. Laik często nie dostrzega niektórych subtelnych zmian, które świadczą, że mruczek nie czuje się szczęśliwy.

Dlaczego koty doświadczają tęsknoty?

Choć koty słyną z niezależności, potrzebują też poczucia bezpieczeństwa. Cenią więc w swoim życiu rutynę i stabilizację. Ich ważną część stanowi otoczenie, do którego należymy my – opiekunowie. Nagłe zmiany mogą wpłynąć na samopoczucie zwierzaków, prowadząc do poczucia tęsknoty. To naturalne dla kota, że reaguje w ten sposób na niepewność czy brak znanych bodźców. 

Koty często przywiązują się emocjonalnie do swoich opiekunów, a także do innych zwierząt w domu. Dodatkowo zmiana środowiska, np. przeprowadzka do nowego domu, może spowodować dezorientację i stres. Dlatego nawet niewielkie zmiany w codziennej rutynie, takie jak inny harmonogram pracy opiekuna, mogą wprowadzić koty w stan niepokoju. 

Warto również zaznaczyć, że niektóre koty są bardziej wrażliwe i podatne na tęsknotę niż inne. Predyspozycje genetyczne, doświadczenia z wczesnego dzieciństwa oraz interakcje z ludźmi i innymi zwierzętami w młodym wieku mają wpływ na to, w jaki sposób dany osobnik radzi sobie z emocjonalnymi wyzwaniami i jak głęboko może odczuwać tęsknotę. Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym potrzeb swojego kota i zapewnić mu wsparcie w trudnych chwilach.

Jak pomóc kotu radzić sobie z tęsknotą?

Prawidłowe zidentyfikowanie objawów tęsknoty u kota to nie wszystko. Bardzo ważne jest udzielenie zwierzęciu wsparcia.

Może to oznaczać poświęcenie mu większej ilości czasu, zabawy oraz zapewnienie przedmiotów, które kojarzą się z domem. Mruczki cenią sobie swoje ulubione zabawki, legowiska czy drapaki, które są dla nich miejscem komfortu i bezpieczeństwa. Trzeba postarać się nawiązać interakcję przez wspólne bawienie się czy głaskanie. Mogą one pomóc wzmocnić więź z kotem i złagodzić jego poczucie tęsknoty.

Jeśli problemem jest apetyt, na pewno trzeba wprowadzić zmiany w codziennym menu. Radzimy kupić dobrej jakości karmę, która jest bardziej aromatyczna i wzbogacona składnikami atrakcyjnymi dla kota. Oczywiście przez ogromny wybór trudno jest się na coś zdecydować. Dla nas hitem jest znakomita mięsna karma Carnilove Cat 85g oraz Carnilove Cat 100g. Obie propozycje uzupełniają prozdrowotne dodatki.

Carnilove Cat Sterilised Lamb & Wild Boar 2kg
Carnilove Cat Sterilised Lamb & Wild Boar 2kg
 • bezzbożowa karma z dziczyzną i jagnięciną;
 • formuła bez zbóż i ziemniaków, dostosowana do potrzeb kota jako mięsożercy;
 • receptura oparta na wysokostrawnych białkach dla kotów sterylizowanych.
Carnilove Cat 85g
Carnilove Cat 85g
 • bezzbożowe, pełnoporcjowe karmy dla kotów;
 • wysoka zawartość mięsa (85%) unikalnego pochodzenia;
 • wzbogacenie wyjątkowymi, prozdrowotnymi dodatkami.
Carnilove Cat 100g
Carnilove Cat 100g
 • pełnoporcjowe, bezzbożowe karmy mokre dla kotów;
 • formuły wzbogacone owocami leśnymi, ziołami i warzywami;
 • z dodatkiem żurawiny, wspierającej zdrowie dróg moczowych kota.

Dodatkowo, jeśli kot tęskni za innym zwierzęciem, może pomóc zapewnienie mu nowego towarzysza. Przy wprowadzaniu kolejnego zwierzaka do domu warto jednak pamiętać o stopniowym i delikatnym procesie adaptacji. Zwierzęta muszą się do siebie przyzwyczajać stopniowo, bez dodatkowego stresu. Podczas tego procesu warto obserwować interakcje między kotami i zapewnić im przestrzeń, w której mogą się poznać w spokojnej atmosferze.

Równie ważne jest monitorowanie zachowania kota i reagowanie na wszelkie niepokojące sygnały. Jeśli kot wykazuje objawy tęsknoty, warto zastanowić się, co mogło je wywołać i starać się znaleźć odpowiednie rozwiązanie problemu. Może to być wprowadzenie zmian w codziennej rutynie, dostarczenie nowych zabawek czy poświęcenie więcej czasu na interakcje. Ważne jest, by kot czuł się kochany i ważny w swoim domu, co pozytywnie wpłynie na jego samopoczucie i jakość życia.

Objawy tęsknoty u kota – podsumowanie

Objawy tęsknoty u kota mogą być subtelne lub manifestowane bardzo wyraźne. Ważne jest, by nie bagatelizować zmian zachowania i starać się znaleźć ich przyczynę. Wyjazd „ulubionego” człowieka, przeprowadzka czy w końcu brak zwierzęcego towarzysza? To wszystko może być powodem złego samopoczucia pupila. Jeśli opiekunowie nie są pewni, jak powinni postąpić, warto poprosić o konsultację weterynarza lub zaufanego behawiorystę.

Archiwum: listopad 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.