Bulterier miniaturowy nie różni się bardzo od większego kuzyna – jest mniejszy i jeszcze bardziej aktywny. Rasa bardzo często kusi swoim niepowtarzalnym wyglądem i sympatycznym, na pierwszy rzut oka, charakterem.

Nie jest to jednak pies dla wszystkich. Wychowanie bulteriera może okazać się trudnym zadaniem, zwłaszcza dla niedoświadczonych psiarzy. Poznaj opis rasy bulteriera miniaturowego, zanim podejmiesz decyzję o jego kupnie.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: do 35,5 cm
masa ciała: od 12 do 15 kg
Szatasierść: krótka, lśniąca, zimą z miękkim podszerstkiem
maść: czysto biała; trójbarwna; czarna pręgowana; płowa; ruda; barwna bez dominującej bieli
❤️ Długość życia11–14 lat
? Charakterodważny, towarzyski, zrównoważony, uparty, przyjazny

Bulterier miniaturowy – opis rasy i wygląd

Nawet najprostsza grafika bulteriera miniaturowego ukazuje, że nie różni się on zbytnio od swojego większego kuzyna. Pies tej rasy jest wprawdzie mniejszy, jednak zachowuje dokładnie te same proporcje. To zwierzak o bardzo mocnej budowie ciała. Jego oryginalny wygląd – szczególnie charakterystyczna głowa – budzi skrajne emocje. Jedni go uwielbiają, inni traktują jak kynologiczny koszmarek. 

Bulterier miniaturowy – waga i budowa

Klatka piersiowa miniaturowego bulteriera jest głęboka, a tułów – zaokrąglony. Sylwetka psa wpisana jest w prostokąt a stosunkowo krótki ogon – noszony prosto. Kończyny są mocne, umięśnione i równoległe. Głowa bulteriera umieszczona jest na długiej i bardzo umięśnionej szyi. Cechuje ją charakterystyczny wygląd – nie ma stopu i jest łukowata. Oczy psa są skośne i ciemne, a uszy stosunkowo małe. 

35,5 centymetra – tyle według wzorca powinien mierzyć w kłębie miniaturowy bulterier. Waga nie została uściślona, ponieważ zależy od budowy ciała danego osobnika. Zazwyczaj waha się od 12 do 15 kilogramów. 

Sierść bulteriera miniaturowego

Szata jest krótka, a sierść mocno przylega do ciała. Czasami pojawia się pod nią miękki podszerstek. Dopuszczalne umaszczenia są:

  • białe (preferowana jest czysta biel, jednak możliwe są kolorowe łaty na głowie oraz pigmentacja);
  • czarne pręgowane;
  • płowe; 
  • rude;
  • trójbarwne.

Ważne jest to, aby u psów kolorowych barwa dominowała nad bielą. 

bulterier miniaturowy idzie w ogrodzie

Bulterier miniaturka – charakter

Bulterier bardzo długo nie miał w Polsce dobrej sławy. W latach dziewięćdziesiątych zapanowała moda na mocno zbudowane i groźne psy, które często towarzyszyły osiedlowym awanturnikom w spacerach z kijem baseballowym pod pachą. Szczególnie biały bullterier doskonale wpisywał się w ramę groźnego psa mordercy. Niestety, przez takie nieodpowiedzialne traktowanie, bulteriery stały się w wyobrażeniach wielu z nas synonimem groźnej bestii. Tymczasem ich prawdziwy charakter nie ma z tym nic wspólnego. 

Bulterier – historia a współczesność

Bulterier faktycznie jest psem wyhodowanym do walk. Wiele lat selektywnej hodowli sprawiło jednak, że psy te w ogóle nie mają w sobie agresji. Bulterier kupiony w dobrej hodowli i wychowywany przez odpowiedzialną osobę nigdy nie będzie stanowił zagrożenia dla człowieka. 

Bulterier miniaturowy – aktywność

Psy tej rasy są niezwykle energiczne i zawsze mają pozytywne podejście do życia. Niemal każda aktywność i każdy rodzaj zabawy będą dla nich atrakcyjne. Ich żywy charakter często sprawia, że są błędnie odbierane jako agresywne. Gotowy do zabawy bulterier będzie skakał i szczekał na swojego człowieka, biegał dookoła i okazywał swoją ekscytację na wszystkie możliwe sposoby. 

Bulterier miniaturka – szkolenie

Bulteriery miniaturki, podobnie jak ich więksi kuzyni, są równie uparte, co inteligentne. Bardzo ważne jest to, aby zadbać o odpowiednią socjalizację i szkolenie zwierzaka. Psy tej rasy mają silne charaktery, dlatego w ich wychowywaniu niezbędna jest konsekwencja oraz cierpliwość. Bull terriery uwielbiają stawiać na swoim, a zmuszenie ich do czegokolwiek za pomocą krzyków i perswazji zawsze minie się z celem. 

Szkolenie szczenięcia powinno być urozmaicone i dobrze motywowane. Należy dobrze obserwować psa i jak najszybciej eliminować wszystkie niekorzystne nawyki. Te utrwalone będzie bardzo trudno usunąć. W wychowaniu bulteriera niezwykle ważna jest konsekwencja. Nie możesz pozwolić, aby pies stawiał na swoim. Pamiętaj, aby stosować wyłącznie metody pozytywne. Przemoc – słowna, czy już tym bardziej fizyczna – nie tylko nie pomoże, ale wręcz gwarantuje utratę zaufania. 

dwa bulteriery miniaturowe stoją

Bulterier – stosunek do ludzi

Bulterier miniaturowy bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Kocha całą rodzinę, jednak często wybiera sobie jedną osobę, która jest dla niego właściwym przewodnikiem. Silna więź emocjonalna znacznie ułatwia szkolenie. Jeżeli jednak czujesz, że sobie nie radzisz, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego szkoleniowca. 

Bulterier miniaturowy – zdrowie

Bulteriery to bardzo silne i odporne psy, które jednak nie są wolne od chorób i problemów zdrowotnych. W rasie dużym problemem są choroby serca i nerek. Bardzo ważne jest to, aby systematycznie wykonywać u psów badania echokardiograficzne serca oraz przesiewowe testy krwi i moczu. Niewydolność nerek i problemy z sercem są bowiem najczęstszym powodem przedwczesnych zgonów u bulterierów standardowych i miniaturowych. 

Bulteriery miniaturowe – problemy ze wzrokiem i słuchem

Kolejnym problemem rasy jest głuchota, która stanowi pozostałość po genach dalmatyńczyka. Zazwyczaj narażone są na nią głównie białe psy, jednak u bulterierów nie ma reguły – pies o każdym umaszczeniu może być pozbawiony słuchu

Chorobą typową właśnie dla miniaturek bulteriera jest też zwichnięcie soczewki. Ta dziedziczna choroba powoduje, że w późniejszym okresie swojego życia pies może stracić wzrok. 

Alergie u bulterierów

Pewnego rodzaju problemem u bulterierów jest skłonność do alergii skórnych. Bardzo ważne jest więc to, aby dbać o odpowiednią dietę i w razie potrzeby wyeliminować z niej uczulający element posiłku. W połączeniu z odpowiednią higieną daje to możliwość całkowitego opanowania problemu.

Bulterier miniaturowy – pielęgnacja

Pielęgnacja bulteriera miniaturowego nie jest w żaden sposób problematyczna. Krótka sierść wypada w bardzo ograniczonych ilościach, dlatego wystarczy raz na jakiś czas dobrze ją wyczesać. 

Przedstawiciele tej rasy słyną z dużego apetytu, dlatego koniecznie pilnuj prawidłowego żywienia. Mini bulteriery są bardzo aktywne i kochają długie spacery oraz zabawę. Jeżeli zaspokoisz ich potrzebę ruchu i zapewnisz wysokiej jakości karmę, nadwaga nie powinna być problemem. 

bulterier miniaturowy z zabawką

Bulterier miniaturka – hodowla

W przypadku każdego psa rasowego wybór dobrej i zarejestrowanej hodowli jest bardzo ważne. U bulterierów ma to szczególne znaczenie, ponieważ psy te narażone są na stosunkowo dużo chorób genetycznych. Ze względu na choroby nerek i serca wielu przedstawicieli rasy odchodzi przedwcześnie – nawet w wieku 5 czy 6 lat.

Jak bezpiecznie kupić bulteriera miniaturowego? Najlepiej pytaj miłośników rasy o hodowle godne polecenia. Możesz także skontaktować się z lokalnym oddziałem Związku Kynologicznego w Polsce, który pokieruje cię do odpowiedniej hodowli. 

Badania genetyczne w hodowli bulteriera miniaturowego

Koniecznie szukaj więc hodowli, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Zawsze pytaj także o badania genetyczne wykonywane psom i suczkom hodowlanym przed przyjściem na świat kolejnego miotu. Koniecznie upewnij się, że rodzice twojego przyszłego szczeniaka zostali przebadani na nosicielstwo wadliwego genu, który odpowiada za zwichnięcie soczewki. 

Szczeniaki hodowlane powinny przejść specjalistyczne badanie, które pozwoli w stu procentach stwierdzić, że ich słuch działa poprawnie. Zawsze pytaj o wyniki i nie kupuj psa od człowieka, który nie chce ich pokazać lub wmawia, że są niepotrzebne.

Miniaturowy bulterier – cena

Cena bulteriera miniaturowego z dobrej hodowli FCI to obecnie około 7-8 tysięcy złotych. Wiele osób zastanawia się nad kupnem zwierzaka w hodowli zagranicznej. Wówczas konieczne jest także doliczenie kosztów transportu. 

Bulterier miniaturowy – historia rasy

Bulterier jest rasą wyhodowaną do walk psów. Warto wspomnieć, że były to walki nielegalne, ponieważ w 1835 roku parlament w Wielkiej Brytanii zakazał takich praktyk. Brytyjczycy nie zamierzali jednak zrezygnować ze swoich, wątpliwych moralnie, rozrywek. Areny do walk organizowano na zapleczach pubów, gdzie miejsce było ograniczone i duże buldogi zwyczajnie się nie mieściły. Wówczas podjęto decyzję o konieczności wyhodowania mniejszego psa. 

Bulterier miniaturowy w walkach psów

Aby wyhodowane zwierzę było odpowiednio zajadłe i odważne, skrzyżowano buldoga z terrierem. Pierwsze bulteriery nie przypominały tych obecnych. Ogromną rolę w kształtowaniu wzorca rasy odegrał James Hinks, który uznawany jest za twórcę białego bullteriera o jajowatym kształcie głowy.

W latach sześćdziesiątych XIX wieku powstały psy, które wizualnie przypominały dzisiejsze bull teriery. Małe oczy i uszy oraz muskularna budowa ciała i jajowata głowa sprawiały, że psy były bardziej odporne na ciosy. Od tego czasy bulteriery zaczęły pojawiać się także na wystawach kynologicznych, jednak rasa została oficjalnie uznana dopiero w 1920 roku. 

Bulterier miniaturowy – rozwój rasy

bulterier miniaturowy głowa z profilu

Miniaturowa odmiana bulteriera powstała już w latach dwudziestych XX wieku. Psy te niczym się nie różniły od swoich większych kuzynów. Wzorzec był dokładnie ten sam, jednak do rozrodu kwalifikowano jedynie bardzo małe osobniki. Rasa zresztą bardzo szybko popadła w zapomnienie.

Powrót do łask bulterier miniaturowy zawdzięcza Richardowi Glynnowi, który pod koniec lat trzydziestych XX wieku założył klub rasy. Zatwierdzono wówczas wzorzec, który poza wysokością w kłębie nie różnił się od wzorca bulteriera standardowego. 

Bulterier miniaturowy – dla kogo?

Decydując się na psa rasy bulterier miniaturowy należy pamiętać, że to bardzo żywiołowy pies, który jest zawsze chętny do zabawy. Wiele osób od pierwszego wejrzenia zakochuje się w tych niezwykłych zwierzętach. Warto jednak pamiętać, że jest to rasa dla opiekunów doświadczonych lub takich, którzy bardzo dobrze rozumieją, jak ważne jest szkolenie psa

Bulterier miniaturowy – dzieci i rodzina

Bulterier miniatura zazwyczaj jest dobrym towarzyszem dla dzieci. Ze względu na jego żywiołowość i dużą siłę, wszystkie zabawy powinny jednak odbywać się pod nadzorem. Dobrze wychowany bulterier będzie z dużą sympatią podchodził do ludzi. Warto przy tym wiedzieć, że w przypadku innych psów sytuacja może nie być taka prosta. 

Bulterier miniaturowy a inne psy

Niektóre bulteriery mają duży problem z zaakceptowaniem innych przedstawicieli swojego gatunku. To właśnie dlatego tak ważna jest socjalizacja. Ze szczeniakiem warto odwiedzić psie przedszkole i umawiać się na równoległe spacery z innymi psami. W przeciwnym razie twój pupil może czuć się niepewnie w ich towarzystwie, a przez to – wchodzić w konflikty.

Bulterier miniaturowy – dom czy ogród?

Bulterier miniaturowy doskonale odnajdzie się w małym mieszkaniu lub w domu z ogrodem. Warunkiem jest oczywiście zapewnienie mu odpowiedniej dawki aktywności. Warto zaznaczyć, że pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest to bardzo silny i energiczny zwierzak. Osoba starsza, czy tym bardziej dziecko mogą nie poradzić sobie z nim, kiedy w grę wejdą duże emocje. Mini bulterier może być towarzyszem rodziny, jednak spacery z nim powinny odbywać wyłącznie osoby dorosłe i sprawne. 

Bulterier miniaturowy – galeria zdjęć

Bulterier miniaturowy – ciekawostki

Wzorzec bulteriera miniaturowego nie różni się od wzorca standardowego. Jedynym odstępstwem jest wysokość w kłębie. 

Bulterier miniaturowy jest bardzo energicznym i przyjacielskim zwierzakiem. Ze względu na trudną przeszłość, w niektórych osobach wciąż jeszcze budzi negatywne emocje. Warto porzucić stereotypy i lepiej poznać tę rasę, ponieważ bulteriery są nie tylko bardzo wesołe, ale także czułe, kochające i niezwykle wylewne w swoich uczuciach.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 359 /23.12.2011/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/359.pdf, wersja polska: grudzień 2011, data publikacji obowiązującego wzorca: 05.07.2011.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.