Wielu kotom czesanie sprawia prawdziwą frajdę. Relaksują się wtedy i traktują zabieg jako formę pieszczot. Niestety, bardzo często zdarza się, że dla kota czesanie szczotką jawi się jako prawdziwe piekło na ziemi. Jak znaleźć złoty środek i przekonać kota, że czesanie wcale nie jest takie złe? Po co w ogóle to robić? Podpowiadamy!

Czesanie kota – dlaczego to takie ważne?

Zapobieganie powstawaniu kołtunów

Czesanie kota to bardzo ważny element jego pielęgnacji. Najczęściej opiekunowie długowłosych mruczków wiedzą, że jest to niezbędna czynność do zapobiegania tworzącym się kołtunom. Niektóre rasy, na przykład persy, mają bardzo dużą tendencję do kołtunienia się sierści. Problematyczny może być także podszerstek u kota, szczególnie jeżeli jest bardzo gęsty. W takich przypadkach zaniedbanie czesania zazwyczaj kończy się filcowaniem sierści i koniecznością jej zgolenia. 

Zapobieganie zakłaczeniu

Czesanie kota to także doskonały sposób na pozbywanie się nadmiaru martwych włosów. Zwierzęta, tak samo jak ludzie, codziennie tracą określoną liczbę włosów. W okresie linienia jest to zjawisko znacznie wzmożone. Koty, które należą do zwierząt wyjątkowo czystych, przy codziennej toalecie połykają duże ilości sierści. Zazwyczaj jest ona usuwana z organizmu poprzez odruch wymiotny, jednak zbyt duża ilość sierści w przewodzie pokarmowym może doprowadzić do zakłaczenia. 

Kule z włosów gromadzą się w jelicie grubym i prowadzą do nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak biegunki, zaparcia czy bóle brzucha. W skrajnych przypadkach włosy blokują układ pokarmowy tworząc twarde kamienie – bezoary, które trzeba usuwać chirurgicznie. 

Pomoc maluchom i starszym kotom

Wraz z wiekiem i obniżaniem się sprawności fizycznej starszy kot może mieć problem z dokładnym myciem swojego futerka. Zwierzak nie jest w stanie dosięgnąć w każde miejsce, dlatego w takich sytuacjach dobrze jest pomóc mu za pomocą szczotki. Usuniemy w ten sposób nadmiar futra i zadbany w momencie, kiedy kot sam nie daje sobie rady. 

Bardzo ważne jest także czesanie maluchów, które wcześnie straciły mamę. Już w pierwszych tygodniach życia kotki rozpoczynają próby samodzielnej pielęgnacji swojej sierści. Zazwyczaj radzą sobie z tym bardzo dobrze, jednak odruch mycia się stymuluje w nich mama. Bez niej maluch może mieć problem z dbaniem o swoją higienę. Możesz mu pomóc używając… czystej szczoteczki do zębów. Wystarczy od czasu do czasu szybkimi ruchami przeczesać delikatne futerko. Zazwyczaj wystarczy to, aby kotek sam zaczął się myć. 

Szczotka czy grzebień? Czym czesać kota? 

Jak wyczesać kota, aby było to nie tylko skuteczne, ale także akceptowalne przez pupila? Bardzo istotny jest wybór odpowiedniego narzędzia! Najlepiej, aby było ono dobrane dokładnie do rodzaju sierści kota.

Pielęgnacja sierści kota długowłosego

W przypadku kotów długowłosych, takich jak na przykład persy, bardzo istotna jest kwestia dokładnego rozczesywania futra w celu uniknięcia kołtunów. Do tego najlepiej sprawdzi się grzebień. Warto wybrać metalowy ze stosunkowo szeroko rozstawionymi zębami. Pamiętaj, żeby nie kupować plastikowych grzebieni i unikać takich, które mają ostre ząbki. Nie tylko są one nietrwałe, ale także drapią skórę zwierzaka i, tym samym, budują negatywne skojarzenie z czesaniem. 

Do wyczesywania martwej sierści najlepiej sprawdzi się grzebień z bardzo gęstymi zębami. Niektóre akcesoria mają dwustronne końcówki, dlatego zamiast dwóch grzebieni można kupić wyłącznie jeden. 

Kolejnym obowiązkowym akcesorium jest zgrzebło, czyli szczotka dla kota z metalowymi i zagiętymi na końcach drucikami. Wybieraj taką, która zakończona jest kuleczkami z tworzywa sztucznego. Pozwala to ułożyć sierść i nadać jej estetycznego wyglądu. 

W przypadku wyjątkowo problematycznych kocich futerek możesz skorzystać z odżywek lub pudrów, które ułatwiają rozczesywanie. Szarpanie sierści jest bolesne i bardzo szybko zniechęci pupila do zabiegów pielęgnacyjnych. 

Bardzo ważna jest także kwestia podszerstka. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się furminator w wersji dla kotów długowłosych. Jest on niezrównany w usuwaniu martwych puchowych włosów, które najczęściej wypadają w okresie linienia. Furminatora należy jednak używać rozsądnie i nie częściej niż raz na dwa tygodnie. 

Pielęgnacja sierści kota krótkowłosego

Kotom krótkowłosym nie grożą wprawdzie kołtuny, jednak nie oznacza to, ze nie muszą one być regularnie wyczesywane. Jakie akcesoria najlepiej sprawdzą się w ich przypadku? 

Dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w tak zwaną szczotkę pudlówkę. Jest ona w stanie skutecznie i delikatnie usunąć martwe włosy. W przypadku kotków z gęstym podszerstkiem również sprawdzi się furminator, tym razem przeznaczony dla zwierzaków krótkowłosych. Zasada jest taka sama jak w przypadku kotów z długą sierścią – trymera używamy rozsądnie i nie częściej niż raz na dwa tygodnie. W przeciwnym razie możemy całkowicie ogołocić zwierzę z podszerstka, który ma przecież wiele istotnych funkcji. 

Koty bez podszerstka, ale z bardzo delikatnym włosem, można czesać specjalną gumową rękawicą, która zbiera luźną sierść i jednocześnie nie niszczy włosów. 

Pielęgnacja sierści kota – jak sprawić, żeby była przyjemnością? 

Czesanie kota zazwyczaj nie jest jego ulubioną czynnością. Niektóre zwierzaki bardzo lubią ten proces, jednak zazwyczaj budzi on w najlepszym wypadku zniecierpliwienie. Czy można zrobić coś, aby szczotka dla kota nie budziła przerażenia? 

Pozytywne skojarzenia buduj już w momencie, kiedy kot pojawia się w twoim domu. Małe kotki, szczególnie krótkowłose, mają bardzo delikatną dziecięcą sierść, która nie wymaga szczotkowania. Jednak już od samego początku warto zapoznawać je z obecnością szczotki i samym procesem czesania. Jeżeli masz w domu bardzo małe kociątko, możesz używać do tego miękkiej szczoteczki do zębów lub szczotki dla niemowląt. Czesanie malucha najlepiej połączyć z momentem głaskania i relaksu, kiedy maluch na przykład zasypia na twoich kolanach. 

A co jeżeli do twojego domu trafia dorosły kot, który na dodatek nigdy wcześniej nie miał do czynienia z czesaniem? Tutaj sytuacja może być różna, ponieważ szczotka czy grzebień budzą w niektórych zwierzakach przerażenie. Na początku warto więc oswajać kota z samą obecnością narzędzia do czesania. 

Szczotka dla kota, grzebień czy trymer nie powinny być elementem grozy, który pojawia się na tapecie tylko w momencie, kiedy nastaje straszny moment czesania. Niech akcesorium leży w miejscu, do którego kot ma dostęp – zapozna się w ten sposób z jego kształtem, zapachem i samą obecnością. 

Szczotka dla kota – jak wybrać odpowiednią?

Czesanie kota będzie efektywne tylko w momencie, kiedy użyjemy do tego odpowiedniej szczotki. W jaki sposób wybrać tę najlepszą? Przede wszystkim zwracaj uwagę na następujące kryteria:

  • sposób wykończenia ząbków,
  • długość i rozstawienie ząbków,
  • jakość wykonania,
  • długość i typ sierści kota.

Skóra kota jest dosyć delikatna i łatwo ją podrażnić. Właśnie dlatego wybieraj grzebienie o zaokrąglonych ząbkach i szczotki, które zakończone są kuleczkami z tworzywa sztucznego. W ten sposób unikniesz bólu przy czesaniu, który można szybko zniechęcić kota do tej czynności. 

Rozstawienie i długość ząbków zarówno w przypadku szczotek, jak i grzebieni ma znaczenie. Grzebienie z szeroko rozstawionymi zębami mają za zadanie rozplątywać sierść. Koty z długą sierścią potrzebują szczotek z dłuższymi ząbkami. 

Dosyć istotne jest to, aby nie oszczędzać na akcesoriach do czesania. Zazwyczaj im tańsza szczotka czy grzebień, tym mniej trwałe jest ich wykonanie. Tymczasem dobre akcesoria muszą być odporne, solidnie wykonane i dobrze leżeć w dłoni. W przypadku grzebieni najlepiej wybierać te wykonane z metalu, a nie z plastiku. Te ostatnie są mniej trwałe a na dodatek mogą elektryzować sierść, co jest dla kotów bardzo nieprzyjemne. 

Czesanie kota – jak to zrobić? 

Czesanie zawsze rozpoczynaj w atmosferze spokoju, najlepiej wtedy, kiedy kot już zasypia na twoich kolanach. Rób to delikatnie od głowy aż do ogona. Brzuszek najlepiej zostawić na koniec i wyczesać go bardzo delikatnie. Niektóre koty nawet jeżeli lubią czesanie, w przypadku tej części ciała robią się nerwowe. 

Koty długowłose najlepiej na początku czesać grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami. Pozwoli to na rozczesanie ewentualnych kołtunów. U kotów krótkowłosych najlepiej zaczynać od zgrzebła. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy chcesz użyć furminatora. 

Szczotka dla kota to bardzo ważny element wyprawki zwierzaka. Warto przyzwyczajać go do niej od już od małego i budować wokół czesania pozytywne skojarzenia. Co istotne, nie tylko koty długowłose powinny być regularnie czesane. Nawet krótkowłose zwierzaki pozbawione podszerstka raz na jakiś czas powinny być potraktowane odpowiednim akcesorium.

Archiwum: marzec 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.