Oczywiście nie da się zaprzeczyć, że koty chodzą własnymi ścieżkami, mają swoje zdanie i nie będą robiły dokładnie tego, czego chce właściciel. Jeśli będą miały taką potrzebę, to same przyjdą, aby okazać swoją miłość i uzyskać nieco czułości. Samodzielnie decydują o tym, kogo i kiedy obdarzą uczuciem. Przesiadywanie na kolanach, mruczenie, ocieranie się, lizanie, ugniatanie łapkami to tylko kilka ze sposobów na wyznanie uczuć przez zwierzaka. Sprawdź, jak koty okazują miłość i przywiązanie!

Czy koty potrafią okazywać swoją miłość?

Choć koty nie są bardzo wylewne w kwestii okazywania uczuć, to zdecydowanie wysyłają pewne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że cenią sobie twoje towarzystwo. Już przebywanie w jednym pomieszczeniu może być oznaką tego, że jesteś bliski swojemu pupilowi. Kolejny etap to skracanie dystansu, czyli przebywanie w niewielkiej odległości, a nawet spanie na kolanach. Jeśli darzysz swojego czworonoga miłością, on z odpłaci ci się tym samym. Niektóre zwierzaki potrzebują po prostu więcej czasu, aby poczuć się swobodnie i przywiązać się do właściciela.

Jak koty okazują miłość?

Choć koty lubią samotność, to nie oznacza to, że do szczęścia nie potrzebują swojej ludzkiej rodziny. Można wyróżnić kilka zachowań, poprzez które kot wyraża uczucia do człowieka. Jak koty okazują miłość? Sprawdź!

Ocieranie się o nogi

Ocieranie się o nogi jest wyrazem przywiązania do człowieka. Jednak to zachowanie zarezerwowane jest wyłącznie dla najbliższych. Niektóre koty zachowują się w ten sposób, aby zostawić na tobie swój zapach. Jeśli kot ociera się o twoje nogi, gdy wracasz z pracy do domu, zdecydowanie powinien być to powód do radości. Zwróć uwagę, czy kot ociera się policzkiem, właśnie tam znajdują się gruczoły zapachowe i w ten sposób kot zostawia na tobie swój zapach. Feromony służą do tego, aby zaznaczyć teren, kot pokazuje, że w pewnym sensie należysz do niego. Takie przywitanie oznacza, że kot czuje się bezpiecznie w twoim towarzystwie i cieszy się, że wróciłeś do domu!

Miauczenie kota

Jednym ze sposobów na to, jak koty okazują miłość, jest wydawanie dźwięków. Miauczenie również może być wyrazem zaufania. Miauczenie jest dla kota po prostu jednym ze sposobów komunikacji. Może zdarzyć się, że w ten sposób pupil chce okazać irytację, złość lub smutek. To właśnie ty jako właściciel najlepiej znasz swojego czworonoga. Z pewnością będziesz wiedział, jaki ton miauczenia ma wyrażać sympatię.

Lizanie po dłoniach lub włosach

Miłość i przywiązanie dotyczy nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Wie o tym każdy właściciel kota! Jeżeli pupil zaczyna wylizywać twoje dłonie lub włosy, daje ci do zrozumienia, że jesteś dla niego ważny. To kolejny sposób na okazanie przywiązania.

Przynoszenie dziwnych upominków

Twój kot dostarcza ci niezbyt przyjemne prezenty? To jeden ze sposobów na to, jak koty okazują miłość. Jeśli twój pupil przyniesie pod drzwi mysz, oznacza to, że chciał zrobić ci przyjemność. Koty są drapieżnikami i łowcami, dlatego upolowanie myszy i dostarczenie jej właśnie tobie to wyraz oddania i uczuć.

Kot wszędzie za tobą chodzi

Czy kot może okazywać uczucia poprzez chodzenie krok w krok za właścicielem? Oczywiście, że tak. Choć większość mruczków woli wypoczywać w samotności, to znajdą się również tacy, którzy nie będą chcieli odstąpić swojego właściciela nawet na krok. To oznaka przywiązania i tego, że zwierzak czuje się przy tobie bezpiecznie.

Ugniatanie łapkami

Jeśli kot ugniata łapkami twoje nogi, możesz mieć pewność, że w ten sposób pokazuje swoje uczucia wobec ciebie, jest spokojny i szczęśliwy. Takie zachowanie nieco przypomina mu czas spędzony z matką podczas karmienia mlekiem.

Koty często chodzą własnymi ścieżkami. Nie oznacza to jednak, że kociak nie może przywiązać się do swoich opiekunów. Jest wiele sposobów na pokazanie właścicielowi uczuć. Jeśli twój pupil lubi przebywać blisko ciebie, często wyluzuje twoje dłonie lub włosy, ugniata łapkami, ociera się o nogi, a nawet przynosi dziwne i niekoniecznie przyjemne upominki oznacza to, że jest przy tobie szczęśliwy i bardzo cię kocha! Warto więc wiedzieć jak koty okazują miłość.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.