Pazury mogą być bardzo mocne i ostre, a dzięki temu zdolne do wyrządzenia wielu szkód w mieszkaniu. To wszystko nie jest jednak takie proste. Obcinanie pazurów u kota to dla wielu właścicieli mruczków spore wyzwanie. 

W Twojej głowie z pewnością pojawiło się wiele pytań. Jak obciąć kotu pazury? Czy obcinać kotu pazury? Kiedy udać się do specjalisty, a kiedy zrobić to samemu? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu. Poznaj kilka przydatnych wskazówek, które mogą ułatwić Ci wykonywanie tej dosyć trudnej czynności. Obcinanie paznokci kotu nie musi być niemiłym doświadczeniem.

Pazury u kota – wszystko, co musisz wiedzieć

Kocie pazury znacznie różnią się od psich. Główna różnica polega między innymi na tym, że koty mogą chować pazury, co powoduje, że podczas chodzenia się one nie ścierają i nie tępią. Właśnie dlatego pazury kota mogą być bardzo ostre. W przypadku psów wygląda to zupełnie inaczej – te czworonogi ścierają paznokcie o podłoże, dlatego zazwyczaj są one zaokrąglone. 

Kocie paznokcie to prawdziwa broń, która służy nie tylko do chwytania, ale także do zadawania ciosów swojej ofierze. Mówiąc krótko, odgrywają one bardzo ważną rolę dla twojego pupila. Służą między innymi do obrony, polowania i ucieczki w momentach zagrożenia. 

Koty często drapią meble i różne inne przedmioty. To nie tylko zachowanie terytorialne, ale i dbanie o zdejmowanie starej łuski z pazura. Właśnie z tego względu każdy kot powinien mieć specjalny drapak, aby oszczędzić meble. Trzeba również pamiętać o regularnym obcinaniu pazurków. To jedna z czynności, która powinna stać się stałym elementem pielęgnacji kota. 

Czy obcinać pazury kota?

Jeśli masz wątpliwości, czy obcinać kotu pazury, najlepiej, jeśli zapytasz o to weterynarza, który opiekuje się Twoim kotem. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Zazwyczaj jednak obcinanie paznokci kotu jest zalecane w przypadku zwierząt, które przebywają jedynie w domu. Nawet jeśli zwierzę używa drapaka dla kota, szybko mogą one stać się zbyt długie.

Jeśli chcesz przestać się martwić o to, czy pupil nie zrobi ci krzywdy podczas zabawy lub, czy nie będzie niszczył mebli, zdecydowanie lepiej jest obciąć mu pazury. Jeśli zdecydujesz się na ten krok, pamiętaj o tym, że prawidłowo wykonany zabieg nie powinien być niemiłym doświadczeniem dla kota, a także nie będzie sprawiać mu bólu.

Oczywiście na początku to zadanie będzie ogromnym wyzwaniem, jednak możesz spróbować kilku trików, aby szybciej i lepiej sobie z tym poradzić. Ważne jest także to, aby już od pierwszych tygodni życia pupila przyzwyczajać go do zabiegów pielęgnacyjnych, w tym także do obcinania paznokci. W przypadku starszych kotów obcinanie pazurków może być nie lada wyzwaniem. Warto zaopatrzyć się w specjalne obcinaczki, przysmaki i dużo cierpliwości. Warto także poprosić drugą osobę o pomoc, gdyż może się okazać, że nie da się tego zrobić samemu. 

W przypadku kotów wychodzących, które mogą biegać po podwórku czy wchodzić po drzewach, zupełnie nie ma potrzeby obcinania pazurów. Po prostu, zanim zdecydujesz się na ten zabieg pielęgnacyjny, zastanów się, jaki tryb życia prowadzi twój pupil i czy obcinanie kotu pazurów jest w jego przypadku niezbędne. 

Jak zadbać o pazury mruczka? Pielęgnacja kocich pazurów

Pielęgnacja kocich paznokci to nie taki prosty temat, jak mogłoby się wydawać. Potrzebna jest w przypadku kotów, które nie wychodzą z domu i nie mają gdzie ścierać paznokci. W takich przypadkach mogą zacząć niszczyć meble, dlatego warto również wyposażyć mieszkanie w drapak. 

Koty domowe nie mają jak naturalnie zetrzeć ostrych pazurów tylnych i przednich łap, więc właściciele powinni zadbać o ich obcięcie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku tak zwanych kotów wychodzących, które biegają po dworze i wspinają się na drzewa. Warto dbać o swojego pupila i nie zapominać o podstawowych czynnościach związanych z pielęgnacją. 

Jak obcinać kotu pazury?

Wiesz już, w jakich przypadkach warto pomyśleć o obcinaniu kotu paznokci. Powstaje więc bardzo ważne pytanie – jak obciąć kotu pazury? Przede wszystkim musisz mieć na uwadze, że do tego, jak i wielu innych zabiegów pielęgnacyjnych, trzeba przyzwyczajać pupila już od pierwszych tygodni życia. Wszystko powinno odbywać się w przyjaznej dla niego atmosferze, najlepiej bez użycia siły, aby nie było to dla niego traumatycznym przeżyciem, którego będzie chciał uniknąć jak ognia. 

Najlepiej na obcięcie pazurów u kota wybrać porę zaraz po jego drzemce. Wtedy będzie jeszcze zaspany i zdecydowanie bardziej spokojny. Przede wszystkim pamiętaj, aby nie obcinać kotu paznokci narzędziami, które przeznaczone są dla ludzi. Powinieneś zaopatrzyć się w specjalne obcinaczki dla zwierząt. Pazury kota pewnie będą schowane, jednak wystarczy przytrzymać jego łapkę i delikatnie nacisnąć na opuszki, aby wysunęły się; następnie możesz przejść do ich obcinania. Obcina się jedynie białą część paznokcia. Nie zapomnij po zakończeniu zabiegu obcinania pazurów nagrodzić pupila jego ulubionym przysmakiem. 

Jeśli jednak boisz się obciąć kotu paznokcie samodzielnie w domu, możesz skorzystać z pomocy weterynarza. Specjalista z pewnością ma tym wprawę i szybko sobie poradzi z takim zadaniem. Za taką usługę zapłacisz mniej więcej kilkanaście złotych. 

Czym obciąć pazury kotu?

Przede wszystkim trzeba jasno powiedzieć, że nie wolno do obcinania paznokci u kotów używać narzędzi przeznaczonych dla człowieka. W sklepie zoologicznym znajdziesz specjalne sprzęty przeznaczone do obcinania pazurów u łap zwierząt. Co najlepiej wybrać? Możesz postawić na zwykłe nożyczki, cążki z blokadą bezpieczeństwa lub z gilotyną. Dostępne są też modele z czujnikiem, który ma za zadanie wykrywać nerw.

Obcinanie pazurków u kota – jaka jest cena?

Pielęgnacja pupila jest niezwykle ważna i nie możesz zapominać o takich czynnościach jak obcinanie pazurów u kota. Cena takiego zabiegu jest niewielka, dlatego, jeśli nie jesteś w stanie wykonać tego zabiegu samodzielnie w domu, bo twój kot jest niegrzeczny, a ty po prostu boisz się, że zrobisz mu krzywdę, możesz udać się do weterynarza. W profesjonalnej klinice weterynaryjnej z pewnością lekarz weterynarii pomoże ci w tym drobnym zabiegu, a zapłacisz za to kilkanaście złotych. Nie musisz męczyć się z tym w domu. Czasami lepiej jest udać się do specjalisty, który ma wprawę w takich zadaniach. 

Obcinanie pazurów u kota to dla wielu właścicieli ogromne wyzwanie. Jednak jeśli twój pupil nie wychodzi z domu i nie ma okazji zetrzeć pazurów, będziesz musiał obcinać mu paznokcie w domu. Warto stopniowo przygotowywać go do tego; świetną opcją jest również poproszenie o pomoc, który szybko poradzi sobie z tym zadaniem.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)