Aby pupil cieszył się dobrym zdrowiem, niezbędna jest profesjonalna opieka weterynaryjna. Profilaktyczna wizyta u lekarza weterynarii powinna odbywać się przynajmniej raz do roku, a u czworonogów narażonych na choroby genetyczne i starszych nawet dwa razy do roku. To podczas tego spotkania należy wykonać odpowiednie badania oraz szczepienia. Jaki jest koszt wizyty u weterynarza? Ile kosztuje wizyta u weterynarza w celu leczenia, a ile, aby wykonać badania prewencyjne? Sprawdź!

Cena wizyty u weterynarza – od czego zależy?

Koszt wizyty u weterynarza zależny jest przede wszystkim od:

 • zwierzęcia;
 • regionu kraju;
 • wagi pupila;
 • zabiegów na danej wizycie. 

Im większe zwierzę, tym bardziej będzie rosła cena wizyty u weterynarza. Wszystko dlatego, że dawki leków, środków na odrobaczanie czy szczepionek będą większe.

Cena wizyty u weterynarza – działania profilaktyczne

Standardowo, podczas wizyty profilaktycznej najczęściej wykonuje się szczepienie. Ile kosztuje wizyta u weterynarza w takiej sytuacji? Średni koszt prewencji przeciwko wściekliźnie to około 50 zł. Oczywiście, są gabinety, w których cena wynosi około 35 zł oraz takie, gdzie zapłacisz prawie 100 zł. 

Na osobne wizycie dobrze jest też zwierzaka odrobaczyć, co kosztuje około 50 zł. Raz na dwa lata u dorosłych psów podaje się szczepienia przeciwko nosówce, FELV czy innym chorobom zakaźnym, które mogą wpłynąć na stan zdrowia zwierzęcia. Ile kosztuje wizyta u weterynarza w takim przypadku? To zależy od tego, jakie preparaty zostały podane.

Na całkowity koszt wizyty weterynaryjnej składać się będą badania, a także ewentualne zabiegi, które zostaną wykonane. Sama wizyta w wielu przypadkach jest darmowa, ale zdarzają się gabinety, gdzie za konsultację należy uiścić opłatę od 10 do nawet 100 zł. W tym wypadku duże znaczenie ma miejscowość, a także renoma samej placówki leczniczej.

Wizyta domowa czy w gabinecie?

Lekarze weterynarii wykonują również wizyty domowe. Ile kosztuje weterynarz w takim przypadku? Koszt jest znacznie większy i waha się od 100 do 300 zł. Inaczej też wygląda sprawa w przypadku hodowli. Tu opieka weterynaryjna podczas porodu często rozliczana jest na godziny lub według stawki indywidualnie ustalonej z hodowcą. 

Koszt wizyty u weterynarza – zabiegi

Do najczęściej przeprowadzanych zabiegów w gabinecie weterynaryjnym należą kastracja i sterylizacja. Tu rozbieżność cen jest bardzo duża. Na to, ile kosztuje wizyta u weterynarza, wpływa waga zwierzęcia oraz jego gatunek.

Oto zestawienie przykładowych cen. Sprawdź, ile kosztuje wizyta u weterynarza w przypadku sterylizacji:

 • kotów – od 150 do 300 zł;
 • królików – około 150 zł;
 • psów – nawet powyżej 500 zł! 

Musisz liczyć się z tym, że im większe zwierzę, tym cena będzie wyższa. Związane jest to z użyciem środków nasennych, jakie podawane są pupilom przed zabiegiem. Nieco tańsza jest kastracja, która jest mniej inwazyjnym zabiegiem. Jednak i tu różnica w cenie jest zależna od wielkości samego zwierzęcia i waha się od 100 do 350 zł.

Ile kosztuje wizyta u weterynarza z wykonaniem badań?

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje wizyta u weterynarza na poważniejsze badania. Część – jak badanie kału czy moczu – to koszt około 40 zł. Jednak już pobranie moczu w trakcie USG jest znacznie droższe. Jednocześnie jest też bardziej rekomendowane w przypadku kotów, które mają problem z układem moczowym. To bardzo precyzyjny zabieg, ale bezpieczny dla zwierzęcia.

Samo USG to koszt ponad 100 zł, choć wszystko zależy też od organu, który poddany został badaniu. Nieco droższy jest rentgen. Ile kosztuje wizyta u weterynarza w celu wykonania RTG? Tu ceny zaczynają się od 130 zł. Wpływ na nie ma między innymi podanie psu czy kotu dawki leku uspokajającego, a nawet usypiającego. Znów kluczową rolę odgrywa waga zwierzaka.

Ile kosztuje wizyta u weterynarza na pobranie krwi? W zależności od rodzaju badań ostateczna kwota może się wahać od 60 do nawet powyżej 200 zł. Najtańsza jest podstawowa morfologia. Bardziej zaawansowane badania to równocześnie o wiele wyższy koszt.

Co jeszcze wpływa na koszt wizyty u weterynarza?

Jeśli wizyta jest profilaktyczna, jej koszt nie powinien wzrosnąć ponad cenę podstawowych badań czy ewentualnych szczepień. W przypadku, gdy zwierzę wymaga pomocy medycznej, do ostatecznej kwoty trzeba doliczyć również leki czy kroplówki. Ile kosztuje wizyta u weterynarza w takiej sytuacji? Na ogół jest to około 100-150 zł więcej, ale ceny poszczególnych preparatów znacznie się od siebie różnią.

Wiele osób przychodzi do przychodni weterynaryjnej również w celach pielęgnacyjnych. Do nich zalicza się czyszczenie uszu, obcinanie paznokci czy opróżnianie gruczołów odbytniczych. Każdy z wymienionych zabiegów to koszt około 50 zł. Jest on doliczany do ceny wizyty.

Chipowanie zwierząt – jaka jest cena?

Raz na jakiś czas miasta organizują darmowe chipowanie zwierząt. Jest ono przeznaczone dla osób mniej zamożnych. Stanowi też akcję promocyjną, która ma na celu uświadomienie, jak ważny jest to zabieg w kontekście zapobiegania bezdomności. Ile kosztuje wizyta u weterynarza, gdy w twoim mieście nie ma takich akcji? W gabinecie weterynaryjnym swojego pupila możesz zachipować przez cały rok. Koszt czipowania zaczyna się już od 50 zł. Zależy to nie tylko od miasta, ale również od bazy, do której chcesz wpisać zwierzaka.

Warto zdecydować się na tę opcję, gdyż w przypadku zaginięcia zwierzęcia masz większą szansę, że skontaktuje się z tobą osoba odpowiedzialna za jego odnalezienie. Koszt tego zabiegu nie powinien przekroczyć 200 zł – jest to jednak jednorazowa kwota.

Na to, ile kosztuje wizyta u weterynarza, wpływa kilka czynników: 

 • miasto;
 • gatunek zwierzęcia;
 • jego rozmiary;
 • charakter wizyty;
 • wykonane zabiegi. 

Im większy gabarytowo pupil, tym wizyta będzie droższa, choć nie zawsze musi być to aż taka duża różnica. Do ceny należy doliczyć także ewentualne zabiegi czy badania. To one najbardziej wpływają na to, ile kosztuje wizyta u weterynarza. Regularne spotkania ze specjalistą to jednak znakomita profilaktyka, dzięki której unikniesz kosztownego leczenia. Wykonywanie badań raz do roku, choć jest sporym wydatkiem, pozwala na szybką reakcję i wprowadzenie odpowiedniej terapii. Zdarza się, że choroba pupila pochłania tysiące złotych, które znacznie ciężej zdobyć niż 200 zł raz do roku, by wykonać kompleksowe badania.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)