Wielbiciele zwierząt często w dzieciństwie marzyli o tym, aby zostać weterynarzem. Leczenie zwierząt wydaje się idealnym kompromisem pomiędzy wykonywaniem wartościowej pracy a zarabianiem godnych pieniędzy. Czy ta ciężka i wymagająca profesja faktycznie jest tak opłacalna? Podpowiadamy, jakie są zarobki weterynarza w Polsce. 

Jak zostać weterynarzem?

Istnieje przekonanie, że weterynarzem może zostać każdy, kto kocha zwierzęta. Tymczasem praktycy przekonują, że miłość do braci mniejszych faktycznie jest wskazana, jednak nie może łączyć się z nadwrażliwością. Weterynarz nie może kierować się wyłącznie emocjami, bo to jego praca; zarobki są też ważne. Co więcej, odbieranie porodów, wykonywanie zabiegów, a często także dokonywanie eutanazji wymaga nie tylko empatii, ale także dużej odporności psychicznej.

Zakłada się więc, że weterynarzem może zostać osoba:

 • cierpliwa;
 • skrupulatna;
 • pracowita;
 • potrafiąca pracować pod presją;
 • odporna na stres;
 • podejmująca szybkie i racjonalne decyzje.

Studia weterynaryjne obecnie można odbyć w wielu polskich miastach. Uczelnie, które mają w swojej ofercie ten kierunek, to:

 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie;
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu;
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie;
 • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu;
 • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie;
 • Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie;
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ukończenie studiów uniwersyteckich to tylko pierwszy krok do wykonywania zawodu. Przyszły weterynarz musi wykazać się nieposzlakowaną opinią i mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Okręgowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna wystawia odpowiednie uprawnienia do zawodu. Przez cały ten okres średnie zarobki weterynarza są niewielkie. 

Zobacz też:
Wózek dla psa – kiedy może się przydać?

Po czterech latach praktyki można ubiegać się o specjalizację. Studia specjalizacyjne trwają od dwóch do trzech lat, w zależności od wybranego kierunku. 

Czym dokładnie zajmuje się lekarz weterynarii?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się banalna. Każdy opiekun zwierzęcia przynajmniej raz był w gabinecie weterynaryjnym. Prawda jest jednak taka, że nie każdy absolwent studiów weterynaryjnych podejmuje pracę w prywatnym gabinecie. Od tego, gdzie pracuje weterynarz, zależy, ile zarabia. Specjalista ten potrzebny jest między innymi także w:

 • laboratoriach diagnostycznych;
 • rzeźniach i ubojniach;
 • ogrodach zoologicznych;
 • stadninach i klubach jeździeckich;
 • zakładach połowu ryb;
 • Inspekcji Weterynaryjnej;
 • zakładach produkujących leki dla zwierząt;
 • firmach farmaceutycznych;
 • fermach drobiu.

Warto przy tym pamiętać, że studia weterynaryjne w dużej mierze są jedynie wstępem do pracy w zawodzie. Weterynarze, w zależności od zainteresowań i możliwości zawodowych, rozwijają się w różnych kierunkach. W krok za tym, czym chce i umie zająć się weterynarz, idą jego zarobki. 

Praktyka w lecznicy, która zajmuje się gryzoniami i zwierzętami egzotycznymi sprawi, że lekarz będzie miał kompetencje do pomagania tak małym pacjentom. Lekarz weterynarii, którzy zajmuje się psami, kotami czy końmi raczej nie będzie miał narzędzi do holistycznego diagnozowania i leczenia chomika. 

Warto zdawać sobie sprawę, że tak jak człowiek z chorym sercem nie pójdzie do nefrologa, tak chorej iguany nie powinniśmy kierować do specjalisty od chorób wewnętrznych psów i kotów. Przed wyborem lekarza weterynarii warto więc rozeznać się w jego specjalizacji oraz doświadczeniu zawodowym. Trzeba też pamiętać, że to, ile zarabia weterynarz, zależy od jego doświadczenia i wiedzy. Wizyta u specjalisty może być odpowiednio droższa – płacisz za jego wiedzę.

Lekarz weterynarii – zarobki 

Zawody medyczne, w tym także weterynaria, nadal kojarzą się ze swego rodzaju prestiżem. Co za tym idzie, większość osób postrzega je jako elitarne, a więc doskonale płatne. Czy realne liczby potwierdzają takie założenia? Ile zarabia weterynarz? 

Zobacz też:
Groźne psy – jakie rasy uznawane są za najbardziej agresywne?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana wynagrodzeń brutto dla lekarza weterynarii wynosi niewiele ponad cztery tysiące złotych. Jak jednak łatwo się domyślić, nie każdy weterynarz zarabia tyle samo. Na wysokość pensji wpływają różnorodne czynniki, przede wszystkim:

 • staż pracy;
 • miasto, w którym przyjmuje weterynarz;
 • wykształcenie.

Zarobki weterynarza a miejsce zamieszkania

Tak jak w przypadku niemal wszystkich zawodów, ogromne znaczenie w kontekście pensji ma położenie geograficzne. W prestiżowych lecznicach weterynaryjnych, zwłaszcza w dużych miastach, zarobki weterynarza są wyższe. Z kolei na wsiach lekarz zarabia mniej, ale często specjalizuje się w zwierzętach gospodarskich albo nie ma rozległych narzędzi diagnostycznych.

Średnie zarobki weterynarza a miejsce zatrudnienia

Wiesz już, że profilaktyka i leczenie zwierząt to nie są jedyne obowiązki lekarza weterynarii. Różne specjalizacje i zakres kompetencji siłą rzeczy przekładają się na zarobki. Lekarzy weterynarii zatrudniają między innymi prywatne firmy farmaceutyczne, a tam pensje są zazwyczaj o wiele wyższe od krajowej mediany. Z kolei specjalista, który na co dzień pracuje w niewielkiej stadninie koni, najprawdopodobniej będzie musiał szukać dodatkowego źródła zarobków, aby się utrzymać.

Ile zarabia weterynarz w różnych formach zatrudnienia?

Na to, ile zarabia weterynarz, wpływ ma jeszcze jedna kwestia – forma zatrudnienia. Jeszcze kilka lat temu otwieranie własnej działalności gospodarczej było konieczne jedynie w momencie, kiedy weterynarz zamierzał otworzyć prywatny gabinet i zatrudnić w nim ludzi. Od kilku lat powszechną praktyką, szczególnie w dużych miastach, jest współpraca lecznic z poszczególnymi lekarzami w formie B2B. 

W związku z tym większość młodych weterynarzy tuż po studiach jest poniekąd zmuszona do otwierania własnych firm. Zatrudnianie lekarzy na umowę o pracę w lecznicach weterynaryjnych to coraz rzadsze zjawisko. Ma to swoje dobre strony – każdy pracuje na własny rachunek, bo wynagrodzenia zależą od ilości pacjentów oraz zakresu wykonywanych obowiązków. Na to, ile zarabia weterynarz, ma więc wpływ on sam.

Zobacz też:
Czipowanie kota – czy to jest bezpieczne? Do czego potrzebny jest chip dla kota?

Praca na podstawie B2B może jednak sprawiać problemy szczególnie młodym lekarzom. Nie mają oni jeszcze rozwiniętej „własnej marki”. Klienci często podchodzą do nich nieufnie, co przekłada się na niższe zarobki. 

Weterynarz – ile zarabia na różnych etapach rozwoju zawodowego?

Kolejnym bardzo ważnym kryterium jest doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie lekarza weterynarii. Samo ukończenie studiów nie jest jeszcze przepustką do wysokich zarobków. Trzymiesięczny obowiązkowy staż w przychodni nie należy do dobrze płatnych i często jest finansowany ze środków Urzędu Pracy. Następnie na młodego weterynarza czekają cztery lata ogólnej praktyki, po której może rozpocząć podyplomowe studia specjalizacyjne.

Specjalizacja a zarobki weterynarza

Specjalizacja nie jest oczywiście obowiązkowa, jednak może wpłynąć pozytywnie na to, ile zarabia weterynarz. Warto pamiętać, że studia podyplomowe na kierunkach medycznych wiążą się z dużymi kosztami, które bardzo często lekarz musi ponieść sam. Do tego dochodzą konferencje, kursy i szkolenia, które zazwyczaj także opłacane są przez uczestnika.

Zawód lekarza weterynarii wymaga ciągłego rozwoju. Medycyna zwierząt z roku na rok coraz bardziej się zmienia. Publikowane są nowe badania, z którymi weterynarze muszą być na bieżąco.

Staż pracy, dyplom studiów podyplomowych, rozmaite kursy i szkolenia – to wszystko wpływa nie tylko na kompetencje, ale także na zarobki lekarza weterynarii. Ogromne znaczenie ma także zaufanie klientów oraz – coraz częściej – obecność w internecie. Wielu weterynarzy prowadzi własne profile w mediach społecznościowych, wykorzystując tę platformę do szerzenia informacji na temat zdrowia zwierząt. 

Weterynarz – zarobki nie są stałe

Ile zarabia weterynarz? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ średnie zarobki lekarza weterynarii zależą od wielu kwestii. Cztery tysiące złotych brutto to często kwota na start. Specjalista z dużym doświadczeniem i renomą, który dodatkowo prowadzi jeszcze własną lecznicę, może zarabiać nawet ponad dziesięć tysięcy złotych. Zdecydowana większość lekarzy ma jednak wpływy na poziomie połowy tej kwoty.

Zobacz też:
Kocia wyspa – wszystko, co musisz wiedzieć, odwiedzając japońską kocią krainę