Popularność buldogów francuskich ciągle wzrasta. Są to psy uwielbiane zarówno przez celebrytów, jak i całkiem zwyczajnych obywateli. Nic dziwnego. Oprócz niewątpliwego uroku psy te mają także niezwykle przyjemny charakter. To sprawia, że dogadują się świetnie ze wszystkimi domownikami, niezależnie od wieku i gatunku. Czy buldog francuski dla każdego będzie dobrym kompanem? Przekonaj się i sprawdź nasz artykuł?

Buldog francuski – opis rasy

Buldog francuski należy do małych molosów. Wysokość w kłębie psów wynosi od 27 do 35 cm, suk natomiast – od 24 do 32 cm. Waga buldożków francuskich powinna wynosić od ok. 9 do 14 kg (w przypadku samców) i od 8 do 13 kg (w przypadku samic). Psy są umięśnione o zwarte, więc powinny sprawiać wrażenie aktywnych i silnych. Buldogi francuskie należą do rasy brachycefalicznej, tzn. ze skróconą częścią szczękowo-nosową.

buldog francuski-opis rasy

Psy tej rasy charakteryzuje tzw. grzbiet karpiowaty, czyli wznoszący się od kłębu do lędźwi. Ogony buldogów są naturalnie krótkie. Długością nie powinny sięgać poniżej ich stawu skokowego. Nogi psów są mocne i dobrze umięśnione, tylne nieco dłuższe od przednich. 

Zobacz też:
Labrador retriever – jedna z najpopularniejszych ras psów do towarzystwa

Jaki kolor mają buldogi francuskie?

Włosy buldożków francuskich są przylegające i krótkie. Psy nie mają podszerstka. Umaszczenie czworonogów może występować w każdym możliwym odcieniu płowego. Taki kolor może łączyć się z umaszczeniem pręgowanym oraz z białymi znaczeniami. Buldogi czarne, niebieskie oraz we wszelkich kolorach, które nie są podane we wzorcu, mają wady dyskwalifikujące. Chociaż osobniki białe oraz białe z ciemną oprawą oczu są dopuszczalne, nie należą do pożądanych ze względu na ryzyko wystąpienia głuchoty. 

Buldog francuski – charakter

Nie bez powodu określa się boksery francuskie jako psy towarzyskie. To typowe pieski kanapowe, niezwykle łagodne i sympatyczne, a ponadto mocno przywiązane do swoich opiekunów. Zdecydowanie nie nadają się do życia w odosobnieniu. Buldożki francuskie wręcz lgną do ludzi. Najlepiej czują się, gdy wylegują się u boku właściciela lub spędzają czas na zabawie. Chociaż nie mają instynktu stróżującego, to zaniepokojone nagłym hałasem lub obecnością nieznajomej osoby w pobliżu, mogą zaalarmować opiekuna głośnym szczekaniem. 

buldog francuski-charakter

Buldog francuski, czyli pies leniwy tylko z pozoru

Buldogi francuskie nie należą do przesadnie aktywnych psów. Jednak codzienne spacery, a nawet krótkie przebieżki, pozwalają im na uniknięcie frustracji spowodowanej brakiem ruchu. Warto także poświęcić trochę czasu na obmyślenie atrakcyjnych zabaw, które będą stymulować psy zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Buldogi są bowiem niezwykle inteligentne i chętnie uczą się nowych sztuczek – pod warunkiem, że treningi będą odpowiednio zajmujące. 

Buldogi francuskie, czyli psy spokojne i łagodne

Chociaż zdarzają się buldogi francuskie lękliwe oraz agresywne, przez wzorzec uznawane jest to za wady dyskwalifikujące. Najczęściej wynikają one ze złej socjalizacji. Buldożki należą bowiem do psów o łagodnym charakterze. Ponadto, mimo iż początkowo mogą być nieufne w stosunku do obcych, ich odwaga oraz wrodzona sympatia do ludzi nie pozwala im się zbyt długo obawiać.

Zobacz też:
Kong dla psa – co to za zabawka i dlaczego warto z niej korzystać?

Buldożki francuskie – zdrowie

Wiele osób zastanawia się, ile żyje buldog francuski i jakie choroby mogą dotykać owych czworonogów. Odpowiedzialni hodowcy starają się wyeliminować wszelkie schorzenia, nie wszystkich jednak da się tak łatwo pozbyć. 

buldog francuski- zdrowie

Ile żyje buldog francuski?

Buldogi francuskie są umięśnionymi i dość silnymi psami, mimo niedużej postury. Ile żyje buldog francuski? Długość ich życia wynosi od 9 do nawet 11 lat, chociaż oczywiście w dużej mierze uzależniona jest od jakości opieki, jaką otacza się psy. Niestety, buldog francuski należy do ras, które zmagają się z wieloma problemami natury zdrowotnej. 

Zaburzenia oddechowe i choroby oczu buldogów francuskich

Do najpowszechniejszych schorzeń, jakie dotykają tych psów, należą zaburzenia oddechowe. Buldożki francuskie należą bowiem do ras brachycefalicznych, tzn. posiadających spłaszczoną kufę. To sprawia, że psy te kiepsko znoszą wysokie temperatury i w trakcie upałów mogą doświadczać udarów cieplnych. Ponadto, buldogi francuskie dość często cierpią na choroby oczu, czyli:

  • owrzodzenia rogówki;
  • wypadanie gruczołu trzeciej powieki;
  • wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne. 

Często buldogi mają alergie pokarmowe, dlatego należy zwracać baczną uwagę na ich dietę. 

Buldog francuski – wady prowadzące do chorób

Jeżeli można wymienić jakieś wady buldoga francuskiego, to będą nimi schorzenia o podłożu genetycznym:

  • kłopoty z sercem;
  • rozszczep podniebienia;
  • problemy z kręgosłupem.

Te ostatnie z wiekiem mogą doprowadzić do niedowładu tylnych łap. Ponadto, buldogi francuskie bywają nadwrażliwe na narkozę, dlatego w miarę możliwości należy unikać poddawania ich znieczuleniu ogólnemu. 

Buldog francuski – pielęgnacja

Buldogi francuskie mają krótkie, przylegające włosy, których pielęgnacja nie wymaga dużo zachodu ani stosowania żadnych skomplikowanych zabiegów. Cotygodniowe przeczesywanie sierści powinno pomóc w uporaniu się z luźnymi włosami. Linienie buldogów zdarza się raz do roku, najczęściej na wiosnę, a i wówczas, przy właściwym żywieniu, nie należy do szczególnie intensywnych.

Zobacz też:
Dlaczego pies je trawę? Poznaj przyczyny tego specyficznego zachowania

Kąpiel buldoga francuskiego i inne czynności pielęgnacyjne

Kąpiele przeprowadza się w razie potrzeby. Zawsze trzeba użyć specjalnych środków do pielęgnacji psów (ludzkie kosmetyki mogą podrażniać skórę czworonogów). Raz na tydzień powinno się również przecierać fałdy z okolic nosa i oczu buldoga francuskiego. Ważne jest także regularne skracanie pazurów i kontrolowanie stanu uzębienia, aby wcześnie wykryć ewentualne problemy np. z kamieniem. 

Buldog francuski i jego dieta

buldog francuski-pielęgnacja

Prawidłowe żywienie buldoga francuskiego jest niezwykle ważnym elementem ich pielęgnacji, z kilku istotnych powodów. Przede wszystkim, psy owej rasy są dość łakome. Ich zamiłowanie do jedzenia połączone z raczej niską aktywnością nieraz może skutkować nadmiernym tyciem. To z kolei prowadzi do licznych problemów zdrowotnych. Ponadto, buldogi francuskie często cierpią na alergie pokarmowe, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na to, czym się je karmi. Oprócz tego, tak jak już zostało wspomniane, od jakości karmy zależy w dużej mierze stan sierści. Aby włosy doga francuskiego były zdrowe i błyszczące, warto podawać jedzenie najwyższej jakości, bogate w mikroelementy i dużą ilość białka zwierzęcego. 

Buldog francuski a upały i mrozy

Buldog francuski zdecydowanie nie jest psem przystosowanym do życia na zewnątrz. Czworonogi owej rasy bardzo źle znoszą skrajne warunki atmosferyczne. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura może sprawić, że pies nie będzie czuł się komfortowo. 

Dodatkowo, skrócona kufa u buldogów francuskich utrudnia im swobodne oddychanie, przez co psy należy otaczać szczególną opieką w trakcie upałów. Wysokie temperatury mogą okazać się dla nich nawet śmiertelne. Musisz zatem zapewnić psom przewiewne, chłodne miejsce, a także dostęp do czystej wody. Ogranicz też spacery do minimum. 

Bokser francuski – hodowla 

Znalezienie odpowiedniej, renomowanej hodowli buldogów francuskich powinno leżeć na sercu wszystkim, którym zależy, by pies był zdrowy i nie sprawiał problemów socjalizacyjnych. Nikt oczywiście nie może zagwarantować ze stuprocentową pewnością, że pies nie zachoruje, a kwestia wychowania zależy w dużej mierze od opiekuna. Nie zmienia to jednak faktu, że polecani hodowcy bardzo często starają się wyeliminować wszelkie problemy, jakich mogą doświadczyć psy owej rasy.

Zobacz też:
Imiona dla psa – jak wybrać to najlepsze?

Dlaczego trzeba mieć świadomość, skąd pochodzi buldog francuski?

Niestety, w ostatnim czasie pojawiło się wiele miejsc, w których ludzie, korzystając z popularności buldogów francuskich, rozmnażają i sprzedają psy, mimo że nie wiedzą nic o prawidłowym krzyżowaniu poszczególnych osobników ani wymaganiach rasy. Takie buldogi są w rezultacie nieraz obciążone schorzeniami zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. 

Należy się wystrzegać sprzedawców, którzy oferują tzw. buldogi francuskie miniaturki – taka rasa nie istnieje. Jest to wyłącznie próba skrzyżowania przez pseudohodowców mniejszych psów. Na pseudohodowlę wskazują także zaniżone ceny za szczeniaki oraz brak pełnych informacji o ich rodzicach. O dobrej hodowli można dowiedzieć się od wieloletnich wielbicieli rasy buldog francuski. 

Buldog francuski – cena

Osoby, które zastanawiają się nad przygarnięciem psiego członka rodziny pod swój dach, często najpierw pytają, ile kosztuje buldog francuski. Cena za psy owej rasy może osiągnąć 7000-8000 zł. Niektórym może się wydawać to wygórowana kwota. Czy warto zatem zainteresować się propozycjami sprzedaży psa za znacznie niższą kwotę?

Pamiętajmy jednak, że zanadto zaniżona kwota niechybnie wskazuje na pseudohodowlę, a nie miejsce pewne i godne polecenia. Dobrej jakości hodowla to taka, w której buldogi francuskie są traktowane z odpowiednią troską, a kwestie zdrowotne i socjalizacja należą do fundamentalnych kwestii. 

Buldogi francuskie – historia rasy

Buldogi francuskie wywodzą się najprawdopodobniej od buldogów angielskich. Po zakazie krwawych walk psów, które miały miejsce do XIX wieku, zmieniło się postrzeganie tej rasy. Buldogi nie były jako traktowane narzędzia do łatwego zarobku, ale zwierzęta domowe. Robotnicy, którzy opiekowali się psami, nie zawsze jednak mogli pozwolić sobie na trzymanie na niewielkim metrażu pokaźnych czworonogów, do jakich należały buldogi angielskie. Wobec tego zaczęto hodować psy mniejsze i o spokojniejszym charakterze. 

Zobacz też:
Wyprawka dla szczeniaka – co warto kupić?

Starsze i najnowsze dzieje buldogów francuskich

Do Francji trafiły jako towarzysze włókniarzy, którzy podążyli do kraju za pracą. Tam buldogi zaczęto krzyżować z pinczerami, terierami i mopsami. Z czasem psami zaczęli interesować się nie tylko przedstawiciele klas robotniczych, gdyż dostrzeżono je także w tzw. wyższych sferach. 

W 1880 r. w Paryżu powstał pierwszy klub buldogów, zaś pięć lat później do rejestru trafił pierwszy przedstawiciel danej rasy. W 1898 r. związek kynologiczny uznał rasę i opracował wzorzec – od tej pory możemy mówić o oficjalnym powstaniu buldogów francuskich. Należy jednocześnie nadmienić, że wzorzec rasy ulegał modyfikacjom aż do 2012 r. 

Do Polski buldogi francuskie trafiły już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Obecnie należą one do jednych z najpopularniejszych w naszym kraju ras psów

buldog francuski-historia rasy

Buldożek francuski – dla kogo?

Boksery francuskie nadają się na tzw. pierwsze psy. Wychowywanie takiego czworonoga nie wymaga szczególnych umiejętności ani wcześniejszego doświadczenia w opiece nad psami. Buldożki francuskie świetnie sprawdzą się zarówno u osób, które mają duży dom na wsi, jak i niewielkich rozmiarów lokum w mieście. Czworonogi opisywanej rasy świetnie odnajdują się w każdych warunkach. 

Buldogi francuskie a inne zwierzęta

Buldogi francuskie należą do psów przyjaźnie nastawionych do innych zwierząt. Brak instynktu łowieckiego i łagodny charakter sprawiają, że mogą one przebywać w domu z kotami oraz mniejszymi stworzeniami. Buldożki francuskie nie należą natomiast do czworonogów, które lubią dzielić tę samą przestrzeń z innymi psami. Odpowiednio zsocjalizowane nie będą wchodzić z nimi konflikt, jednak należy mieć się na baczności, szczególnie w przypadku gdy są to buldogi francuskie dorosłe (samce). 

Buldogi francuskie, czyli psy dla dzieci i seniorów

Boksery francuskie uwielbiają towarzystwo dzieci i chętnie spędzają z nimi czas na zabawie. Psy stanowią także idealnych towarzyszy osób starszych. Są cierpliwe, łagodne i nie wykazują dużego zapotrzebowania na aktywność fizyczną. Doskonale nadadzą się dla osób, które prowadzą raczej siedzący tryb życia. 

Zobacz też:
Akita – puchaty niedźwiadek czy dumny pies z charakterem?

Buldog francuski – ciekawostki 

Buldożki francuskie należą do psów niezwykle popularnych wśród celebrytów. Do gwiazd, które obecnie mają psy tej rasy, należą m.in. Lady Gaga, Reese Witherspoon, Hugh Jackman, Hillary Duff, Eva Longoria, Eli Roth, Snoop Dogg i John Mulaney. Buldog francuski jest przyjaznym psem, z którym poradzi sobie nawet niedoświadczony opiekun. Warto jednak dobrze zadbać o jego wychowanie i o kruche często zdrowie. Wszystko o buldogach francuskich, co napisaliśmy w artykule, na pewno pomoże osobom, które planują zakup takiego psa.