Pielęgnacja kotów
Pielęgnacja kotów
Pielęgnacja kotów to zagadnienie istotne dla każdego, kto opiekuje się tymi niezwykłymi stworzeniami. Koty nie są zwierzętami bezobsługowymi. Potrzebują pielęgnacji sierści, obcinania pazurów i troski o zęby. Podpowiadamy, jak dbać o kota. Przeczytaj!
Pielęgnacja kotów
Czyszczenie zębów u kota – jak zapobiegać problemom?
Pielęgnacja kotów
Zakłaczenie kota – czemu kule włosowe (pilobezoary) szkodzą?
Pielęgnacja kotów
Po ilu dniach kot umiera z głodu? Ta odpowiedź cię zaskoczy!
Pielęgnacja kotów
Czy kot przeżyje na mrozie? Nie bez twojej pomocy!
Pielęgnacja kotów
Odrobaczanie kota – jak często i kiedy odrobaczyć kota?
Pielęgnacja kotów
Ile kosztuje utrzymanie kota? Wydatki na kocie potrzeby
Pielęgnacja kotów
Uzębienie kota. Jak dbać o kocie zęby?
Pielęgnacja kotów
Odkłaczanie kota – poznaj najskuteczniejsze metody
Pielęgnacja kotów
Szczepienie kota – ochrona przed groźnymi wirusami. Kiedy szczepić kota?
Pielęgnacja kotów
Szczotka dla kota – jaką wybrać?
Pielęgnacja kotów
Furminator dla kota – unikalny trymer o wielu funkcjach
Tryb życia kota jest zazwyczaj poukładany i schematyczny. Koty jedzą, polują, śpią i pielęgnują swoje futro. Wbrew powszechnemu przekonaniu to właśnie ta ostatnia czynność (a nie sen) zajmuje im najwięcej czasu. Większości kotów nie trzeba kąpać, dlatego są pod tym względem mniej wymagające, ale to nie oznacza, że można je zaniedbywać. Pielęgnacja kotów to przede wszystkim doglądanie stanu ich sierści, zębów i pazurów. Jak musisz dbać o swojego pupila, aby wspomniane części jego ciała wyglądały estetycznie i zdrowo? Na to pytanie nie ma jednej prostej odpowiedzi i właśnie dlatego powstał nasz artykuł. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o kociej pielęgnacji, jak się do niej przygotować i na czym polega w praktyce. Przeczytaj!
Jak przyzwyczaić kota do zabiegów pielęgnacyjnych?
Zabiegi pielęgnacyjne będą towarzyszyły kotu przez cały czas jego życia u boku człowieka. Dlatego bardzo ważne jest to, aby jak najwcześniej zacząć przyzwyczajać zwierzaka do nich wszystkich. Oczywiście, w najlepszej sytuacji jesteś wówczas, gdy w twoim domu pojawia się mały kociak. Kocie dzieci są bardzo otwarte na nowe doświadczenia i chętnie adaptują się do nowych warunków.
Garstka wskazówek, jak oswajać kota z pielęgnacją
Podstawą do udanej pielęgnacji kotów jest budowanie pozytywnych skojarzeń.
- Niezależnie od wieku kota, nigdy nie rzucaj go na głęboką wodę. Pierwsze kontakty ze szczotką czy nożyczkami do pazurków powinny być krótkie i przebiegać w przyjaznej atmosferze. Po krótkiej chwili nagródź zwierzaka przysmakiem.
- Ważne w procesie przyzwyczajania kota do zabiegów pielęgnacyjnych jest oswajanie go z dotykaniem łapek. To bardzo wrażliwe elementy kociego ciała, dlatego warto je przyzwyczajać do dotyku ludzkich dłoni. Przyda się to nie tylko podczas obcinania pazurów, lecz także w wielu zabiegach weterynaryjnych – na przykład przy pobieraniu krwi.
Pielęgnacja kota domowego – jak dbać o jego sierść?
Pielęgnacja kota domowego najczęściej kojarzy się właśnie z czesaniem jego sierści. Co istotne, czesanie powinno być koniecznym zabiegiem nie tylko dla kotów długowłosych, lecz również dla tych, które mają krótką sierść. Niektóre zwierzaki lubią czesanie, ale inne muszą być długo przyzwyczajane do tej czynności.
Pielęgnacja kotów krótkowłosych
Pielęgnacja sierści kota krótkowłosego nie jest tak skomplikowana, jak w przypadku osobników długowłosych. Mimo wszystko nie wolno jej zaniedbywać.
- Raz na dwa lub trzy tygodnie wystarczy przeczesać kota szczotką z miękkimi końcówkami.
- Martwą sierść najłatwiej zebrać gumową rękawiczką.
- Niektóre rasy nie posiadają podszerstka. Wówczas wystarczy szczotka z miękkim włosiem lub sama rękawica.
Pielęgnacja kotów z gęstym podszerstkiem może wymagać nieco bardziej skomplikowanych zabiegów, szczególnie w okresie linienia. Najlepiej sięgnąć po furminator – specjalnie zaprojektowaną szczotkę, która służy do wyczesywania podszerstka.
Pielęgnacja kotów długowłosych
Jak nietrudno się domyślić, kwestia dbania o sierść kotów długowłosych jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Dobór narzędzi i sposób pielęgnacji kotów długowłosych trzeba jednak dostosować nie do długości, ale do rodzaju sierści zwierzęcia.
Pielęgnacja kotów długowłosych bez podszerstka
Niektóre rasy kotów długowłosych nie mają podszerstka. Ich włosy są długie, ale bardzo delikatne. Raczej nie mają skłonności do kołtunienia się. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się grzebień z szeroko rozstawionymi zębami oraz miękka szczotka. Za pomocą grzebienia rozplątujesz ewentualne kołtuny, a miękką szczotką zbierasz nadmiar martwych włosów.
Pielęgnacja kotów o gęstym podszerstku
Koty długowłose i półdługowłose o gęstym podszerstku (np. norweskie leśne i syberyjskie) potrzebują znacznie bardziej regularnej pielęgnacji. Jeżeli masz w domu takiego kota, będziesz musiał zaopatrzyć się w:
- grzebień z szeroko rozstawionymi zębami – do wyczesywania kołtunów;
- zgrzebło z zakrzywionymi igłami – koniecznie zabezpieczone okrągłymi zakończeniami, które nie podrażniają skóry;
- furminator dla kotów długowłosych.
Pielęgnację kotów długowłosych o gęstym podszerstku przeprowadzaj przynajmniej raz w tygodniu, czesząc zwierzaka. W przeciwnym wypadku futro zacznie się filcować i niestety nie obejdzie się bez jego wycinania.
Pielęgnacja kotów – przycinanie pazurów
Pazury służą kotu do wspinania się, drapania i zachowywania równowagi. Ich pielęgnacja jest bardzo ważna i w największej mierze zależy od ciebie.
Po co przycinać kotu pazury?
Bardzo dobrym pomysłem jest przycinanie pazurów u kotów niewychodzących. Czy to oznacza, że zwierzakowi nie jest potrzebny drapak? Wręcz przeciwnie. Drapanie jest bardzo ważne. Wbrew powszechnemu przekonaniu drapak nie służy do ścierania pazurów.
Koty wychodzące i wolnożyjące przycierają ich końcówki na twardych powierzchniach – chociażby na asfalcie. W warunkach domowych raczej nie jest to możliwe. Pazury ostrzone na drapaku zazwyczaj są dosyć długie. Jest to niekomfortowe dla kota, który zaczepia o tapicerki i tkaniny. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wyrwania palca ze stawu.
Czym przycinać pazury kotu?
Wiesz już, dlaczego przycinanie pazurków to ważny etap pielęgnacji kotów. A jak to wygląda w praktyce? To czynność wyjątkowo nielubiana przez koty. Zwierzaka trzeba jednak do niej przyzwyczajać. Jeżeli proces socjalizacji przebiegnie pod tym względem prawidłowo, kot uzna przycinanie pazurków za zło konieczne. Powinieneś zaopatrzyć się także w odpowiednie narzędzia. Ludzkie nożyczki do paznokci zdecydowanie nie zdadzą egzaminu.
Jakie akcesoria do przycinania wybrać?
W większości dobrych sklepów zoologicznych znajdziesz specjalne narzędzia do obcinania pazurów zwierzętom. Najpopularniejsze są gilotynki i nożyczki. Wybierz jednak takie akcesorium, którym tobie najłatwiej jest operować. Powinno być stabilne, ostre i niezbyt duże.
Jak przycinać kotu pazury?
Sam proces przycinania kotu pazurów w wielu osobach budzi lęk. Tymczasem nie ma się czego bać! Trzeba jedynie pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Sprawdź, jak przejść przez ten etap pielęgnacji kotów!
- Pamiętaj, że kocie pazury składają się z dwóch części, które można zobaczyć gołym okiem. W tym celu naciśnij lekko opuszki kocich łap. Kiedy ukaże się pazur, zobaczysz, że jego część położona bliżej ciała jest ciemniejsza. Tam znajdują się nerwy i naczynia krwionośne. Obcinaj wyłącznie w miejscu jaśniejszym, które jest nieunerwione.
- Nie musisz obcinać wszystkich pazurów od razu. Jeżeli widzisz, że zwierzak staje się coraz bardziej poirytowany, odpuść i wróć do tego później. Najwygodniej jest obcinać pazury kotom, które są zrelaksowane. Najlepiej rób to, kiedy znajdują się w głębokim śnie.
- Jeżeli nie czujesz się na siłach samodzielnie przycinać kotu pazury, możesz zgłosić się z tym do lekarza weterynarii. Usługa kosztuje kilka złotych i wszystko trwa dosłownie kilka sekund.
Higiena kota – jak dbać o kocie zęby?
Kamień nazębny u kota jest bardzo niebezpieczny dla jego zdrowia. Prowadzi do schorzeń jamy ustnej, a przy dużym zaniedbaniu także do chorób nerek i serca. Właśnie dlatego pielęgnacja kotów nie powinna omijać uzębienia.
Jakie posiłki są dobre dla zębów kota?
Trzeba wyraźnie podkreślić, że sucha karma nie czyści kocich zębów. To bardzo powszechny mit, który szkodzi zdrowiu mruczków. Dieta ma jednak dosyć duży wpływ na stan uzębienia. Regularnie podawaj kotu mięso z kością. Musi to być jednak kość surowa (gotowane są kruche i mogą ranić układ pokarmowy). Kot, oddziela mięso od kości i gryzie chrząstki, dzięki czemu mechanicznie oczyszcza płytkę nazębną.
Pielęgnacja kotów – preparaty do czyszczenia zębów
Na rynku znajdziesz także skuteczne preparaty do usuwania płytki nazębnej i oczyszczania jamy ustnej. Są to chociażby chusteczki nawilżane wodą dejonizowaną z dodatkiem glukonianu cynku. Owijaj je sobie wokół palca i delikatnie wkładaj do kociej paszczy, przecierając zęby pupila.
Innym rozwiązaniem w takiej pielęgnacji kotów są szczoteczki i pasty do zębów. Wielu opiekunom mycie kotu zębów może wydawać się przesadą. To jednak najbardziej skuteczny sposób na profilaktykę chorób dziąseł.
Nadmiar kamienia nazębnego – jak sobie z nim radzić?
Wiele ras jest genetycznie narażonych na kamień nazębny. Nie oznacza to jednak, że dachowce są wolne od płytki nazębnej. W żadnym razie. Z wiekiem wzrasta ryzyko pojawienia się problemów na tym tle.
Kamień, którego jest dużo, staje się twardy i napiera na dziąsła, powodując podrażnienia. Prowadzi to do chorób dziąseł i wiąże się z bólem. Kiedy sytuacja jest już poważna, możesz zauważyć, że kot ma problemy z jedzeniem. Czasami jednak zachowanie zwierzaka w ogóle się nie zmienia. Kamień możesz jednak dostrzec gołym okiem:
- zęby stają się wówczas żółte;
- dziąsła wokół nich są mocno czerwone.
Efekty zaniedbań w tym aspekcie pielęgnacji kotów
W takiej sytuacji nie pomogą już ani domowe sposoby pielęgnacji kotów, ani profilaktyka. Kot musi zostać poddany czyszczeniu zębów pod narkozą. Taki zabieg bezpiecznie i skutecznie może przeprowadzić tylko lekarz weterynarii. Nigdy nie powierzaj go groomerowi, ani nikomu, kto deklaruje, że jest w stanie zdjąć kamień ręcznie.
Pielęgnacja kotów – podsumowanie
Zachowanie i tryb życia kota mogą często sugerować, że jest to zwierzę samodzielne. Kot domowy wymaga jednak od swojego opiekuna nie tylko żywienia i dachu nad głową, lecz także odpowiedniej pielęgnacji. Niektóre jej formy są dostosowane do cech osobniczych – gęstości i długości futra czy cech konkretnej rasy. Istnieje jednak kilka powszechnych aspektów pielęgnacji kotów. Mowa tu o czesaniu, czyszczeniu zębów i przycinaniu pazurów.
Wszystkie zabiegi wymagają delikatności, cierpliwości i oswajania zwierzęcia. Obcinanie pazurów i czyszczenie kotu zębów powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem i przyzwyczajaniem zwierzaka do dotyku, akcesoriów, otwierania pyszczka czy odsłaniania zębów. Wszystkie te czynności możesz wykonać w domu za pomocą odpowiednich narzędzi. Jeżeli jednak boisz się o bezpieczeństwo własne lub twojego zwierzaka, możesz poszukać pomocy w pielęgnacji kotów u lekarza weterynarii lub groomera. Uzyskasz praktyczną pomoc i znajdziesz odpowiedź na wszystkie nurtujące cię pytania.