Dobermany niewątpliwie kojarzą się z groźnymi psami obronnymi. Ten wizerunek zawdzięczają kulturze popularnej i swojej charakterystycznej aparycji. W istocie są to bardzo żywe i towarzyskie zwierzaki, które przywiązują się do opiekuna i nie lubią samotności. Siła, szybkość i instynkt stróżowania czynią z nich doskonałe psy obronne. Traktowane zbyt chłodno lub brutalnie mogą stać się agresywne, dlatego każdy przewodnik musi robić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Dla kogo doberman okaże się idealnym czworonożnym kompanem? Przeczytaj i sprawdź!

Spis treści pokaż

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: samice od 63 do 68 cm, samce od 68 do 72 cm
masa ciała: samice od 32 do 35 kg, samce od 40 do 45 kg
⭐ Szatasierść: gładka i przylegająca, brak podszerstka
maść: czarne lub czekoladowe, wyraźne podpalanie w kolorze kasztanowym
❤️ Długość życia10–12 lat
🐶 Charakterczuły, opiekuńczy, łagodny, przyjazny, czujny i pewny siebie
doberman infografika

Doberman – charakterystyka rasy

doberman z piłką

Doberman to pies, który należy do ras średnich, o wyraźnej muskulaturze i jednocześnie eleganckiej oraz majestatycznej fizjonomii, które na robią wrażenie. Jego głowa jest proporcjonalna w stosunku do tułowia. Czaszka jest mocna, z wyraźnie zaznaczonymi u góry mięśniami. Kufa psów jest mocna i głęboka. Uszy są wysoko osadzone – w przypadku zakazu ich cięcia są one średniej wielkości, opadające. Cięte powinny stać i być w harmonii z resztą głowy. Nosy dobermanów są czarne lub nieco jaśniejsze w przypadku maści czekoladowej. 

Doberman – waga i budowa

Wielkość dorosłego osobnika wynosi od 68 do 72 cm w przypadku psów oraz od 63 do 68 w przypadku suk. Waga samców waha się między 40 a 45 kg, samice są zaś nieco lżejsze – 32-35 kg.

Doberman ma średniej wielkości, owalne, w ciemnym kolorze oczy i uszy aktualnie pozostawiane w naturalnym stanie, zwisające. W polskich hodowlach nie praktykuje się też obecnie cięcia, czyli kopiowania ogonów. Ciało dobermanów jest dobrze umięśnione, harmonijne i proporcjonalne. 

Wzorzec rasy doberman

Sierść dobermana jest gładka i przylegająca. Charakteryzuje go brak podszerstka. Dopuszczalne umaszczenie to czarne lub czekoladowe. Wyraźne, symetryczne kasztanowe podpalanie występuje:

 • na policzkach;
 • nad oczami;
 • na klatce piersiowej i spodzie szyi;
 • na spodzie ogona;
 • na wewnętrznej stronie ud;
 • na śródręczach, śródstopiach i łapach;
 • na nadgarstkach. 
doberman z patykiem

Zdarzają się także tzw. dobermany niebieskie. Ta barwa wiąże się z genem hamującym pełną pigmentację czarnej sierści. Rozjaśniona czerń jest dosyć atrakcyjna wizualnie, ale może wpływać na niektóre problemy zdrowotne psów, szczególnie w obrębie sierści. Doberman czarny jest zatem wzorcowy, a błękitny stanowi pewne odstępstwo.

Zobacz także:  Amerykański spaniel dowodny

Usposobienie dobermana

Mimo iż doberman kojarzy się z agresją i zawziętością, jest to pies niezwykle czuły i przyjazny. Rasa wykazuje silną potrzebę stałego kontaktu z człowiekiem, domaga się uwagi i niezbyt dobrze znosi chwile samotności. Psy te są obdarzone ogromnym temperamentem, który warto spożytkować w treningach i sportach, zwłaszcza, że dobermany szybko się uczą.

Doberman – szczeniaki i psy dorosłe potrzebują szkolenia

Doberman szczeniak

Rasa należy do bardzo aktywnych, mają żywiołowy temperament i są bardzo sprawne fizycznie. Te psy kochają zabawę i intensywny wysiłek. Małemu dobermanowi należy zapewnić dzienną dawkę rozrywki, lecz nie można zapomnieć także o odpowiednim szkoleniu, którego wymaga ten silny charakter. Doberman to rasa mająca tendencję do nadpobudliwości. 

Właściwe relacje psów tej rasy z opiekunami są bardzo istotne dla odpowiedniej opieki i szkolenia psów. Chociaż są one niezwykle bystre i przywiązane do człowieka, cechuje je również znaczny upór. 

Doberman – zachowanie psa a tresura

Potrzeba zatem właściwego podejścia. Połączenie łagodności i determinacji pozwoli nauczyć dobermany posłuszeństwa. Jakiekolwiek przejawy agresji względem psów tej rasy mogą skończyć się tragicznie – doberman przestanie ufać właścicielowi, może stać się nerwowy i niebezpieczny dla otoczenia. 

Chociaż psy rasy, którą opisujemy, nie mają dużego instynktu łowieckiego, nie są go całkowicie pozbawione. Należy zatem bardzo uważać, aby niepotrzebnie nie wzmacniać go u czworonoga, może bowiem zacząć traktować mniejsze zwierzęta jako potencjalne ofiary. 

Doberman jako idealny stróż

doberman w parku

Rasa doskonale nadaje się na psy stróżujące. Są odważne i nieufne w stosunku do nieznanych sobie ludzi oraz czujne. Od razu rozpoznają obcą osobę na swoim terenie. Gdy taka się pojawi, ostrzegają właściciela donośnym szczekaniem. Jeżeli zależy ci, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i rodziny, możesz wybrać właśnie tę rasę.

Doberman – długość życia i zdrowie

Dobermany są psami odpornymi i silnymi. Mogą dożyć nawet 10–12 lat. Nie oznacza to jednak, że nie dotykają ich niektóre przykre schorzenia. Do najczęściej występujących problemów należy dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, na którą często cierpi wiele dużych ras psów. Dość często występują także choroby skóry o podłożu alergicznym, dlatego należy regularnie sprawdzać stan sierści swojego czworonoga. 

Doberman – choroby

Dość częstą chorobą występującą u tych psów jest tzw. zespół wobblera, który powoduje m.in. problemy z utrzymaniem równowagi oraz poruszaniem się psów. Nierzadko te czworonogi cierpią także na choroby:

 • oczu;
 • serca;
 • układu pokarmowego (skręt żołądka).

U dobermanów zdarzają się również schorzenia tarczycy, najczęściej związane z jej niedoczynnością. Systematycznie zabieraj psy do weterynarza, aby sprawdzić stan ich zdrowia i odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości. 

Pielęgnacja dobermana

głowa dobermana

Dobermany mają sierść krótką i przylegającą. Przez to jej pielęgnacja nie należy do najtrudniejszych – wystarczy regularne, cotygodniowe wyczesywanie. Dla odświeżenia możesz go przetrzeć wilgotną ściereczką. Dobermany niemal nie linieją, dlatego nie trzeba martwić się o pozostawianie przez nie włosów na ubraniach czy meblach. 

Doberman potrzebuje właściwej diety i ruchu

Psy nie stronią od przysmaków i niestety wykazują skłonność do tycia. Niezwykle ważne jest zatem, aby przydzielać psom pokarmy zawierające odpowiednią ilość składników odżywczych. Musisz także dbać solidną dawkę codziennego ruchu. W razie wątpliwości dotyczących zarówno ilości, jak i jakości podawanej karmy, warto zasięgnąć rady dietetyka.

Doberman a skrajne temperatury

Ze względu na swoją krótką okrywę włosową dobermany są niezwykle wrażliwe na ekstremalne warunki atmosferyczne. Zarówno zbyt wysokie, jak i za niskie temperatury sprawiają, że psy nie czują się komfortowo. Jako opiekun musisz zapewnić czworonogom dużo wody i zacienione miejsce (w trakcie upałów) oraz przytulny, ciepły kąt (w trakcie mrozów). Zimą ważne jest także, aby ograniczyć spacery do niezbędnego minimum, szczególnie podczas występowania naprawdę niskich temperatur. 

Jak wybrać hodowlę dobermanów?

szczeniaki dobermana

Wybór odpowiedniej hodowli dobermanów ma niebagatelne znaczenie. Odpowiedzialni hodowcy dbają o to, aby ich psy były zdrowe, jak najmniej obciążone genetycznymi problemami oraz odpowiednio wcześnie socjalizowane zarówno z człowiekiem, jak i innymi zwierzętami. Taka troska wiąże się z wyższymi cenami za szczeniaki. Nie powinno to jednak zniechęcać potencjalnych opiekunów. 

Dobermany zostały przydzielone przez FCI do II grupy, czyli pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, a dokładniej sekcji 1 – grupa pinczerów i sznaucerów.

Zobacz także:  Hiszpański pies dowodny

Co warto wiedzieć, zanim kupisz tego psa?

Zbyt niskie koszty zakupu dobermana najczęściej oznaczają, że pies pochodzi z pseudohodowli. Stosowane tam praktyki są nieetyczne, natomiast hodowcy czworonogów są najczęściej nastawieni wyłącznie na zysk i nie dbają o dobrostan zwierząt. 

Przed zakupem psa z hodowli warto odwiedzić go i poznać jego rodziców. W ten sposób dowiesz się bardzo wiele o twoim przyszłym szczeniaku. Nie bój się zadawać hodowcy pytań o badania i stan zdrowia jego podopiecznych. 

Doberman – cena 

Cena za szczenięta tej rasy wahają się od kwoty 3000 aż do 5000 zł. Ostateczny koszt za psa z rodowodem zależy jednak od renomy miejsca oraz płci i wieku danego osobnika. 

Informacje o dobermanach – historia rasy 

doberman nad morzem

Nazwa rasy pochodzi od nazwiska twórcy – Fryderyka Ludwika Dobermanna z Turyngii. Dobermann miał zakład przerobu odpadów z rzeźni, był też poborcą podatkowym i hyclem. Oprócz tego miał uprawnienia do wyłapywania bezpańskich psów. Te, które uznawał za najbardziej agresywne, krzyżował z tzw. psami rzeźnickimi, a także rottweilerami, greyhoundami, pinczerami krótkowłosymi, wyżłami niemieckimi, owczarkami francuskimi beauceron czy owczarkami niemieckimi.

W czym pomagały ludziom dawne dobermany?

W wyniku selekcji powstały pierwowzory dzisiejszych dobermanów. Miały niezwykle silny instynkt obronny. Wyhodowano psy idealne do stróżowania. Wykorzystywano je często do pracy w policji oraz do polowań na duże gryzonie

Reputacja psów obronnych, silnych oraz nieco groźnych pozostała z nimi jeszcze przez długi czas. Dopiero z czasem zaczęto dostrzegać, że są to czworonogi czułe i niezwykle oddane swoim rodzinom.

Dla kogo odpowiedni jest doberman? 

Doberman nie będzie psem odpowiednim dla każdego. Te czworonogi są inteligentne i przyjacielskie. Jednak osobom, które nie mają żadnego doświadczenia w opiece nad psami, trudno będzie we właściwy sposób je wyszkolić. Nie nadają się zatem na pierwsze psy. 

Mimo to zarówno w Polsce, jak i na całym świecie jest wielu wielbicieli rasy – i nie bez powodu. Psy te będą doskonałymi kompanami dla osób, które uwielbiają spędzać czas aktywnie, na uprawianiu sportu (najlepiej w plenerze). Czworonogi są bowiem pełne niespożytej energii. Cieszą się na każdą chwilę, którą mogą spędzić z ukochanym opiekunem.

doberman z opiekunem

Dobermany a osoby starsze i dzieci

Wzmożony wysiłek fizyczny i towarzystwo człowieka to coś, co sprawi psom niezwykłą frajdę. Jednocześnie, z tego samego powodu nie poleca się zakupu dobermanów osobom schorowanym oraz starszym, które mogą nie sprostać wymaganiom psa. 

Rasa ta lubi towarzystwo dzieci, z którymi mogą się bawić i im dokazywać. Ponadto, potrafią być wobec nich bardzo opiekuńcze. Musisz jednak pilnować, aby psy nie wyrządziły niechcący krzywdy dzieciom, z którymi mieszka. Najmłodsi powinni przebywać w towarzystwie psów wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. 

Doberman w towarzystwie innych zwierzaków

Niestety, jeśli masz koty lub inne mniejsze zwierzęta, to pies opisywanej rasy nie będzie najlepszym pomysłem. W najlepszym razie taki pupil będzie tolerował znane sobie stworzenia. Dobermany nie są także szczególnie skłonne do bliższych kontaktów z innymi psami. Właściwie socjalizowane będą zachowywały się poprawnie i będą spokojniejsze, ale nadal pozostaną nieufne i zachowają dystans. 

W jakiej przestrzeni pies ten czuje się komfortowo?

doberman stojący nad morzem

Chociaż dobermany najlepiej czują się w przestronnych pomieszczeniach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby również osoby mające mniejsze lokum (np. w mieście) wzięły czworonoga tej rasy pod opiekę. Trzeba jednak zapewnić pupilowi codzienną i intensywną dawkę ruchu, aby nie czuł się on sfrustrowany i nie zaczął niszczyć przedmiotów wokół siebie. 

Dobrze przemyśl, czy doberman jest dla ciebie

Psy te to wyjątkowo aktywne i bystre czworonogi. Łatwo przywiązują się do ludzi i domagają się stałej uwagi od ukochanego opiekuna, za którym gotowe są skoczyć w ogień. Jednocześnie jest to rasa wymagająca, dlatego zakup dobermana powinieneś głęboko przemyśleć.

Doberman – zdjęcia

Doberman – ciekawostki

Doberman z piłeczką
 • Istnieją dobermany białe (które są znane także jako perłowe) o niebieskich oczach oraz jasnych nosach. Mają grono wielbicieli, jednak ani FCI, ani Dobermann Pinscher Club of America (DPCA) należące do AKC nie uznaje białej maści za dopuszczalną.
 • Pierwsza wystawa, na której zaprezentowano dobermany, odbyła się w 1899 roku.

Doberman to wymagający pies, który pomimo reputacji groźnego zwierzęcia może być wiernym i łagodnym towarzyszem dla całej rodziny. Musisz wybrać psa z odpowiedniej hodowli i zadbać o to, aby od samego początku był odpowiedzialnie szkolony i socjalizowany. W ten sposób unikniesz błędów, a wszystkie problemy będziesz miał szansę korygować na bieżąco.

Zobacz także:  Owczarek niemiecki

Popularne imiona dla psa rasy doberman

Popularne imiona dla psa rasy doberman to:

 • Azor;
 • Alex;
 • Nela;
 • Megi;
 • Hugo.

Doberman – najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje szczenię dobermana?

Szczenię tej rasy kosztuje od 4000 zł do nawet 10000 zł.

Czy doberman jest niebezpieczny?

Doberman powinien być zrównoważonym psem. Z uwagi na rozmiar i siłę może stać się niebezpieczny, dlatego kluczowe jest odpowiednie wychowanie.

Czy doberman to dobry pies?

Każda rasa powstała w konkretnym celu. Również doberman ma swoje przeznaczenie. Jeśli odpowiednio go poprowadzisz, będzie dla ciebie dobrym psem.

Czy trzeba mieć pozwolenie na dobermana?

Nie, doberman nie widnieje w wykazie ras psów agresywnych. W związku z tym nie potrzebujesz na niego pozwolenia.

Jak długo żyje doberman?

Pies tej rasy żyje zwykle od 10 do 13 lat.

Na co choruje doberman?

Najczęstszą przypadłością dobermana jest choroba von Willebranda, polegająca na zaburzeniu krzepliwości krwi. Prócz tego pies może chorować na zespół Wobblera i choroby serca czy stawów.

Czy doberman jest groźny dla dzieci?

Każdy pies może być groźny dla dzieci, jeśli nie jest odpowidenio wychowany. Prawidłowo prowadzony doberman nie jest groźny dla dzieci, jednak nigdy nie zostawiaj psa z maluchami bez nadzoru.

Co lubią dobermany?

Ten szlachetny pies jest stworzony do pracy. Uwielbia współpracować z człowiekiem, nadaje się do sportów opartych na posłuszeństwie i obronie.

Czy warto kupić dobermana?

To rasa dla miłośników psów poszukujących wiernych, lojalnych, zrównoważonych czworonogów, nieufnych wobec obcych.

Kiedy kopiować uszy u dobermana?

Kopiowanie uszu i ogona jest prawnie zabronione w Polsce.

Czy doberman może być na dworze?

Z uwagi na krótką sierść i brak podszerstka ten pies nie nadaje się do mieszkania na podwórku. 

Jaka najlepsza karma dla dobermana?

Żywienie dobermana powinno opierać się na wysokoenergetycznych karmach z dużą zawartością białka zwierzęcego.

Po co dobermanom stawia się uszy?

Przez wiele lat uszy tych psów były kopiowane. Następnie wymagały stawiania. Miało to sprawić, że psy będą wyglądały groźniej. Obecnie się tego nie praktykuje.

Jak często kąpać dobermana?

Nie ma potrzeby częstego kąpania psa tej rasy. Wystarczy regularnie przeczesać szczotką sierść, by pozbyć się martwych włosów, a kąpiel zastosować wtedy, gdy czworonóg się ubrudzi.

Jak rozpoznać dobermana?

To duży pies o atletycznej, a jednak szczupłej budowie. Jego wygląd budzi podziw i respekt.

Jak wygląda rasa doberman?

Psy tej rasy są średniej wielkości lub duże, o eleganckiej linii ciała i dumnej prezencji. Niegdyś miały cięte uszy, które stały po bokach głowy; teraz są one oklapnięte do przodu.

Z jakich ras powstał doberman?

Rasa ta pochodzi od tak zwanych psów rzeźnickich. Powstawały one z połączenia rottweilerów i różnych dużych owczarków.

Czy doberman nadaje się do mieszkania?

Jeśli zapewnisz psu zajęcie umysłowe i aktywność fizyczną, może mieszkać w mieszkaniu.

Jak szybki jest doberman?

Według badań i testów pies ten jest w stanie rozpędzić się do około 50 km/h.

Czy pies rasy doberman jest agresywny?

Doberman potrzebuje doświadczonego opiekuna. Nie jest to pies dla każdego. Odpowiednio prowadzony nie będzie agresywny.

Jak wygląda dorosły doberman?

Dorosły doberman może ważyć do 45 kg i mierzyć do 72 cm w kłębie. Jest elegancki, dumny i wygląda na inteligentnego oraz czujnego.

Ile razy dziennie karmić dobermana?

Dorosłe psy potrzebują posiłków podawanych dwa razy dziennie. Pamiętaj, aby nie karmić psa bezpośrednio przed i po aktywności.

Jak duży jest doberman?

Doberman może dorastać do 72 cm w kłębie i osiągać 45 kg wagi.

Kiedy doberman dorasta?

Proces dojrzewania tych psów może skończyć się nawet w okolicach drugiego roku życia.

Ile waży dorosły doberman?

Dorosłe suki ważą od 32 do 35 kg, a psy – od 40 do 45 kg.

Ile kosztuje doberman z hodowli?

Ceny tych psów zależą od hodowli. Zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 4000 zł do nawet 10000 zł.

Czy doberman musi mieć kaganiec?

O tym, czy pies musi nosić kaganiec, decydują przepisy miejscowe. Pamiętaj, że nie mogą one stać w sprzeczności z ustawą.

Ile waży roczny doberman?

Roczny doberman może osiągać wagę zbliżoną do dolnej granicy określonej dla dorosłego psa.

Ile biegnie doberman?

Psy tej rasy rozpędzają się do prędkości 51 km/h. Jednocześnie są raczej krótkodystansowcami.

Ile waży szczeniak doberman?

W wieku czterech miesięcy szczeniak płci męskiej może ważyć nawet ok. 23 kg.

Bibliografia

FCI-Standard N° 143 /17.12.2015/ GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/143.pdf, rewizja tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.11.2015.

Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.