Dobermany niewątpliwie kojarzą się z groźnymi psami obronnymi. Ten wizerunek zawdzięczają kulturze popularnej i swojej charakterystycznej aparycji. W istocie są to bardzo żywe i towarzyskie zwierzaki, które mocno przywiązują się do opiekuna i nie lubią samotności. Siła, szybkość i instynkt stróżowania czynią z nich doskonałe psy obronne. Traktowane zbyt chłodno lub brutalnie mogą stać się agresywne, dlatego każdy przewodnik musi robić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Dla kogo doberman okaże się idealnym czworonożnym kompanem? Przeczytaj i sprawdź!

Doberman – opis rasy 

Doberman należy do psów średnich, o wyraźnej muskulaturze i jednocześnie eleganckiej oraz majestatycznej fizjonomii, które na robią wrażenie. Głowa dobermanów jest proporcjonalna w stosunku do tułowia. Czaszka jest mocna, z wyraźnie zaznaczonymi u góry mięśniami. Kufa psów jest mocna i głęboka. Uszy są wysoko osadzone – w przypadku zakazu ich cięcia są one średniej wielkości, opadające. Cięte powinny stać i być w harmonii z resztą głowy. Nosy dobermanów są czarne lub nieco jaśniejsze w przypadku maści czekoladowej. 

Doberman – waga i budowa

Wielkość dorosłego osobnika rasy doberman wynosi od 68 do 72 cm w przypadku psów oraz od 63 do 68 w przypadku suk. Waga samców waha się między 40 a 45 kg, samice są zaś nieco lżejsze – 32-35 kg.

Zobacz też:
Owczarek chorwacki – doskonały towarzysz łatwy w szkoleniu

Oczy psów są średniej wielkości, owalne, w ciemnym kolorze. Ciało dobermanów jest dobrze umięśnione, harmonijne i proporcjonalne. Chociaż dobermany kojarzą się najczęściej z krótkim, ciętym ogonem, obecnie pozostawia się je raczej w ich naturalnym stanie. 

Doberman – wzorzec

Sierść dobermanów jest krótka, gładka i przylegająca, bez podszerstka. Dopuszczalna maść to czarna lub czekoladowa. Ma wyraźne podpalanie w kolorze kasztanowym:

  • na policzkach;
  • nad oczami;
  • na klatce piersiowej;
  • na spodzie szyi i ogona;
  • na łapach. 

Zdarzają się także tzw. dobermany niebieskie. Ta barwa wiąże się z genem hamującym pełną pigmentację czarnej sierści. Jest dosyć atrakcyjna wizualnie, ale może wpływać na niektóre problemy zdrowotne psów, szczególnie w obrębie sierści. Doberman czarny jest zatem wzorcowy, a doberman błękitny stanowi pewne odstępstwo.

Doberman – charakter 

Mimo iż doberman kojarzy się z agresją i zawziętością, jest to pies niezwykle czuły i przyjazny. Dobermany wykazują silną potrzebę stałego kontaktu z człowiekiem, domagają się uwagi i niezbyt dobrze znoszą chwile samotności. 

Doberman – szczeniaki i większe psy potrzebują szkolenia

Rasa należy do bardzo aktywnych. Te psy kochają zabawę i intensywny wysiłek fizyczny. Należy pamiętać nie tylko o zapewnieniu im dziennej dawki rozrywki, lecz także o odpowiednim szkoleniu (najlepiej już od szczeniaka). Dobermany mają bowiem tendencję do nadpobudliwości. 

Właściwe relacje dobermanów z opiekunami są bardzo istotne dla odpowiedniej opieki i szkolenia psów. Chociaż są one niezwykle inteligentne i przywiązane do człowieka, cechuje je również znaczny upór. 

Doberman – zachowanie psa a tresura

Potrzeba zatem właściwego podejścia. Połączenie łagodności i determinacji pozwoli nauczyć dobermany posłuszeństwa. Jakiekolwiek przejawy agresji względem psów tej rasy mogą skończyć się tragicznie – doberman przestanie ufać właścicielowi, może stać się nerwowy i niebezpieczny dla otoczenia. 

Chociaż psy rasy, którą opisujemy, nie mają dużego instynktu łowieckiego, nie są go całkowicie pozbawione. Należy zatem bardzo uważać, aby niepotrzebnie nie wzmacniać go u czworonoga, może bowiem zacząć traktować mniejsze zwierzęta jako potencjalne ofiary. 

Zobacz też:
Dobra karma dla psa – jak ją wybrać?

Doberman jako idealny stróż

Dobermany doskonale nadają się na psy stróżujące. Są odważne i nieufne w stosunku do nieznanych sobie ludzi. Od razu rozpoznają obcą osobę na swoim terenie. Gdy taka się pojawi, ostrzegają właściciela donośnym szczekaniem. Jeżeli zależy ci, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i rodziny, możesz wybrać właśnie tę rasę.

Doberman – długość życia i zdrowie 

Dobermany są psami odpornymi i silnymi. Mogą dożyć nawet 10-12 lat. Nie oznacza to jednak, że nie dotykają ich niektóre przykre schorzenia. Do najczęściej występujących problemów należy dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, na którą często cierpi wiele dużych ras psów. U dobermanów dość często występują także choroby skóry o podłożu alergicznym, dlatego należy regularnie sprawdzać stan sierści swojego czworonoga. 

Częste choroby dobermana

Dość częstą chorobą występującą u dobermanów jest tzw. zespół wobblera, który powoduje m.in. problemy z utrzymaniem równowagi oraz poruszaniem się psów. Nierzadko te czworonogi cierpią także na choroby:

  • oczu;
  • serca;
  • układu pokarmowego (skręt żołądka).

U dobermanów zdarzają się również schorzenia tarczycy, najczęściej związane z jej niedoczynnością. Systematycznie zabieraj psy do weterynarza, aby sprawdzić stan ich zdrowia i odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości. 

Doberman – pielęgnacja 

Dobermany mają sierść krótką i przylegającą. Przez to jej pielęgnacja nie należy do najtrudniejszych – wystarczy regularne, cotygodniowe wyczesywanie. Dla odświeżenia możesz przetrzeć sierść wilgotną ściereczką. Dobermany niemal nie linieją, dlatego nie trzeba martwić się o pozostawianie przez nie włosów na ubraniach czy meblach. 

Doberman potrzebuje właściwej diety i ruchu

Dobermany nie stronią od przysmaków i niestety wykazują skłonność do tycia. Niezwykle ważne jest zatem, aby przydzielać psom pokarmy zawierające odpowiednią ilość składników odżywczych. Musisz także dbać solidną dawkę codziennego ruchu. W razie wątpliwości dotyczących zarówno ilości, jak i jakości podawanej karmy, warto zasięgnąć rady dietetyka.

Zobacz też:
Wycie psa – jak poradzić sobie z tym problemem?

Pies rasy doberman a skrajne temperatury

Dobermany, ze względu na swoją krótką pokrywę włosową, są niezwykle wrażliwe na ekstremalne warunki atmosferyczne. Zarówno zbyt wysokie, jak i za niskie temperatury sprawiają, że psy nie czują się komfortowo. Jako opiekun musisz zapewnić czworonogom dużo wody i zacienione miejsce (w trakcie upałów) oraz przytulny, ciepły kąt (w trakcie mrozów). Zimą ważne jest także, aby ograniczyć spacery do niezbędnego minimum, szczególnie podczas występowania naprawdę niskich temperatur. 

Doberman – hodowla 

Wybór odpowiedniej hodowli dobermanów ma niebagatelne znaczenie. Odpowiedzialni hodowcy dbają o to, aby ich psy były zdrowe, jak najmniej obciążone genetycznymi problemami oraz odpowiednio wcześnie socjalizowane zarówno z człowiekiem, jak i innymi zwierzętami. Taka troska wiąże się z wyższymi cenami za szczeniaki. Nie powinno to jednak zniechęcać potencjalnych opiekunów. 

Co warto wiedzieć, zanim kupisz dobermana?

Zbyt niskie koszty zakupu dobermana najczęściej oznaczają, że pies pochodzi z pseudohodowli. Stosowane tam praktyki są nieetyczne, natomiast hodowcy czworonogów są najczęściej nastawieni wyłącznie na zysk i nie dbają o dobrostan zwierząt. 

Przed zakupem psa z hodowli warto odwiedzić go i poznać jego rodziców. W ten sposób dowiesz się bardzo wiele o twoim przyszłym szczeniaku. Nie bój się zadawać hodowcy pytań o badania i stan zdrowia jego podopiecznych. 

Doberman – cena 

Cena za szczeniaki rasy doberman wahają się od kwoty 3000 aż do 5000 zł. Ostateczny koszt za psa z rodowodem zależy jednak od renomy hodowli oraz płci i wieku danego osobnika. 

Informacje o dobermanach – historia rasy 

Nazwa rasy dobermanów pochodzi od nazwiska twórcy – Fryderyka Ludwika Dobermanna. Mężczyzna był poborcą podatkowym i właścicielem zakładu przerobu odpadów z rzeźni. Oprócz tego miał uprawnienia do wyłapywania bezpańskich psów. Te, które uznawał za najbardziej agresywne, krzyżował z tzw. psami rzeźnickimi, które z kolei najprawdopodobniej pochodziły od rottweilerów oraz psów z Turyngii.

Zobacz też:
Wyprowadzanie psów – czy to praca marzeń? Sprawdź, jak pracuje dog walker

W czym pomagały ludziom dawne dobermany?

W wyniku rozmnażania psów powstały pierwowzory znanych nam dzisiaj dobermanów. Miały niezwykle silny instynkt obronny. Psy idealnie nadawały się do stróżowania. Wykorzystywano je często do pracy w policji oraz do polowań na duże gryzonie. 

Reputacja psów obronnych, silnych oraz nieco groźnych pozostała z nimi jeszcze przez długi czas. Dopiero z czasem zaczęto dostrzegać, że są to czworonogi czułe i niezwykle oddane swoim rodzinom. 

Dla kogo odpowiedni jest doberman? 

Doberman nie będzie psem odpowiednim dla każdego. Te czworonogi są inteligentne i przyjacielskie. Jednak osobom, które nie mają żadnego doświadczenia w opiece nad psami, trudno będzie we właściwy sposób je wyszkolić. Nie nadają się zatem na pierwsze psy. 

Mimo to zarówno w Polsce, jak i na całym świecie jest wielu wielbicieli rasy – i nie bez powodu. Dobermany będą doskonałymi kompanami dla osób, które uwielbiają spędzać czas aktywnie, na uprawianiu sportu (najlepiej w plenerze). Czworonogi są bowiem pełne niespożytej energii. Cieszą się na każdą chwilę, którą mogą spędzić z ukochanym opiekunem. 

Dobermany a osoby starsze i dzieci

Wzmożony wysiłek fizyczny i towarzystwo człowieka to coś, co sprawi psom niezwykłą frajdę. Jednocześnie, z tego samego powodu nie poleca się zakupu dobermanów osobom schorowanym oraz starszym, które mogą nie sprostać wymaganiom psa. 

Dobermany lubią towarzystwo dzieci, z którymi mogą się bawić i dokazywać. Ponadto, potrafią być wobec nich bardzo opiekuńcze. Musisz jednak pilnować, aby psy nie wyrządziły niechcący krzywdy najmłodszym – dzieci powinny przebywać w towarzystwie dobermanów wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. 

Doberman w towarzystwie innych zwierzaków

Niestety, jeśli masz koty lub inne mniejsze zwierzęta, to pies opisywanej rasy nie będzie najlepszym pomysłem. W najlepszym razie taki pupil będzie tolerował znane sobie stworzenia. Dobermany nie są także szczególnie skłonne do bliższych kontaktów z innymi psami. Właściwie socjalizowane będą zachowywały się poprawnie, ale nadal pozostaną nieufne i zachowają dystans. 

Zobacz też:
Zapalenie trzustki u psa – objawy, leczenie i profilaktyka

W jakiej przestrzeni doberman czuje się komfortowo?

Chociaż dobermany najlepiej czują się w przestronnych pomieszczeniach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby również osoby mające mniejsze lokum (np. w mieście) wzięły czworonoga tej rasy pod opiekę. Trzeba jednak zapewnić psom codzienną i intensywną dawkę ruchu, aby nie czuły się one sfrustrowane i nie zaczęły niszczyć przedmiotów wokół siebie. 

Dobrze przemyśl, czy doberman jest dla ciebie

Dobermany to wyjątkowo aktywne i bystre czworonogi. Łatwo przywiązują się do ludzi i domagają się stałej uwagi od ukochanego opiekuna, za którym gotowe są skoczyć w ogień. Jednocześnie jest to rasa wymagająca, dlatego zakup dobermana powinieneś głęboko przemyśleć.

Doberman – informacje i ciekawostki 

Istnieją dobermany białe (które są znane także jako perłowe) o niebieskich oczach oraz jasnych nosach. Mają grono wielbicieli, jednak ani FCI, ani Doberman Pinscher Club of America (DPCA) należące do AKC nie uznaje białej maści za dopuszczalną.

Doberman to wymagający pies, który pomimo reputacji groźnego zwierzęcia może być wiernym i łagodnym towarzyszem dla całej rodziny. Musisz wybrać psa z odpowiedniej hodowli i zadbać o to, aby od samego początku był odpowiedzialnie szkolony i socjalizowany. W ten sposób unikniesz błędów, a wszystkie problemy będziesz miał szansę korygować na bieżąco.