W naszym artykule opowiemy o tym, kim jest groomer oraz czym zajmuje się w swojej pracy. Znajdziesz tutaj również informacje o cechach, które powinna mieć osoba planująca przyszłość w tym zawodzie. Podpowiemy też, od jakich szkoleń warto zacząć proces kształcenia i jak dalej zadbać o rozwój swojej kariery w branży. Znajdziesz tutaj także wskazówki dotyczące znalezienia pierwszej pracy lub założenia własnej działalności. Zdradzimy też informacje o tym, ile można zarobić, pielęgnując zwierzaki.

Kim jest groomer i co robi? Pielęgnacja, strzyżenie, farbowanie sierści i nie tylko

Większości osób słowo „fryzjer” kojarzy się jedynie ze strzyżeniem czy farbowaniem włosów. Jednak angielskie określenie groom oznacza ogólną pielęgnację, co w przypadku psów i kotów obejmuje wiele zabiegów. Wykonywanie tego zawodu wiąże się z obowiązkiem świadczenia następujących usług pielęgnacyjnych:

  • klasyczne strzyżenie przy pomocy maszynki lub nożyczek;
  • strzyżenie i czesanie ozdobne;
  • farbowanie sierści;
  • trymowanie oraz furminowanie, czyli usuwanie martwej sierści;
  • rozczesywanie sierści zwierząt długowłosych;
  • obcinanie pazurów;
  • czyszczenie uszu i okolic oczu;
  • dbanie o higienę zębów;
  • usuwanie insektów, takich jak pchły, wszy czy kleszcze;
  • kąpiele pielęgnacyjne i lecznicze przy pomocy preparatów dobranych do sierści oraz skóry klienta.

Dobry groomer będzie umiał dobrać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne dla psów oraz kotów różnych ras. Poza umiejętnością ich wykonywania istotna jest także wiedza o tym, które z nich i kiedy powinno się zastosować, by zarówno zwierzaki, jak i ich opiekunowie byli zadowoleni. Chociaż część salonów groomerskich ma specjalne oferty pielęgnacyjne dla przedstawicieli konkretnych ras, psi fryzjer powinien umieć zadbać o pielęgnację każdego klienta, nawet tego, który nie ma rodowodu.

Dobry groomer – jakie musi mieć cechy?

Jeśli jesteś miłośnikiem zwierząt, może ci się wydawać, że bycie groomerem to profesja twoich marzeń. Jednak ogromna sympatia do czworonogów może nie wystarczyć, by odnaleźć się w tym zawodzie. Niezbędne są także zdolności manualne i dokładność w pracy. Chociaż obsługa nożyczek czy maszynki może nie wydawać się skomplikowanym zajęciem, to w rzeczywistości nie jest łatwa. Wiele psów w salonie będzie przedstawicielami małych ras, a w ich przypadku nawet niewielkie niedociągnięcie podczas strzyżenia będzie wyraźnie widoczne, co może spotkać się z niezadowoleniem właścicieli czworonogów.

Profesjonalny groomer musi mieć w sobie wiele empatii i cierpliwości. W salonach często bywają zwierzęta niechętne do współpracy, lękowe, a nawet agresywne. Każdym z nich specjalista musi zająć się na wysokim poziomie i zadbać o ich komfort podczas wizyty. Może okazać się, że twoim klientem zostanie duży dog argentyński szczerzący na ciebie zęby, a nie milusiński mopsik. Jako fryzjer zwierząt musisz umieć obsłużyć zarówno jednego, jak i drugiego klienta.

Istotna jest również kreatywność i wyobraźnia. Niekiedy opiekunowie mają określone wymagania dotyczące finalnego wyglądu ich pupili, ale częściej zdają się na porady groomerów. Jako fryzjer zwierząt musisz umieć doradzić i dobrać rodzaj strzyżenia tak, aby czworonóg nie tylko dobrze się prezentował, ale również czuł. Być może część futrzaków wyglądałaby atrakcyjnie w bardzo krótkiej sierści, jednak jej nadmierne skrócenie, zwłaszcza w czasie letnich miesięcy, jest skrajnie niebezpieczne. W ten sposób mógłbyś narazić swojego klienta na poważne oparzenia słoneczne i inne problemy zdrowotne.

Chociaż większość czasu groomerzy spędzają sam na sam ze zwierzętami, chcąc pracować w tym zawodzie, muszą również umieć zadbać o dobry kontakt z ludźmi – ich opiekunami. Niekiedy ze względu na ogromną miłość do swojego pupila właściciele mogą zadawać wiele pytań i mieć różne wątpliwości. Zdarza się, że wymagają przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych niewskazanych dla ich podopiecznych. W każdej tego typu sytuacji musisz być cierpliwy i wykazać się profesjonalizmem.

Jak zostać fryzjerem? Zacznij od kursu groomerskiego

W związku z coraz większą popularnością zawodu pojawia się coraz więcej kursów i szkół groomerskich. Niestety wiele z nich liczy na możliwość łatwego zarobku i nie gwarantuje dobrego wykształcenia. Jak znaleźć odpowiednią osobę, która przygotuje cię do wykonywania pracy w zawodzie? Czym się kierować podczas wyboru kursu, a na co nie trzeba zwracać uwagi? Wyjaśnimy w dalszej części tekstu.

Zaświadczenie MEN to dokument, który oznacza, że program szkolenia został przygotowany zgodnie ze standaryzacją Ministerstwa Kultury i Nauki. Czy taki certyfikat jest potrzebny i istotny? Chociaż może prezentować się profesjonalnie, w rzeczywistości nie ma wielkiej wartości. Zakres tego programu obejmuje jedynie wiedzę teoretyczną, w związku z czym nawet kursy prowadzone jedynie internetowo spełniają jego założenia. Co najważniejsze, wcale nie potrzebujesz takiego zaświadczenia, by zacząć pracę jako groomer.

Oczywiście podstawą odpowiedniego szkolenia jest dobry nauczyciel. Zanim zdecydujesz się na kurs u danej osoby, zasięgnij informacji o jej kwalifikacjach i ostatnio przebytych kursach. To stosunkowo nowy zawód, który wciąż prężnie się rozwija, a standardy i trendy stale ulegają zmianie. Po czym poznać profesjonalistę? Przede wszystkim będzie cieszył się popularnością wśród klientów. Co prawda w większości przypadków będzie to wiązać się z dłuższym oczekiwaniem na wolny termin, ale zdecydowanie warto.

Dobry kurs groomerski powinien być intensywny. Zawsze musi zacząć się od części teoretycznej tak, byś wiedział, co i dlaczego robi twój przewodnik. Podczas nauki praktycznych umiejętności groomer powinien pozwolić ci samemu wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. To niezwykle ważne, ponieważ tylko w ten sposób można dobrze nauczyć się wykonywać daną czynność. Oczywiście w żadnym wypadku nie powinieneś zostawać ze zwierzakiem bez opieki szkoleniowca, a ten ma obowiązek uważnie obserwować cię przez cały czas i korygować twoje błędy.

Po odpowiednio przeprowadzonym szkoleniu groomerskim powinieneś mieć wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne w zakresie:

  • różnic między podstawowymi rasami;
  • rodzajów sierści i ich odpowiedniej pielęgnacji;
  • czyszczenia oczu oraz uszu;
  • obcięcia pazurków;
  • strzyżenia sierści między opuszkami łap;
  • rodzajów szczotek oraz ich zastosowania;
  • rodzajów maszynek oraz ich zastosowania;
  • poprawnego korzystania z nożyczek groomerskich;
  • doboru odpowiednich kosmetyków do skóry oraz sierści klienta.

Podczas wyboru szkolenia istotna jest również jego cena. Musisz liczyć się z tym, że groomer przeprowadzający kurs bierze na siebie dużą odpowiedzialność za ciebie oraz zwierzęta, które ma pod swoją opieką. Jeśli ma poświęcić szkoleniu cię odpowiednią ilość czasu, taka usługa musi mieć adekwatną cenę. Zwykle koszt dwutygodniowego kursu groomerskiego prowadzonego przez profesjonalistę oscyluje w kwocie od 3 tysięcy złotych do nawet 5 tysięcy złotych.

Jakie warunki musisz spełniać, żeby zostać groomerem?

By zostać groomerem, nie musisz posiadać specjalnego certyfikatu czy wykształcenia. Jednak większość pracodawców będzie mieć pewne wymagania względem kandydatów. Do najczęstszych z nich należą:

  • Ukończenie kursu groomerskiego to podstawa. Bez odpowiednich kwalifikacji nie znajdziesz pracy jako specjalista.
  • Umiejętność pracy zarówno ze zwierzętami, jak i ludźmi, ponieważ przedstawiciele obu gatunków będą twoimi klientami.
  • Wrażliwość, cierpliwość i empatia, której mogą wymagać od ciebie zwierzaki po przejściach.
  • Chęć rozwoju, ponieważ to branża, która prężnie się rozwija.
  • Dyspozycyjność popołudniami oraz w weekendy ze względu na preferencje klientów.
  • Kreatywność i zdolności manualne to cechy, bez których ciężko wyobrazić sobie dobrego fryzjera.

Poza tym, tak jak w każdej branży, niezbędna jest uczciwość, punktualność oraz szacunek do swojego pracodawcy i klientów.

Ile zarabia się w zawodzie groomera?

Wynagrodzenie groomera zależy od kilku czynników. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku prowadzenia własnego salonu, świadczenia usług groomerskich z dojazdem do klientów oraz zatrudnienia w innym przedsiębiorstwie. Profesjonalista na etacie, bez własnej działalności, może liczyć na zarobki rzędu 3 tysięcy złotych brutto w małej miejscowości. W przypadku dużych miast dochody zwykle są wyższe o 10–30%.

Jeśli prowadzisz własną firmę, zarobki mogą być bardzo zróżnicowane. Co prawda wizyta u groomera to często wydatek około 150–200 złotych, jednak otworzenie swojego zakładu wiąże się z dość dużą inwestycją.

Założyć własny salon czy świadczyć usługi groomerskie mobilnie?

Nie chcesz pracować w czyimś zakładzie? Możesz założyć własny salon lub świadczyć usługi groomerskie dojeżdżając do klientów. Która forma jest lepsza?

Otwarcie własnego zakładu potencjalnie może przynieść najwyższe zyski, jednak wymaga zainwestowania przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych na początek. By prowadzić dobrze prosperującą firmę, nie wystarczy być dobrym groomerem. Nagle musisz stać się księgowym, marketingowcem, menadżerem i kierownikiem lub wynająć odpowiednich pracowników, co z kolei wiąże się ze zwiększeniem kosztów prowadzenia działalności.

Na początku, kiedy dopiero zdobywasz doświadczenie, możesz mieć również trudności ze znalezieniem klientów zainteresowanych skorzystanie z twoich usług. Pamiętaj, że to branża, w której niełatwo utrzymać się podczas miesięcy zimowych, a wynajem lokalu wiąże się ze stałymi, comiesięcznymi opłatami.

Świadczenie mobilnych usług groomerskich może nie przynosić tak dużych dochodów, jak własny zakład, ale to niższe ryzyko. Nie wymaga dużych inwestycji na start, a w czasie przestoju w branży nie musisz ponosić kosztów związanych z wynajmem oraz eksploatacją lokalu. To świetny sposób na zdobycie doświadczenia i budowanie bazy zadowolonych klientów, którzy będą do ciebie wracać w przyszłości.

Bycie groomerem to stresujące zajęcie, które wymaga odpowiednich predyspozycji i wykształcenia. W czasie pracy trzeba zajmować się nie tylko kąpielami, układaniem fryzur czy podcinaniem pazurów, ale również wieloma innymi czynnościami pielęgnacyjnymi. Twoimi klientami mogą być nie tylko małe pieski, ale również przedstawiciele większych ras, którzy nie zawsze chcą współpracować. Jako profesjonalista będziesz musiał obsłużyć każdego z nich i odpowiednio dobrać pielęgnację.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.