Po ilu dniach kot umiera z głodu? To ważne pytanie, na które odpowiedź powinien znać absolutnie każdy opiekun mruczka. Jak się bowiem okazuje, rzecz jest poważna. Koci organizm znacznie gorzej znosi brak pokarmu, niż np. psi czy ludzki. Jeśli więc zauważysz, że pupil odmawia przyjmowania jedzenia, nie bagatelizuj tej sytuacji. Co wówczas zrobić? Poznaj najważniejsze fakty!

Po ilu dniach kot umiera z głodu?

Kot z jedzeniem w starym kubku

Za pośrednictwem pokarmu – o ile cechuje się on wysoką jakością i jest odpowiednio dobrany do potrzeb i wymagań – do organizmu trafiają niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Kiedy ich zabraknie, zarówno kot, jak i pies czy człowiek będą zmagać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. 

Od Redakcji

Brak apetytu u zwierzęcia to zawsze powód do niepokoju. Może być objawem stresu, choroby lub maskowanego bólu. Należy podjąć wszelkie kroki, by odnaleźć jego przyczynę.

Choć powszechnie przyjmuje się, że bez jedzenia można przeżyć pewien czas bez narażania organizmu na niebezpieczne i trwałe następstwa głodówki, w przypadku kotów ten czas jest wyjątkowo krótki. Po ilu dniach kot umiera z głodu? Już po zaledwie 2–3 dniach bez pożywienia może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń narządów, w wyniku czego życie mruczka będzie zagrożone.

Co zrobić, gdy kot nie je?

smutny leżący kot przy oknie

Istnieje wiele przyczyn utraty apetytu. Jeśli twój pupil odmawia jedzenia dłużej niż dobę i nie daje się skusić nawet na ulubione smakołyki, koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii! Może bowiem okazać się, że cierpi np. na choroby jamy ustnej powodujące ból i tym samym niechęć do jedzenia, choroby nerek, wątroby etc. Wiesz już, po ilu dniach kot umiera z głodu, dlatego nie zwlekaj z wizytą w klinice weterynaryjnej. Lekarz musi przeprowadzić badania, podstawić diagnozę i rozpocząć leczenie schorzenia. Niewykluczone, że konieczne okaże się podanie kroplówki i leków na pobudzenie apetytu.

Pamiętaj, że najważniejsza jest regularna obserwacja kota. Dzięki niej szybko zauważysz wszelkie niepokojące zmiany w jego wyglądzie lub/i zachowaniu. Gdy tak się stanie, nie zwlekaj z podjęciem działania!

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.