Masz małe dzieci i zastanawiasz się jakie zwierzątko będzie odpowiednie, aby nauczyć najmłodszych troski i opiekuńczości? Wiele osób poleca… gryzonie, ponieważ są małe, mają ciekawe futerka i często drzemie w nich mnóstwo energii. Do wyboru masz różne małe zwierzęta domowe, w tym także nietypowe gryzonie, które są ostatnio bardzo popularne. Jakie gatunki oferują sklepy zoologiczne? Które z małych zwierzaków są kupowane najczęściej? Jakich warunków wymagają poszczególne z nich? Jeśli chcesz kupić małego pupila do domu, musisz poznać odpowiedzi. Znajdziesz je w naszym artykule. Przeczytaj!

Zwierzęta domowe – lista gryzoni oferowanych przez sklepy zoologiczne

Jakie są najpopularniejsze zwierzaki? Wybór klientów sklepów zoologicznych najczęściej pada na gryzonie domowe. Być może wynika to z przekonania o ich niezwykle łatwym utrzymaniu przy życiu, niskiej cenie oraz czystości. Oczywiście, nie są tak wymagające, jak chociażby psy. Pamiętaj mimo wszystko, że gryzonie również potrzebują opieki, towarzystwa i uwagi swojego opiekuna. Oznacza to, że musisz dbać o ich samopoczucie, dietę, regularne wizyty u weterynarza, a także kupić im najlepszą klatkę.

Zwierzęta domowe małe – najlepsze gryzonie domowe

W sklepie zoologicznym małe zwierzątka najbardziej przykuwają wzrok równie (nie aż tak małych) dzieci. Urok i puszyste futerka mogą skłaniać do szybkiej decyzji, ale trzeba ją przemyśleć. Zanim kupisz zwierzaka, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Przede wszystkim, miej na uwadze, że gryzoń domowy musi pasować do twojego stylu życia. Przeczytaj zatem poniższą rozpiskę i dowiedz się, czego konkretnie szukasz. Postaw na:

  • świnki morskie lub szczury, jeżeli potrzebujesz spokojnego pupila, który potrafi się oswoić z nowym miejscem w bardzo krótkim czasie;
  • świnkę morską lub myszoskoczka, gdy potrzebujesz aktywnego zwierzaka, który lubi hałasować w dzień, ale w nocy da ci pospać;
  • chomika syryjskiego, kiedy pracujesz całymi dniami i wiesz, że potrzebujesz samotnika, który będzie na ciebie czekał w domu.

Niektóre gryzonie domowe potrzebują towarzystwa. Wówczas trzeba kupić parę i to z tego samego gatunku, aby zwierzaki ze sobą nie walczyły.

Małe gryzonie domowe – myszoskoczki

Myszoskoczki nie są dobre dla dzieci, ponieważ potrafią ugryźć w samoobronie, gdy weźmie się je na ręce. Ich zaletą jest natomiast to, że prowadzą dzienny tryb życia i nie hałasują w nocy tak, jak np. chomiki. Do ich ulubionych zabaw należą przede wszystkim wspinanie się na każdą rzecz wokół i zakopywanie się w piasku. Jeśli zdecydujesz się na myszoskoczka, kup drabinki i kółko do biegania, aby twój zwierzak się nie nudził. Nigdy jednak nie kupuj jednego osobnika, ponieważ zdecydowanie woli być w kompanii. Dbaj o gryzonia, nigdy nie podnoś go za ogon i zapewnij mu rozrywkę, a być może dożyje nawet czterech lat.

Najpopularniejsze gryzonie w Polsce – świnki morskie

Kawie domowe, czyli świnki morskie, to niewielkie gryzonie z krótkim noskiem, okrągłymi oczami i bez ogona. Te małe zwierzaki żyją 5-8 lat. Co ciekawe, ważą zazwyczaj nie więcej niż 1 kg i lubią być podnoszone, zwłaszcza przez dzieci, które uwielbiają. Świnki morskie mogą być krótko- jak i długowłose, ale ostatnio dużą popularnością cieszą się także łyse (znane jako skinny). Wszystkie te gryzonie są bardzo ciekawskie i przyjazne, a do tego lubią głaskanie i zabawy. Do tych ostatnich należy m.in. bieganie w kuli po całym mieszkaniu. Takie akcesoria można oczywiście kupić w sklepie zoologicznym.

Zwierzęta domowe małe – szczury

Szczury są podobne do myszy, ale większe. Z reguły mierzą około 25 centymetrów plus długość ogona (zazwyczaj 17 cm). Mają różnorodne futra, od szarych i brązowych po wzorzyste. Szczur jest określany mianem najinteligentniejszego gryzonia. Te zwierzaki potrzebują towarzystwa, dlatego prowadzą taki tryb życia, jak ich właściciel. Jeśli nie śpisz w nocy, one także będą wtedy aktywne. Potrzebują także zabawek do ćwiczeń i gryzienia (to przecież gryzonie), gdy wyjdziesz z domu i będą musiały same się sobą zająć. Szczury żyją maksymalnie 3 lata, dlatego trudno je nazwać długowiecznymi gryzoniami.

Nietypowe gryzonie domowe – szynszyle

Szynszyle są bardzo ładne i inteligentne, ale dla niektórych cechą, którą najbardziej doceniają, jest spokój. Szynszyla uwielbia ciszę i spokój, dlatego nie przepada za małymi dziećmi. Woli natomiast, kiedy opiekują się nią dorośli, którzy potrafią się nią odpowiednio zająć. Hałas stresuje te gryzonie, dlatego zastanów się, czy to odpowiedni wybór, jeśli masz małe dzieci. Ze względu na to, że nie lubią krzyków, hałasów i głośnych rozmów, najaktywniejsze są wtedy, kiedy śpisz, czyli w nocy. Musisz im zapewnić dużo ruchu, ale nie spuszczaj ich wówczas z oka, bo lubią gryźć kable. Co ważne, szynszyla może żyć nawet 20 lat!

Małe gryzonie domowe – chomiki i myszy

Najczęściej wybierane gryzonie to oczywiście chomiki i myszy. Co warto o nich wiedzieć? Nie lubią być trzymane na rękach. Prowadzą aktywny nocny tryb życia, a w dzień śpią w swoich domkach. Czy taki zwierzak będzie odpowiednim pupilem dla dzieci? Wybór klientów sklepów zoologicznych to jedno, a rzeczywistość – drugie. Warto więc jeszcze raz przemyśleć ten wybór i zdać sobie sprawę, że chomiki i myszy nie nadają się dla najmłodszych, a drażnione mogą nawet ugryźć. Żyją średnio tyle, ile szczury, czyli 2-3 lata. Daleko im więc do długowiecznych szynszyli.

Jak widzisz niektóre gryzonie są samotnikami, a inne bardzo lubią żyć w stadzie. Część będzie aktywna w nocy i da się we znaki hałasami, a druga grupa zwierzaków woli zabawę w ciągu dnia, kiedy jesteś w domu i możesz spędzić z nimi czas. Jeśli będziesz szukał domowego pupila o niewielkich rozmiarach i względnie niewielkich potrzebach, możesz wrócić do naszej listy gryzoni i ich charakterystyki. Wybór nie może być bowiem pochopny i podyktowany emocjami.