Buda dla owczarka budzi dosyć dużo kontrowersji. Nie brak bowiem głosów twierdzących, że miejsce psa jest w domu. Pies, który przebywa długo na dworze, powinien jednak mieć możliwość ukrycia się w bezpiecznym miejscu. Nie każda buda dla owczarka niemieckiego będzie spełniała swoje zadanie, dlatego przed jej zakupem warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kryteriów.

Buda dla owczarka niemieckiego – czy to dobry pomysł?

buda dla owczarka niemieckiego - dobry pomysł

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy buda dla owczarka niemieckiego w ogóle jest potrzebna. Rasa często wykorzystywana jest w roli zwierząt stróżujących. Z drugiej strony dla każdego owczarka centrum świata jest człowiek. Odcinanie psa od życia rodzinnego nie wpływa dobrze na jego psychikę. 

Niezależnie od poglądów na tę kwestię opiekunowie owczarków mający własny ogród powinni rozważyć budowę budy. Psy te lubią spędzać czas w terenie, nie są jednak szczególnie odporne na trudne warunki atmosferyczne. Szczególnie owczarki niemieckiego długowłose są narażone na chłody, ponieważ w wyniku mutacji genetycznej nie mają podszerstka. Buda nie jest przeznaczona wyłącznie dla owczarków, które mieszkają w kojcu. Będzie niezbędna także dla tych, które dużo czasu spędzają na zewnątrz. 

Wymiary budy dla owczarka niemieckiego

buda dla owczarka niemieckiego - wymiary

Buda dla owczarka niemieckiego powinna być odpowiednio przestronna, tak aby pies czuł się w niej swobodnie. Z drugiej strony jednak zbyt duża przestrzeń uniemożliwi ogrzanie konstrukcji. Właśnie dlatego tak istotne podczas montażu jest zachowanie odpowiednich wymiarów. 

Pamiętaj, że podczas mierzenia istotna jest wewnętrzna część budy, czyli ta, w której będzie przebywał pies. Ocieplana buda będzie nieco większa z zewnątrz Za odpowiednie wymiary budy dla owczarka niemieckiego można uznać:

  • wysokość – około 100 cm;
  • szerokość – 70 cm;
  • długość – 90 cm.

Istotny jest także rozmiar wejścia do budy. Powinno mieć ono około 50 cm wysokości i 30 cm szerokości. Zbyt duże „drzwi” będą zmniejszały skuteczność izolacji termicznej. Wybierz taką konstrukcję budy dla owczarka, w której wejście znajduje się kilkanaście centymetrów nad ziemią. 

Buda dla owczarka – o czym warto pamiętać?

buda dla owczarka niemieckiego - o czym warto pamiętać

Dobra buda dla owczarka niemieckiego powinna być także skonstruowana w taki sposób, aby faktycznie dawać psu schronienie przed chłodem. Dobrym pomysłem jest zakup lub budowa budy, która przy wejściu ma tak zwany przedsionek. Stanowi to bardzo skuteczną ochronę przed wiatrem i zacinającym deszczem. Konstrukcja nie powinna być postawiona bezpośrednio na gruncie. Konieczna jest izolacja podłogi za pomocą kostki lub styropianu. 

Jeżeli twój pies dużo czasu spędza na dworze, koniecznie zadbaj o to, aby jego buda była ocieplona. Dotyczy to zarówno ścian, jak i dachu. Dobra izolacja termiczna jest konieczna, aby buda w ogóle spełniała swoje funkcje. 

Umiejscowienie budy dla owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie to psy, które lubią patrolować swój teren i mieć go na oku. Jeżeli zwierzak ma udawać się do budy na odpoczynek, ważne jest to, aby miał z niej możliwość obserwowania całego podwórka.

Z drugiej strony umiejscowienie budy nie powinno narażać jej na szczególne przeciągi czy działanie mocnego wiatru. Zanim rozpoczniesz montaż budy, koniecznie dobrze przemyśl kwestię tego, w jakim miejscu ją ulokujesz.

Buda dla owczarka niemieckiego – podsumowanie 

buda dla owczarka niemieckiego - podsumowanie

Odpowiednio dobrana buda dla owczarka niemieckiego będzie dla niego wygodnym schronieniem przed zimnem i deszczem. Musisz jednak pamiętać, aby miała właściwe wymiary i była skonstruowana w sposób, który pozwoli jej spełniać swoje zadania. Warto jednak zaznaczyć, że kiedy temperatura spadnie poniżej -6°C, pies bezwzględnie powinien zostać zabrany do ogrzewanego pomieszczenia. Wówczas nawet najlepsza buda nie uchroni go przed przemarznięciem.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.