Buldog francuski staje się coraz bardziej popularny wśród miłośników psów. Są to psy uwielbiane zarówno przez celebrytów, jak i całkiem zwyczajnych obywateli. Nic dziwnego. Oprócz niewątpliwego uroku psy te mają także niezwykle przyjemny charakter. To sprawia, że dogadują się świetnie ze wszystkimi domownikami, niezależnie od wieku i gatunku.

Spis treści pokaż

Czy buldog francuski dla każdego będzie dobrym kompanem? Jak wygląda wzorzec tej rasy? Jakie są wady i zalety posiadania takiego pieska? Ile wynosi cena buldoga francuskiego? Przekonaj się i sprawdź nasz artykuł?

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość: psy – 27–35 cm, suki – 24–32 cm;
waga: psy – 9–14 kg, suki – 8–13 kg
Szatapłowa, pręgowana lub nie
🐶 Charakterłagodny i towarzyski; inteligentny, aktywny i skory do zabaw
❤️ Długość życia10-14 lat
📑 Klasyfikacja FCIgrupa IX, sekcja 11 – małe psy molosowate
buldog francuski infografika podstawowe informacje

Buldog francuski – opis rasy

Buldog francuski należy do małych psów. Wysokość w kłębie psów wynosi od 27 do 35 cm, suk natomiast – od 24 do 32 cm. Waga buldożków francuskich powinna wynosić od ok. 9 do 14 kg (w przypadku samców) i od 8 do 13 kg (w przypadku samic). Psy są umięśnione o zwarte, więc powinny sprawiać wrażenie aktywnych i silnych. Buldogi francuskie należą do rasy brachycefalicznej, tzn. ze skróconą częścią szczękowo-nosową.

buldog francuski leży na plecach

Psy tej rasy charakteryzuje tzw. grzbiet karpiowaty, czyli wznoszący się od kłębu do lędźwi. Ogony buldogów są naturalnie krótkie. Długością nie powinny sięgać poniżej ich stawu skokowego. Nogi psów są mocne i dobrze umięśnione, tylne nieco dłuższe od przednich. 

Buldog francuski – umaszczenie i sierść

Włosy buldożków francuskich są przylegające i krótkie. Psy nie mają podszerstka. Umaszczenie czworonogów może występować w każdym możliwym odcieniu płowego. Taki kolor może łączyć się z umaszczeniem pręgowanym oraz z białymi znaczeniami. Buldogi czarne, niebieskie oraz we wszelkich kolorach, które nie są podane we wzorcu, mają wady dyskwalifikujące. Chociaż osobniki białe oraz białe z ciemną oprawą oczu są dopuszczalne, nie należą do pożądanych ze względu na ryzyko wystąpienia głuchoty.

Buldog francuski – usposobienie

Buldog francuski to rasa niezwykle towarzyska. To typowy piesek kanapowy, niezwykle łagodny i sympatyczny, a ponadto mocno przywiązany do swoich opiekunów. Zdecydowanie nie nadaje się do życia w odosobnieniu.

Buldogi francuskie kochają bliskość ludzi. Najlepiej czują się, gdy wylegują się u boku właściciela lub spędzają czas na zabawie. Chociaż nie mają instynktu stróżującego, to zaniepokojone nagłym hałasem lub obecnością nieznajomej osoby w pobliżu, mogą zaalarmować opiekuna głośnym szczekaniem

Buldog francuski na białym tle

Buldog francuski, czyli pies leniwy tylko z pozoru

Buldogi francuskie nie należą do przesadnie aktywnych psów. Jednak codzienne spacery, a nawet krótkie przebieżki, pozwalają im na uniknięcie frustracji spowodowanej brakiem ruchu. Warto także poświęcić trochę czasu na obmyślenie atrakcyjnych zabaw, które będą stymulować psy zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Buldogi są bowiem niezwykle inteligentne i chętnie uczą się nowych sztuczek – pod warunkiem, że treningi będą odpowiednio zajmujące. 

Zobacz także:  Black and tan coonhound

Buldogi francuskie, czyli psy spokojne i łagodne

Chociaż niektóre psy tej rasy lękliwe oraz agresywne, przez wzorzec uznawane jest to za wady dyskwalifikujące. Najczęściej wynikają one ze złej socjalizacji. Buldożki należą bowiem do psów o łagodnym charakterze. Ponadto, mimo iż początkowo mogą być nieufne w stosunku do obcych, ich odwaga oraz wrodzona sympatia do ludzi nie pozwala im się zbyt długo obawiać.

Buldożki francuskie – zdrowie

Wiele osób zastanawia się, ile żyje buldog francuski i jakie choroby mogą dotykać owych czworonogów. Odpowiedzialni hodowcy starają się wyeliminować wszelkie schorzenia, nie wszystkich jednak da się tak łatwo pozbyć. 

buldog francuski na trawie

Ile żyje buldog francuski?

Buldogi francuskie są psami umięśnionymi i dość silnymi, mimo niedużej postury. Ile lat żyje buldog francuski? Długość ich życia wynosi od 9 do nawet 11 lat, chociaż oczywiście w dużej mierze uzależniona jest od jakości opieki, jaką otacza się psy. Niestety, buldog francuski należy do ras, które zmagają się z wieloma problemami natury zdrowotnej. 

Od Redakcji

Problemy związane z budową dróg oddechowych buldogów francuskich sprawiają, że wiele z nich wymaga operacji poprawiającej komfort życia. Zazwyczaj obejmują one poszerzenie nozdrzy i zmianę kształtu podniebienia. Niekiedy jednak konieczne są również korekta przepony czy nawet przełyku, jeśli objawom towarzyszy np. refluks.

Zaburzenia oddechowe i choroby oczu buldogów francuskich

Do najpowszechniejszych schorzeń, jakie dotykają tych psów, należą zaburzenia oddechowe. Buldożki francuskie należą bowiem do ras brachycefalicznych, tzn. posiadających spłaszczoną kufę. To sprawia, że psy te kiepsko znoszą wysokie temperatury i w trakcie upałów mogą doświadczać udarów cieplnych. Ponadto, buldogi francuskie dość często cierpią na choroby oczu, czyli:

  • owrzodzenia rogówki;
  • wypadanie gruczołu trzeciej powieki;
  • wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne. 

Często buldogi mają alergie pokarmowe, dlatego należy zwracać baczną uwagę na ich dietę.

Buldog francuski – wady prowadzące do chorób

Buldog francuski na rękach u opiekunki

Jeżeli można wymienić jakieś wady buldoga francuskiego, to będą nimi schorzenia o podłożu genetycznym:

  • kłopoty z sercem;
  • rozszczep podniebienia;
  • problemy z kręgosłupem.

Te ostatnie z wiekiem mogą doprowadzić do niedowładu tylnych łap. Ponadto, buldogi francuskie bywają nadwrażliwe na narkozę, dlatego w miarę możliwości należy unikać poddawania ich znieczuleniu ogólnemu. 

Buldożek francuski – pielęgnacja

Buldogi francuskie mają krótkie, przylegające włosy, których pielęgnacja nie wymaga dużo zachodu ani stosowania żadnych skomplikowanych zabiegów. Cotygodniowe przeczesywanie sierści powinno pomóc w uporaniu się z luźnymi włosami. Linienie buldogów zdarza się raz do roku, najczęściej na wiosnę, a i wówczas, przy właściwym żywieniu, nie należy do szczególnie intensywnych.

Kąpiel buldoga francuskiego i inne czynności pielęgnacyjne

Kąpiele przeprowadza się w razie potrzeby. Zawsze trzeba użyć specjalnych środków do pielęgnacji psów (ludzkie kosmetyki mogą podrażniać skórę czworonogów). Raz na tydzień powinno się również przecierać fałdy z okolic nosa i oczu buldoga francuskiego. Ważne jest także regularne skracanie pazurów i kontrolowanie stanu uzębienia, aby wcześnie wykryć ewentualne problemy np. z kamieniem.

Od Redakcji

Warto zadbać o przecieranie fałd na pysku i głowie buldożka. W ten sposób zapobiegasz stanom zapalnym i tworzeniu się odparzeń w tym obszarze. Dotyczy to zwłaszcza psów, które mają dodatkowo problemy z zaciekami pod oczami.

Jakie karmy dla buldoga francuskiego?

buldog francuski czujny

Prawidłowe żywienie buldoga francuskiego jest niezwykle ważnym elementem ich pielęgnacji, z kilku istotnych powodów. Przede wszystkim, psy owej rasy są dość łakome. Ich zamiłowanie do jedzenia połączone z raczej niską aktywnością nieraz może skutkować nadmiernym tyciem. To z kolei prowadzi do licznych problemów zdrowotnych.

Ponadto, buldogi francuskie często cierpią na alergie pokarmowe, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na to, czym się je karmi. Oprócz tego, tak jak już zostało wspomniane, od jakości karmy zależy w dużej mierze stan sierści. Aby włosy buldoga francuskiego były zdrowe i błyszczące, warto podawać jedzenie najwyższej jakości, bogate w mikroelementy i dużą ilość białka zwierzęcego.

buldog francuski leży

Buldog francuski a upały i mrozy

Buldog francuski zdecydowanie nie jest psem przystosowanym do życia na zewnątrz. Czworonogi owej rasy bardzo źle znoszą skrajne warunki atmosferyczne. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura mogą sprawić, że pies nie będzie czuł się komfortowo. 

Ponadto, skrócona kufa u buldogów francuskich utrudnia im swobodne oddychanie, przez co psy należy otaczać szczególną opieką w trakcie upałów. Wysokie temperatury mogą okazać się dla nich nawet śmiertelne. Musisz zatem zapewnić psom przewiewne, chłodne miejsce, a także dostęp do czystej wody. Ogranicz też spacery do minimum.

Buldog francuski – szczeniaki i hodowla

buldog francuski leży na podłodze

Znalezienie odpowiedniej, renomowanej hodowli buldogów francuskich powinno leżeć na sercu wszystkim, którym zależy, by pies był zdrowy i nie sprawiał problemów socjalizacyjnych. Nikt oczywiście nie może zagwarantować ze stuprocentową pewnością, że pies nie zachoruje, a kwestia wychowania zależy w dużej mierze od opiekuna. Nie zmienia to jednak faktu, że polecani hodowcy bardzo często starają się wyeliminować wszelkie problemy, jakich mogą doświadczyć psy owej rasy.

Dlaczego trzeba mieć świadomość, skąd pochodzi buldog francuski?

Niestety, w ostatnim czasie pojawiło się wiele miejsc, w których ludzie, korzystając z popularności buldogów francuskich, rozmnażają i sprzedają psy, mimo że nie wiedzą nic o prawidłowym krzyżowaniu poszczególnych osobników ani wymaganiach rasy. Takie buldogi są w rezultacie nieraz obciążone schorzeniami zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. 

Należy się wystrzegać sprzedawców, którzy oferują tzw. buldogi francuskie miniaturki – taka rasa nie istnieje. Jest to wyłącznie próba skrzyżowania przez pseudohodowców mniejszych psów. Na pseudohodowlę wskazują także zaniżone ceny za szczeniaki oraz brak pełnych informacji o ich rodzicach. O dobrej hodowli można dowiedzieć się od wieloletnich wielbicieli rasy buldog francuski.

Buldog francuski – cena

Buldog francuski leży na deskach

Osoby, które zastanawiają się nad przygarnięciem psiego członka rodziny pod swój dach, często najpierw pytają, ile kosztuje buldog francuski. Cena za psy owej rasy może osiągnąć 7000-8000 zł. Niektórym może się wydawać to wygórowana kwota. Czy warto zatem zainteresować się propozycjami sprzedaży psa za znacznie niższą kwotę?

Zobacz także:  Tosa inu

Pamiętajmy jednak, że zanadto zaniżona kwota niechybnie wskazuje na pseudohodowlę, a nie miejsce pewne i godne polecenia. Dobrej jakości hodowla to taka, w której buldogi francuskie są traktowane z odpowiednią troską, a kwestie zdrowotne i socjalizacja należą do fundamentalnych kwestii.

buldog francuski w szelkach

Buldogi francuskie – historia rasy

Buldogi francuskie wywodzą się najprawdopodobniej od buldogów angielskich. Po zakazie krwawych walk psów, które miały miejsce do XIX wieku, zmieniło się postrzeganie tej rasy. Buldogi nie były jako traktowane narzędzia do łatwego zarobku, ale zwierzęta domowe. Robotnicy, którzy opiekowali się psami, nie zawsze jednak mogli pozwolić sobie na trzymanie na niewielkim metrażu pokaźnych czworonogów, do jakich należały buldogi angielskie. Wobec tego zaczęto hodować psy mniejsze i o spokojniejszym charakterze.

Starsze i najnowsze dzieje buldogów francuskich

buldog francuski na ciemnym tle

Do Francji trafiły jako towarzysze włókniarzy, którzy podążyli do kraju za pracą. Tam buldogi zaczęto krzyżować z pinczerami, terierami i mopsami. Z czasem psami zaczęli interesować się nie tylko przedstawiciele klas robotniczych, gdyż dostrzeżono je także w tzw. wyższych sferach.

W 1880 r. w Paryżu powstał pierwszy klub buldogów, zaś pięć lat później do rejestru trafił pierwszy przedstawiciel danej rasy. W 1898 r. związek kynologiczny uznał rasę i opracował wzorzec – od tej pory możemy mówić o oficjalnym powstaniu buldogów francuskich. Należy jednocześnie nadmienić, że wzorzec rasy ulegał modyfikacjom aż do 2012 r. 

Do Polski psy tej rasy trafiły już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Obecnie należą one do jednych z najpopularniejszych w naszym kraju ras psów

buldog francuski nad morzem

Buldożek francuski – dla kogo?

Buldogi francuskie nadają się na tzw. pierwsze psy. Wychowywanie takiego czworonoga nie wymaga szczególnych umiejętności ani wcześniejszego doświadczenia w opiece nad psami. Buldożki francuskie świetnie sprawdzą się zarówno u osób, które mają duży dom na wsi, jak i niewielkich rozmiarów lokum w mieście. Czworonogi opisywanej rasy świetnie odnajdują się w każdych warunkach. 

Buldogi francuskie a inne zwierzęta

Buldogi francuskie należą do psów przyjaźnie nastawionych do innych zwierząt. Brak instynktu łowieckiego i łagodny charakter sprawiają, że mogą one przebywać w domu z kotami oraz mniejszymi stworzeniami. Buldożki francuskie nie należą natomiast do czworonogów, które lubią dzielić tę samą przestrzeń z innymi psami. Odpowiednio zsocjalizowane nie będą wchodzić z nimi konflikt, jednak należy mieć się na baczności, szczególnie w przypadku gdy są to buldogi francuskie dorosłe (samce).

Buldogi francuskie, czyli psy dla dzieci i seniorów

Buldog francuski na trawniku z człowiekiem

Buldogi francuskie to fantastyczne psy dla dzieci. Chętnie spędzają z nimi czas na zabawie. Ponadto, ta rasa to bardzo dobry wybór jeśli szukamy psa dla starszej osoby. Są cierpliwe, łagodne i nie wykazują dużego zapotrzebowania na aktywność fizyczną. Doskonale nadadzą się dla osób, które prowadzą raczej siedzący tryb życia. 

Buldog francuski – zdjęcia

Buldog francuski – ciekawostki 

Buldożki francuskie należą do psów niezwykle popularnych wśród celebrytów. Do gwiazd, które obecnie mają psy tej rasy, należą m.in. Lady Gaga, Reese Witherspoon, Hugh Jackman, Hillary Duff, Eva Longoria, Eli Roth, Snoop Dogg i John Mulaney. 

Buldog francuski jest przyjaznym psem, z którym poradzi sobie nawet niedoświadczony opiekun. Warto jednak dobrze zadbać o jego wychowanie i o kruche często zdrowie. Wszystko o buldogach francuskich, co napisaliśmy w artykule, na pewno pomoże osobom, które planują zakup takiego psa.

Popularne imiona dla psa rasy buldog francuski

Popularne imiona dla psa rasy buldog francuski to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.

Najczęściej zadawane pytania

Ile śpi buldog francuski?

Dorosłe psy śpią ok. 14 godzin, podczas gdy szczeniaki i psy starsze mogą spać do 16 godzin na dobę.

Czego nie lubią buldogi francuskie?

Pomimo że to psy aktywne i wesołe, buldogi francuskie nie przepadają za intensywną aktywnością fizyczną. Wiele z nich nie lubi też suchej karmy – psy te bywają bardzo wybredne.

Czy buldog francuski może chodzić po schodach?

Obecnie buldog francuski jest wybierany jako pies do bloków. Nie powinien jednak chodzić po schodach z uwagi na ryzyko schorzeń kręgosłupa. Lepiej go po prostu znosić, zwłaszcza gdy schodów jest więcej niż kilka.

Czy buldog francuski może być sam w domu?

Jak wszystkie inne psy, również małe molosy takie jak buldogi francuskie można nauczyć zostawania samemu w domu. Warto jednak wiedzieć, że psy te źle znoszą samotność. Jeśli mieszkasz sam i dużo pracujesz, nie jest to rasa dla ciebie!

Czy buldog francuski charczy?

Z uwagi na spłaszczenie kufy i budowę podniebienia buldożki francuskie często charczą, chrapią i wydają z siebie inne niepokojące dźwięki. Warto to obserwować, bo może prowadzić do bezdechu, który trzeba leczyć.

Na co umierają buldogi francuskie?

Wiele buldożków francuskich choruje na dolegliwości związane z układem oddechowym, co jest efektem spłaszczenia pyszczka. W niektórych przypadkach może to prowadzić do zagrożenia życia. Rasę tę często też dotykają nowotwory.

Czy buldog francuski gryzie?

Źle ułożony pies, który przeszedł np. traumę albo nie zna innego zachowania, może próbować ugryźć. Nie jest to jednak zachowanie typowe dla rasy. Buldożki są raczej przyjazne i nieagresywne.

Czemu buldog francuski?

Buldog francuski jest wart posiadania, jeśli zależy ci na psie-towarzyszu. To świetne zwierzę dla dzieci i osób starszych. 

Czy buldog może skakać?

Nie należy pozwalać buldogowi francuskiemu na zbyt forsowne skoki, wskakiwanie na i zeskakiwanie z kanapy, a czasami nawet schodzenie ze schodów. Wiąże się to z typowymi dla tej rasy schorzeniami stawów i kręgosłupa.

buldog francuski leży na białym tle

Co lubią robić buldogi francuskie?

Buldogi francuskie są pełne energii i lubią się bawić. Uwielbiają też spędzać czas z opiekunem i okazywaną im afekcję.

Kiedy buldog francuski zmienia sierść?

Buldog francuski zmienia sierść raz w roku, na wiosnę. 

Jaki rodzaj sierści ma buldog francuski?

Buldog francuski ma sierść krótką, bez podszerstka. 

Jaki gryzak dla buldoga francuskiego?

Najbardziej polecane dla buldoga francuskiego są gryzaki naturalne, wykonane na przykład z suszonego mięsa wołowego. 

Jakie kości dla buldoga francuskiego?

Bezpiecznymi kośćmi dla buldoga francuskiego będą kości cielęce, które dzięki swojej miękkości po pokruszeniu nie pokaleczą psu dziąseł. Zawierają także dużo wartości odżywczych.

Zobacz także:  Duży gończy anglo-francuski trójkolorowy

Co kupić dla buldoga francuskiego?

Buldogowi francuskiemu należy zapewnić pełne wyposażenie w postaci między innymi legowiska, misek, zabawek, szczotek do czesania, obroży i smyczy oraz preparatu do oczyszczania oczu i uszu.

Jak dbać o buldoga francuskiego?

Dbając o buldoga francuskiego, należy regularnie przemywać jego oczy i uszy, czesać go, przemywać fałdy skóry oraz od czasu do czasu kąpać. Konieczne jest również dość częste przycinanie szybko rosnących pazurów.

Jak duży jest buldog francuski?

Dorosły buldog francuski ma od 27 do 34 cm wysokości w kłębie. Dorosłe psy ważą około 12 kg, a suki – 11 kg.

Jaki długi jest buldog francuski?

Długość buldoga francuskiego od szyi do ogona wynosi zazwyczaj około 38 centymetrów.

Jak często czesać buldoga francuskiego?

Pielęgnacja buldoga francuskiego jest dość prosta, należy jednak pamiętać, o jego regularnym czesaniu. Należy robić to przynajmniej raz w tygodniu, a codziennie w okresie linienia. 

Jaki uścisk ma buldog francuski?

Siła uścisku szczęk buldoga francuskiego to od 180 do 230 PSI (funtów na cal kwadratowy).

Jaki rozmiar obroży dla szczeniaka buldoga francuskiego?

Szczeniak buldoga francuskiego powinien nosić obrożę o szerokości około 2 centymetrów i w rozmiarze oznaczanym zwykle jako XS lub nawet XXS. 

Jakie szelki dla szczeniaka buldoga francuskiego?

Wybierając szelki dla szczeniaka buldoga francuskiego, weź pod uwagę charakterystyczną sylwetkę tego psa, z szeroką klatką piersiową.

Jaka klatka dla buldoga francuskiego?

Klatka dla buldoga francuskiego powinna być odpowiednio duża na to, by pies mógł się swobodnie w niej obrócić, położyć i umieścić tam swoje zabawki. Jednocześnie nie może on być zbyt duża. 

Jak kupić zdrowego buldoga francuskiego?

Aby kupić zdrowego buldoga francuskiego, wybieraj zwierzęta tylko pochodzące z hodowli należących do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI).

Czy buldog francuski lubi spacery?

Buldog francuski to pies, który wbrew obiegowej opinii bardzo lubi spacery. Należy jednak uważać na niego podczas wysokich temperatur, przy których zwierzę bardzo się męczy. 

Czy buldog francuski bardzo się ślini?

Buldogi francuskie ślinią się więcej niż inne rasy, ze względu na charakterystyczną budowę pyska. Nie oznacza to jednak, że ślini się nieustannie. 

Czy buldog francuski jest chorowity?

Niestety buldog francuski to rasa dość chorowita. Ze względu na samą budowę ich czaszki, często cierpią z powodu wad krtani i tchawicy, nozdrzy i podniebienia. Ponadto mają skłonności do alergii pokarmowych, rozszczepu podniebienia i dwurzędowości rzęs.

Czy buldog francuski uczula?

Buldog francuski jak najbardziej może okazać się uczulający, nie jest to jednak regułą. 

Jak dbać o oczy buldoga francuskiego?

Oczy buldoga francuskiego należy regularnie przemywać roztworem soli fizjologicznej lub specjalnie przeznaczonym do tego preparatem. 

Ile powinien ważyć 5-miesięczny buldog francuski?

5-miesięczny buldog francuski powinien ważyć 480 – 780 dag.

Ile karmy powinien jeść buldog francuski?

To, ile karmy powinien jeść buldog francuski, zależy od jego wieku, wagi i aktywności fizycznej. Przeciętnie, pies tej wielkości powinien dostawać około 500 g pokarmu dziennie. 

Ile powinna ważyć suczka buldoga francuskiego?

Suka buldoga francuskiego powinna ważyć około 11 kilogramów. 

Z czego powstał buldog francuski?

Buldog francuski powstał prawdopodobnie ze skrzyżowania toy buldoga z mopsem lub terrierem. 

Czy buldog francuski ma długi ogon?

Ogon buldoga francuskiego powinien być krótki, nisko osadzony, u nasady gruby, przy końcu cienki.

Jaki kolor buldoga francuskiego wybrać?

Wybierz jeden z dopuszczalnych kolorów buldoga francuskiego, czyli pręgowane, płowe, pręgowane z umiarkowaną lub dużą ilością bieli i płowe z umiarkowaną lub dużą ilością bieli. Inne kolory to nie tylko kwestia estetyki – buldożki o umaszczeniu niebieskim, szarym i czarnym z podpalaniem są zagrożone wieloma chorobami.

Czy buldoga francuskiego trzeba strzyc?

Nie powinno się strzyc buldoga francuskiego. 

Czy można kąpać szczeniaka buldoga francuskiego?

Zaleca się, aby wstrzymać się z kąpielą szczeniaka nawet do 6. miesiąca jego życia. Później buldoga francuskiego należy kąpać nie częściej niż 4 razy do roku. 

Ile kosztuje cesarka buldoga francuskiego?

Cesarskie cięcie u niewielkiego psa rodzaju buldoga francuskiego będzie kosztować około 700-800 złotych.

Ile kosztuje buldog francuski bez rodowodu?

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, każde szczenię powinno być sprzedawane z rodowodem. Taniej możemy kupić pieska z hodowli niezarejestrowanej w FCI, wiąże się to jednak z potencjalnymi problemami zdrowotnymi. 

Dlaczego buldogi francuskie chrumkają?

Buldogi francuskie “chrumkają” ze względu na charakterystyczną budowę twarzoczaszki. 

Czy z buldogiem francuskim można biegać?

Z buldogiem francuskim nie powinno się biegać. Te psy szybko się męczą i ze względu na budowę pyska mogą mieć problemy z oddychaniem. 

Czy buldog francuski ma sierść?

Buldogi mają sierść, pozbawioną podszerstka. 

Co trzeba wiedzieć przed zakupem buldoga francuskiego?

Przed zakupem buldoga francuskiego przygotuj się na to, że ten pies ma wiele obciążeń genetycznych i utrzymanie go w dobrym zdrowiu będzie wymagało od ciebie pewnego starania. 

Czy buldog francuski chrapie?

Ze względu na specyficzną budowę pyska, od buldoga francuskiego możesz niejednokrotnie usłyszeć chrapanie oraz charakterystyczne dźwięki przypominające chrumkanie.

Jakie warzywa może jeść buldog francuski?

Buldog francuski, jak każdy pies, może jeść warzywa takie jak: marchewki, pietruszki, brokuły, buraki, seler, słodkie ziemniaki, brukselka, czerwona papryka, ogórki i dynia.

Jakie mięso może jeść buldog francuski?

Buldog francuski może jeść wieprzowinę, drób i ryby, a także podroby różnego rodzaju. 

Co uczula buldogi francuskie?

Buldogi francuski mają tendencje do alergii pokarmowych. Najczęstsze z nich to: mięso wołowe, nabiał, pszenica, jaja kurze, mięso drobiowe, soja oraz dodatki do karm.

Czy jest buldog francuski miniaturka?

Nie istnieje miniaturka buldoga francuskiego. Psy sprzedawane pod taką nazwą pochodzą zazwyczaj z psedohodowli, w których rozmnażane są psy najmniejsze, a przez to częściej o słabym zdrowiu. 

Czy buldog francuski może być groźny?

Buldog francuski nie jest groźny, to przyjazny i kochający piesek. 

Czy buldog francuski ma podszerstek?

Buldog francuski nie ma podszerstka. 

Kiedy buldogowi stają uszy?

Buldogowi francuskiemu uszy stają zazwyczaj w wieku 3-4 miesięcy.

Ile żyją french bulldogi?

French bulldogi żyją od 12 do 15 lat. 

Jakie są inne małe rasy psów podobne do buldoga?

Wielkościowo podobne do buldoga są np. mopsy, shih tzu, maltańczyki, czy jamniki.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 101, 17.04.2015, https://www.zkwp.pl/wzorce/101.pdf, tłumaczenie na podstawie wersji angielskiej i francuskiej, aktualizacja: Renata Berlińska, data publikacji obowiązującego wzorca: 03.11.2014.

Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.